tv3.lv

Piepildīt sapni – dzīvot Latvijā. Vācijā dzimušie Rozīši vecumdienās lēmuši pavadīt Mārupē

Kāds trimdas latviešu pāris ir piepildījis sapni par dzīvi Latvijā. Ojārs un Lāsma Rozīši ir dzimuši Vācijā, bet vienmēr gribējuši dzīvot savu vecāku dzimtenē. Pienākot pensijas gadiem, abi metušies avantūrā un sākuši jaunu dzīvi šeit.

2016. gada 2. aprīlī 19:32

Rozīšu pāris – Ojārs un Lāsma – savrupmājā Mārupē dzīvo tikai kopš decembra. Lēnā garā viņi iekārto jauno ģimenes ligzdiņu un pamazām arī iedzīvojas Latvijā. Abi ir trimdas latviešu bērni, dzimuši Vācijā. Vecāki tā arī dzimtenē pēc kara neatgriezās, bet Rozīši ilgi loloto sapni par Latviju piepildīja.

Saturs turpinās pēc reklāmas

Reklāma

Ojārs Rozītis

Mēs gribējām vēl to piedzīvot – vienreiz mūžā dzīvot Latvijā. Ar visām konsekvencēm, jo mums vairs nav dzīvokļi Beļģijā, Vācijā. Mēs tiltus uz šo brīdi esam nodedzinājuši.

Vācijā gan palikušas abas meitas un nupat dzimušais mazdēliņš – Ojārs Rudzītis jau trešajā paaudzē. Lai gan Lāsma un Ojārs dzimuši un visu mūžu nodzīvojuši ārpus Latvijas, interese par vecāku dzimteni vienmēr bijusi dzīva un ģimenes lokā allaž runāts tikai latviski. Pirmo reizi Latviju Ojārs savām acīm skatīja divdesmit gadu vecumā, un pēc tam šurp brauca regulāri. Deviņdesmitajos gados pat piestrādāja par ārštata korespondentu laikrakstā ”Diena”. Darba mūžs pārsvarā saistīts ar tulkošanu.

Jautāts, vai Latvijā jūtas kā mājās, 65 gadīgais kungs atbild, ka ir te iesēts, bet vēl nav izdīdzis. Pagaidām vēl daudz kas ir nezināms un jauns. Piemēram, nav ierasts, ka pašam jānolasa elektrības skaitītāji. Ojārs arī novērojis, ka reizēm grūtības sagādā diskutēt ar šejienes vienaudžiem par politiskiem vai sociāliem jautājumiem, jo ir atšķirīga pasaules izpratne.

Ojārs Rozītis

Mēs vienmēr esam runājuši, ka emocionāli esam viena latviešu tauta. Bet padomju gadi, respektīvi fakts, ka viena Latvijas tautas daļa ir bijusi ārzemēs un otra palikusi Latvijā, ir radījis tomēr divas latviešu ”sub-tautas”. Tas dialogs starp abām daļām ne vienmēr rit gludi.

Taču Rozīši ļoti novērtē, ka tagad veikalā var kaut ko pajautāt latviski un pretim arī dzirdēt latviešu mēli. Vienlaikus viņi godīgi atzīst, ka pārcelšanās uz Latviju ir zināma dēka, kuras iznākumu vēl nevar paredzēt.

Saturs turpinās pēc reklāmas

Reklāma

Ojārs Rozītis

Var gadīties, ka pēc diviem gadiem tas viss piegriežas. Varbūt mēs ar šo dzīvi netiksim galā. Mēs esam vēl jauni, lai varētu vēl vienu lēcienu iztaisīt. Es to nemāku pateikt. Pašlaik mēs ar atvērtām acīm un atvērtām sirdīm kustamies pa Latviju.

Latviju viņi pazīst maz – grib kārtīgi izbraukāt Latgali un citus novadus. Ievākšanās prasījusi daudz laika un Rozīši gaida mirkli, kad varēs ar pilnu krūti izbaudīt arī kultūras dzīvi. Pagaidām paspējuši redzēt Nacionālā teātra izrādi ”Uguns un nakts”, kas labi patikusi.

Visu mūžu pavadījuši pilsētas trokšņu pavadībā, Lāsma un Ojārs tagad izbauda klusumu un dabas tuvumu. Un prāto, vai piemājas mežā varēs arī ogot un sēņot.

FOTO

 

Skaties video!

Ziņo par kļūdu rakstā

Iezīmē kļūdaino tekstu un spied Ctrl+Enter.

Iezīmē kļūdaino tekstu un ziņo par to!

Saturs turpinās pēc reklāmas

Reklāma

Saturs turpinās pēc reklāmas

Reklāma

Saturs turpinās pēc reklāmas

Reklāma

Reklāma aizvērsies pēc 0 sekundēm

Reklāma aizvērsies pēc 0 sekundēm