tv3.lv

Petraviča komentē “geju sargāšanas” priekšlikumu Saeimā

Diskusijas un neizpratni sabiedrībā raisījis parlamenta opozīcijas deputātu aicinājums aizliegt ”Riga Pride” norises, savu lēmumu pamatojot ar bažām par iespējamu pērtiķu baku uzliesmojumu. Tas ir tikai mudinājums rīkoties preventīvi, lai atkal nenonāktu līdz ”piespiedu” vakcinācijai un lai pasargātu homoseksuālus cilvēkus no pārmetumiem par pērtiķu baku ”ievazāšanu Latvijā”– Ramona Petraviča (LPV) portālam ”tv3.lv” skaidro priekšlikuma mērķus.

Ceturtdien mikroblogošanas vietnē ‘’Twitter’’ parādījās ziņas par parlamenta Prezidijā iesniegtu lēmuma projektu ‘’Par sabiedrības veselību un pasākuma ‘’Riga Pride’’ aizliegšanu’’. To parakstījuši desmit Saeimas opozīcijas deputāti, kuri aicina Ministru kabinetu (MK) aizliegt praida pasākumus, savu aicinājumu pamatojot ar neiecietību un naidu pret homoseksuāliem cilvēkiem veicinošu argumentāciju.

Saturs turpinās pēc reklāmas

Reklāma

Lesbiešu, geju, biseksuāļu un transpersonu (LGBT) un viņu draugu apvienības ‘’Mozaīka’’ pārstāvis Kaspars Zālītis savā ‘’Twitter’’ profilā, publicējot fotogrāfijas ar šo lēmuma projektu, norādīja – viņu ir grūti pārsteigt, bet šiem deputātiem tas ir izdevies. ‘’Šis sit korķus,’’ tā Zālītis.

Dokumentu parakstījuši deputāti Ramona Petraviča, Māris Možvillo (PCL), Ieva Krapāne, Aldis Gobzems (KuK), Jūlija Stepaņenko, Karina Sprūde (KuK), Ralfs Nemiro (LPV), Kaspars Ģirģens (R), Ēriks Pucens (R) un Ingūna Rībena.

Spānijā slēdz ”geju” pirtis, tāpēc jāaizliedz ”Riga Pride”

‘’tv3.lv’’ sazinājās ar Petraviču, kura skaidro – opozīcijas deputāti aicina MK un veselības ministru ‘’tiešām izvērtēt situāciju, vai šogad praids būtu atļaujams. Mūsu ieskatā tas drīzāk būtu aizliedzams. Ņemot vērā to, ka arī Slimību profilakses un kontroles centra (SPKC) mājaslapā ir ierakstīts, ka ar pērtiķu bakām lielākoties slimo jauni vīrieši, kuriem bijuši seksuāli kontakti ar vīriešiem.’’

Deputātes apgalvojums par SPKC publicēto informāciju ir patiess. Centra mājaslapā ir atrodama informācija par pērtiķu baku gadījumiem, kur zem izplatības uzskaitījuma rakstīts: ‘’Lielākā inficēto personu daļa ir gados jauni vīrieši, kuriem ir bijis seksuāls kontakts ar vīriešiem, daudzi no tiem bija vērsušies ar vezikulāru izsitumu slimības simptomiem seksuālās transmisijas infekcijas vai uroģenitālās medicīnas klīnikās.’’

Saturs turpinās pēc reklāmas

Reklāma

Tai pat laikā SPKC, skaidrojot slimības izplatīšanās ceļus, norāda, ka galvenokārt vīrusa pārnešana no cilvēka uz cilvēku notiek ar lielu elpceļu pilienu starpniecību (pilienu inficēšanās ceļā), kam ir nepieciešams relatīvi ilgs kontakts aci pret aci. Citi vīrusa pārnešanas veidi no cilvēka uz cilvēku ietver tiešu vai netiešu (piesārņoti priekšmeti) kontaktu ar ķermeņa šķidrumiem vai ādas bojājumu (pūslīšu) saturu.

Petraviča, pamatojot opozicionāru aicinājumu, ‘’tv3.lv’’ arī piesauc konkrētus gadījumus, kur pērtiķu bakas izplatījušās homoseksuālu cilvēku vidū. Piemēram, Beļģijā Antverpenē notikušajā ‘’Darkland’’ festivālā, kura galvenā mērķauditorija ir homoseksuāli vīrieši. Patiesi, Beļģijā ir apstiprināti četri pērtiķu baku gadījumi, kas visi saistīti ar konkrēto festivālu, ziņo ‘’The Brussels Times’’. Taču nav informācijas par to, kādā ceļā notikusi inficēšanās.

Tāpat deputāte piesauc gadījumus Spānijā, kur ‘’nācies slēgt geju pirtis.’’ Kā vēsta ‘’The Local’’, Spānijas galvaspilsētā Madridē bāzētā ‘’Paraiso’’ sauna, kas ir homoseksuāliem cilvēkiem draudzīga vieta, ‘’Twiter’’ paziņojusi, ka slēgs savas durvis apmeklētājiem. Šāds lēmums skaidrots kā piesardzības pasākums, ņemot vērā trauksmi, kuru sacēlis pērtiķu baku uzliesmojums Madrides reģionā.

Veselības speciālisti vēstījuši, ka Madridē ir apstiprināts 21 gadījums, bet ir aizdomas par vēl 19 gadījumiem. Un lielākā daļa apstiprināto gadījumu ir saistīti ar ‘’Paraiso’’ saunu. Taču nav minēts, kādā ceļā inficējušās konkrētās personas.

Jāaizliedz visi ar praidu saistītie pasākumi

Lūgta precizēt, ko opozīcijas deputāti domājuši, aicinot aizliegt ‘’Riga Pride’’ un tamlīdzīgus pasākumus, Petraviča norāda, ka būtu jāaizliedz visas ar praidu saistītās ieceres, nevis jebkādi pasākumi kopumā. Tas nepieciešams, ‘’jo šeit vienkopus lielā skaitā pulcētos homoseksuāli cilvēki. Tā kā inficēšanās šobrīd uzliesmo homoseksuālu vīriešu vidū, un, ņemot vērā Pasaules Veselības organizācija (PVO) ieteikumus un norādījumus, tas noteikti būtu izvērtējams un nepieļaujas, ka iebrauc arī cilvēki no citām valstīm, kas pasākumā piedalītos un varētu apdraudēt mūsu iedzīvotāju veselību.’’

Saturs turpinās pēc reklāmas

Reklāma

Jānorāda, ka galvenais PVO ieteikums attiecībā pret pērtiķu bakām ir rūpīga katra gadījuma izmeklēšana, nosakot inficēto cilvēku kontaktpersonas, lai spētu slimību ierobežot. Un PVO nav aizliegusi, piemēram, ceļošanu uz vai no Lielbritānijas, kur novērots viens no pirmajiem baku uzliesmojumiem.

Tai pat laikā organizācija norāda, ka atsevišķu sabiedrības grupu stigmatizācija ir nepieļaujama un nepareiza. Riskam saslimt ar pērtiķu bakām ir pakļauts ikviens, kuram ir jebkāda veida ciešs fizisks kontakts ar inficētu personu, neatkarīgi no tā, ko abi cilvēki dara vai kāda ir viņu seksuālā orientācija. PVO uzsver, ka šīs slimības saistīšana tikai ar kādu konkrētu sabiedrības grupu, situāciju tikai pasliktinās un neļaus pēc iespējas ātrāk izbeigt neparastos uzliesmojumus.

Cer nenonākt līdz ”piespiedu” vakcinācijai

Petraviča ‘’tv3.lv’’ skaidro, ka deputāti nākuši klajā ar šo aicinājumu, jo nevēlas atgriezties pie tās pašas bēdīgās pieredzes, kur ļoti ilgstoši bija jāsadzīvo ar dažādiem ierobežojumiem Covid-19 izplatības mazināšanai. ‘’Tomēr arī pagājušajā gadā tika aizliegts maratons, baidoties, ka var izplatīties Covid-19, lai arī tas notika laukā. Tad varbūt šis apdraudējums nebija, bet šeit šie cilvēki būtu lielā koncentrācijā, starp kuriem šī slimības šobrīd uzliesmo visvairāk,’’ pauž deputāte.

Viņa arī norāda, ka šie preventīvie pasākumi ir nepieciešami, lai mūs pasargātu no sabiedrības šķelšanās. Precīzāk – lai mēs nenonāktu situācijā, kur homoseksuāliem cilvēkiem tiktu pārmests, ka viņi ‘’šeit [Latvijā] ievazājuši pērtiķu bakas.’’

Taujāta, vai aicinās arī savus atbalstītājus ievērot preventīvus pasākumus, lai mazinātu inficēšanās iespējamību, tostarp vai mudinās arī vakcinēties pret bakām, ja tas būs nepieciešams, Petraviča norāda – cer līdz ”piespiedu” vakcinācijai nenonākt.

Saturs turpinās pēc reklāmas

Reklāma

‘’Šeit noteikti ir jānāk epidemiologiem ar savu vēstījumu sabiedrībai, nemitīgi paužot to, ko iesaka PVO. Tas šobrīd būtu viņu darbs, skaidrot, kā un kur var inficēties, arī neslēpjot to, kuras grupas šobrīd ir visvairāk apdraudētas. Tikai tās mēs varam no šī izvairīties. Un es ļoti ceru, ka mums nebūs jānonāk atkal karantīnā vai jāveic kāda piespiedu kārtas vakcinācija,’’ skaidro politiķe.

Kara aizsegā popularizēt praidu ir amorāli

Vai opozīcijas deputāti saredz, ka MK patiesi varētu rīkoties un aizliegt ‘’Riga Pride’’ norises? Petraviča atzīst – opozīcijas iesniegtie priekšlikumi gandrīz nekad netiek ņemti vērā. ‘’Pēc kāda laika koalīcija nāk ar līdzīgiem vai tādiem pašiem, bet šajā gadījumā tas jau varētu būt par vēlu. Ja nāks ar kaut kādiem aizliegumiem, tas būs tad, ka jau būs konstatēti pirmie saslimšanas gadījumi,’’ uzskata deputāte.

Politiķe arī piebilst, ka viņai nav saprotams, kāpēc ‘’Riga Pride’’ sakarā tiek piesaukta Kijiva un atbalsts Ukrainai.  (Šī gada ‘’Riga Pride’’ gājiena oficiālais sadarbības partneris ir ‘’Kyiv Pride’’, un, solidarizējoties ar cilvēkiem Ukrainā, praida gājiena vadmotīvs būs brīvība – red.) Tas esot nepatīkami, ka kara aizsegā ne tikai mūsu pašu problēmas tiek paslaucītas zem tepiķa, bet arī karš tiek izmantots, lai popularizētu praidu. Petravičas ieskatā šobrīd būtu jākoncentrējas uz atbalstu kara bēgļiem no Ukrainas. ‘’Šeit tiešām ir morāles trūkums tam visam,’’ teic politiķe.

Tomēr vaicāta, vai, ja nebūtu pērtiķu baku un kara, praida norises, viņasprāt, būtu pieļaujamas, Petraviča piesauc savus homoseksuālos paziņas, kuriem šādi pasākumi nekad nav bijuši nepieciešami. ‘’Teikšu godīgi, ka man arī ir homoseksuāli cilvēki pazīstami un labi draugi, un viņi nekad nav gājuši praidos. Viņi saka, ka viņi nekādā veidā nejūtas apdraudēti vai ierobežoti savās tiesībās. Viņi dzīvo savu dzīvi, un viņiem nav nekas jāpierāda, ejot šādos gājienos. Tā ir izrādīšanās. Katram ir tiesības savus svētkus svinēt, kā nu viņš to uzskata, bet tai pašā laikā nevēršoties un neapdraudot kāda cita tiesības.’’

Jau vēstīts, ka tiesībsarga Jura Jansona ieskatā Saeimas deputātu pausti naidīga satura izteikumi veicina neiecietību un sabiedrības aizspriedumus pret konkrētu cilvēku grupu. Viņš aicina Saeimu neakceptēt šo diskriminējošo iniciatīvu un vērsties pret sociālā naida kurināšanu sabiedrībā.

Savukārt apvienības ”Mozaīka” pārstāvis Kaspars Zālītis atteicies komentēt deputātu aicinājumu.

Žurnāliste
Raksta pa drusciņai no visa, bet īpaši būtiski ir jautājumi, kas saistīti ar vienlīdzību, līdztiesību, karjeru, zinātni, kā arī ar veselību – mentālo, fizisko un sistēmu kā tādu.

Ziņo par kļūdu rakstā

Iezīmē kļūdaino tekstu un spied Ctrl+Enter.

Iezīmē kļūdaino tekstu un ziņo par to!

Saturs turpinās pēc reklāmas

Reklāma

Saturs turpinās pēc reklāmas

Reklāma

Saturs turpinās pēc reklāmas

Reklāma

Reklāma aizvērsies pēc 0 sekundēm

Reklāma aizvērsies pēc 0 sekundēm