tv3.lv

Pēterim Stradiņam pasniegta Paula Stradiņa balva par izcilu ieguldījumu sirds ķirurģijas attīstībā

Otrdien, 17. maijā, Rīgas Stradiņa universitātē (RSU) sirds ķirurgam, LZA korespondētājloceklim profesoram Pēterim Stradiņam pasniegta Paula Stradiņa balva par izcilu ieguldījumu sirds ķirurģijas attīstībā, kā arī par nozīmīgu devumu Stradiņu dzimtas garīgā mantojuma saglabāšanā.

17. maijā 18:03

Lēmumu par Paula Stradiņa balvas piešķiršanu Pēterim Stradiņam ir apstiprinājis RSU Senāts un LZA Senāts.

Balvu pasniedzot, veselības ministrs Daniels Pavļuts augstu novērtēja profesora Pētera Stradiņa ieguldījumu sirds ķirurģijā un dzimtas tradīciju kopšanā, uzsverot, ka balvas laureāts ir gan pedagogs, gan pētnieks, gan kardioloģijas attīstītājs pasaules mērogā.

Saturs turpinās pēc reklāmas

Reklāma

RSU rektors profesors Aigars Pētersons akcentēja Stradiņa profesionālos sasniegumus un ieguldījumu jaunas kardioķirurgu paaudzes izaugsmē. “Šis ir augsts novērtējums izcilam laureātam no kolēģiem, alma mater, Latvijas Zinātņu akadēmijas un Latvijas Medicīnas vēstures muzeja,” uzsvēra RSU rektors.

Laudatio teica RSU Ķirurģijas katedras docents sirds ķirurgs Mārtiņš Kalējs, kam sekoja profesora Pētera Stradiņa akadēmiskā runa “Desmit “zen” vērši jeb Ceļš uz modernu sirds vārstuļu ārstēšanu”.

Pēteris Stradiņš ir RSU Ķirurģijas katedras profesors, Paula Stradiņa Klīniskās universitātes slimnīcas (PSKUS) Sirds ķirurģijas centra vadītājs, PSKUS Medicīnas padomes loceklis un Latvijas Zinātņu akadēmijas korespondētājloceklis, atgādina RSU. Profesors ir organizējis un veicis daudzas unikālas sirds operācijas, izmantojot multidisciplināru pieeju, to skaitā Latvijā pirmo sirds vārstuļu hibrīdoperāciju. Viņš ir ieviesis akūtās sirds ķirurģijas pakalpojumus un izveidojis ambulatoro dienestu kardioķirurģijā, kā arī aizsācis mūsdienīgu sirds vārstuļu plastikas operāciju programmu.

Nozīmīgs esot arī Stradiņa ieguldījums sirds ķirurģijas studiju procesā un pētniecībā. Viņš docē studiju kursus vispārējā, sirds un torakālajā ķirurģijā, ir vadījis daudzus promocijas darbus. Profesors līdzdarbojies deviņos valsts nozīmes pētniecības projektos un vadījis trīs valsts pētījumu programmu sadaļas, ir divu izgudrojumu un piecu grāmatu līdzautors.

Pēteris Stradiņš ir arī Latvijas Zinātnes padomes eksperts bioloģijā, medicīnā un ķirurģijā. Līdztekus darbam sirds ķirurģijā profesors Pēteris Stradiņš ir devis nozīmīgu ieguldījumu Stradiņu dzimtas atstātā intelektuālā mantojuma saglabāšanā. Viņš organizē akadēmiķa Jāņa Stradiņa (1933–2019) lasījumus. Tāpat viņš ir aktīvs Sēlijas, no kurienes nāk Stradiņu dzimta, kultūrvēsturisko vērtību saglabāšanas un attīstības atbalstītājs, Sēlijas 10. kongresa organizators, kā arī Stendera biedrības valdes loceklis.

Saturs turpinās pēc reklāmas

Reklāma

Paula Stradiņa balvu piešķir par ievērojamu veikumu praktiskajā medicīnā un zinātnē. Tradicionāli balvas ieguvēja vārds publiski tiek paziņots janvārī, kad ir Paula Stradiņa (1896–1958) dzimšanas diena (17. janvāris), savukārt akadēmiskā uzruna un pašas balvas pasniegšanas ceremonija tiek organizēta dažus mēnešus vēlāk. Paula Stradiņa balva ir dibināta 1983. gadā un nosaukta par godu izcilajam ķirurgam, onkologam, slimnīcas, muzeja un medicīnas māsu skolas dibinātājam profesoram Paulam Stradiņam.

Ziņo par kļūdu rakstā

Iezīmē kļūdaino tekstu un spied Ctrl+Enter.

Iezīmē kļūdaino tekstu un ziņo par to!

Saturs turpinās pēc reklāmas

Reklāma

Saturs turpinās pēc reklāmas

Reklāma

Saturs turpinās pēc reklāmas

Reklāma

Reklāma aizvērsies pēc 0 sekundēm

Reklāma aizvērsies pēc 0 sekundēm