Pēc “Brexit” britu sociālie dienesti nekļūst pielaidīgāki pret imigrantu ģimenēm

Vai pēc Lielbritānijas izstāšanās no Eiropas Savienības imigrantiem no Latvijas nepasliktināsies ikdiena un vai būtiski netiks ierobežotas viņu līdz šim ierastās brīvības? Šādu jautājumu šodien uzdeva ne tikai Latvijas ārlietu ministrs Edgars Rinkēvičs britu valdības ministriem vizītes laikā Londonā, bet arī tepat Rīgā Saeimas deputāti Lielbritānijas vēstniecei Latvijā.

2017. gada 8. februārī 20:00

Tiekoties ar Apvienotās Karalistes un Ziemeļīrijas vēstnieci Latvijā Sāru Kouliju, Saeimas deputātiem viens no galvenajiem jautājumiem bija par Latvijas imigrantu juridisko stāvokli un tiesībām pēc “Brexit” un vai dažiem migrantiem varētu pienākt brīdis, kad viņus piespiedu kārtā deportētu no Lielbritānijas atpakaļ uz Latviju.

Saturs turpinās pēc reklāmas

Reklāma

Vēstniece atzina, – Eiropas Savienības pilsoņu tiesības Lielbritānijā, visticamāk, būs proporcionālas tam, kādas Savienības dalībvalstīs dzīvojošajiem britiem. Citiem vārdiem – jo apgrūtinātāka ikdiena britiem, jo sliktāk – arī Latvijas imigrantiem Lielbritānijā.

Sāra Koulija, Lielbritānijas vēstniece Latvijā

Mēs vēlamies pēc iespējas ātrāk panākt vienošanos ar Eiropas Savienību par abu pušu pilsoņu tiesībām pēc “Brexit”. Man bieži prasa, kas notiks ar Lielbritānijā dzīvojošajiem latviešiem. Premjere Meja uzsvērusi – viņa vēlas, lai abām grupām ir vienlīdzīgas tiesības.

Saeimas Eiropas lietu komisijas vadītāja uzsvēra, – prasībā par labākiem apstākļiem mūsu tautiešiem Lielbritānijā, Latvijai ir nepieciešamas uzsākt koordinētu sadarbību ar citām dalībvalstīm, no kurām ir notikusi liela migrācija uz Lielbritāniju.

Lolita Čigāne, Saeimas Eiropas lietu komisijas vadītāja, “Vienotība”

Šausmu scenāriju ir daudz, un nobijušos sabiedrību vēršanās pret citādo un svešo var ieņemt ļoti neglītus sejas vaibstus, un tas ir tas, ko mēs noteikti negribam. Tādēļ mēs vēlamies, lai viss ir mierīgi, bez liekām emocijām, bez liekas trauksmes un agresivitātes.

Saturs turpinās pēc reklāmas

Reklāma

Taču Lielbritānijas mērķis pēc būtības ir samazināt imigrāciju un līdz šim no politiķiem izskanējis minējums, piemēram, ieviest profesiju kvotas. Ko tieši briti liks sarunu galdā ar Eiropas Savienību, vēstniece vēl nezināja teikt. Uz LNT Ziņu jautājumu, vai ir garantija, ka Lielbritānijā šobrīd jau dzīvojošie daļa latviešu imigrantu netiks izraidīti uz Latviju, vēstniece atbildēja izvairīgi.

Sāra Koulija, Lielbritānijas vēstniece Latvijā

Kad izstāsimies no Eiropas Savienības, nekam vairs nebūs garantijas, jo par katru sfēru būs vajadzīgas politiskās vienošanās. Taču ceram, ka britiem kā migrantiem un Eiropas Savienības pilsoņiem būs labvēlīgi lēmumi.

Neatbildēts arī jautājums, vai mūsu studenti Lielbritānijā varēs turpināt maksāt par universitātēm tādu pašu summu kā britu studenti, vai tad jau tiks piemērota divreiz augstāka likme, kā šobrīd tas ir trešo valstu pilsoņiem. Saeimas deputāti arī interesējās, vai pēc BREXIT tiks ierobežotas britu sociālo dienestu pilnvaras rīkoties ar no Latvijas valsts piederīgo ģimenēm izņemtajiem bērniem. Tas ļautu izvairīties no Latvijas bērnu atdošanas adopcijai svešiniekiem Lielbritānijā.

Jūlija Stepaņenko, Saeimas deputāte, “Saskaņa”

Lai piemērotu šo iespēju nodot Latvijai jurisdikciju par bērnu lietām. Tie vecāki, kuri ir saskārušies ar problēmām ar sociālajiem dienestiem ārvalstīs, pirmā vēlēšanās viņiem ir tomēr atgriezties mājās.

Nekādas labas ziņas Lielbritānijas vēstniece vēl neteica.

Sāra Koulija, Lielbritānijas vēstniece Latvijā

Tas ir mūsu nacionālais likums par bērnu aizsardzību, un lietu izskatīšana par jebkuru bērnu Lielbritānijā nemainīsies līdz ar “Brexit”. Katru gadījumu mūsu tiesas vērtēs, kur bērnam būs vislabākā aprūpe, neskatoties, vai bērns ir no Latvijas vai citurienes.

Saturs turpinās pēc reklāmas

Reklāma

Taču kopumā Lielbritānijas vēstniece akcentēja, – pēc izstāšanās no Eiropas Savienības britiem būs svarīgi veidot labas attiecības Latviju tirdzniecībā, drošības un aizsardzības tematos, kā arī kultūras jomā. Oficiālo izstāšanās procesu Lielbritānija sāks marta beigās.

Ziņo par kļūdu rakstā

Iezīmē kļūdaino tekstu un spied Ctrl+Enter.

Iezīmē kļūdaino tekstu un ziņo par to!

Saturs turpinās pēc reklāmas

Reklāma

Saturs turpinās pēc reklāmas

Reklāma

Saturs turpinās pēc reklāmas

Reklāma

Saturs turpinās pēc reklāmas

Reklāma

Reklāma aizvērsies pēc 0 sekundēm