tv3.lv

Paverdzinātie Tadžikistānas viesstrādnieki: cilvēktirdzniecības shēmās parādās svarcēlāja Ščerbatiha vārds

2019. gada 12. maijā 20:40

Tadžikistānas pilsoņi, kuri Latvijā atzīti par cilvēktirdzniecības upuriem, apgalvo, ka sarunās ar viņiem algu nemaksājušo uzņēmumu SIA ”TVIDES” piedalījies arī Latvijas Svarcelšanas federācijas prezidents, kādreizējais Saeimas deputāts Viktors Ščerbatihs, tā vēstī LNT ziņu TOP10.

16 Tadžikistānas pilsoņi Latvijā ieradušies strādāt par atslēdzniekiem. Uz Latviju vīriešus uzaicinājis Latvijā jau dzīvojošais viņu tautietis Akramhons Usmanhonovs, kuram Rīgā pieder divas ēdināšanas iestādes “Plov bar”. Cietušie apgalvo, ka viņš šajā cilvēktirdzniecības ķēdē esot bijis starpnieks.  Par darbā iekārtošanu katram esot bijis jāsamaksā 150 eiro un  jāpiekrīt, ka 10% no atalgojuma tiks atdoti starpniekam.

Darba līgumā, kas noslēgts starp trešās valsts pilsoņiem un SIA “TVIDES’’, viņiem apsolīta darba alga 926 eiro pirms nodokļu nomaksas. Tomēr pie darba pienākumu pildīšanas vīrieši tā arī nav tikuši. Pamatojoties uz to, ka šobrīd atslēdznieki nav nepieciešami, uzņēmums viņiem licis mācīties par mūrniekiem. Tadžiki stāsta – vēlāk viņiem pateikts ka viņi slikti strādā, tāpēc arī samaksa nepienākoties.

Viktoru Ščerbatihu tadžiki raksturoja kā cilvēku, kurš ir viņu darba devēju tā dēvētais ”jumts” – cilvēks, kas risinot dažādas problēmas.

LNT Ziņu Top10 rīcībā nonācis audioieraksts, kurā dzirdams kā Ščerbatihs tadžikiem skaidro, ka alga viņiem netiek maksāta, jo uzņēmums nonācis finanšu grūtībās. Ščerbatihs  atzina, ka ierakstā dzirdamā balss ir viņa, tomēr noliedza, ka viņam būtu kāda saistība ar Latvijā paverdzinātajiem Tadžikistānas pilsoņiem. Uzņēmuma ‘’TVIDES’’ īpašnieki esot viņa draugi un konkrētajā brīdī, kad notikusi ierakstā dzirdamā saruna, viņš iegājis ciemos – ar draugiem parunāt par sadarbību. Pēc Ščerbatika teiktā Tadžikistānas pilsoņi esot bijuši agresīvi noskaņoti un viņš tikai centies abas puses samierināt.

Arī uzņēmumā “TVIDES’’ noliedz cilvēktirdzniecību. Starpnieks, kas piegādājis uzņēmumam darbiniekus, esot apgalvojis, ka viesstrādnieki ir atbildīgi un strādāt griboši cilvēki.

“Mums ar viņu bija mutiska vienošanās par to, ka viņš mums piegādā cilvēkus, konkrētā profesijā profesionāļus, bet dzīvē tas izrādījās citādāk,’’ situāciju raidījumam skaidrojis uzņēmuma pārstāvis. Uz jautājumu, kāpēc uzņēmums, saprotot, ka darbinieki neatbilst kvalifikācijai, nepārtrauca darba attiecības, uzņēmuma pārstāvis raidījumam skaidrojis, ka esot jau tā cietis zaudējumus, uzaicinot šos cilvēkus uz Latviju.

Saturs turpinās pēc reklāmas

Reklāma

“Ņemot vērā to,ka jau bija radīti ļoti lieli zaudējumi visu šo dokumentu kārtošanā un dzīvesvietas apmaksāšanai tika mēģināts ar šiem darbiniekiem vienoties, vairākas reizes mēģinājām, bet diemžēl nesekmīgi, līdz ar to šis viss ievilkās. Mēs viņiem esam spiesti maksāt likuma kārtībā noteiktos 926 eiro, bet ņemot vērā to, ka viņi nestrādāja mēs viņiem nespējām to maksāt,’’ atzīst uzņēmuma pārstāvis.

Tomēr Latvijas institūcijas atzinušas, ka darba devējs pārkāpis ne vien imigrācijas un darba likumus, bet arī cilvēktiesību normas. Apsekojot vietu, kur Tadžikistānas pilsoņi mitinājās, Valsts darba inspekcija (VDI) secināja – šo cilvēku atbalstam nepieciešams piesaistīt papildspēkus.

“Personas norādīja, ka viņi jau ilgtermiņā nav ēduši, ka nav minimālās garantijas izdzīvošanai. Mēs kopā gan ar Valsts robežsardzi gan Valsts policiju apsekojām to vietu, kur viņi dzīvo, sapratām, ka ir jāpiesaista nevalstiskā organizācija, lai palīdzētu šiem cilvēkiem’’ LNT Ziņu TOP10 skaidroja VDI vadītāja Baiba Puķukalne,

Arī Iekšlietu ministrijā (IeM) norāda – šie Tadžikistānas pilsoņi bija paverdzināti. “Pēdējo mēnešu notikumi un tieši šis konkrētais identificētais gadījums Tadžikistānas pilsoņiem, kuri ir atzīti par cilvēktirdzniecības upuriem, mums pašiem ir jauns izaicinājums, tas bija pārbaudījums mūsu spējām un institūciju sadarbībai, lai mēs varētu atklāt – jā šie cilvēki ir cietuši no ekspluatācijas Nebija diskusija par to ir viņi cilvēktirdzniecības upuri vai nav,’’ atklāja ministrijas nacionālā koordinatore cilvēku tirdzniecības novēršanas jautājumos Lāsma Stabiņa.

Tikmēr šajā stāstā iesaistītais uzņēmums noliedz Latvijas institūciju secināto un uzskata, ka viesstrādnieki Latviju izmantojot  kā iespēju palikt Eiropā. Savukārt Viktors Ščerbatihs, uzskata, ka viņš tiekot nepatiesi apmelots un tāpēc ir vērsies policijā ar iesniegumu.

Saturs turpinās pēc reklāmas

Reklāma

“Uzrakstīju, ka viņi mani apmelo, ka es tur skraidīju ar nazi un viņiem draudēju. Aizgāju uz policiju uzrakstīju iesniegumu, ka tie cilvēki mani apmelo, es Latvijā pazīstams cilvēks, saprotiet un cilvēki nezinot mani apmeloja, viņi baigi mani apmeloja, tas bija briesmīgi,’’ LNT Ziņu TOP10 skaidroja Viktors Ščerbatihs.

Tikmēr Valsts policija turpina izmeklēt šo cilvēktirdzniecības gadījumu, un izmeklēšanās interesēs informāciju par aizdomās turamajiem šajā lietā neatklāj. Savukārt 16 cilvēktirdzniecības upuriem Latvijā piešķirts nogaidīšanas statuss un valsts atbalsts.

Ziņo par kļūdu rakstā

Iezīmē kļūdaino tekstu un spied Ctrl+Enter.

Saturs turpinās pēc reklāmas

Reklāma

Saturs turpinās pēc reklāmas

Reklāma

Saturs turpinās pēc reklāmas

Reklāma

Reklāma aizvērsies pēc 0 sekundēm

Reklāma aizvērsies pēc 0 sekundēm