Saņem paziņojumu par svarīgākajām ziņām, līdzko tās ir publicētas tv3.lv! Pieteikties
Pašvaldībām piešķir trešdaļu miljona eiro atskurbtuvju uzturēšanai
Valdība piešķīrusi trešdaļu miljona eiro pašvaldībām, kuras labprātīgi nodrošina savās teritorijās atskurbtuvju darbību. Dažas vietvaras pieprasījušas vien pārdesmit vai pārsimt eiro, bet rekordiste ir Rīga, kas saņems vairāk nekā 95 000 eiro, lai palīdzētu alkohola un citu vielu nogurdinātajiem izgulēt reibumu, vēsta TV3 Ziņas.
No līdzekļiem neparedzētiem gadījumiem segs pašvaldību izdevumus līdz 15 eiro apmērā par katru atskurbšanas telpā ievietoto personu. Pašvaldības katra šo pakalpojumu veic pēc saviem ieskatiem un iesniedz sarakstus par šādu pakalpojumu sniegšanas gadījumiem. Vismazākās summas pieprasījušas Dienvidkurzemes, Madonas, Ādažu, Alūksnes novada pašvaldības, kur atskurbtuves nav īpaši pieprasīts pakalpojums. Cita lieta lielajās pilsētās – tur gan iedzīvotāju krietni vairāk, gan arī personu, kas mēdz alkohola un citu vielu ietekmē nokļūt bezpalīdzīgā stāvoklī.
Rīgas pašvaldība kopš 2016. gada noslēgusi līgumu ar Sarkano Krustu par atskurbtuves pakalpojumu sniegšanu – dzērumu izgulēt sagurušie rīdzinieki un ārvalstu viesi var patversmes telpās Gaiziņa ielā. Telpās ir matrači, uz kuriem var izgulēt reibumu. Policija te nogādā vidēji 20 personas dienā – ziemā biežāk nekā vasarā. Ar valsts naudu ir par maz, pašvaldība bezpalīdzīgā stāvoklī nokļuvušo iedzērušo cilvēku izguldīšanai tērē arī savus līdzekļus.
“Tie ir ne tikai bezpajumtnieki, citreiz arī ārvalstu pilsoņi, kas ir bezpalīdzīgā stāvoklī, nav spējuši tikt līdz mājvietai, viņiem šāds pakalpojuma veids ir nepieciešams. Protams, tā alkohola reibuma izgulēšana notiek ārsta palīga uzraudzībā, ja pēkšņi pasliktinās veselības stāvoklis, izsauc neatliekamās medicīniskās palīdzības brigādi, kura izvērtē situāciju.”
Diemžēl alkohola posts Latvijā tikai iet plašumā, secina Veselības ministrija. Vidēji katrs Latvijas iedzīvotājs gada laikā patērē 13 litrus absolūtā alkohola – apjomi gadu gaitā tikai aug.
“Alkohola patēriņa ziņā esam vienā no augstākajā vietām Eiropas Savienībā, būtiski pārsniedzam vidējo ES rādītāju. Protams, tas būtiski ietekmē mirstību no hroniskām slimībām – aknu cirozes, sirds asinsvadu un onkoloģiskajām slimībām.”
VARAM rosina finansēt atskurbšanas pakalpojumu pašvaldībās no akcīzes nodokļa ieņēmumiem par alkohola tirdzniecību, lai šis slogs nebūtu jānes valstij.
Ziņo par kļūdu rakstā
Iezīmē kļūdaino tekstu un spied Ctrl+Enter.
Iezīmē kļūdaino tekstu un ziņo par to!