Saņem paziņojumu par svarīgākajām ziņām, līdzko tās ir publicētas tv3.lv! Pieteikties
Pārspīlēti stingra reakcija: LOK gandarīta, ka Latvijas sportistiem tiks izmaksāta “iesaldētā” nauda
“Pārspīlēti stingra reakcija!” Tā Izglītības un zinātnes ministrijas (IZM) lēmumu iesaldēt daļu valsts atbalsta Latvijas sportistiem, kuri startējuši sacensībās ar agresorvalstīm, vērtē Olimpiskajā komitejā. Trešdien panākts kompromiss – naudu mūsu vadošajiem sportistiem tomēr izmaksās. Tas gan nebūt nenozīmē, ka cīņa pret kara atbalstītājiem ir uzvarēta – starptautiski Latvijas pozīcija nereti paliek mazākumā.
Sporta federāciju padome šodien pulcējās uz ikgadējo kopsapulci – tas ir brīdis, kad atskatīties uz aizvadīto sezonu, vienoties par naudas pārdali un pārrunāt aktuālo. Tostarp – par valsts finansējuma iesaldēšanu tiem sportistiem, kuri startējuši sacensībās ar krieviem un baltkrieviem.
“Mūsu sportisti ir ķīlnieku lomā, viņi ir neaizsargātākā daļa, un mēs neparedzējām, ka šī situācija tiks risināta šādā veidā,” saka Latvijas Sporta federāciju padomes prezidents Einars Fogelis.
Runa ir par tenisisti Aļonu Ostapenko un riteņbraucējiem Tomu Skujiņu un Kristu Neilandu – federāciju padome vēl šodien pauda cerību uz drīzu risinājumu, un tādu solīja arī klātesošais Izglītības ministrijas parlamentārais sekretārs.
“Ir jāatrod risinājums, jo tenisā krāj reitingpunktus, lai cilvēks var turpināt savu sportista karjeru, vienlaikus mēs paustu nostāju pret sacensībām, kur piedalās agresorvalsts sportisti un lieto tās simboliku, kas nekādā veidā nav pieļaujami. Tuvākajā laika – tiešām tuvākajā – būs oficiāls paziņojums, kurā informēsim par risinājumu,” saka IZM parlamentārais sekretārs Kārlis Strautiņš.
Un risinājums tiešām seko ātri – burtiski stundu vēlāk ministrija izplata informāciju, ka pārdomājusi, un nodrošinās pilnu finansējumu mūsu sportistiem.
Latvijas Olimpiskā komiteja (LOK) jaunumus uztver ar prieku, un gatavo ieturēto naudu sportistiem izmaksāt. “Pieņemto lēmumu un ieviesto līgumu nosacījumu sekas nebija līdz galam izsvērtas un samērotas ar reālo situāciju. Šobrīd šī, jāsaka, kā ir, pārspīlēti stingrā ierobežojošā situācija ir novērsta,” saka LOK juridiskā dienesta vadītājs Raitis Kesels
Tas nenozīmē, ka Latvija mīkstina savu pozīciju attiecībā pret agresoru, uzsver sporta vidē. Tieši pretēji – aicina ar savu balsi censties ietekmēt starptautisko federāciju nostāju.
“Es aicinu visas federācijas būt aktīvām starptautiski, paužot viedokli pret, un ceru uz visu sportistu aktivitāti, tā ir redzamākā balss, ar ko runājam sporta arēnā,” norāda Fogelis.
Latvijas Paukošanās federācija gan centās, bet palika mazākumā – Āfrika un Dienvidamerika nenostājās pret Krieviju. Tāpēc šajā sporta veidā bažījas – ja pazaudēs valsts finansējumu, paukošanās ar to arī beigsies.
“Mūsu atbalsts Ukrainai ir viennozīmīgs, bet jādomā, lai dzenājot zirnekli pa māju visu māju nodedzinām. (TV3: Ko nozīmē sportistam vai veselam sporta veidam “pasēdēt mājās”?) Mēs lielākoties esam federācija, kas ir jauniešu sports, ja gadu pasēdēs mājās, viņi sportā neatgriezīsies, jo tāpat viņus grūti noturēt,” saka Latvijas Paukošanās federācijas ģenerālsekretāre Baiba Brandule.
Savukārt par olimpiskajām spēlēm vairākkārtējais medaļu ieguvējs, bijušais svarcēlājs un politiķis Viktors Ščerbatihs saka – politiski lēmums tiešām nāk viegli: ja piedalās agresoru pārstāvji, mēs nestartējam. Bet ko tas prasa no profesionāla sportista, zina tikai viņš pats.
“Saprotat, kas tas ir? Es dzīvoju sportā, es dzīvoju zālē, es daru ideāli savu darbu, un pēkšņi man pasaka – par velti strādāji 10-15 gadus. Neviens no politiķiem negrib saprast, kā sirds sāp sportistam, kad pasaka tā. “Ziniet, uz olimpiādi netiksiet.” Ja es būtu sportists un man tā pateiktu, es raudātu, tas ir ļoti sāpīgi.”
Ziņo par kļūdu rakstā
Iezīmē kļūdaino tekstu un spied Ctrl+Enter.
Iezīmē kļūdaino tekstu un ziņo par to!