tv3.lv

Par Satversmes aizsardzības biroja direktoru iecelts Egils Zviedris

Iepriekš Zviedra iecelšanu šajā amatā vienbalsīgi atbalstīja Saeimas Nacionālās drošības komisija.

Egila Zvieda darbs nav bijis publisks un daudzi viņu pirmo reizi redzēja vaigā pagājušajā nedēļā, kad specdienesta darbinieku uzklausīja Saeimas Nacionālās drošības komisijā.

Drošības iestādēs Zviedris sāka strādāt 1992. gadā, Satversmes aizsardzības birojā – kopš 2000. gada. Līdz šim viņš bija SAB direktora vietnieks un Izlūkošanas pārvaldes vadītājs.

Māris Kučinskis
Saeimas Nacionālās drošības komisijas vadītājs (ZZS)

“Patlaban pienācis laiks jauniem izaicinājumiem. Komisija guva pārliecību, ka Egils Zviedris var un spēj ieņemt šo amatu, un vēl vairāk uzlabot darbu.”

Deputāti atzinīgi vērtē arī Zviedra starptautisko pieredzi. Viņš SAB pārstāvējis Eiropas Savienības un NATO valstu drošības dienestu sanāksmēs.

Inese Voika
Saeimas Nacionālās drošības komisijas deputāte (“Attīstībai/Par!”)

“Situācija mūsu reģionā ir nestabila. Un svarīgi, lai SAB galvenie uzdevumi kā valsts drošības iestādei izlūkošanā un pretizlūkošanā varētu notikt netraucēti un bez pārtraukumiem. Un mums ir pilna pārliecība, ka Zviedra kungs jau no pirmās dienas būs gatavs ar pieredzi un izpratni šīs SAB funkcijas nodrošināt.”

Arī opozīcija pauda atbalstu Zviedrim, viņu raksturojot kā politiski neitrālu profesionāli ar redzējumu par SAB attīstību.

Saturs turpinās pēc reklāmas

Reklāma

“Ja cilvēks pretendē uz šādu amatu un par viņu ir maz informācijas, tas ir ļoti labi. Patiesībā – pat apsveicami, jo, manuprāt, viens no draudiem valsts nacionālajai drošībai – pļāpīgas amatpersonas, kuras regulāri neizmanto iespēju gudri paklusēt,” pauda Saeimas Nacionālās drošības komisijas deputāts Valērijs Agešins (“Saskaņa”).

Atbildot uz jautājumu, vai viņa vadībā gaidāmas pārmaiņas specdienestā, Zviedris norāda, ka SAB darbību regulē likums.

Egils Zviedris
jaunievēlētais Satversmes aizsardzības biroja direktors

“Var runāt par niansēm, kas saistās, teiksim, ar izlūkošanu, pretizlūkošnu. Bet, ja mēs runājam par kādiem organizatoriskiem jautājumiem, tad – jā, pastāv iespējas vienmēr kaut ko uzlabot, kas, iespējams, ir saistīts arī ar cilvēkresursiem vai ar finanšu jautājumiem. Bet lielās līnijās, kā es teicu, pārmaiņas pašas par sevi nav pašmērķis.”

Par Zviedra apstiprināšanu amatā balsoja 90 deputāti, neviens nebija pret. Jauns specdienesta vadītājs bija jāizraugās pēc Jāņa Maizīša aiziešanas mūžībā. SAB direktora pilnvaru termiņš ir pieci gadi.

Jau ziņots, ka Nacionālā drošības padome iepriekš vienojās par SAB direktoru virzīt Zviedri, kurš līdz šim bija SAB direktora vietnieks un Izlūkošanas pārvaldes priekšnieks.

Saturs turpinās pēc reklāmas

Reklāma

Zviedris valsts drošības iestādēs strādā kopš 1992.gada, SAB – kopš 2000.gada.

Rīgas Tehniskajā universitātē Zviedris ieguvis inženierzinātņu bakalaura grādu būvniecībā, bet Biznesa augstskola “Turība” – maģistra grāds uzņēmējdarbības vadībā.

Viņš strādājis Valdības apsardzes dienestā, Valsts Ekonomiskās suverenitātes aizsardzības departamentā (VESAD), Drošības policijā, 2000.gadā kļuvis par SAB Izlūkošanas pārvaldes sevišķi svarīgu lietu inspektoru, 2011.gadā – par SAB Izlūkošanas pārvaldes NVS nodaļas priekšnieks, bet kopš 2014.gada ieņēma SAB direktora vietnieka un Izlūkošanas pārvaldes priekšnieka amatu.

Kopš pagājušā gada augusta Zviedris pārstāvējis SAB vadību Eiropas Savienības un NATO izlūkošanas un drošības dienestu starptautiskajās sanāksmēs, informēja Valsts prezidenta kanceleja.

Novembrī 60 gadu vecumā mūžībā devās SAB direktors, bijušais ģenerālprokurors Jānis Maizītis.

Ziņo par kļūdu rakstā

Iezīmē kļūdaino tekstu un spied Ctrl+Enter.

Saturs turpinās pēc reklāmas

Reklāma

Saturs turpinās pēc reklāmas

Reklāma

Saturs turpinās pēc reklāmas

Reklāma

Reklāma aizvērsies pēc 0 sekundēm

Reklāma aizvērsies pēc 0 sekundēm