Pabeigta izmeklēšana Bunkus slepkavības lietā; kriminālvajāšanu lūdz sākt pret četrām personām

Valsts policijas (VP) veiktā izmeklēšana maksātnespējas administratora Mārtiņa Bunkus slepkavības lietā vainagojusies panākumiem un šā gada 24. novembrī tā nodota Rīgas tiesas apgabala prokuratūrai kriminālvajāšanas sākšanai pret četrām personām – trīs Latvijas Republikas un vienu Krievijas Federācijas pilsoni, informēja VP.

2022. gada 28. novembrī 10:46

Izmeklēšanas laikā ir gūta skaidra aina par nozieguma apstākļiem un iesaistītajām personām, tostarp lomu sadali – no pasūtītāja līdz slepkavības organizatoram un izpildītājam.

Saturs turpinās pēc reklāmas

Reklāma

Šā gada 24. novembrī Valsts policijas Galvenās kriminālpolicijas pārvaldes Organizētās noziedzības smago un sērijveida noziegumu apkarošanas pārvaldes 1. nodaļa  pabeigusi izmeklēšanu pasūtījuma slepkavības izmeklēšanas lietā, kuras šķetināšana un noziegumā iesaistīto personu noskaidrošana prasījusi mazliet vairāk par četriem gadiem aktīva policijas darba, kas, izmeklēšanu noslēdzot, apkopota 121 sējumā.

Izmeklēšanas laikā VP guvusi un nostiprinājusi pierādījumus, kas ļāvuši kriminālprocesā par aizdomās turamām atzīt četras personas – trīs Latvijas Republikas un vienu Krievijas Federācijas pilsoni. Kriminālprocess kvalificēts pēc vairākiem krimināli sodāmiem nodarījumiem, kas personām inkriminēti atbilstoši nodarījumiem.

1974.gadā dzimušu personu rosināts apsūdzēt pēc trīs Krimināllikuma pantiem, proti, par slepkavību sevišķi pastiprinošos apstākļos organizētā grupā, par šaujamieroča, šaujamieroča būtisko sastāvdaļu, munīcijas nelikumīgu apriti un par pirmstiesas kriminālprocesā iegūto ziņu izpaušanu bez izmeklētāja vai prokurora atļaujas. Aģentūrai LETA zināms, ka šī persona ir Krievijas pilsonis.

1961.gadā dzimušu personu rosināts apsūdzēt par slepkavības sevišķi pastiprinošos apstākļos uzkūdīšanu un atbalstīšanu. Inkriminētā norma par slepkavības uzkūdīšanu un atbalstīšanu paredz atbildību par noziegumu organizētā grupā, turklāt noziegums pastrādāts, jo cietušais vai viņa tuvinieks, pildot dienesta vai profesionālos pienākumus, piedalījies noziedzīga vai citāda prettiesiska nodarījuma novēršanā vai pārtraukšanā vai devis liecību tiesā vai pirmstiesas kriminālprocesā. Aģentūrai LETA zināms, ka šī persona ir Aleksandrs Babenko.

Saturs turpinās pēc reklāmas

Reklāma

Pret 1953.gada dzimušu personu rosināts sākt kriminālvajāšanu par slepkavības sevišķi pastiprinošos apstākļos uzkūdīšanu. Inkriminētā norma par slepkavības uzkūdīšanu paredz atbildību par noziegumu organizētā grupā, turklāt noziegums pastrādāts, jo cietušais vai viņa tuvinieks, pildot dienesta vai profesionālos pienākumus, piedalījies noziedzīga vai citāda prettiesiska nodarījuma novēršanā vai pārtraukšanā vai devis liecību tiesā vai pirmstiesas kriminālprocesā. Aģentūrai LETA zināms, ka šī persona ir uzņēmējs Mihails Uļmans.

Savukārt pret 1970.gada dzimušu personu rosināts sākt kriminālvajāšanu par slepkavību sevišķi pastiprinošos apstākļos organizētā grupā. Aģentūrai LETA zināms, ka šī persona ir Arkādijs Judins. TV3 raidījums “Nekā personīga” iepriekš ziņoja, ka Judins ir pagājušā gadsimta deviņdesmitajos gados dibinātas firmas “A.V.V.” līdzīpašnieks. Uzņēmuma prezidents tajā ilgus gadus bijis kādreiz ietekmīgā Ivana Haritonova grupējuma lietā notiesātais Genādijs Vaļagins. Pēc neoficiālām ziņām, Judins pēdējos gados bijis Vaļagina miesassargs un šoferis.

Trim aizdomās turētajiem piemērots drošības līdzeklis apcietinājums, bet vienam ar brīvības atņemšanu nesaistīts drošības līdzeklis.

Papildus šim kriminālprocesam pieņemts lēmums par vēl divu jaunu kriminālprocesu sākšanu. Vienu par noziedzīgi iegūtu līdzekļu legalizāciju lielā apmērā, organizētā grupā, attiecībā pret 1970. gadā dzimušo personu un otru pēc Krimināllikuma 19. nodaļas par noziedzīgiem nodarījumiem tautsaimniecībā attiecībā pret 1961. un 1953. gadā dzimušām personām. Izmeklēšana izdalītajos kriminālprocesos šobrīd turpinās.

Maksātnespējas administratora slepkavības izmeklēšanā būtiska nozīme bija arī starptautiskajai sadarbībai, uzsver VP. Tostarp, gan īstenojot informācijas apmaiņu un ieguvi uz izmeklēšanu interesējošiem jautājumiem no vairākām citām valstīm, gan organizējot speciālas starptautiskas izmeklēšanas darba grupas, arī ar Europol atbalstu.

Saturs turpinās pēc reklāmas

Reklāma

Ņemot vērā, ka VP vairs nav procesa virzītājs un kriminālprocess vēl jānoved līdz notiesājošam spriedumam, VP patlaban vēl nevar publiski sniegt detalizētāku informāciju par izmeklēšanas laikā konstatētajiem faktiem un noskaidroto notikušā gaitu. Tiklīdz šādu informāciju varēs sniegt, sabiedrība tiks informēta.

Bunkus ģimene izplatītajā ziņojumā izsaka pateicību Valsts policijai. Tāpat ziņojumā teikts, ka valsts iekšējai drošībai ir jākļūst par vienu no valsts prioritātēm, tāpat kā ārējai drošībai.

Bunkus ģimene uzsver, ka spēja atklāt nežēlīgu un sarežģītu noziegumu ir valsts iekšējas drošības jautājums un neviens nevar justies pasargāts, ja slepkavas paliek nesodīti, tam ir nozīme ne tikai Mārtiņa Bunkus nāves gadījumā, bet tas ir signāls visai noziedzīgai sabiedrībai, ka valsts ir gatava aizstāvēt savus pilsoņus, izmeklēt sarežģītus noziegumus un nosēdināt uz tiesas sola vainīgos.

“Nekas vēl nav beidzies, priekšā ir tiesas process un mēs ceram uz taisnīgu tiesu. Mēs rūpīgi sekosim līdzi procesam un celsim trauksmi katru reizi, kad radīsies mazākās aizdomas par spiediena izdarīšanu vai mēģinājumiem ietekmēt procesu, ar ko diemžēl bija jāsaskaras izmeklēšanas gaitā,” teikts ziņojumā.

Ziņo par kļūdu rakstā

Iezīmē kļūdaino tekstu un spied Ctrl+Enter.

Iezīmē kļūdaino tekstu un ziņo par to!

Saturs turpinās pēc reklāmas

Reklāma

Saturs turpinās pēc reklāmas

Reklāma

Saturs turpinās pēc reklāmas

Reklāma

Saturs turpinās pēc reklāmas

Reklāma

Reklāma aizvērsies pēc 0 sekundēm