Okupācijas pieminekļu nojaukšana un Daugavpils bezdarbība: ST priekšsēdētājs komentē situāciju

2022. gada 10. oktobrī 10:04

Viens no jautājumiem, kas ir Satversmes tiesas (ST) darba kārtībā, ir par Daugavpils domes jau otro pieteikumu tiesā, kurā apstrīdēta padomju laika pieminekļu nojaukšanā.

Komentējot situāciju, ja jau viens pieteikums netika pieņemts, tad kāpēc ir iespējams nākt klajā ar vēl vienu, ST priekšsēdētājs Aldis Laviņš sarunā ar TV3 raidījumu “900 sekundes” izskaidro kontekstu.

Daugavpils dome norādījusi, ka pieminekļu nojaukšana varētu būt saistīta ar vienu no pašvaldības autonomajām funkcijām – parku uzkopšanu un uzturēšanu kārtībā. Uz to ST norādīja, ka pieteikumā pietrūkuši argumenti, vai patiesi šis uzdevums par okupāciju slavinošu pieminekļu nojaukšanu ir saistāms tieši ar parku uzturēšanu, nevis kaut ko, kas ir apjomīgāks – proti, okupācijas seku novēršana, kas attiecas uz visu valsti.

Otrs arguments bija par to, ka valsts ir devusi uzdevumu nojaukt okupācijas pieminekļus un finansējums ir 50% no valsts un 50% no pašvaldības. Daugavpils pašvaldība norādīja, ka tai nav šādu līdzekļu un uzskatīja, ka ar šādu regulējumu esot noticis pašvaldības principa pārkāpums. Arī šeit norādīts, ka var izmantot arī ziedojumus un attiecībā uz tiem Daugavpils dome nebija veikusi nekādas darbības.

Daugavpils pilsētas domei saskaņā ar Satversmes likumu ir iespēja papildināt šos argumentus, ko arī dome ir darījusi. Dome bija lūgusi pieņemt pagaidu noregulējumu – kamēr norisinās tiesvedība, nodrošināt to, lai netiek izpildīts šis pienākums pieminekļus nojaukt. Uz to ST norādījusi, ka likuma darbība nedrīkst tikt apturēta. Ja pēc otrā pieteikuma tiks ierosināta lieta, tas nekādā gadījumā nedrīkst kalpot par pamatu tam, lai Daugavpils dome varētu argumentēt, ka tai esot juridisks pamats nepildīt prasības par pieminekļu nojaukšanu, norāda Latviņš.

Ziņo par kļūdu rakstā

Iezīmē kļūdaino tekstu un spied Ctrl+Enter.

Iezīmē kļūdaino tekstu un ziņo par to!

Saturs turpinās pēc reklāmas

Reklāma

Saturs turpinās pēc reklāmas

Reklāma

Saturs turpinās pēc reklāmas

Reklāma

Saturs turpinās pēc reklāmas

Reklāma

Reklāma aizvērsies pēc 0 sekundēm