tv3.lv

Noslēpumains putns, kurš pārsteidz pat ornitologus: jauna tiešraide ļauj ielūkoties lielā dumpja ligzdā

Latvijas Dabas fonda putnu tiešraidēm pēc vairāku gadu pārtraukuma pievienojas jauna suga – lielais dumpis. Tiešraidē vērojamā ligzda atrodas Engures ezerā un tajā jau ir izšķīlušies četri cāļi. Lielais dumpis ir ļoti noslēpumainais putns, kura dzīves ikdiena un uzvedība, pateicoties tiešraidei, pārsteidz pat ornitologus.

Ar ornitologu Jāni Reihmani “900 sekundes” lūkojas putnu tiešraidē. Četri lielā dumpja bērni ir izšķīlušies šonedēļ. Un viņu mamma pašlaik ir ļoti aizņemta. Šai putnu sugai raksturīgs ir tas, ka gan perēšana, gan ligzdas būve ir uz mammas pleciem.

”Visu dara māte viena pati. Tēvs tajā nepiedalās. Viņiem vēl normālāka iekārta: viņiem ir hārema sistēma. (TV3: Tad viņš vēl kaut kur pa kreisi aizgāja?) Viņš dara savu darbu… (TV3: Kādu darbu?) Dzied, aizņem teritoriju, cīnās par to,” saka Latvijas Dabas fonda eksperts un ornitologs.

Ja tēviņš spēj izcīnīt lielu teritoriju, tad arī mātītes viņam būs daudz – trīs, četras, piecas, kuras pēc tam būvēs ligzdas, kamēr tēviņš dziedās.

”Mātīte būvē… Kaut kāds viņai liktenis ir sūrs… Nu, visādi ģimenes modeļi dabā ir… Arī cilvēkiem,” spriež ornitologs.

Pateicoties šīm kamerām kaut ko jaunu par putnu uzvedības niansēm uzzina ne tikai cilvēki, kuri vēro, kas notiek ligzdās, bet arī paši ornitologi. Piemēram, tas, ka lielā dumpja mamma baro savus cāļus no ligzdas, neizkāpjot no gultas, tā teikt.

Saturs turpinās pēc reklāmas

Reklāma

” Viņa var medīt no ligzdas, tas uzreiz bonuss. Jo mazāk ir jāatstāj cāļi un olas, jo tas veicina ligzdas izdzīvotību,” norāda ornitologs.

Viena dienā, kad cāļi vēl nebija izšķīlušies, ornitologi novēroja nesaprotamu mātītes un tēviņa uzvedību: ”Viņa viņu jūt. Re ku viņš nāk. (TV3: Un oliņas tur ir?) Visas četras. (TV3: Un kā notiek tā pārošanās?) Tas neizskatās pēc abpusējas labprātīgas vienošanās. Un tas ir tas, ko mēs uzfilmējām, ko dabūjām redzēt tikai šādā veidā.”

Tā esot viela pārdomām, ornitologs saka. Lielā dumpja savdabīgo dziesmu dabā klausīties var doties uz ezeriem, kur atrodamas plašākas niedru audzes. Piemēram, Papes, Kaņiera, Engures, Babītes ezeri.

Arī citos reģionos esošās un mazākās aizaugušās ūdenstilpēs ir lielas iespējas šo sugu saklausīt. Kaut arī lielā dumpja dziesma dažkārt dzirdama dienas laikā, tomēr visaktīvāk tie vokalizē krēslas stundās. Tā vismaz zina stāstīt ornitologi.

Ziņo par kļūdu rakstā

Iezīmē kļūdaino tekstu un spied Ctrl+Enter.

Iezīmē kļūdaino tekstu un ziņo par to!

Saturs turpinās pēc reklāmas

Reklāma

Saturs turpinās pēc reklāmas

Reklāma

Saturs turpinās pēc reklāmas

Reklāma

Reklāma aizvērsies pēc 0 sekundēm

Reklāma aizvērsies pēc 0 sekundēm