Noradīta iecere pārskatīt Krievijas pilsoņu uzturēšanās nosacījumus

Negūstot vienprātīgu koalīcijas atbalstu, noraidīta iekšlietu ministra Māra Kučinska iecere pārskatīt Krievijas pilsoņu uzturēšanās nosacījumus. Lai neradītu sastrēgumu, ministrs piedāvāja atteikties no pirmā septembra termiņa, līdz kuram jānokārto latviešu valodas pārbaude uzturēšanās atļaujas pagarināšanai, vēsta TV3 Ziņas.

Iekšlietu ministrs Māris Kučinskis trešdien, 15. februārī, bija plānojis Saeimas Aizsardzības komisijas deputātus iepazīstināt ar savu priekšlikumu atteikties no pirmā septembra termiņa, līdz kuram bijušajiem Latvijas pilsoņiem un nepilsoņiem, kuriem tagad ir Krievijas pase, vismaz minimālā līmenī jāapliecina latviešu valodas zināšanas, lai saglabātu iespēju uzturēties Latvijā.

Pārbaude jākārto nepilniem 18 000 iedzīvotāju. Lai mazinātu valsts iestāžu slogu, Kučinskis uzskata, ka procesam jānotiek pakāpeniski – dažu gadu laikā. Dokuments, kas apliecina valodas zināšanas, būtu jāiesniedz tikai tad, kad pienāks laiks pārreģistrēt pastāvīgās uzturēšanās atļauju. Tās izsniedz uz pieciem gadiem.

Saturs turpinās pēc reklāmas

Reklāma

Tomēr ministra ieceri deputāti šodien nemaz nevērtēja. Tās izskatīšana noraidīta, nepanākot vienošanos koalīcijā. Likumu nolemts turpināt pildīt, nevis mainīt, pēc pirmdien, 13. februārī, notikušās sanāksmes atzina premjers.

Krišjānis Kariņš (2023. gada 13. februārī)
Ministru prezidents (“Jaunā Vienotība”)

“Mēs meklējam, kā vislabāk nodrošināt likuma izpildi. Kad risinājums būs skaidrs, tad es arī labāk varēšu par to komentēt.”

Deputāti slēgtajā sēdē uzklausīja Valsts drošības dienesta un Pilsonības un migrācijas lietu pārvaldes pārstāvjus, lai apzinātu, ar kādām problēmām saistās jaunā regulējuma izpildīšana. Bet risinājumus, kā tās novērst, vēl meklēs.

“Es ceru ļoti uz Iekšlietu ministrijas kaut kādu risinājumu šajos jautājumos, lai nerastos kaut kāda tiešām likuma neizpildīšana,” pauda Saeimas Aizsardzības komisijas vadītājs Raimonds Bergmanis (“Apvienotais saraksts”).

Saturs turpinās pēc reklāmas

Reklāma

Kā skaidro Pilsonības un migrācijas lietu pārvaldes (PMLP) vadītāja, laikus iesniedzot dokumentus uzturēšanās atļaujas pagarināšanai, Krievijas pilsoņi varēs turpināt dzīvot Latvijā arī pēc pirmā septembra, līdz pārvalde pieteikumu izvērtēs sadarbībā ar drošības iestādēm.

Maira Roze
PMLP priekšniece

“Protams, tas tiks izskatīts pēc iespējas ātrāk. Bet tas lēmuma pieņemšanas process varētu vilkties katrai personai līdz pat gadam. Tas varētu būt trīs mēneši, varētu būt četri mēneši, seši mēneši. Atkarībā no tā, cik ātrā laikā mēs saņemam visu informāciju.”

Latviešu valodas pārbaudījumam līdz šim pieteikušies aptuveni divi tūkstoši Krievijas pilsoņi jeb nepilni 12%.

Kā ziņots, lai izvairītos no liekām rindām, pirmajiem valodas pārbaude būtu jākārto tiem Krievijas pilsoņiem, kuriem beigusies uzturēšanās atļauja, intervijā Latvijas Televīzijas raidījumā “Rīta panorāma” teica iekšlietu ministrs Kučinskis.

Kučinskis uzskata, ka uzreiz ap 17 000 cilvēku nodrošināt jaunas atļaujas izniegšanu būtu visai grūti nodrošināt un varētu sākties haoss.

Tāpēc viņš rosina, ka katrs Krievijas pilsonis var vērsties Pilsonības migrācijas lietu pārvaldē (PMLP) līdz ar pastāvīgās uzturēšanas atļaujas derīguma termiņa beigām katrā konkrētajā gadījumā, nevis tieši līdz 1.septembrim. Šādu cilvēku šogad varētu būt ap četriem tūkstošiem.

Šis jautājums tikšot pirmdien pārrunāts koalīcijā.

Ziņo par kļūdu rakstā

Iezīmē kļūdaino tekstu un spied Ctrl+Enter.

Iezīmē kļūdaino tekstu un ziņo par to!

Saturs turpinās pēc reklāmas

Reklāma

Saturs turpinās pēc reklāmas

Reklāma

Saturs turpinās pēc reklāmas

Reklāma

Saturs turpinās pēc reklāmas

Reklāma

Saturs turpinās pēc reklāmas

Reklāma

Saturs turpinās pēc reklāmas

Reklāma

Reklāma aizvērsies pēc 0 sekundēm