No nākamā gada celsies vēstuļu un pasta paku sūtījumu tarifi

No nākamā gada pieaugs vēstuļu un pasta paku sūtījumu tarifi, paredz Sabiedrisko pakalpojumu regulēšanas komisijas (SPRK) apstiprinātie VAS “Latvijas pasts” iesniegtie universālā pasta pakalpojuma tarifi.

2022. gada 2. decembrī 11:50

Sabiedrisko pakalpojumu regulēšanas komisija (SPRK) izvērtējusi un šā gada 1. decembrī apstiprinājusi “Latvijas pasts” iesniegtos universālā pasta pakalpojuma (UPP) tarifus. Jaunie vēstuļu korespondences un pasta paku sūtījumu tarifi būs spēkā no 2023. gada 1. janvāra, savukārt abonēto preses izdevumu piegādes pakalpojumu tarifi – no 2023. gada 1. marta.

Saturs turpinās pēc reklāmas

Reklāma

Alda Ozola
SPRK priekšsēdētāja

“VAS “Latvijas pasts” kopējās izmaksas palielinājušās gan algu, degvielas, apkures, elektroenerģijas, gan citu izmaksu pieauguma rezultātā. Vienlaikus universālā pasta pakalpojumu īpatsvars VAS “Latvijas pasts” sniegto pakalpojumu grozā sarūk, proti, šos pakalpojumus izmanto arvien mazāk lietotāju. Ņemot vērā, ka sūtījumu skaits sarūk straujāk nekā uz pakalpojumu attiecināmās izmaksas, šo pakalpojumu tarifi pieaug.”

Piemēram, iekšzemes vienkāršs A klases vēstules sūtījums svarā līdz 20 gramiem maksās 1,65 eiro līdzšinējo 1,20 eiro vietā, turpretim iekšzemes ierakstītas pakas sūtījums (no 1 kilograma līdz 2 kilogramiem) maksās 6,21 eiro līdzšinējo 2,97 eiro vietā.

Pārrobežu pasta pakalpojumiem tarifu izmaiņas mazāk straujas

Vienkāršas A klases vēstules sūtījums uz ASV svarā līdz 20 gramiem maksās 1,83 eiro līdzšinējo 1,67 vietā, bet ierakstītas pakas nosūtīšana uz ASV (nepārsniedz 1 kilogramu) maksās 25,05 eiro līdzšinējo 23,91 eiro vietā.

Arī turpmāk pārrobežu vēstuļu korespondences sūtījumu tarifi tiks iedalīti četrpadsmit valstu un teritoriju grupās, bet pārrobežu pasta paku sūtījumi – astoņās valstu un teritoriju grupās.

Savukārt atlaidi par ierakstītu vēstuļu korespondences sūtījumu un pasta paku sūtījumu noformēšanu “Mans pasts” vidē palielinās no līdzšinējiem 0,49 eiro līdz 0,59 eiro.

Saturs turpinās pēc reklāmas

Reklāma

Vienlaikus SPRK vērš uzmanību, ka pie apdrošinātajiem pārrobežu pasta paku sūtījumiem papildus ir jāmaksā arī 2% no apdrošinātās summas, kas nav regulēts pakalpojums. Lai uzzinātu, cik precīzi izmaksā sūtījumi, to iespējams aprēķināt, izmantojot VAS “Latvijas pasts” pakalpojumu kalkulatoru. Attiecīgi jaunie tarifi kalkulatorā būs aprēķināmi no 2023. gada 1. janvāra.

No 2023. gada 1. marta mainās abonētās preses piegādes pakalpojumu tarifi

Faktiskie preses izdevēju maksājumi par abonētās preses piegādi būs atkarīgi no Ministru kabineta noteiktās Abonēto preses izdevumu piegādes pakalpojumu apmaksas kārtības, ko nākamā gada sākumā kopā ar jautājumu par valsts budžetu 2023. gadam plānots pārskatīt.

Pasta komersantam arī turpmāk būs jāievēro vairākas būtiskas kvalitātes prasības, kas attiecas uz pasta sūtījumu savākšanu, šķirošanu, pārvadāšanu un piegādi – biežumu, ātrumu, regularitāti, pasta pakalpojumu sniegšanas vietu, vēstuļu kastīšu skaitu un to izvietojumu, kā arī abonētās preses piegādes laikiem.

SPRK tarifus apstiprina bez pievienotās vērtības nodokļa (PVN), norādītie tarifi ir bez PVN.

Kāpēc izmaiņas?

“Latvijas Pasts” tarifu projektu SPRK vērtēšanai iesniedza šā gada 19. jūlijā. Šā gada 19. augustā SPRK organizēja uzklausīšanas sanāksmi, kurā VAS “Latvijas Pasts” pārstāvji iepazīstināja ar izstrādātā tarifu projekta būtību un ekonomisko pamatojumu. Uzklausīšanas sanāksmē piedalījās Kultūras ministrijas, Satiksmes ministrijas, Liepājas pilsētas pašvaldības administrācijas, Jēkabpils novada pašvaldības, Jūrmalas valstspilsētas administrācijas, Valmieras novada pašvaldības, Latvijas Preses izdevēju asociācijas, SIA “Izdevniecība Rīgas Viļņi’, SIA “Izdevniecība Dienas Mediji” un SIA “Saldus Zeme II” pārstāvji.

Vērtēšanas gaitā SPRK vairākkārt pasta komersantam lūdza iesniegt papildinformāciju, precizējumus un skaidrojumus, ko komersants arī regulāri sniedza, kā arī veica precizējumu tarifu projektā. SPRK, izvērtējot tarifu veidojošo izmaksu pamatojumu, secināja, ka tarifu projekts ir ekonomiski pamatots un atbilstoši aprēķināts, lai segtu VAS “Latvijas Pasts” UPP izmaksas un nodrošinātu tā rentabilitāti.

Saturs turpinās pēc reklāmas

Reklāma

SPRK

“Universālais pasta pakalpojums (UPP) ir minimālais noteiktas kvalitātes pasta pakalpojumu kopums, kas pieejams visiem lietotājiem Latvijā par vienotu tarifu neatkarīgi no to ģeogrāfiskās atrašanās vietas. UPP sniedzējam ir pienākums nodrošināt iekšzemes un pārrobežu vēstuļu korespondences un pasta paku sūtījumus, kā arī abonētās preses piegādi.”

Pakalpojumu tarifus pasta nozarē nosaka pasta komersants, bet apstiprina SPRK. Atbilstoši Pasta likumam SPRK pienākums ir konkursa kārtībā noteikt UPP sniedzēju, uzraudzīt pasta pakalpojumu sniegšanu, tai skaitā UPP, kā arī pasta nozares normatīvo aktu ievērošanu.

VAS “Latvijas pasts” konkursa kārtībā UPP saistības noteiktas no 2022. gada 1. janvāra līdz 2026. gada 31. decembrim.

Ziņo par kļūdu rakstā

Iezīmē kļūdaino tekstu un spied Ctrl+Enter.

Iezīmē kļūdaino tekstu un ziņo par to!

Saturs turpinās pēc reklāmas

Reklāma

Saturs turpinās pēc reklāmas

Reklāma

Saturs turpinās pēc reklāmas

Reklāma

Saturs turpinās pēc reklāmas

Reklāma

Reklāma aizvērsies pēc 0 sekundēm