No “iesālītajām” ielām cieš suņi, tiek bojātas ēkas un automašīnas. Vai tiek pārspīlēts ar sāls lietošanu?

Pēdējās dienās Rīgā vērojams dīvains skats. Trotuāri kļuvuši balti no iespaidīgā izkaisītā sāls daudzuma. Sāls bojā gan ēku pamatus, gan automašīnas, apavus un bojā veselību suņiem. Par baltajām ielām pārsteigti ne tikai vietējie, bet arī ārzemju viesi. Vai pašvaldība var ierobežot sāls lietošanu un kādēļ šī arhaiskā metode tiek izmantota mūsdienās, skaidro Jānis Zvērs.

2017. gada 10. februārī 10:26

Sāls graudi mētājas trotuāru malās un baltie plankumi manāmi teju visur. Sāls saēd Rīgas lepnuma – Nacionālās Operas un baleta ēkas pamatus, par to trauksmi cēla iestādes vadītājs Zigmars Liepiņš. Par izbalinātajām ielām sociālajos tīklos atrodamas daudzas replikas. Tagad šī aina atklājusies īpaši spilgti, jo ilgstoši pieturējies sauss un auksts laiks.

Saturs turpinās pēc reklāmas

Reklāma

Sevišķi nikni ir suņu īpašnieki, jo viņu mīluļiem sāls bojā ķepas. Veterinārārsti stāsta, ka pie viņiem regulāri vēršas četrkājaino draugu saimnieki.

Jānis Beinarts, vetārsts

Suņi ir nemierīgi, laiza un grauž ķepas, tā viņas vēl vairāk kairinot. Situāciju vajag monitorēt un ķepas vajag mazgāt. Sāls kairina arī mutes dobumu, un maziem suņiem arī pavēderi, tā arī būtu jāmazgā.

Suņu ķepas var paglābt gan ar īpašām ziedēm vai zābaciņiem. Par izbalinātajām ielām brīnās ne tikai rīdzinieki, bet arī ārzemju viesi. Sevišķi viņus sajūsmina sāls izbalinātās automašīnas, kas īpašniekiem ilgtermiņā nozīmē rūsu, remontdarbus un lielas izmaksas.

Aleksandrs, mārketinga menedžeris no Vācijas

Es esmu no Hamburgas, un mēs parasti neizmantojam tik daudz sāli kā te. Ļoti interesanti ir redzēt, ka mašīnas ir gandrīz pilnībā baltas, pārklātas ar sāli. Neredzēts skats, ļoti interesanti.

Rīgas domē skaidro, ka uz trotuāriem saimnieko sētnieki, un nav noteikts, cik daudz drīkst kaisīt sāli. Pašvaldības galvenā rūpe ir, lai katru dienu astoņos no rīta ielas būtu tīras un neslīdētu kājas. Kā to panākt – par to atbild konkrētās vietas apsaimniekotājs. Protams, ērtāk ir nokaisīt sāli, nevis slapju muguru ar lāpstu tīrīt trotuāru, un pie šādas stratēģijas pieturas lielākā daļa Rīgas ielu uzkopēju. Aizliegt sāls lietošanu vai uzlikt kādas kvotas esot bezjēdzīgi.

Saturs turpinās pēc reklāmas

Reklāma

Uģis Vidauskis, Rīgas domes pārstāvis

Sāls ir tas ātrākais, vieglākais līdzeklis, kā atkausēt sniegu, un daudzi to izmanto. Pirms vairākiem gadiem bija mēģinājums ierobežot sāls izmantošanu, bet ātri viena saprata, ka tas nav izkontrolējams, un situācija kļūst krietni sliktāka.

Skandināvijā populārā ielu noklāšana ar sasmalcinātiem akmentiņiem neesot Rīgā iespējama, jo aizķepinātu notekūdeņu sistēmu. Citur Eiropā sāli lieto krietni mazāk, un cenšas no tā atteikties. Kanādā šai problēmai pieiet radoši, proti, sāls lietošana izskausta un ielas tiek apstrādātas ar biešu sulu.

Ziņo par kļūdu rakstā

Iezīmē kļūdaino tekstu un spied Ctrl+Enter.

Iezīmē kļūdaino tekstu un ziņo par to!

Saturs turpinās pēc reklāmas

Reklāma

Saturs turpinās pēc reklāmas

Reklāma

Saturs turpinās pēc reklāmas

Reklāma

Saturs turpinās pēc reklāmas

Reklāma

Reklāma aizvērsies pēc 0 sekundēm