VDD arestētais “Sputnik Lietuva” redaktors Kasems: Meloju naudas dēļ

10. septembrī 20:42

Valsts prezidents Edgars Rinkevičs vienā no pirmajām savām darba dienām uz Rīgas pili izsauca ģenerālprokuroru Juri Stukānu. Cita starpā, lai kritizētu prokuratūru par šovasar pēkšņi bez tiesas izbeigto lietu pret Krievijas ziņu aģentūras “Rossiya segodnya” darbinieku, Latvijas pilsoni Maratu Kasemu. Pretēji Valsts drošības dienestam, prokurore uzskatīja, ka Kasems, strādājot Kremļa propagandas mašinērijā, nav radījis tik lielu apdraudējumu, lai turpmāk sēdētu cietumā.

Kasems ir Latvijas pilsonis, kurš kopš 2017. gada pa karjeras kāpnēm “Rossiya segodnya” struktūrās nonācis visaugstāk. Viņš vadīja Sputnik-Lietuva redakciju. Vadījis raidījumus ar pret Latviju vienmēr indīgus un naidīgus izteikumus izplatošo Krievijas ārlietu ministrijas preses sekretāri Mariju Zaharovu. Saņēmis pateicības diplomu no Krievijas ārlietu ministra Sergeja Lavrova. Turpinājumā pirmā intervija ar Maratu Kasemu, ko viņš sniedzis mums pēc izlaišanas no cietuma.

15 000 un paglābšanās no cietuma. Tādu sodu Latvija piespriedusi vienam no Kremļa propagandistiem, kurš joprojām dzīvo Latvijā un uzturas Salaspilī.

Saturs turpinās pēc reklāmas

Reklāma

Pie Brīvības pieminekļa uzņemto fotogrāfiju Marats Kasems publicēja 2022. gada 31. decembrī. Četras dienas vēlāk viņu apcietināja Valsts drošības dienests. Uzreiz Krievija propagandista aizstāvībai ieslēdza “smago artilēriju”.

Eiropā sankcionētais aģentūras “Rossiya segodnya” ģenerāldirektors Dmitrijs Kiseļovs ziemas salā kopā ar bijušo Krievijas spiedzi ASV, tagad Valsts domes deputāti Mariju Butinu, piketēja pie Latvijas vēstniecības. Mirušā Vladimira Žirinovska partija pat piesolīja atrast advokātus un naudu Kasema soda nomaksai.

Iepriekš Kasems Latvijā vairākkārt neveiksmīgi centies nokļūt politikā. Pašvaldību vēlēšanās Salaspilī pirms 10 gadiem no “Saskaņas” saraksta vēlētāji viņu izsvītroja. Pēc tam salaspiliešiem viņš veltīja rupju video: “Jūs nobalsojāt pret mani! Un man nav jūsu žēl. Jūs nomirsiet no bada! Ejiet jūs d**st, esiet nolādēti, čurkas j****ās! Visu labu!”

2017. gadā Kasems piedalījās pašvaldību vēlēšanās partijā Vislatvijas Sociāldemokrātu kustība “Par neatkarīgu Latviju”. Tajā viņš apvienojās ar prokremlisko Eināru Graudiņu, Edvīnu Puķi un Juri Žuravļovu. Ar viņiem un vēl Jāni Kuzinu gadu vēlāk Kasems 13. Saeimas vēlēšanās startē apvienībā “Par alternatīvu”, kas prasa izstāšanos no Eiropas Savienības un atcelt sankcijas pret Krieviju. Ziņās par sevi Centrālajai vēlēšanu komisijai Kasems tobrīd norāda, ka ir Rossia Sevodna žurnālists un Maskavā, Krievijas Tautu Draudzības universitātē ieguvis maģistra grādu.

Saturs turpinās pēc reklāmas

Reklāma

Kā viņš apgalvo sarunā ar “Nekā personīga” – Maskavā mācījies un nolēmis tikai un vienīgi naudas dēļ strādāt Kremļa kontrolētajā medijā “Sputnik”. Arī gatavojis programmas Latvijā raidošajam AVTO radio, kas publiski ticis saistīts ar bijušo Eiroparlamentārieti Aleksandru Mirski. Pirms vairākiem gadiem jau Nekā personīga atklāja, ka mediju uzraugs NEPLP nespēj pierādīt, ka šāda Sputņik neatļauta raidīšana Latvijas teritorijā notiek.

Marats Kasems
Bijušais “Sputnik Lietuva” redaktors

“Nosaukums bija “Horizonts”, un katru dienu trīsarpus stundas mēs paši intervējām cilvēkus no Latvijas, zvanījām viņiem šeit. Mums arī bija tādi tālruņi. Tur vajadzēja ievadīt dažus ciparus, un tas atspoguļojās kā Latvijas numurus. Viņu neredzēja, ka no Maskavas, piemēram, zvana. Tur ir tādas kodēšanas sistēma. Un, teiksim tā, tās tehnoloģijas tur ir diezgan attīstītas saistībā ar to, ar ko mēs nodarbojāmies. (NP: Retranslēšana notika Mirska AVTO radio?) Jā, tieši tā.”

Sarunā ar “Nekā personīga” Marata Kasema minētie piemēri kā darbojas propagandas mašīna Maskavā nav nekāds jaunums. Piemēram, ka priekšniecība žurnālistiem lika regulāri veidot materiālus, kas nomelno Latviju, uzstājīgi stāstot kā te krītas dzimstība un visi aizbrauc. Pēc Kasema teiktā priekšniecības darbu uzraudzījis Putina administrācijas vadītāja pirmais vietnieks Aleksejs Gromovs. Dēvēts arī par Kremļa Gebelsu.

Marats Kasems
Bijušais “Sputnik Lietuva” redaktors

“(NP: Nu, bet tajā laikā arī jūsu darba vieta izplatīja stāstus par to, ka ukraiņi paši slepkavo civiliedzīvotājus, bērnus, izvaro sievietes, paši spridzina slimnīcas, dzemdību namus. Buča ir “feiks” tāpēc, ka tur ir izlikti “feiki” līķi, kuri tur kustās un ir aktieri patiesībā. Tas ir viss, ko jūs, darbavieta stāstīja.) Jā, jā, jā, es to dzirdēju, bet nu, arī man bija viens noteikums, ka es pats par to nerunāšu, es nebiju spiests par to runāt. Par Ukrainu nav neviena video pat. Tajos sējumos krimināllietā nav mani izteikumi par Ukrainu. Es varēju pajautāt, piemēram, Zaharovai, kas tur īsti notika, Bučā. Piemēram, tāds jautājums. Pēc tam viņa pati izstāsta savu versiju. Savus melus varam tā pateikt.”

Latvijas prokuratūra Kasemam par palīdzību Krievijai pret Latviju vērstā darbībā piesprieda 15 500 eiro. Lai arī apsūdzības ļāva piemērot krietni bargāku sodu. Iespēju pilnībā atzīt savu vainu un vienoties par šādu sodu, piedāvājis pats Kasems. Pēc viņa teiktā prokuratūra mēnesi padomājusi un piekritusi. Kā bijušais “Sputnik Lietuva” redaktors izteicās šonedēļ savā video “YouTube”, tagad viņš varot pat piedalīties Saeimas vēlēšanās.

Saturs turpinās pēc reklāmas

Reklāma

Māris Kučinskis
Iekšlietu ministrs (Apvienotais saraksts)

“Šis patiešām ir karš, šī ir situācija, kurā mums jāparāda sava rīcība, un nu jau man neliekas, ka tik vienkārši tas drīkst beigties.”

Inese Lībiņa-Egnere
Tieslietu ministre (Jaunā vienotība)

“Es, protams, nedrīkstu kā Tieslietu ministre komentēt konkrēto tiesas nolēmumu. Bet kopumā tik tiešām tas nav pieņemami.”

Valsts prezidents Edgars Rinkēvičs pēc prokuratūras lēmuma publiskošanas paziņoja, ka pēdējā laikā atsevišķi prokuratūras lēmumi raisa vairākus jautājumus. Tieslietu padome pēc tam paziņoja, ka vērtēs esošo sodu politiku korupcijas un valsts drošības lietās.

Marats Kasems
Bijušais Sputnik Lietuva redaktors

“Nu, viņam ir savs viedoklis un man savs. Un prokuratūrai ir arī savs viedoklis. Prokuratūra uzskata citādi, es arī neuzskatu tā pat kā prezidents. Viņam tā bija, man liekas, pirmā nedēļa pēc inaugurācijas. (NP: Es runāju šonedēļ arī ar Tieslietu ministri un Iekšlietu ministru, viņi saka tieši to pašu.) Ko? (NP: Ka tas nav “ok”.) Nu, viņiem ir savs viedoklis. Lai viņi tā uzskata.”

Tiesā šobrīd atrodas lieta, kurā līdzīgi kā Marats Kasems sadarbībā ar sankcijām pakļautā Dmitrija Kiseļova vadīto Kremļa mediju impēriju apsūdzēti 14 Latvijā dzīvojoši žurnālisti. Nevar izslēgt, ka Kasema un prokurores vienošanās varētu kalpot kā pamats, lai arī šo propagandistu advokāti mēģinātu tiesāt un iespējamos sodus samazināt.

Saturs turpinās pēc reklāmas

Reklāma

Marats Kasems
Bijušais “Sputnik Lietuva” redaktors

“(NP: Bet sanāk tā, ka tad, kad jūs strādājāt, jūs no pirmās dienas melojāt, stāstot to, ko jūs stāstījāt ēterā?) Tieši tā. Es darīju savu darbu, darīju diezgan labi un saņēmu diezgan labu atalgojumu. (NP: Diezgan labi melojāt.) Diezgan labi meloju, jā, un diezgan labi saņēmu par to. (NP: Bez pārliecības tādu darbu var darīt?) Protams, ka var. Var, jo tās smadzenes tiem cilvēkiem jau ir sagatavotas, lai tās sēkliņas izaugtu ļoti ātri. (NP: Bet tā motivācija, kad jūs 2017. gadā sākāt strādāt “Rosija Sevodna” struktūrās, kāda tā bija jums pašam?) Es biju students, lai saņemtu algu, lai saņemtu algu un dzīvot kaut kā izdzīvotu, kojās Tautu draudzības universitātē. Tas nebija saistīts nekā, protams, ar ideoloģiju. (NP: Kādēļ mums būtu jums jātic tagad?) Jūs varat man neticēt. (NP: Nu, bet tas ir leģitīms jautājums.) Laiks parādīs. Viena lieta ir vārdi, otra lieta ir darbi. Jūs redzēsiet manus darbus, ko es tagad darīšu. Kā es strādāšu un kur es strādāšu. Es domāju, ka jums nebūs… Negribu teikt – citas iespējas, bet es domāju, ka jūs man ticēsiet.”

Kasema prokurore šonedēļ bija atvaļinājumā. Ģenerālprokurors un virsprokurors – komandējumos.

Kā mums rakstiski atbildēja Īpaši pilnvarotu prokuroru nodaļas virsprokurors Ingemārs Masaļskis – “Uzskatu, ka šajā kriminālprocesā ir panākts ātrs un taisnīgs krimināltiesisko attiecību noregulējums, un piespriestais sods ir pamatots un tiesisks”. Neoficiāli dzirdēts, ka citi Kasema un līdzīgās lietās iesaistītie valsts pārstāvji tā nedomā.

Ziņo par kļūdu rakstā

Iezīmē kļūdaino tekstu un spied Ctrl+Enter.

Iezīmē kļūdaino tekstu un ziņo par to!

Saturs turpinās pēc reklāmas

Reklāma

Saturs turpinās pēc reklāmas

Reklāma

Saturs turpinās pēc reklāmas

Reklāma

Saturs turpinās pēc reklāmas

Reklāma

Reklāma aizvērsies pēc 0 sekundēm