tv3.lv

VID turpina sadarbību ar Ķīnas kompāniju “Nuctech”, pret kuras radaru izmantošanu lidostās iebildusi Lietuvas valdība

2021. gada 21. februārī 20:00

Lietuvas valdība šonedēļ aizliedza trīs mūsu kaimiņvalsts lidostām sadarboties ar Ķīnas kompāniju, kas uzstāda skenerus un dažādas drošības sistēmas.

Par Ķīnas valdības kontrolētās firmas velmi iegūt kontroli Eiropas valstu stratēģiskās nozīmes objektos neformāli brīdinājumus no ASV slepenajiem dienestiem saņēmušas vairāku Eiropas valstu amatpersonas.

Raidījums “Nekā personīga” noskaidrojis, ka klusu ķīniešu piedāvājumu īsi pirms gadu mijas noraidīja arī Lidosta Rīgā. Savukārt Valsts ieņēmumu dienests (VID) ar konkrētās Ķīnas firmas iekārtām aprīkojis praktiski visus Latvijas – Krievijas robežpunktus un turpina iepirkt kompānijas pakalpojumus.

“Nuctech” ir Ķīnas valstij piederošs drošības pārbaudes produktu uzņēmums, kas izveidots 1997. gadā kā Tsinghua universitātes izpētes centrs. Uzņēmumu līdz 2008. gadam vadīja bijušā Ķīnas Komunistiskās partijas ģenerālsekretāra Hu Džintao dēls. Uzņēmuma mātes-kompāniju (Tsinghua Tongfang) kontrolē Ķīnas Nacionālā kodol-enerģijas korporācija – valsts uzņēmums, kas pārvalda civilās un militārās kodoldegvielas attīstības programmu Ķīnā. Saites ar Ķīnas komunistisko partiju ir radījušas citu valstu bažas par tās patiesajiem nodomiem.

“The Wall Street Journal” pagājušā gada vasarā, atsaucoties uz vārdā neminētiem ASV slepeno dienestu un valdības struktūru darbiniekiem, minēja, ka lielākā Ķīnas drošības pārbaužu aprīkojuma ražotāja paplašinātā klātbūtne Eiropā ir drauds Rietumu drošībai un uzņēmumiem. Līdzīgus mudinājumus atturēties no sadarbības ASV izplatīja par Ķīnas interneta milzi “Huawei”. ASV mediji vēstīja, ka “Nuctech”, izmantojot negodīgas cenu dempingu metodes, aizvien lielāku kontroli iegūst visā Eiropā. Tā pārņem kravas, bagāžas un pasažieru pārbaudes sistēmas ostās, robežas šķērsošanas punktos un lidostās. “Nuctech” būtisku ietekmi esot ieguvis 12 Eiropas valstīs. Drošības eksperti izsaka aizdomas, ka zemo cenu stratēģija liek domāt – “Nuctech” darbojas nevis uz komerciāliem pamatiem, bet cenšas nodrošināt kontroli pār stratēģisko infrastruktūru.

Aviācijā un lidostu darba uzraudzībā Eiropā ir pieņemtas stingrākas normas, kas liek nomainīt visus skenerus, kas pārbauda pasažierus un viņu bagāžas. Tāpēc šobrīd lidostas vairākās valstīs sludina iepirkumus jauno iekārtu iegādei.

Kā šonedēļ ziņoja Lietuvas mediji, tur vispirms īpašā komisijā, kas pārbauda no nacionālās drošības viedokļa svarīgus darījumus un tad ārkārtas sasauktā Valdības sēdē nospriests, ka Viļņas, Kauņas un Palangas lidostām aizliegts slēgt iepirkumus ar Ķīnas kompāniju, jo tas neatbilst nacionālās drošības interesēm. ASV vēstniecība Lietuvā par šo soli esot bijusi priecīga.

Saturs turpinās pēc reklāmas

Reklāma

Līdzīgs iepirkums noticis Tallinas lidostā Igaunijā. Arī tur drošības dienests ieteicis rīkoties līdzīgi. Bet Ķīnas “Nuctech” aizliegumu apstrīdējusi tiesā un uzvarējusi.

Aizvadītā gada nogalē arī lidosta Rīga sāka meklēt jaunu sprāgstvielu atklāšanas iekārtu piegādātājus. Atsaucās piecas firmas, kuras Lidosta lūdza izvērtēt Valsts drošības dienestam (VDD). VDD par “Nuctech” sniegusi negatīvu atzinumu. Firma no tālākas dalības izslēgta.

“Nuctech” par lidostas atteikumu rakstījis sūdzību Iepirkumu uzraudzības dienestam, bet tas nav palīdzējis. IUB pamatojoties uz Valsts drošības dienesta atzinumu administratīvo lietu izbeidza.

Lidostas lēmumu līdzīgi kā Igaunijā “Nuctech” var vēl pārsūdzēt tiesā. Ķīnas kompānija Latvijā iepirkumos startē kopā ar vietējo firmu “ARMGATE”. Tās pārstāvji apgalvo, ka risku valsts drošībai viņu kompanjonu darbībā neesot nekādu. Iekārtas tiekot ražotas Ķīnas kompānijas meitas firmas rūpnīcā Polijā, kas apgādājot visu Eiropu.

“ARMGATE” ar Ķīnas kompāniju “Nuctech” sadarbojas vairākus gadus. Interneta mājas lapā teikts – 2015.gadā piegādātas “Nuctech” bagāžas, pasta sūtījumu un drošības kontroles rentgena iekārtas. Sešas, ko izmanto muita, uzstādītas Rīgas lidostas terminālā, un arī Latvijas pasta sūtījumu cehā, kā arī Ventspils ostas un Liepājas muitas kontroles punktos. Astoņas drošības kontroles rentgeniekārtas izvietotas Ieslodzījumu vietu pārvaldes ēkās. Bet būtiskākais ir Ķīnas “Nuctech” un Latvijas partneru darījumu skaits ar VID. Pēdējo 8 gadu laikā uzstādītas iekārtas uz praktiski visiem Latvijas – Krievijas robežas muitas punktiem – dzelzceļa rentgena iekārtas Zilupē un Grebņevā kā arī punktos ”Indra” un ”Kārsava”, kravu skeneri Silenē un Pāterniekos. Kopā par iekārtu uzstādīšanu, apkalpošanu un remontu VID samaksājis vairāk kā 18 miljonus eiro (18 843 445 eiro). Vēl pēc Valsts nekustamo īpašumu pasūtījuma par 5 miljoniem eiro veikta kravu kontroles rentgena iekārtas laukuma izbūve un iekārtu uzstādīšana punktos “Vientuļi” un “Terehova”.

Saturs turpinās pēc reklāmas

Reklāma

Vēl pagājušajā gadā VID divos iepirkumos no Ķīnas firmas 15.maijā un 27.novembrī kopā par 3 miljoniem eiro iegādājās iekārtu apkalpošanas pakalpojumus.

VID un VNĪ iepirkumi no “Nuctech Warsaw Company” (Avots: IUB.gov.lv)

27/11/2020

Kravu kontroles rentgena iekārtu uzturēšana Zilupes un Grebņevas MKP

Kravu kontroles rentgena iekārtas THSCAN MB 1215 HL un ritošo dzelzceļa kravu kontroles rentgena iekārtas THSCAN RF6010 uzturēšana

1 236 000 eiro

15/05/2020

Dzelzceļa kravu kontroles rentgena iekārtu uzturēšana un pilnveidošana muitas kontroles punktā ”Indra” un muitas kontroles punktā ”Kārsava

1 785 425 eiro

20/10/2018 

Kravu skeneru apkope un remonts Silenes un Pāternieku MKP

1 232 800 eiro

14/07/2016 

Kravu kontroles rentgena iekārtu piegāde un uzstādīšana Ventspils ostas un Liepājas ostas muitas kontroles punktos

5 079 369,30 eiro

Saturs turpinās pēc reklāmas

Reklāma

29/12/2015

Robežkontroles punktu “Vientuļi”, Vecumu pagasta Viļakas novadā, un “Terehova”, Zaļesjes pagasta Zilupes novadā, kravu kontroles rentgena iekārtas laukuma izbūves būvprojekta izstrāde un būvniecība, projekta autoruzraudzība, kravu kontroles rentgena iekārtu piegāde, uzstādīšana, iekārtu uzturēšana un programmatūras pilnveidošana

Pasūtītājs Valsts akciju sabiedrība “Valsts nekustamie īpašumi”

5 055 377 eiro

26/11/2015 

Kravu kontroles rentgena iekārtas THSCAN RF 6010 remonts

124 985,44 eiro

24/11/2015

Bagāžas kontroles rentgena iekārtu piegāde

160 968 eiro

25/03/2015 

Dzelzceļa kravu kontroles rentgena iekārtu piegāde

6 315 359 eiro

25/09/2014 

Kravu skeneru apkope un remonts Zilupes un Grebņevas MKP

429 200 eiro

Saturs turpinās pēc reklāmas

Reklāma

16/08/2013 

Kravu kontroles rentgena iekārtu piegāde muitas kontroles punktos ”Pāternieki” un ”Silene”

2 479 339 eiro

KOPĀ: 

VID – 18 843 445 eiro

VnĪ – 5 055 377 eiro

VID amatpersonas iepriekš “Nekā personīga” ir skaidrojušas, ka uz robežas notiekošo un arī darbības ar skeneriem iespējams vērot attālināti arī no Rīgas. Uz jautājumu- vai “Nuctech” piegādā un apkalpo arī datorprogrammas, kas strādā kopā ar rentgenu un skeneru iekārtām VID plašāk nekomentēja. Arī SIA ”Armgate” pārstāvis GEORGS VARDANJANS skaidru atbildi par to kādas programmatūras viņi kopā ar Ķīnas firmu VID piegādājuši.

VID atbilde “Nekā personīga”: “VID, lai nodrošinātu, ka netiktu veiktas nesankcionētas darbības veic ārējo informācijas sistēmu drošības auditu, kas nodrošina esošās sistēmas drošības izvērtējamu un veic dažāda veida testus un pārbaudes, lai pārliecinātos,  vai sistēmā nav kādas drošības ievainojamības; centralizētu drošības politiku konfigurēšanu nodrošina to, ka uz visām iekārtām ir uzstādīti vienādi ar sistēmas drošību saistīti ierobežojumi; žurnalēšanas pierakstu vākšanu, kas nodrošina to, ka darbības, kas veiktas sistēmā ir atsekojamas; tiek veikta arī informācijas sistēmu un tīkla darbības uzraudzība; videonovērošanu, kas nodrošina, ka nepieciešamības gadījumā ir iespēja apskatīties, kas fiziski ir noticis vai ir veikts serveru telpās, kurās izvietoti rentgenu iekārtu serveri. Kādas personas ir iegājušas telpā un ko darījušas.”

Rakstveidā VID “Nekā personīga” tikai paskaidroja, ka, organizējot sistēmu drošības auditu, lai pārliecinātos, ka tajā kāds neveic neatļautu piekļuvi vai kādas cita drošību apdraudošas darbības. VID arī neatbildēja vai ir prasīts drošības dienestu atzinums, vai sadarbību ar Ķīnas kompāniju var turpināt.

Saturs turpinās pēc reklāmas

Reklāma

Pagājušā gada pašā noslēgumā Amerikas Savienoto Valstu Tirdzniecības departaments pret kompāniju Nuctech ieviesa sankcijas un to iekļāva Rūpniecības drošības biroja veidotajā melnajā sarakstā. Pēc tam, kad Ķīnas firma vēlējās ar iekārtām un datorprogrammām aprīkot 170 Kanādas vēstniecības visā pasaulē, arī šī valsts vērsās pret “Nuctech”.

Ziņo par kļūdu rakstā

Iezīmē kļūdaino tekstu un spied Ctrl+Enter.

Iezīmē kļūdaino tekstu un ziņo par to!

Saturs turpinās pēc reklāmas

Reklāma

Saturs turpinās pēc reklāmas

Reklāma

Saturs turpinās pēc reklāmas

Reklāma

Reklāma aizvērsies pēc 0 sekundēm

Reklāma aizvērsies pēc 0 sekundēm