tv3.lv

VID nodotajos audioierakstos Ventspils uzņēmēji apspriež izvairīšanos no nodokļu nomaksas

2020. gada 13. decembrī 20:14

Pirms nedēļas “Nekā Personīga” vēstīja par darba strīdu tiesā, kur darbinieks atklāja, ka daļa algas saņemta aploksnē. Tiesa uz šo informāciju nereaģēja, jo to uzskatīja par Valsts Ieņēmumu dienesta (VID) kompetenci. Taču VID sūdzību ignorēja. Mūsu rīcībā nonākuši jauni audioieraksti ar ietekmīgu Ventspils uzņēmēju sarunām, kurās apspriests, kā izvairīties no  pilnu darbaspēka nodokļu nomaksas. Lai gan arī šī informācija darīta zināma nodokļu uzraugiem, VID uz to reaģējis kūtri.

Jāņa Pacviča 13 gadu ilgās attiecības ar Bauskas uzņēmumu ”Divupe 2” beidzās ar strīdu, ko darbinieks nolēma risināt tiesā. Lai pierādītu, cik liela kompensācija viņam pienāktos par piespiedu darba kavējumu, atklājas, ka daļu algas viņš saņēmis aploksnē.

2017. gada pavasarī informācija ar visu Bauskas servisu darbinieku maksātajām oficiālajām un neoficiālajām algām par vairākiem mēnešiem bija nosūtīta Valsts ieņēmumu dienestam. Tas sniedza atbildi ziņotājam, ka informācija tiks ņemta vērā kārtējās pārbaudēs.

Tomēr pēdējos piecos gados VID nav auditējis ”Divupi 2”, gluži otrādi, 2017. gadā VID vadība uzņēmumu nosaukusi par uzņēmējdarbības paraugu. Nodokļu uzraugs devis solījumu pārbaudes firmā tuvākajā laikā neveikt vispār.

VID Nodokļu un muitas policijas pārvaldes vadītājs nemāk izskaidrot, kāpēc dienests nav sazinājies ar informatoru un ignorējis faktus, kas rada aizdomas par kriminālsodāmām darbībām.

Kaspars Podiņš

Kaspars Podiņš
VID Nodokļu un muitas policijas pārvaldes direktors

“Šinī gadījumā mēs nevaram apgalvot, ka viss tika izdarīts tā kā vajag, bet varbūt VID darbiniekus samulsināja tas fakts, ka persona šajā iesniegumā nebija norādījusi ne vārdu, ne uzvārdu, ne telefonu. Jā, bija šis te e-pasts. Tās ir arī mūsu intereses, un šos gadījumus mēs labprāt izmeklējam.”

No 2016.gada algu maksāšana aploksnēs ir kriminālsodāms pārkāpums. Aplokšņu algu pierādīšana ir sarežģīta, vajadzīgs informācijas avots uzņēmumā, kad un kur nelegālos maksājumus  izsniedz, lai uzņēmēju varētu pieķert nozieguma vietā. Tāpat jāzina, kādas shēmas izmantotas, lai izvairītos no nodokļu nomaksas. Ja VID būtu sazinājies ar autoservisa darbinieku, iestāde būtu ieguvusi visu nepieciešamo informāciju, taču VID to neizdarīja.

Saturs turpinās pēc reklāmas

Reklāma

Pēc raidījuma pie mums vērsās zvērināts advokāts Mārtiņš Kvēps. Arī viņš  Valsts ieņēmumu dienestam šajā vasarā sniedzis informāciju par iespējamu izvairīšanos no nodokļu nomaksas lielā apmērā. Šāda informācija, kā arī audoieraksti viņa rīcībā nonāca,  gatavojoties ar klientu kādam civilstrīdam tiesā. Vēstuli Valsts ieņēmumu dienestam Mārtiņš Kvēps bija parakstījis ar savu vārdu uzvārdu un nosūtījis šī gada maijā.  Taču trīs mēnešus no nodokļu uzraugiem nebija nekādas reakcijas.

Mārtiņš Kvēps

Mārtiņš Kvēps
Zvērināts advokāts

“Un tajos audioierakstos bija dzirdamas (protams, ar atrunu, ka neesmu liels nodokļu speciālists) trīs lietas, ka nekādi neiet kopā ar likumu. Pirmkārt, fiktīvi darījumi, lai izvairītos no PVN nodokļa liela apmērā samaksas; fiktīvas nodokļu maksājumu shēmas, lai samazinātu nodokļu slogu un tiek konkrēti runāts, ka shēmas ir fiktīvas, ka tas ir vajadzīgs nodokļu samazināšanai, pie kam ar attaisnojumu, kāpēc ir morāli attaisnojams nemaksāt sociālās apdrošināšanas iemaksas valstij, lai darbinieki saprot, kāpēc ir morāli pareizi neievērot likumu un pats briesmīgākais ir aplokšņu algas, (NP: Par kuru uzņēmumu pamatā ir runa?) SIA ”DSG karjeri”.”

”DSG karjeri” pieder pie uzņēmumu grupas, kas nodarbojas ar derīgo izrakteņu- dolomīta ieguvi,  šķembu ražošanu un pārdošanu. ”DSG karjeri” apgrozījums ir 6 miljoni, peļņa – vairāk nekā 300 tūkstoši. Kompānija saņēmusi lielus pasūtījumus no valsts uzņēmumiem ”Latvijas autoceļu uzturētājs” un ”Latvijas Valsts meži”.

Patiesie labuma guvēji kompānijā ir Ventspils uzņēmēji Igors Skoks, Olafs Berķis un Genādijs Ševcovs.

Mūsu rīcībā ir kompānijas  sapulču audioierakstu fragmenti. Viens no viņiem, kura balss ir līdzīga Igoram Skokam, sapulcē uzsver,  ka  50 tūkstoši eiro būtu vajadzīgi skaidrā naudā izmaksām darbiniekiem.

Audio fragmenti, 2019.gada 30.maijs (Rīga, Dzirnavu iela 21)

“Tā, par darbiniekiem uz šo gadu bez maija ir vajadzīgi 50 tūkstoši ”skaidrītei”. (..) Cik tad mums jāsamaksā.. Lai maksātu cilvēkam algu ar visiem nodokļiem, cik tur nāk klāt.. lai maksātu papildu algu ? Cik tur nāk klāt, 30..?”

Saturs turpinās pēc reklāmas

Reklāma

Mārtiņš Kvēps

Mārtiņš Kvēps
Zvērināts advokāts

“Tie audioierakstu fragmenti, kurus es VID arī parādīju, tos ir sarežģīti interpretēt kaut kā savādāk. Tie ir diezgan viennozīmīgi. Piemēram, Ka vajadzīgi 50 tūkstoši algu izmaksai darbiniekiem ”skaidrītei”, diez vai tā ir atsauce uz Skaidrītes tanti. Domāta visdrīzāk ir ”skaidra nauda”.”

Olafs Berķis

Olafs Berķis
Uzņēmējs (telefonsaruna)

“(NP: Mums ir informācija, ka šajā uzņēmumā varētu būt maksātas aplokšņu algas. Vai tam ir pamats?) Es domāju, ka pamata nav. ”DSG karjeri” ir viens no vairākiem desmitiem uzņēmumu, kurā man ir kapitāldaļas.”

Igors Skoks

Igors Skoks
Uzņēmējs

“Es to nevaru komentēt. Man nekas tāds nav zināms. Man ir zināms, ka mēs par nelikumībām atlaidām valdes locekli. Edgaru Veiguru. Es pieļauju, ka var būt viņš kaut ko tādu ir darījis, bet mūsu sakarā nekas tāds nav. (…) Ar īpašniekiem nekas tāds nav runāts. Es šo skandālu jau kaut kādu esmu dzirdējis. Kaut kādi jautājumi ir bijuši, bet tās ir pilnīgas muļķības.”

Edgars Veigurs ir bijušais ”DSG Karjeri” valdes priekšsēdētājs. Viņš pērn atsaukts no amata uzticības zuduma dēļ un par viņu īpašnieki iesnieguši informāciju tiesībsargājošām iestādēm.

Uzņēmējam Igoram Skokam bez  kapitāldaļām ”DSG Karjeri” kopā ar ģimeni pieder vēl vairāki uzņēmumi. Tie pamatā reģistrēti šeit Ventspilī Lielajā prospektā 48, kas ir SIA ”Skoks” īpašums. Šajā pašā adresē vienā dienā 2010.gada 28.oktobrī reģistrēti arī trīs mikrouzņēmumi SIA ”Ciparnieks” SIA ”Viesulis” un SIA ”Orkāns” . Visi trīs mikrouzņēmumi nepieder Skokam, bet gan viņa bijušajiem un esošajiem darbiniekiem.

Saturs turpinās pēc reklāmas

Reklāma

Igors Skoks

Igors Skoks
Uzņēmējs

“(NP: Vai šie 3 mikrouzņēmumi apkalpo arī kādu jūsu uzņēmumu?) Jā! (NP: Vai var teikt,  ka ar šo mikrouzņēmumu palīdzību jums bija iespēja izvairīties no darbaspēka nodokļu nomaksas parastajā nodokļu režīmā?) Nevaru komentēt. Tas jums ir jāprasa īpašniekiem. Es saviem darbiniekiem maksāju algas un nodokļus.”

2019.gada 24.aprīlis (Kuldīgas iela 51 , Ventspils)

Tas ir absolūti legāls pasākums un tas mums maksās 15%. 

Man cilvēki ir trijos mikrouzņēmumos.

Bet neatkarīgi no tiem, man ir arī cilvēki, kas strādā pie manis oficiāli, tādi ir diezgan daudzi.. Es esmu pateicis, jūs man slimības lapas neņemsiet. 

Jo es viņu kaut kā neesmu sociāli aizsargājis iepriekš, tad priekš kam man viņus ”čakarēt” ar tam slimības lapām?! Grib, tad grib. Nu, labi, cilvēks paslimo drusciņ. Man jau vienalga, vai viņš guļ uz slimības lapas. Vai viņš drusciņ pagulēs mājās uz tās algas..

Nu, ja ir tā, ka salauž kāju..tpu, tpu, tpu, vai smagās slimības, kas ilgst vairāk nekā 2 nedēļas, tad, jā. Vai kaut kādas operācijas, tad, jā. Bet tobrīd, kad viņi  ņem slimības lapas, tad es viņiem kaut kādas palīdzības izsniedzu.

Es savu šoferi un vienu no saviem apsargiem  aizsūtīju pie viena ”Orto” mugurkaula ķirurga uz Liepāju. Paņēmu no savas kabatas 3 tūkstošus, samaksāju un viss. Viņš pie manis ir 20 gadus strādājis. Viņam tādas nauda nav, es varbūt viņam neesmu pietiekami labi maksājis, es varbūt viņu neesmu sociāli labi aizsargājis, re, kur mana sociālā aizsardzība. 3 tūkstoši, ej un maksā un viss.

Saturs turpinās pēc reklāmas

Reklāma

Olafs Berķis

Olafs Berķis
Uzņēmējs

“Tās varētu būt lielas muļķības, ka Igors kaut ko tādu būtu teicis. Manuprāt, maksāt algu aploksnē nozīmē pakļaut sevi riskam, nerunājot jau par to, ka tas ir nelikumīgi. Pakļaut sevi riskam, ka darbinieks var tevi šantažēt. Nu, neticu!”

Valsts ieņēmumu dienests uz zvērināta advokāta Kvēpa vēstuli reaģēja tikai tad, kad viņš augustā atkārtoti vērsās VID, šoreiz rakstot VID augstākajai vadībai Ievai Jaunzemei. Advokātu pasauca uz tikšanos, pieprasot visus viņa rīcībā esošos audioierakstus.

Mārtiņš Kvēps

Mārtiņš Kvēps
Zvērināts advokāts

“Bija tāds klusuma periods no VID puses, pie manis atnāca privāto sfēru pārstāvoši cilvēki, kuri bija labi informēti par maniem ziņojumiem un teica, lai es nepūlos, ka tur viens zināms politiķis esot citēju ”visu sakārtojis” valsts iestādēs un tāpēc nekas tālāk nenotiks. Un, ka sodīts tikšot es pats, tas notikšot publiski, lai citiem tā būtu mācība, tā vairs nerīkoties. Es neko VID pārmest nevaru, es nezinu, ko viņi tur dara, varbūt, ka viņi jau sen visu atklājuši, tikai es par to neko nezinu.”

Kaspars Podiņš

Kaspars Podiņš
VID Nodokļu un muitas policijas pārvaldes direktors

“Dotajā brīdī Nodokļu nomaksas veicināšanas pārvaldes speciālisti izvērtēs visu šo te mūsu rīcībā esošo statistiku, saistībā ar naudas plūsmām, saistībā ar darījumiem un tad sapratīs, vai ir notikusi izvairīšanās no nodokļu nomaksas.”

Ka Skoks saka, ka par ierakstiem runās tikai tad, ja kāda iestāde prasīs, pagaidām nav prasījusi. Mikrouzņēmumus pēc šī gada vairs neizmantos.

Ziņo par kļūdu rakstā

Iezīmē kļūdaino tekstu un spied Ctrl+Enter.

Saturs turpinās pēc reklāmas

Reklāma

Saturs turpinās pēc reklāmas

Reklāma

Saturs turpinās pēc reklāmas

Reklāma

Reklāma aizvērsies pēc 0 sekundēm

Reklāma aizvērsies pēc 0 sekundēm