Vaškevičs joprojām ir FM amatpersona; prasa no valsts izmaksāt daļu algas

Kopš valsts apsūdzēja Vladimiru Vaškeviču un Ināru Vilkasti kriminālnoziegumos, viņi cīnījušies par iespēju atgriezties gan pie savas iepriekšējās dzīves, gan ietekmes. Ir pagājuši desmit gadi, iztērēti lieli resursi, un Vilkaste izmantojusi gan lobistus ASV, gan Eiropā, uzstājusies starptautiskās konferencēs par cilvēktiesību pārkāpumiem, izdotas grāmatas, radītas filmas. Tomēr gaidītā rezultāta nav. Savukārt Vaškevičs joprojām ir Finanšu ministrijas amatpersona, un viņš prasa no valsts izmaksāt daļu algas par piespiedu dīkstāvi.

2017. gada 12. februārī 19:31

Prezidenta Andra Bērziņa vizīti 2012. gada maijā Čikāgā NATO galotņu samitā negaidīti pārsteidza ASV lobistu organizēti piketi par cilvēktiesību pārkāpumiem Latvijā. Intervijā amerikāņu telekanālam Bērziņam bija jātaisnojas par netaisnību, kas Latvijā tiekot pieļauta pret Vaškeviču un Vilkasti.

Saturs turpinās pēc reklāmas

Reklāma

Čikāgas latvieši bija noskaidrojuši, ka par atbalstu Vilkastei un Vaškevičam kādai Amerikas lobistu firmai samaksāti 30 līdz 35 tūkstoši dolāru. Viņu uzdevums – Vilkasti un Vaškeviču Amerikas sabiedrībai pasniegt kā cietējus, politiskās vajāšanas upurus.

Čikāgas advokāts Tomass Kanepa, kurš pieprasīja pārtraukt netaisnību Vilkastes un Vaškeviča lietās, pirms NATO tērē miljoniem dolāru Latvijas aizsardzībai, publikai lika saprast, ka Latvija vispār nav cienīga atrasties aliansē.

Bija arī mēģinājums kampaņā iesaistīt arī bijušo ASV prezidentu un tā brīža valsts sekretāres Hilarijas Klintones vīru Bilu Klintonu. Vilkaste ar viņu bija redzama kopā fotogrāfijās.

Prezidents Bērziņš noraidīja bažas, ka ASV lobistu mēģinājums ietekmēt viņa vizīti Čikāgā būtu atstājis pēdas Latvijas starptautiskajās attiecībās. Viņš arī sacīja, – nevienam, arī Vilkastei un Vaškevičam nav aizliegts savu problēmu risināšanai izmantot pat militārās alianses samitu. Prezidenta reakcija Vilkasti satrauca. Viņa taisnojās, ka lobistus nav algojusi.

Valsts prezidenta vizīte ASV NATO samitā bija augstākais, ko aizsniedza Vaškeviča un Vilkastes aizstāvībai koncentrētie spēki. Vēl pirms gada Rīgā pie Saeimas korupcijas novēršanas komisijas ieradās trīs pārstāvji no ASV lobistu firmas “Shomon Inc”.

Saturs turpinās pēc reklāmas

Reklāma

Viņi atveda vēstuli, kurā izklāstītas aizdomas par pārkāpumiem Vaškeviča krimināllietā un kurā aicināts ASV apsvērt pārtraukt sadarbību ar Latviju tranzītpakalpojumu izmantošanā.

Tāda pati vēstule adresēta arī ASV senatoram Džonam Šimkum, kurš savulaik bijis aktīvs Latvijas atbalstītājs iekļaušanai NATO. Premjerministrs Valdis Dombrovskis un labklājības ministre Ilze Viņķele atteicās tikties ar šiem ASV lobistiem no “Shomon Inc”. Taču TV3 Ziņas ASV vēstniecībā guva apstiprinājumu, ka konkrētajiem lobistiem par darbu Rīgā maksājusi tieši Vilkaste un Vaškevičs.

Par vīra labo vārdu un savas iepriekšējās dzīves gūšanu Vilkaste cīnās ne tikai ar ASV lobistu palīdzību. Bijušā Eiropas Padomes ģenerālsekretāra Valtera Švimmera Vīnē izveidotajai komitejai “Ināras aizstāvībai” ir sava mājaslapa četrās valodās, un tā rīko paneļdiskusijas Vīnē par cilvēktiesību pārkāpumu tēmu. Visur kā galvenā runātāja uzstājas Vilkaste. 2014. gadā Vilkaste kāpj uz skatuves Polijā, lai kopā ar ģeogrāfu, žurnālisti, citiem cīnītājiem par labāku sabiedrību, saņemtu gada cilvēka balvu. Vilkaste stāsta par mocībām, ko 10 gadus piedzīvo no Latvijas specdienestiem, kas saauguši kopā ar mafiju. Pasākumā neiztrūkstoši ir klāt arī Švimmers.

Varšavā, tāpat kā Sorbonas Universitātē Francijā, Vilkaste stāsta, ka vērsusies ar prasību pret Latviju Eiropas Cilvēktiesību tiesā. Tomēr trīs gadi pagājuši, bet sūdzība joprojām nav pieņemta izskatīšanai un nav zināms, vai to vispār pieņems.

Cilvēktiesību tiesas tiesneši līdz šim ir vērtējuši vienīgi Vaškeviča sūdzību par atņemto pielaidi valsts noslēpumam. Tiesa nepasaka, ka valsts būtu kļūdījusies Vaškevičam turpmāk liedzot piekļūt slepenai un sevišķi slepenai informācijai, bet norāda uz atteikuma pārsūdzības procesa nepilnībām.

Saturs turpinās pēc reklāmas

Reklāma

Vladimirs Vaškevičs, neskatoties uz piecus gadus ilgo prombūtni, joprojām skaitās vecākais muitas eksperts Finanšu ministrijā. Amatpersonai alga netiek izmaksāta, taču viņu no ministrijas nevarot atlaist, kamēr neesot stājies spēkā notiesājošs spriedums.

Ieva Raboviča, Finanšu ministrijas Komunikācijas departamenta vecākā eksperte
Vladimirs Vaškevičs ar 2011. gada 3. februāri ir atstādināts no amata pienākumu pildīšanas Finanšu ministrijā, attiecīgi nesaņemot nedz atalgojumu, nedz kādus citus labumus no Finanšu ministrijas puses.

Savukārt Valsts civildienesta likums paredz to, ka ierēdni atlaist ir iespējams tajā brīdī, kad ir pieņemts spēkā esošs lēmums krimināllietā. Šajā lietā šobrīd vēl lēmuma nav.

Pagājušajā gadā Vladimirs Vaškevičs ar Austrijas un Latvijas advokātu starpniecību vērsies Finanšu ministrijā, lai tā daļēji izmaksātu viņam algu par piespiedu dīkstāvi. Vēstuli saņēmusi arī Valsts sociālās apdrošināšanas aģentūra. Tajā advokāti prasa nepārkāpt Satversmi un nodrošināt Vaškevičam slimības pabalstu. Valsts iestādes Vaškevičam atteica.

Ziņo par kļūdu rakstā

Iezīmē kļūdaino tekstu un spied Ctrl+Enter.

Iezīmē kļūdaino tekstu un ziņo par to!

Saturs turpinās pēc reklāmas

Reklāma

Saturs turpinās pēc reklāmas

Reklāma

Saturs turpinās pēc reklāmas

Reklāma

Saturs turpinās pēc reklāmas

Reklāma

Reklāma aizvērsies pēc 0 sekundēm