Vaškeviča aizstāvībai gatavotās filmas īstie autori atklāj, – lielākā daļa faktu filmā esot viltoti

Pērnā gada septembrī ar Eiropas Parlamenta deputāta Andreja Mamikina atbalstu Briselē notika filmas “Neērtais Vaškevičs, uzbrukums valstij” izrādīšana. Kā jau liecina nosaukums, filma ir par to, kā Latvijā vajā bijušo augsta ranga VID un Finanšu ministrijas ierēdni Vladimiru Vaškeviču un viņa sievu Ināru Vilkasti. Filmas īstie autori vērsušies pie raidījuma “Nekā personīga” un atklāj, – lielākā daļa šajā filmā iekļauto “faktu” patiesībā ir izdomājums.

2017. gada 12. februārī 19:12

Pirms publiskās izrādīšanas parlamentā filma piedalījās kādā festivālā Londonā un atnesa tās titros norādītajam autoram polim Andžejam Kiliševskim-Tarkovskim balvu.

Saturs turpinās pēc reklāmas

Reklāma

Visdrīzāk, tieši filmas izrādīšana festivālos arī izsaukusi tālākos notikumus, kas ir daudz interesantāki par pašu filmu. Neilgi pēc filmas pirmajiem panākumiem internetā parādījās videofragments, kurā tika apšaubīts, ka Andžejs Tarkovskis ir īstais filmas autors. Par pierādījumiem kalpoja filmas izejmateriāli, kas atklāja arī to, ka daudz kas filmā ir viltots.

Maskaviete Natālija ir atmaskojošās filmas par Vilkastes un Vaškeviča ciešanām idejas autore. Vairākus gadus viņa un viņas sapulcinātā komanda strādāja pie šīs filmas. Ar Vilkasti iepazinusies caur vīru, dzimušu rīdzinieku. Natālija uzklausīja Vilkastes stāstu par neticamo patvaļu pret miljonāri un viņas vīru un nolēma, ka no šī stāsta var sanākt grāvējs.

Natālija, filmas idejas autore un īstenotāja:
Iepazināmies vienkārši un banāli. Esmu precējusies ar rīdzinieku, un, kad Rīgā sākās pārmaiņas, mans vīrs vēlējās atgriezties pie saknēm un uzsāk biznesu. Man ļoti patīk Klusais centrs, šī jūgendstila arhitektūra ir satriecoša. Es ieraudzīju dažas ēkas, ko vajag restaurēt, un es viņam pateicu, – pamēģinām, nopirksim tādu māju un mēģināsim restaurēt. Viņam ir klasesbiedrs, kurš iepazīstināja ar Vilkastes kundzi. Viņa sāka mums stāstīt savu stāstu, es biju satriekta un visam ticēju, un es teicu, vajag pamēģināt. Viņai tas iepatikās, viņa atbrauca uz Maskavu, un mēs sākām…

Aktīvs darbs pie filmas sākās 2014. gada pavasarī. Filmēšanas grupa atbrauca uz Rīgu, nofilmēja interviju ar Vilkasti un Vilkastes piedāvātiem ekspertiem. Filmai vajadzēja vēstīt, ka no miljonāres Vilkastes valdošā partija “Vienotība” uz vēlēšanām cenšas izspiest naudu. Vilkaste nav padevusies, tāpēc viņu sāka vajāt KNAB un KNAB aģenti, pie viena salaužot godīgā kontrabandas apkarotāja Vaškeviča likteni.

Lai sasniegtu gribēto rezonansi, filmu bija plānots veidot kopprodukcijā ar kādu britu TV kanālu. Komanda strādāja nopietni, analizēja dokumentus, meklēja pavedienus. Taču stāstam gali negāja kopā. Natālija nespēja pamatot, kā Vilkaste no padomju tirdzniecības darbinieces kļuvusi par miljonāri nekustamo īpašumu jomā. Un kāpēc visa valsts mašinērija metusies virsū vienai sievietei. Filmēšanas grupa savstarpēji sarakstījās, ka šis tēmas ir bīstamas, tām nav pierādījumu.

Saturs turpinās pēc reklāmas

Reklāma


Natālija, filmas idejas autore un īstenotāja

Ka visa valsts mašinērija cīnījās ar miljonāri Vilkasti, prese, PR, tiesībsargājošās struktūras, visi uzbruka nabaga nelaimīgajai Vilkastei – tas arī neizturēja nekādu kritiku. Viss sabruka. Nekas neturējās kopā līdz konkrētam momentam – kad mēs atbraucām uz Vīni, kur viena no svarīgākajām filmēšanām bija Vaškeviča intervija. Kad mēs satikām Vaškeviču, jau pirmajā vakarā visu izanalizējot, kļuva skaidrs, ka trūkstošais posms ir pats Vaškeviča kungs.

Filmēšanas grupa mainīja koncepciju un par centrālo tēlu padarīja godīgo ierēdni Vaškeviču, kurš bija izdomājis sistēmu, kā bez Eiropas Savienības naudas nostiprināt Latvijas ārējo robežu. Viņa ideja ļautu ieekonomēt miljoniem eiro, bet tas nepatika valdošajām partijām, kas naudu gribēja nozagt, un tāpēc Vaškeviču novāca no ceļa. Vilkaste šajā stāstā kļuva par blakuslīniju.


Natālija, filmas idejas autore un īstenotāja

Viņa prāts, viņa analītiskais domāšanas veids, kas saistīts ar viņa darbu, bet, visdrīzāk, tas ir iedzimts, – šīs viņa īpašības varēja uzbūvēt jebkuras shēmas.

Tomēr arī ar šo versiju negāja gludi. Bija grūti noticēt, ka Vaškevičs, būdams muitas sistēmas darbinieks no 1988. gada, visu laiku palicis godīgs un neuzpērkams, kamēr apkārt bijuši vieni blēži un krāpnieki.

Natālija, filmas idejas autore un īstenotāja
Kad viņš par kaut ko runāja, “uzpeldēja” tēma, ka viņš ir tāds balts un pūkains un viņu tas nav skāris. Nu nav iespējams dzīvot un vadīt sistēmu, neesot tā daļai. Vai tad viņš nesaprata šos likumus? Te viss ir skaidrs – vienu interesēs pret citu interesēm.

Saturs turpinās pēc reklāmas

Reklāma

Vaškevičs ilgi domājis, vai piekrist filmēties. Visbeidzot 2014. gada vasarā visi ieradušies Vīnē, lai nofilmētu Vilkastes un Vaškeviča tikšanos slimnīcā, interviju ar Vaškeviča ārstu un Vilkastes projektu arhitektu. Pēc šīs filmēšanas filmas koncepcija izjuka pavisam.


Natālija, filmas idejas autore un īstenotāja

Bet… pēc mūsu filmēšanas Austrijā, mēs sapratām, ka viss, ko mēs darām, – visa filma – ir uzbūvēta uz viltojumiem. No sākuma līdz beigām. Viltojums ir pati Ināra Vilkaste no žurnāla “Forbes” saraksta, viltojums ir stāsts par Vaškeviču, tā arī ir ievainota patmīlība, viltojums ir Vilkastes un Vaškeviča šķiršanās, viltojums ir arhitekts, pēc tam jau tālāk viltojums ir ārsts un tā tālāk un joprojām. Viss stāsts, ko viņa vēlējās izstāstīt, ir balstīts uz viltojumiem.

Pēc visiem šiem viltojumiem no filmēšanas grupas aizgāja Natālijas līdzautors. Grupa darbu vairs neturpināja. Vilkaste lūdza filmu viņai atdot, taču saņēma atteikumu. 2016. gada rudenī filma negaidīti nu jau ar Andžeja Tarkovska vārdu parādījās nelielā Londonas filmu festivālā un pēcāk tika prezentēta Eiroparlamentā. Natālija domā, kā kāds no apmēram 10 cilvēku lielās grupas kādu no filmas montāžas variantiem atdevis Vilkastei. Tagad grupa veido filmu, kā tapa šī viltotā filma.

Video

Ziņo par kļūdu rakstā

Iezīmē kļūdaino tekstu un spied Ctrl+Enter.

Iezīmē kļūdaino tekstu un ziņo par to!

Saturs turpinās pēc reklāmas

Reklāma

Saturs turpinās pēc reklāmas

Reklāma

Saturs turpinās pēc reklāmas

Reklāma

Saturs turpinās pēc reklāmas

Reklāma

Reklāma aizvērsies pēc 0 sekundēm