Vai Pāvests Jānis Pāvils II, ko Katoļu baznīca iecēlusi svēto kārtā, ir piesedzis pedofilus?

Vai  Pāvests Jānis Pāvils II, ko Katoļu baznīca iecēlusi svēto kārtā, ir piesedzis pedofilus?  Vai to darījis pāvests Francisks? Lai atbildētu uz šo jautājumu un izskaidrotu, kāda informācija ir bijusi Vatikāna rīcībā par augstiem garīdzniekiem, Pāvests Francisks uzdeva veikt īpašu izmeklēšanu. Tagad darbs ir pabeigts un novembrī svētais krēsls publicējis baznīcai neierastu dokumentu.

2020. gada 20. decembrī 11:32

Pedofilijas ēna pār Katoļu baznīcas priesteriem gulstas jau no pagājušā gadsimta beigām. Pēdējos divdesmit gados skandāli uzvirmo daudzās valstīs Eiropā un Amerikā.

Saturs turpinās pēc reklāmas

Reklāma

Daudzās izmeklēšanās paliek neatbildēts jautājums, vai par dzimumnoziegumu plašo izplatību zināja un tās piesegšanā līdzdarbojās arī Vatikāns un pāvests Jānis Pāvils II.

Līdz šim bērnu seksuālā izmantošanā atmaskoti daudzi ietekmīgi  garīdznieki, bet ievērojamākais  ir Vašingtonas kardināls Teodors Edgars Makkariks. 1930.gadā dzimušais Makkariks par mācītāju ordinēts 1958.gadā.  No 1986.gada līdz 2000.gadam viņš ieņēmis Ņūarkas arhibīskapa amatu. 2019.gadā viņš  dzimumnoziegumu dēļ izslēgts no baznīcas kalpotāju loka.

Makkariks ir īpašs ar to, ka bijis labi pazīstams ar Jāni Pāvilu II vēl pirms abi ieņēma augstus baznīcas amatus. Makkariks bija tulks, kad tobrīd vēl kardināls Karols Voitila apmeklējis ASV 1976.gadā.  Vēlāk viņš palīdzējis vākt naudu pāvesta fondiem, sekmējis pāvesta cīņu pret komunismu, atbalstījis  baznīcas Austrumeiropā. Šī pazīšanās, iespējams, sekmējusi Makkarika karjeru un šī iemesla dēļ Jānis Pāvils II nav ieklausījies norādēs par noziegumiem pret bērniem.

ASV sabiedrībā Makkarika lieta izraisa īpašu sašutumu.  2002.gada janvārī Boston Globe žurnālisti publicēja pētījumu par sistemātiskiem pedofilijas gadījumiem Bostonas draudzēs. Tas izraisīja lavīnas efektu,  arvien vairāk cietušo pieteicās liecināt par mācītāju dzimumnoziegumiem ASV un citur pasaulē. Baznīca solīja, ka nekas tāds vairs neatkārtosies, nebūs vairs iecietības pret varmākām garīdznieku rindās. Viens no solītājiem bija Makkariks.

Teodors Edgars Makkariks
Vašingtonas apgabala kardināls

2002.gada 26.aprīlis

Baznīcā nav vietas cilvēkam, kas nodara ļaunumu bērniem.  Visi bīskapi ir vienoti, visi katoļu cilvēki ir vienoti, ka mēs neļausim tam notikt! Mēs tagad esam pārliecināti, ka mēs kontrolējam situāciju, un tas vairs neatkārtosies. Mēs ticam, ka esam uz pareizā ceļa, ka baznīca tiek galā ar situāciju. Tā nav tikai baznīcas problēma, un ne katoļu baznīcas problēma, tā ir sabiedrības problēma. Ja jūs skatāties uz statistiku, ko piedāvā valdības aģentūras, tas  cik lielos apmēros tas notiek ģimenēs, skolās, viscaur valstī, tā ir sabiedrības problēma, mums kaut kas ar to ir jādara. Kad ir ziņots par  tūkstošiem gadījumu,   katrā štatā, tik daudzos apgabalos, tūkstošiem lietu un lielākoties tas notiek ar precētiem vīriešiem! Daudzas notiek ģimenes situācijās.

Saturs turpinās pēc reklāmas

Reklāma

Makkariks noraida visas apsūdzības un uzstāj, ka ir nevainīgs upuris. Taču parādās arvien vairāk informācijas, kas liecina, ka ASV katoļu mācītāju vidē un augstākajiem baznīcas ierēdņiem viņa noziegumi nav bijuši noslēpums.

“Arhibīskaps Makkariks ielūdza semināra audzēkņus uz savu pludmales māju. Tur bija piecas gultas, bet viņi bija seši cilvēki.  Tādā veidā Makkariks noorganizēja, ka kāds pievienosies viņam gultā,” saka Romas katoļu mācītājs, teologs Bonifācijs Remzijs.

Savukārt advokāte, kanonisko likumu eksperte Mādržorija Mērfija Kempbela saka: “Mēs jau vienreiz gājām šim cauri ar bīskapiem.  2002.gadā. 2002.gadā bīskapu konference apsolīja drošu vidi, viņi apsolīja, ka DARĪS VISU NEPIECIEŠAMO, kanoniski, lokāli un nacionālā mērogā, lai izveidotu patiesi drošu vidi un viņi mūs pievīla!”

Makkarika lieta ir kļuvusi par nopietnu pārbaudījumu pāvestam Franciskam.  Viņš ir Romas katoļticīgo  progresīvā spārna pārstāvis, kas cenšas reformēt baznīcu.  Viņa pretinieki, konservatīvie katoļi nespēj pieņemt, ka pāvests varētu atkāpties no principiālās nostājas pret viendzimuma pāriem, abortiem, atkārtotām laulībām.

Karu pāvestam Franciskam ir pieteicis ietekmīgais katoļu priesteris arhibīskaps Vigano, bijušais Vatikāna valsts sekretārs un apustuliskais nuncijs ASV.  Vigano pārstāv konservatīvos katoļus un izmanto sāpīgo pedofilijas tematu cīņa pret Romas reformētājiem. Viņš vaino Vatikānu un arī  Francisku Makkarika piesegšanā.

Saturs turpinās pēc reklāmas

Reklāma

2018.gadā Vigano publicēja atklātu vēstuli, kurā apgalvoja, ka par grēcīgo priesteri bijuši atkārtoti ziņojumi, ko pāvests Francisks nevarēja nezināt. Viņš Franciskam personīgi esot atgādinājis, ka pāvests Benedikts 16 bija Makkarikam aizliedzis pamest dzīves vietu un vadīt mesas. Francisks to ignorējis un pieļāvis aizdomās turētajam garīdzniekam turpināt publisko darbību.

Pēc šiem uzbrukumiem Vatikāns izlēma veikt īpašu izmeklēšanu. Tai jānoskaidro, kā Makkariks varēja ieņemt arvien augstākus baznīcas amatus, lai gan vismaz ASV katoļu garīdzniecībā  bija zināms par viņa dzimumnoziegumiem.  Pēc divu gadu darba izmeklēšana ir pabeigta.

Kardināls,  Vatikāna valsts sekretārs Pjetro Parolins norādīja: “Mēs publicējam ziņojumu ar bēdām, par ievainojumiem, ko tā iemesls ir nodarījis upuriem, to ģimenēm, ASV baznīcai un baznīcai vispār. Ticība baznīcai ir cietusi.Dokumenta lasīšana parādīs, ka visas procedūras, tostarp arī bīskapu apstiprināšana,  ir atkarīga no iesaistīto personu apņēmības un godīguma.  Šīs ir lappuses, kas mudina mūs dziļi pārdomāt un jautāt pašiem sev, ko mēs nākotnē vēl varam darīt,  lai mācītos no sāpīgās pagātnes pieredzes.”

Ziņojumā ir apkopota informācija no Vatikāna un ASV baznīcu kanceleju arhīviem par ikvienu dokumentu, kurā ir norādes uz iespējamiem Makkarika  noziegumiem.  200 lappušu dokumentā iekļautas cietušo un liecinieku liecības.

Ziņojums apstiprina, ka pirms  Makkarika iecelšanas augstajā Vašingtonas arhibīskapa amatā un paaugstināšanas par kardinālu, ASV priesteri centušies brīdināt Jāni Pāvilu Otro. Vatikāna pētnieki pieļauj, ka Pāvests nav noticējis šīm ziņām, jo  bija pieredzējis, kā padomju laikā specdienesti ar šādām nepatiesām apsūdzībām centās diskreditēt mācītājus Austrumeiropā. Turklāt norādes bijušas pārāk diplomātiskas, bez tiešām apsūdzībām.

Saturs turpinās pēc reklāmas

Reklāma

Izmeklēšana attaisnojusi Pāvestu Francisku. Izpēte apliecina, ka Francisks nav bijis tieši informēts par Makkarika noziegumiem  un paļāvies, ka baumas jau ir pārbaudītas.

Fragments no Vatikāna :

“Pāvests Francisks bija dzirdējis tikai to, ka pirms Makkarika iecelšanas Vašingtonas arhibīskapa amatā ir bijuši pieņēmumi un baumas par amorālu rīcību ar pieaugušajiem. Uzskatot, ka pāvests Jānis Pāvils II šos apgalvojumus jau ir izskatījis un noraidījis, un labi apzinoties, ka Makkariks aktīvi darbojās Benedikta XVI pāvesta laikā, pāvests Francisks neredzēja nepieciešamību mainīt iepriekšējos gados pieņemto pieeju.”

Skandāla uzkurinātājs, ietekmīgais pāvesta pretinieks Vigano jau pārmetis izmeklēšanai neobjektivitāti, jo to sagatavojis Franciska tuvāko baznīcas amatpersonu loks.

“Satraucoši ir tas, ka ziņojumā, kas acīmredzami salikts kopā ar daudzām rokām, ir milzums pretrunu. Pietiekami, lai pasludinātu, ka ziņojumam ir maza ticamība,” saka Vigano.

Ziņojuma publicēšana ir līdz šim nepieredzēta Vatikāna atklātība par baznīcai sāpīgo dzimumnoziegumu tēmu.

Ziņo par kļūdu rakstā

Iezīmē kļūdaino tekstu un spied Ctrl+Enter.

Iezīmē kļūdaino tekstu un ziņo par to!

Saturs turpinās pēc reklāmas

Reklāma

Saturs turpinās pēc reklāmas

Reklāma

Saturs turpinās pēc reklāmas

Reklāma

Saturs turpinās pēc reklāmas

Reklāma

Reklāma aizvērsies pēc 0 sekundēm