Vai militāro neonacistu grupējumu ASV vada no Krievijas?

“Glāb savu rasi, pievienojies Bāzei!” – Neonacistu grupa, kas izpletusies no Ziemeļamerikas līdz Eiropai un Austrālijai, aicina gatavoties rasu karam. Neonacistiem ir kontaktpersonas arī Baltijā.

2020. gada 15. novembrī 20:44

Radikālā balto rases virskundzības popularizētāju grupa Bāze ir samērā jauna, tā radās pirms diviem gadiem ASV. Grupas vadītājs ilgu laiku saglabāja anonimitāti

Saturs turpinās pēc reklāmas

Reklāma

Viņš slēpās zem izdomātas identitātes Normans Spērs vai Romas Vilks. Grupa brīdināja par vispasaules cionistu sazvērestību. Bet tās patiesais mērķis bija piesaistīt labi trenētus cilvēkus ar labējiem uzskatiem un pieredzi armijā. Atlasītos kandidātus uzaicināja slepenās sarunu grupās, tikās treniņu nometnēs, kur gatavoja partizānu karam pret afroamerikāņiem un ebrejiem.

2019.gada vasarā Pensilvānijā policija bija tuvu tam, lai arestētu grupējuma biedrus. Kāds iedzīvotājs sūdzējās par lielu troksni kaimiņos. Policija tur sastapa 8 vīrus kamuflāžas tērpos ar ieročiem rokās. Tā bija Bāzes dalībnieku grupa, kas filmēja propagandas video savai kustībai. Policija to nezināja, pabrīdināja neofašistus netrokšņot un aizbrauca.

Kustība auga plašāka, tai atradās sekotāji arī Kanādā, Austrālijā, Dienvidāfrikā, Lielbritānijā un Baltijas valstīs. Kāds no tīkla dalībniekiem nodeva informāciju žurnālistiem un Bāzes darbība vairs nebija slepena.

Pēc informācijas noplūšanas grupa pastiprināja slepenību, no saziņas izslēdza aizdomīgos, pārcēlās uz citām slepeno sarunu platformām. Normans Spērs aka Romāns Volfs apbraukāja reģionālās nodaļas un personīgi iepazinās ar saviem kareivjiem. Organizācija kļuva radikālāka un sāka plānot reālus uzbrukumus, sabotāžas un slepkavības.

Viskareivīgākā bija Džordžijas nodaļa, ko vadīja 18 gadus vecais Luks Leins. Grupa nemitīgi nodarbojās ar šaušanu, filmēja to un publicēja internetā. Tas piesaistīja federālā drošības dienesta interesi. Grupējumā iefiltrēja FIB aģentu.

Saturs turpinās pēc reklāmas

Reklāma

Džordžijas grupa plānoja nogalināt kādu antifašistu ģimeni, nošaut viņu bērnus un nodedzināt māju. Grupas vadītājs Luks Leins neuzticējās dažiem grupas dalībniekiem, tie iekļuva melnajā sarakstā, viņus plānoja likvidēt vēl pirms uzbrukuma antifašistu ģimenei.

Šajā brīdī iejaucās organizācijā iefiltrētais FIB aģents, ekstrēmistus arestēja. Bāzē sākās panika.

Merilendas pavalsts prokurors Roberts Hars norāda: “Metjūsa kungs ierakstīja video, kurā aicināja balto rases virskundzības biedrus nolaist no sliedēm vilcienus, nogalināt cilvēkus, saindēt dzeramo ūdeni, lai izraisītu to, ko viņi sauc par baltās rases revolūciju.”

Žurnālistiem izdevies atklāt Bāzes vadītāja rūpīgi slēpto identitāti- tas ir Rinaldo Nazaro. Viņš dzīvo Krievijā, Pēterburgā, elitārā rajonā.

Izrādījās, ka Bāzes izveidotājs jau ilgāku laiku dzīvo Krievijā. Viņa sieva bija iegādājusies dzīvokli vietā, kas saucas “Nams  pie Rātes”.  Par dzīvokli samaksāts skaidrā naudā- apmēram 25 miljonu rubļu. Neonacistu organizāciju Bāze Nazaro vadījis no Pēterburgas un Uz tikšanos ar organizācijas dalībniekiem devies no Krievijas.

Rinaldo Nazaro sieva ir dzimusi Krievijā, Čeboksāros. Iepazinās abi Amerikā, kur viņa strādāja bankā. Rinaldo bija apmeklējis Krieviju iepriekš studentu apmaiņas programmā. 2017.gadā- vēl pirms Bāzes izveidošanas, Rinaldo ģimene lūdza Krievijas pilsonību un to arī saņēma.

Saturs turpinās pēc reklāmas

Reklāma

Pats Rinaldo apgalvo, ka  ir bijis militārists, dienējis karstajos punktos, pēcāk strādājis līgumdarbus izlūkdienestiem un drošības struktūrām. Pierādījumu šiem apgalvojumiem nav.

Tagad Bāzes dalībnieki uzskata, ka Rinlado saistīts specdienestiem. Viņš mācījis sazināties šifrēti, atšķirībā no citām politiski vai ideoloģiski motivētām grupām, Rinaldo mudināja neuzņemties publisku atbildību par pastrādātajiem noziegumiem. Kad grupas locekļus arestēja saistībā ar plānotajām slepkavībām, Rinaldo izdevās izvairīties. Bijušie domu biedri uzskata, ka viņš pats ir FIB informators.

Laikraksta “New York Times” avoti ziņo, ka Rinaldo saistīts ar citiem specdienestiem- ar Krievijas ārējās izlūkošanas pārvaldi.

Bāze ir viena no ekstrēmistu organizācijām, kurai ir nozīme ASV prezidenta vēlēšanu kontekstā. Donalds Tramps vairākkārt ir izteicis netiešu atbalstu balto rases pārākuma idejai.

“New York Times” ziņo, ka Krievijas ārējās izlūkošanas pārvalde pirms vēlēšanām centās aktivizēt baltās rases virskundzības idejas piekritējus Amerikā un ka Bāze ir viena no tām. Plānots, ka sadursmes starp dažādu ādas krāsu ASV pilsoņiem palīdzēšot Trampa pārvēlēšanai.

Saturs turpinās pēc reklāmas

Reklāma

Krievijas Ārlietu ministrijas pārstāve Marija Zaharova noliedza, ka Krievijai būtu kāds sakars ar labējo nacionālistu grupējumu Bāze.

Pēc “New York Times”, “Vice” un citu žurnālistu pētījumiem par organizāciju, Rinaldo Nazaro izlēma sniegt interviju, kurā pilnībā noliedz jebkādu plānu slepkavot un provocēt. Intervija parādījās Krievijas federālajā kanālā Rossija 24. Raidījums Rinaldo Nazaro atspoguļo kā filosofu un futūristu, kas ar analītiskām metodēm nonācis pie secinājuma, ka globalizācija apdraud mūsdienu sabiedrību.

Ziņo par kļūdu rakstā

Iezīmē kļūdaino tekstu un spied Ctrl+Enter.

Iezīmē kļūdaino tekstu un ziņo par to!

Saturs turpinās pēc reklāmas

Reklāma

Saturs turpinās pēc reklāmas

Reklāma

Saturs turpinās pēc reklāmas

Reklāma

Saturs turpinās pēc reklāmas

Reklāma

Reklāma aizvērsies pēc 0 sekundēm