Trīskārt sarūk investīciju apjoms Latvijā! Premjers uzskata, ka darīt neko nevajag, tikai jānogaida

Septembra sākumā Latvijas Banka nāca klajā ar skeptisku ekonomikas attīstības tempu prognozi. Bankas prezidents Ilmārs Rimšēvičs minēja, ka valsts ekonomika esot uzsēdusies uz Eiropas struktūrfondu adatas, jo tiklīdz samazinās fondu pieejamība, tā ekonomika buksē.

2016. gada 2. oktobrī 19:29

Šonedēļ Eiropas Komisijas (EK) viceprezidents Valdis Dombrovskis nāca klajā ar vēl vienu versiju, kādēļ valsts neattīstās. Viņaprāt, pie vainas ir nestabilā ģeopolitiskā situācija.

Saturs turpinās pēc reklāmas

Reklāma

Lielākie investori Latvijā ir bijušas bankas. Pēc Lursoft datiem no investoru top 20 piecas vietas aizņem tieši kredītiestādes. Pirmajā vietā Swedbank, otrajā, GE, ceturtajā Dnb, sestajā SEB un 14. vietā Eiropas Rekonstrukcijas un attīstības banka.

Tālāk seko telekomunikācijas. Tilts Comunications 9. vietā, Bite Lietuva 10. vietā, Tele2 – 13. vietā. Pārējās nozares – mežrūpniecība, alkohola, cementa ražošana, tranzīts.

Par to, ka bankas Latviju uzskata par riska zonu, iespējams, liecina Swedbankas mātesbankas lēmums no Latvijas Swedbankas pamatkapitāla izņemt un pārcelt uz citiem projektiem gandrīz 400 miljonus eiro. Rīgā palika 550 000 000 eiro, tomēr līdz ar to Swedbankas kreditēšanas iespējas ir samazinājušās.

Rietumeiropas investoriem Latvija jau tā ir riska zona ar augstu korupcijas risku un tiesisko nihilismu. Taču nu riskiem nācis klāt vēl viens – ģeopolitiskā nestabilitāte.

Investīcijas ir mazinājušās pēdējos pāris gadus. Par 65 miljoniem Brexit priekšvakarā sarukušas Lielbritānijas investīcijas. Par 50 miljoniem Austrijas, par 5 miljoniem Korejas un par 2 miljoniem no ofšoriem Kaimanu salās.

Saturs turpinās pēc reklāmas

Reklāma

Tieši pēdējos pāris gadus Krievija Latvijas robežām pietuvinājusi karaspēku, izveidojusi divas jaunas divīzijas, karakuģi un lidmašīnas ik pa brīdim veic bīstamus manevrus gar robežu.

Par to, ka šie manevri aizbaida ārvalstu investorus runāts ne tikai ar nacionālo drošību saistītos kuluāros. Pirmo reizi publiski par to kā ekonomiku bremzējošu faktoru šonedēļ Latvijas radio minēja arī Eiropas Komisijas viceprezidents.

Eiropas Komisijas viceprezidents Valdis Dombrovskis

Skaidrs, ka ir virkne negatīvo faktoru, kas kavē ekonomikas attīstību. Pamatā tie ir ārējie faktori. Ģeopolitiskā nestabilitāte reģionā, sankcijas pret Krieviju, Krievijas atbildes sankcijas. Un zināmā mērā arī samērā lēnais Eiropas fondu apguves sākums.

Arī Ministru prezidents Māris Kučinskis piekrīt, ka ģeopolitiski stabilitātes nav, tomēr uzskata, ka neko īpašu tur nevajag darīt, visu dziedēs laiks.

Ministru prezidents Māris Kučinskis

Investors tāpat kā jebkurš no mums drusciņ vadās no sajūtām. Un tas nav tā viennozīmīgi pateikt, ka kāds pie tā ir vainīgs. Ka kāds kaut ko nedara. Šobrīd nosaukt šo laukumu, ja tā var teikt, kur likt investīcijas, par ļoti stabilu, šai brīdī būtu diezgan grūti, ņemot vērā, ka ir dažas neskaidrības. Starp Krieviju un Eiropas Savienību par sankcijām un vēl vairāk, protams, ir, ko ietekmē arī ASV priekšvēlēšanu laiks par Trampa dažiem izteicieniem, tad pēc Varšavas samita arī notiek…. Mums, kas to zinām, viss ir pareizi.

Saturs turpinās pēc reklāmas

Reklāma

Premjerministram nepiekrīt vadošais Nacionālās Aizsardzības akadēmijas pētnieks Jānis Bērziņš. Viņš uzskata, ka aizsardzības budžets ir jāpalielina strauji. Tas radīs stabilitāti, vairos investoros pārliecību par drošu vidi. Rezultātā valsts ieguldījumi drošībā varot atmaksāties.

Laimas, Staburadzes, Ādažu čipsu un Spilvas īpašnieks, Norvēģu koncerns Orkla 2015.gada pārskatā raksta, ka investīcijas piebremzējis, jo tās traucē veikt neskaidrība par ārējiem faktoriem.

Saskaņas līderis Jānis Urbanovičs vispār uzskata, ka pie ekonomiskajām problēmām ir vainīga nevis Krievija, bet Latvijas televīzija, kas Krievijas manevrus atspoguļo.

Ārvalstu investoru padomes izpilddirektors Ģirts Greiškalns vērš uzmanību uz maksātnespējas sistēmas sakārtošanu. Lielie starptautiskie koncerni uz Latviju nenāks, ja būs risks, ka sarežģītu maksātnespējas shēmu rezultātā tie var zaudēt uzņēmumu. Atmiņā investoriem ir arī gadījums ar IKI lielveikalu, kad administratoram pat izdevās uz laiku pārņemt plaukstošu lielveikalu ķēdi.

Saeimā izveidota deputātu darba grupa maksātnespējas jautājumu saskaņošanai, ko vada bijušais tieslietu ministrs Gaidis Bērziņš, kura laikā maksātnespējas administratoru nozare piedzīvoja uzplaukumu.

Saturs turpinās pēc reklāmas

Reklāma

Problēmas ar maksātnespējas administratoriem savā uzrunā pieminēja ASV viceprezidents Džo Baidens. Nekā personīga rīcībā esošās ziņas liecina, ka pēc šīs vizītes ASV vēstniece Nensija Petita apstaigājusi valsts augstākās amatpersonas, lai atgādinātu, ka maksātnespējas problēmas nezudīs no ASV uzmanības redzesloka.

Video

Foto

Ziņo par kļūdu rakstā

Iezīmē kļūdaino tekstu un spied Ctrl+Enter.

Iezīmē kļūdaino tekstu un ziņo par to!

Saturs turpinās pēc reklāmas

Reklāma

Saturs turpinās pēc reklāmas

Reklāma

Saturs turpinās pēc reklāmas

Reklāma

Saturs turpinās pēc reklāmas

Reklāma

Reklāma aizvērsies pēc 0 sekundēm