Tiesnešu ētikas komisija nesoda Augstākās tiesas tiesnesi Bisteru par, iespējams, drauga advokāta lietu skatīšanu

Tiesu varai piederīgajai profesijai – advokātu saimei jauns līderis. Par padomes priekšsēdētāju šonedēļ ievēlēja labi zināmu tiesībnieku, kurš specializējas krimināltiesībās, Jāni Rozenbergu. Tomēr samilzušās ētikas problēmas advokāti kopsapulcē izvēlējās nerisināt. Nekā personīga jau vairākkārt informējuši par advokātu Mārci Miķelsonu, kuram atkārtoti konstatēti ētikas pārkāpumi un kurš apsūdzēts par piesavināšanos un pilnvaru ļaunprātīgu izmantošanu. Tomēr disciplinārlietu pret Miķelsonu nav un viņš joprojām bauda savu kolēģu uzticību.

2017. gada 9. aprīlī 19:56

Tieslietu sistēmai piederošie advokāti šo piektdien pulcējās kopsapulcē, lai uzklausītu atskaiti par darbu un ievēlētu jaunu vadību. Netrūka pacilājošu dziesmu, iedvesmojošu uzrunu, vīna un saviesīgu sarunu. Nonākot līdz neērtajam tematam par pārkāpumus izdarījušajiem un sodītajiem kolēģiem, daļa advokātu rosināja grozīt advokātu kolēģijas statūtus. Grozījumu mērķis – stiprināt ētikas komisijas pilnvaras un panākt, ka tās sastāvu ieceļ nevis šaurā lokā, bet ievēl visi advokāti kopsapulcē.

Saturs turpinās pēc reklāmas

Reklāma

Filips Kļaviņš
Zv. advokāts

Statūtu grozījumu mērķis bija padarīt Ētikas komisiju, to jēgu, stiprināt to domu, ka viņa ir neatkarīga. Neatkarīga institūcija, ko kopsapulce ievēl, neietekmējama. Tas ir tikai labi gan mums pašiem, advokātiem iekšienē, gan arī, kā mūs uztver sabiedrība.

Tomēr līdz kopsapulces darba kārtībai šis jautājums nenonāca. Ētikas komisija ir tā, kas skata, vai advokāta rīcībā bijis pārkāpums un cik tas ir smags. Tā var izteikt morālu nosodījumu, bet tikai disciplinārlietu komisijai ir tiesībai izlemt, vai advokāts pārkāpumu dēļ var tikt izslēgts no advokātu rindām.

Zvērināts advokāts Mārcis Miķelsons ir viens no tiem advokātiem, kuru vērtēja ētikas komisija. Viņš ar šaubīgām metodēm panāca, ka saldumu ražotājiem “Laima” un “Staburadze” tiek paralizēts darbs. Ētikas komisija pagājušajā un aizpagājušajā gadā saskatīja rupjus ētikas pārkāpumus Miķelsona darbībā un divas reizes rosināja zvērinātu advokātu padomi sākt disciplinārlietu pret Miķelsonu. Taču padome abas reizes lietas nerosināja.

Miķelsona lietas dēļ no amata atkāpās ētikas komisijas priekšsēdētājs un vēl divas pārstāves. Pērn rudenī saistībā ar citu lietu – vērtīgā nama Rīgas centrā Skolas ielā pārņemšanu pret Miķelsonu kriminālvajāšanu sāka Organizētās noziedzības un citu nozaru prokuratūra par piesavināšanos un pilnvaru ļaunprātīgu izmantošanu.

Arī tad Miķelsonu neatstādināja no advokātu pienākumu pildīšanas. Padomē skaidro, ka Miķelsons apsūdzēts par noziegumu, kas nav saistīts ar advokāta pienākumu veikšanu, bet gan ar komercdarbību.

Saturs turpinās pēc reklāmas

Reklāma

Guna Kaminska
Latvijas zvērinātu advokātu padomes priekšsēdētāja vietniece

Komercdarbības jautājumi nav un es arī ceru, ka tuvākajā nākotnē nebūs, padomes kompetencē. Tāpat kā mēs nešķiram un nereģistrējam laulības. (NP: Vai tas nedara traipu advokātu reputācijai?) Redzat, tas strīds joprojām ir tiesas izskatīšanā un, es negribētu kļūdīties, bet, manuprāt, vēl 2005. gadā Satversmes tiesa kopumā norādīja, ka labas pārvaldības principi ir saistāmi ar to, ka neviena institūcija neiejaucas tiesā izskatāmajos strīdos. Un šis konkrētais strīds tāds bija. Un ir joprojām. (NP: Likumdevējs tomēr paredz iespēju atstādināt.) Jā, likumdevējs paredz iespēju atstādināt, ierosinot disciplinārlietu, disciplinārlietas izskatīšana laikā. (NP: Bet disciplinārlieta nebija pret Miķelsonu?) Disciplinārlieta pret advokātu Miķelsonu nebija.

Miķelsona lieta advokātu kopsapulcē netika pieminēta. Toties no skatuves Mārcim Miķelsonam izteica pateicību par naudas ziedošanu advokātu padomei.

Advokātu padomes priekšgalā šajā piektdienā ievēlēja jaunu līderi. Krimināltiesību speciālists Jānis Rozenbergs ir advokāts ar 15 gadu stāžu. Savā priekšvēlēšanu runā minēja, ka neviens lēmums padomē nav pieņemams, izvērtējot to tikai no prestiža celšanas mērauklas. Advokatūras novērtējumu sabiedrības acīs veidojot katrs no aptuveni 1400 advokātiem ar savu darbu un attieksmi. Un tas saistīts ar visas tiesu sistēmas prestižu.

Jānis Rozenbergs
Latvijas zvērinātu advokātu padomes priekšsēdētājs

Man daudzi ir uzdevuši jautājumu, par advokātu profesijas prestižu. Nu, ko, tu, Jāni, plāno darīt advokātu prestiža celšanai. Pirmkārt, advokatūras prestižs kopumā nav nedz labāks, nedz sliktāks kā tiesu sistēmas prestižs. Mēs esam tiesu sistēmas sastāvdaļa. Es nedomāju, ka uzticība advokātiem vai sabiedrības vērtējums advokātiem būtu labāks vai sliktāks, kā, piemēram, tiesām.

Arī tiesnešiem tāpat kā advokātiem ir sava ētikas un disciplinārlietu komisija. Tiesnešu ētikas komisijā nesen nonāca jautājums par Augstākās tiesas Civillietu departamenta tiesneša Intara Bistera iespējamiem pārkāpumiem, jo viņš skatīja lietas, kurās iesaistīts iespējams tuvs draugs advokāts Mārcis Miķelsons. Kādā pirms 8 gadiem uzņemtā fotogrāfijā abi redzami saviesīgā ballītē, bet Bisters bija tiesas sastāvā, kas pieņēma izšķirošo gala lēmumu par Skolas ielas nama pārņemšanu.

Saturs turpinās pēc reklāmas

Reklāma

 

Ivars Bičkovičs
Augstākās tiesas priekšsēdētājs

(NP: Cik lietas tiesnesis Bisters bija skatījis, kurā līdzdarbojas advokāts Miķelsons?) Tās nav pārlieku daudz, jāsaka tas ir, man šķiet arī izskanēja šinī te publiskajā telpā, šķiet, ka tas bija mazāk, piecas, sešas, ja nemaldos, dažas lietas. Jāsaka, ka arī šīs lietas ir dažādas, nu, ja varam tā teikt, dažādas, nu, dalības pakāpē. Ir lietas, kurš viņš ir bijis referējošais tiesnesis, ir bijis, ir lietas, kur viņš ir koleģiālā sastāvā piedalījies. (NP: Bet, ja starp viņiem ir šī draudzība, tad kāda starpība, vai tiesnesis ir referējošais?) Es varu pateikt tikai šobrīd, un to mēs arī esam, esam publiskojuši daļēji šo tiesneša paskaidrojumu. Proti – viņš jau nenoliedz, ka viņš ir piedalījies un tas ir acīm redzami, arī no informatīvās sistēmas par viņa dalību, tās vai citas lietas izskatīšanā. Jautājums ir par to, un to viņš noliedz, ka viņa attiecību raksturs ar šo te advokātu nav vērtējams kā personiskas attiecības. Un tieši šo aspektu, tātad, saprotu arī vērtē ētikas komisija.

 

 

Tiesnešu ētikas komisija savu darbu šonedēļ pabeidza. Vairākums secināja, ka tiesneša Bistera rīcībā nav iespējams konstatēt ētikas normu pārkāpumu: “Komisijas rīcībā esošā informācija un pierādījumi neļāva izdarīt skaidrus secinājumus par to, kādas tieši bija attiecības starp advokātu un tiesnesi, proti, vai tās bija personiskas draudzības attiecības vai arī tiesnesis un advokāts bija tikai paziņas, kas vienu reizi ir tikušies privātā pasākumā astoņus gadus atpakaļ. Tiesnešu ētikas komisijai normatīvajos aktos nav arī piešķirtas tādas pilnvaras, kas ļautu iegūt papildu pierādījumus par šīm attiecībām. Ņemot vērā minēto, komisija arī nevar konstatēt, ka attiecības starp tiesnesi I.Bisteru un advokātu M.Miķelsonu bija tādas, lai radītu šaubas par tiesneša objektivitāti, izskatot lietas, kuras bija saistītas ar advokātu M.Miķelsonu.”

Pilno ētikas komisijas atzinumu publicēs pēc divām nedēļām. Tā kā lēmums nav bijis vienbalsīgs, tam būs pievienotas komisijas dalībnieku atsevišķās domas.

Ziņo par kļūdu rakstā

Iezīmē kļūdaino tekstu un spied Ctrl+Enter.

Iezīmē kļūdaino tekstu un ziņo par to!

Saturs turpinās pēc reklāmas

Reklāma

Saturs turpinās pēc reklāmas

Reklāma

Saturs turpinās pēc reklāmas

Reklāma

Saturs turpinās pēc reklāmas

Reklāma

Reklāma aizvērsies pēc 0 sekundēm