tv3.lv

Tiesa neatjauno amatā bijušo prokurori Diānu Bebri‑Konrādi un nesamaksā negūto algu 35 000 eiro

Pēc vairākkārtējas pārcelšanas šonedēļ beidzot kļuva zināms spriedums pirmās prokurores lietā, kura no darba atbrīvota zaudētas reputācijas dēļ. Diāna Bebre-Konrāde savulaik centās slēpt pēdas viņas auto izraisītai avārijai un ceļu satiksmes negadījuma vietā uzvedās necienīgi. Bebri-Konrādi par notikušo disciplināri nesodīja, jo lietā iestājās noilgums.

2018. gada 9. decembrī 19:44

Ģenerālprokurors savu padotu atlaida zaudētas reputācijas dēļ, ko Bebre-Konrāde apstrīdēja tiesā. Pozitīva iznākuma gadījumā viņa atgrieztos darbā un  saņemtu neizmaksāto algu 35 000. Tiesā viņas prasību šonedēļ pilnībā noraidīja. Spriedumu iespējams pārsūdzēt.

Saturs turpinās pēc reklāmas

Reklāma

Mediju virsrakstos prokurore Diāna Bebre-Konrāde nenokļuva profesionālās darbības, bet kādas trīs gadu vecas avārijas dēļ. Bebres-Konrādes auto iebrauca pretējā joslā un ietriecās stāvošā transportlīdzeklī. Mašīnā atradās Bebres-Konrādes vīrs – ceļu policists – un divi nepilngadīgi  bērni.

Kurš patiesībā vadīja auto, Bebre-Konrāde atteicās nosaukt. Tāpat kā abām amatpersonām nevarēja noteikt alkohola reibuma pakāpi. No pārbaudes prokurore un policists atteicās arī ārstniecības iestādē. Abu uzvedība bija agresīva.

Ilgā slimošana un bērnu kopšanas atvaļinājums ļāva prokurorei izvairīties no disciplināratbildības. Prokurorus tāpat kā tiesnešus administratīvi nesoda. “Nekā personīga” prokurori satika nedēļā, kad viņa atgriezās darbā prokuratūrā Aizkrauklē.

Nākamajā nedēļā ģenerālprokurors Ēriks Kalnmeiers izdeva pavēli Bebri-Konrādi no amata atbrīvot zaudētas reputācijas dēļ.

Bebre-Konrāde vērsās tiesā, prasot atjaunot sevi amatā un atlīdzināt negūto algu, kas patlaban ir jau vairāk nekā 35 000 eiro. Viņa pati tiesas procesā nepiedalījās, bet uzstājās advokāts, kurš apgalvo, – mediji sabiezinājuši notikušā krāsas.

Saturs turpinās pēc reklāmas

Reklāma

Arturs Zvejsalnieks
zvērināts advokāts, Bebres-Konrādes pārstāvis

Es jau tajos notikumos nepiedalījos un klāt nestāvēju. Bet mana sapratne ir tāda, ka, pirmkārt, prokurore nebrauca pie stūres, un, jā, pēc tās avārijas izveidojās konflikts. Bet tas konflikts bija abpusējs.

“Nekā personīga”: Tad gribat teikt, ka viņa atklāja, ka pie stūres bija vīrs un viņa pakļāvās alkohola pārbaudei?

Gan prokuroram, gan jebkuram citam cilvēkam ir tiesības neliecināt pret sev tuviem cilvēkiem.

Jelgavas tiesu nama priekšsēdētājs Mārtiņš Birkmanis atzina, ka pēc būtības šis arguments ir absurds, “bieži mašīnā brauc vienas ģimenes locekļi, ceļu policijas darbiniekiem tad ļoti daudzos gadījumos būtu neiespējami pateikt, kurš vadīja auto, jo viņiem būtu tiesības atteikties”.

Administratīvā tiesa nevērtēja prokurores vainu konkrētā pārkāpuma izdarīšanā, bet gan viņas rīcību pēc avārijas. “Tiesas ieskatā tas bija pietiekami – šī ziņu nesniegšana, atteikšanās no alkohola pārbaudes un uzvedība ceļu satiksmes negadījuma vietā, lai atzītu, ka šī reputācija ir zaudēta. Sabiedrībā nedrīkstētu veidoties viedoklis, ka tiesneši, prokurori ir izņēmuma gadījums un uz viņiem likums neattiecas,” uzsver Birkmanis.

Prokurore piekritusi, ka pieļāvusi ētikas pārkāpumus, tos skaidrojot ar vēlo vakara stundu un bērnu klātbūtni. Pēc vairākkārtējas sprieduma pārcelšanas, šajā piektdienā, 7. decembrī, tiesa tomēr spriedumu paziņoja, un tas bija bijušajai prokurorei nelabvēlīgs. Tiesnesis min prokurores uzvārdu, kādu izmantoja pirms iekļuva nepatikšanās.

Mārtiņš Birkmanis
Jelgavas tiesu nama priekšsēdētājs

Tiesa ir pieņēmusi lēmumu pilnībā noraidīt Diānas Piktjales [tagad Bebre-Konrāde] prasību un atzinusi par tiesisku daļā par prokurores atlaišanu.

Saturs turpinās pēc reklāmas

Reklāma

Spriedums vēl nav stājies spēkā, bijušās prokurores advokāts nemācēja pateikt, vai to pārsūdzēs.

Pēc atbrīvošanas no amata Bebre-Konrāde ar vīru nodibinājusi juridisko pakalpojumu firmu. Advokātu rindās tās pašas labās reputācijas trūkuma dēļ viņu neuzņēma, bet atsaucīgāka bija Skrīveru novada pašvaldība, kur Bebre-Konrāde strādā par juriskonsulti.

Andris Zālīte
Skrīveru novada domes priekšsēdētājs

Biju dzirdējis par reputācijas trūkumu, vai kā. Nebiju iedziļinājies.

“Nekā personīga”: Bet tam nebija nekādas nozīmes attiecībā uz tiem pienākumiem, kuri jāveic pašvaldībā?

Man nācās izlemt, kas ir un kā ir, un tās pašvaldības lietas man likās svarīgākas. Zināšanas, lai kā tas būtu, viņas ir, un cilvēks kādu pusotru gadu pie mums strādās.

“Nekā personīga”: Un kā viņa tiek galā ar pienākumiem?

Ļoti labi!

Katrai sodāmai rīcībai ir noilgums, taču likumā nav termiņu, kāds tas ir zaudētas reputācijas gadījumā.

“Es esmu domājis par šo jautājumu. Es nevarētu nosaukt kādu laika posmu, vai tas būtu gads, divi, trīs vai četri. Šī reputācija saistīta ar sabiedrības attieksmi un, cik īsā laikā sabiedrība mainīs savu attieksmi pret šo notikumu, šis jautājums patlaban ir neatbildams,” akcentē Ģenerālprokuratūras Personu un valsts tiesību aizsardzības departamenta prokurors Gints Bērziņš.

Ziņo par kļūdu rakstā

Iezīmē kļūdaino tekstu un spied Ctrl+Enter.

Saturs turpinās pēc reklāmas

Reklāma

Saturs turpinās pēc reklāmas

Reklāma

Saturs turpinās pēc reklāmas

Reklāma

Reklāma aizvērsies pēc 0 sekundēm

Reklāma aizvērsies pēc 0 sekundēm