Saeimā par deputāta palīgiem strādās arī Brigmaņa sieva un Smiltēna māsa

Līdz ar jauno Saeimu darbu uzsākuši ne tikai deputāti. Jauni līgumi jāslēdz arī ar deputātu palīgiem un frakciju konsultantiem. Savulaik bija skandāli, kad deputāti par saviem palīgiem algoja radiniekus. Iepriekšējā parlamentā šī prakse tika izskausta. Taču tagad nelāgā tradīcija  ir atkal atgriezusies parlamentā, vēsta “Nekā personīga”.

Saeimas deputāta palīgs ir politisks amats. Parlamentārietis izraugās  cilvēku, kam viņš uzticas. Un uz pilnvaru laiku palīgs pilda tos  uzdevumus, kuri noteikti Saeimas Kārtības rullī.

Partijas ar valsts piešķirtajiem resursiem rīkojas dažādi: vienas tos izmanto, lai atalgotu jaunatnes organizāciju aktīvistus, kuri līdzdarbojušies  priekšvēlēšanu kampaņā,  citas sagādā ienākumus un ietekmi bijušajiem politiķiem vai partijas biedriem.

Piemēram, deputāts Juris Jakovīns no Zaļo un zemnieku savienības (ZZS) sev par palīgu izraudzījies kādreizējo parlamentārieti no Nacionālās apvienības Romānu Naudiņu. Latvijas Zaļās partijas deputāts Didzis Šmits turpmāk tandēmā strādās ar Olitu Landsmani, ar kuru kopā iepriekšējā Saeimā kandidēja no citas partijas – “KPV LV”.

Didzis Šmits
Saeimas deputāts (AS)

“Olita (Landsmane) bija aktīvs koordinators Vidzemes reģionā uz 13.Saeimas vēlēšanām, organizēja tikšanās ar vēlētājiem ļoti profesionāli. Un tā es viņu izvēlējos kā “KPV LV” aktīvisti un tagad es viņu paturu, ja tā var teikt, tāpēc, ka tie četri gadi, ko viņa ir darījusi to darbu šeit priekš manis ir bijuši ļoti kvalitatīvi.”

Saeimas kārtības rullis nosaka, ka ikvienam deputātam var būt ne vairāk kā divi palīgi, kas tiek algoti no valsts budžeta.

Deputāta palīgs  saņem  1016 eiro pirms nodokļu nomaksas. Ja padomus dod  divi, nauda jādala uz pusēm. Darba pienākumu palīgam ir daudz – jākārto visus ar deputāta darbību saistītos organizatoriskos, tehniskos, konsultatīvos un citus jautājumus.

Saturs turpinās pēc reklāmas

Reklāma

Jaunpienācēji Saeimā “Progresīvie” vēl šādus cilvēkus meklē, jo apzinās, ka sagaida no palīgiem daudz, bet šim darbam piemēroti cilvēki  jau ir aizņemti un strādā citur ar konkurētspējīgāku atalgojumu.

Antoņina Ņenaševa
Saeimas deputāte (“Progresīvie”)

“Mums ir aktīvi deputāti, īpaši, ka mēs es plānojuši būt diezgan aktīva opozīcija. Tas ir arī jautājums, kas ir tas atbalsts, kas ir nepieciešams. Vai nu tā ir pētniecība, likumu meklēšana, sagatavošana, vai arī starptautiskas prakses piemēru meklēšana, vai arī komunikācija.”

Atšķirīga pieeja bijusi skaitliski mazākajai “Latvija pirmajā vietā” frakcijai. Tajā jau saslēgti līgumi ar visiem deputātu palīgiem. Tie pamatā būs Saeimas vēlēšanās kandidējušie, taču parlamentā neiekļuvušie deputātu kandidāti. 9 deputātiem – 14 palīgi. Izšķirošais nav bijušas viņus prasmes, bet gan lojalitāte partijai. Piemēram, kādreizējai labklājības ministrei un parlamentārietei Ramonai Petravičai Saeimā līdzās strādās publicists Māris Ruks un kādreizējais Nila Ušakova preses sekretārs un politisko notikumu komentētājs Sandris Točs.

Točs Saeimas  priekšvēlēšanu laikā bija aktīvs līdera Aināra Šlesera video pieteikumu veidotājs un kaismīgs cīnītājs pret Covid-19 vakcīnu obligātumu.

“Nekā personīga”: “Tā bija jūsu vai partijas izvēle?”

Saeimas deputāte (“Latvija pirmajā vietā”) Ramona Petraviča: “Tā bija partijas frakcijas izvēle.”

“Nekā personīga”: “Tā nebija jūsu izvēle?”

Saeimas deputāte (“Latvija pirmajā vietā”) Ramona Petraviča: “Nē.”

“Nekā personīga”: Ko viņi darīs?

Saeimas deputāte (“Latvija pirmajā vietā”) Ramona Petraviča:  Iesaistīsies Saeimas komisiju darbā. Saeimas sēžu darbā. Kopīgi gatavosim arī priekšlikumus. Organizēsim dažādas tikšanās ar vēlētājiem.

Saturs turpinās pēc reklāmas

Reklāma

“Nekā personīga”: “Parlamentārās pieredzes ne Rukam, ne Točam nav. Likumdošanas jomā palīgi viņi jums nebūs.”

Saeimas deputāte (“Latvija pirmajā vietā”) Ramona Petraviča: Uzrakstīt priekšlikumus iemācīties var. To arī noteikti darīs. Mums būs arī dažādas apmācības. Mums ir juristi, kuri strādās ar palīgiem.

“Nekā personīga”: “Točs bija aktīvs Šlesera kunga varētu teikt operators priekšvēlēšanu laikā. Šlesera kungs jums viņu atdeva?”

Saeimas deputāte (“Latvija pirmajā vietā”) Ramona Petraviča: Mums ir droši vien vairāki cilvēki, kuri var filmēt. Man nav nācies izmantot kādu profesionālu operatoru. Es arī pati sevi varu nofilmēt. Vai palūgt kādam no partijas biedriem, kas to izdara.

“Latvija pirmajā vietā” deputāte Linda Liepiņa, kuru iepriekšējā Saeimā ievēlēja no “KPV LV”, sev par palīgu parlamentā piekritusi ņemt mūziķi Jolantu Gulbi- Paškeviču.

Saturs turpinās pēc reklāmas

Reklāma

Bet Ričardam Šleseram ielauzties likumdošanas procesos  palīdzēs stila konsultante Maija Armaņeva un auto dīlera sabiedrisko attiecību speciāliste Šarlote Šulca. Viņām parlamentārās pieredzes nav.

Dzenamies pakaļ Šleseram junioram.

Saeimas deputāte (“Latvija pirmajā vietā”) Linda Liepiņa: “Mums ir daudz svarīgāki uzdevumi, nekā atbildēt uz Jūsu jautājumiem.”

Kādreizējam Ceļu policijas priekšniekam Edmundam Zivtiņam viens no palīgiem Saeimā būs Māris Mežals. Kandidējot Saeimas vēlēšanās “Latvija pirmajā vietā” deputāta kandidāts, bijušais policists Mežals norādījis 107 000 eiro lielas parādsaistības.

Saeimas deputāts (“Latvija pirmajā vietā”) Edmunds Zivtiņš: “Pirmsvēlēšanu laikā šie cilvēki ļoti aktīvi strādāja un principā es būtu sev gribējis vismaz kādus piecus palīgus

“Nekā personīga”: Māris Mežals ir ar tādu pašu izglītību kā jums, arī beidzis Policijas akadēmiju. Ko viņš vairāk zina nekā jūs?

Saturs turpinās pēc reklāmas

Reklāma

Saeimas deputāts (“Latvija pirmajā vietā”) Edmunds Zivtiņš: Divas galvas vienmēr ir labāk nekā viena. Līdz ar ko apspriesties kaut kādās situācijās ir ļoti būtiski.

Mārim Mežalam, pašam nejauši nokļūdoties, atklātībā nonāca informācija, ka viņš līdz šim slēpies sociālā tīklā “Tvitter”  aiz profila “kāršunamiņš”. Tajā tika rakstīti nievājoši komentāri un rupjības par politiķiem, žurnālistiem vai atšķirīgi  domājošiem. Viens no šādiem ierakstiem adresēts Andrim Kulbergam. Saeimas deputātam, ar kuru Zivtiņš tagad ir kolēģis parlamentā.

“Nekā personīga: “Jums nav kauns viņa (Mežaļa) vietā?”

Saeimas deputāts (“Latvija pirmajā vietā”) Edmunds Zivtiņš: “Man liekas, ka tā ir priekšvēlēšanu retorika, tā nav?”

“Nekā personīga”: “Vienalga, vai ar tādu necieņu var izteikties par cilvēkiem?”

Saeimas deputāts (“Latvija pirmajā vietā”) Edmunds Zivtiņš: “Īsti tā nevar izteikties. Es jums piekrītu.Bet, ko es gribētu šeit atzīmēt, es gribu šeit atzīmēt šo pirmsvēlēšanu retoriku. Un šobrīd, kad ir noslēgušās vēlēšanas un mēs esam Saeimā, ir ļoti būtiski savstarpēja cieņa, konstruktīvs darbs.”

“Nekā personīga”: “Tas ir mans jautājums, jo viens no cilvēkiem, kuru jūsu palīgs ir nievājoši apsaukājis, šobrīd ir jūsu kolēģis Saeimā?”

Saturs turpinās pēc reklāmas

Reklāma

Saeimas deputāts (“Latvija pirmajā vietā”) Edmunds Zivtiņš: “Katrā ziņā, ja būs kādi jautājumi, es varu arī atvainoties. Saeimas darbā šāda retorika nav pieļaujama, es gribētu to uzsvērt.”

Tā kā vairākas no Saeimas partijām ir pārstāvētas reģionos, tad daudzi no Saeimas deputātiem par palīgiem izvēlējušies novadniekus. Tas  palīdzot noturēt saikni ar vēlētājiem. Vislielākā brīvība palīgu izvēlē Saeimā ir ZZS. Tajā tāpat kā iepriekš par palīgiem ņem radiniekus. Interešu konflikta novēršanas likums gan šādas situācijas nepieļauj un iepriekš deputāti par to tikuši sodīti.

Saeimas Sabiedrisko attiecību biroja vadītājs Juris Vīgulis: “Tas ir jautājums par Interešu konflikta novēršanas likuma ievērošanu. Tas attiecas uz jebkuru situāciju valstī. Radinieku nodarbināšana ir pret šī likuma normām un deputāti par šā likuma piemērošanu var saņemt nepieciešamās konsultācijas Saeimas Juridiskajā birojā. Protams, tādām situācijām nevajadzētu rasties.”

Taču deputāti šim liegumam par radinieku algošanu ir piegājuši radoši. Lai likums formāli būtu ievērots, bet, piemēram,  Augusta Brigmaņa dzīvesbiedre varētu strādāt arī šajā Saeimā, viņa būs palīdze  citam  frakcijas deputātam Jānim Vucānam.

Saeimas deputāts Augusts Brigmanis (ZZS): “Tradīcijas es nemainu.”

“Nekā personīga”: “Bet kāpēc?”

Saeimas deputāts Augusts Brigmanis (ZZS): “Vucāna palīdze ir mana sieva, bet mana palīdze nav Vucāna sieva.”

“Nekā personīga”: “Kas ir tās kvalitātes, kāpēc dzīvesbiedrus ņemat darbā Saeimā?”

Saeimas deputāts Augusts Brigmanis (ZZS): “Visu nosaka cilvēka profesionalitāte. Ja cilvēks ilgstoši bijis palīgs, viņš ir ieguvis šeit zināmu praksi darbā. Viņš zina Saeimas darba nianses, kuras ir ļoti svarīga lieta.”

Saturs turpinās pēc reklāmas

Reklāma

Savi palīgi ir arī frakcijām – tie ir frakciju konsultanti, kas ir pilna laika algoti darbinieki. Un par savu darbu var vidēji saņemt  1426 eiro pirms nodokļu nomaksas.

Katrā frakcijā ir viens tehniskais sekretārs, viens vecākais konsultants un konsultanti, kuru skaits ir atkarīgs no frakcijas lieluma. Šobrīd lielākajā Saeimas frakcijā Jaunajā vienotībā ir seši darbinieki; pa četriem konsultantiem ZZS un Apvienotajam sarakstam. Kā viena no konsultantēm Apvienotā saraksta frakcijā strādās arī Saeimas priekšsēdētāja Edvarda Smiltēna māsa. Viņa iepriekš darbojusies reklāmā. Nav pabeigta augstākā izglītība, bet ir pieredze vairākās politiskajās kampaņās. Arī šai gadījumā likums nav pārkāpts, jo Saeimas priekšsēdētājs nav pats pieņēmis lēmumu, kas skar radinieces mantiskās intereses. Taču atklāts paliek jautājums, cik tas ir ētiski.

“Nekā personīga”: “Kā jūs izraudzījāties šo darbu un kāpēc uzskatāt, ka esat tam piemērota?”

Saeimas frakcijas “Apvienotais saraksts” konsultante Kristīne Ekbauma: “Es ļoti sen strādāju ar partijām. Man šī bija 15. kampaņa. Es esmu arī strādājusi frakcijā “Vienotība” sen iepriekš. Tāpēc man liekas, ka es ļoti labi pārzinu šo jomu, šos darbus.”

Joprojām nav zināms, vai visi  konsultanti, kuri iepriekš strādāja  Saeimas komisijās, darbu turpinās. Tie nav politiski amati, un atlasē ir stingras kvalifikācijas prasības. Iekavējies valdības veidošanas process neļauj arī izraudzīties, kuri deputāti strādās kādas komisijās, lai beidzot sāktos pilnvērtīgs Saeimas darbs.

Ziņo par kļūdu rakstā

Iezīmē kļūdaino tekstu un spied Ctrl+Enter.

Iezīmē kļūdaino tekstu un ziņo par to!

Saturs turpinās pēc reklāmas

Reklāma

Saturs turpinās pēc reklāmas

Reklāma

Reklāma aizvērsies pēc 0 sekundēm