tv3.lv

Rimšēviču tur aizdomās par kukuļa ņemšanu no Trasta komercbankas

Tiesībsargi ir pārliecināti, ka Rimšēviča aizturēšanai bijis likumīgs pamats.

Kopš pagājušās sestdienas, kad Latvijas Bankas prezidentu Ilmāru Rimšēviču atgriežamies no Madrides Rīgas lidostā aizturēja Korupcijas novēršanas un apkarošanas biroja (KNAB) darbinieki, versijas reizē arī Eiropas Centrālās bankas (ECB) padomes locekļa Rimšēviča aizturēšanas iemesliem minētas vairākas.

Pats Rimšēvičs notikušajā saskata divu Latvijas banku koordinētu sazvērestību. Apvainojumus Rimšēvičam vairākus gadus ilgušā kukuļu izspiešanā aģentūrai “Associated Press” (AP) šonedēļ izteica “Norvik Banka” īpašnieks Grigorijs Guseļņikovs. Britu pavalstniecībā nonākušais Krievijas izcelsmes uzņēmējs Guseļņikovs detalizēti apraksta, kā vairākkārt ticies ar Rimšēviču, kā ar viņa sabiedrotā Renāra Kokina starpniecību prasīti 100 tūkstoši eiro katru mēnesi par saudzīgāku attieksmi no banku uzraugu puses.

Guseļņikovs, kurš savulaik piedalījies Krievijas populārajā televīzijas spēlē ”Kas, kur, kad” kopā ar Krievijas bagātākās ģimenes Gucerijevu dēlu Saīdu, vadījis vienu no lielākajām Krievijas bankām ”BINBank”. Latvijā  Guseļņikovs “Norvik Banku” iegādājās 2013. gadā un no uzraugiem smagāko sodu saņēmis pērn par Ziemeļkorejas sankciju apiešanu. Pērn decembrī Guseļņikovs vērsās starptautiskajā šķīrējtiesā pret Latvijas valsti, aprakstot korupciju Latvijas finanšu vidē, kas neļauj viņam strādāt. Tā kā Guseļņikova faktu izklāsts nemitīgi mainās, nav skaidrs, vai smagie apvainojumi nav taktika, lai prāvu vinnētu un iegūtu kompensāciju no Latvijas. Rimšēvičs atklāj, ka  ir ticies ar Guseļņikovu vairākkārt, lai gan banku uzraudzība neietilpst Latvijas Bankas prezidenta pilnvarās.

Rimšēvičs no augstā amata neatkāpsies. Kā iemeslu viņš min tiesvedību ar “Norvik Banku”, kur var sniegt neatsveramu palīdzību.

“Nekā Personīga” noskaidroja, ka ne Rimšēvičs, ne kāds cits no Latvijas Bankas nav Valsts kancelejas vadītajā darba grupā, kas strādā pie šīs tiesvedības.

Jānis Citskovskis
Valsts kancelejas direktors

NP: Vai darba grupā, kas pašlaik ir izveidota, ir arī Latvijas centrālās bankas pārstāvji, un kādā veida Latvijas Bankas prezidenta Rimšēviča atrašanās amatā varētu palīdzēt tiesvedībā?

Darba grupā darbojas Finanšu un kapitāla tirgus komisijas pārstāvji, Latvijas Bankas pārstāvju šeit nav, attiecībā uz Latvijas Bankas prezidentu jautājumu es nekomentēšu.

Saturs turpinās pēc reklāmas

Reklāma

“AP” rakstā Guseļņikova stāstītajam līdzās publicēta arī kāda, iespējams, 2010. gadā uzņemta fotogrāfija. Tajā redzams Rimšēvičs Krievijā, medību namiņā, draudzīgā atmosfērā kopā ar Krievijas ieroču ražotnes vadītāju Dmitriju Pilščikovu. Viņa boss savulaik bija Sergejs Čemezovs, sens Krievijas prezidenta Vladimira Putina draugs. Rimšēvičs apstiprināja, ka izklaides braucienā makšķerēt Kamčatkā bijis divreiz, taču Pilščikova vārds viņam ir svešs un fotogrāfija, iespējams, esot falsifikācija. “Nekā Personīga” zināms, ka Rimšēviča pielaide valsts noslēpumam šīs fotogrāfijas dēļ jau reiz apspriesta, bet toreiz nav saskatīts pamats pielaides atņemšanai.

Jānis Maizītis
Satversmes aizsardzības biroja priekšnieks

Kuluāros ir izskanējis viedoklis par to, ka Rimšēviča kungam ir nepilsoņa pase. Šodien es varu teikt, ka ir noskaidrots, ka viņam nav nepilsoņa pase, viņam ir dienesta pase un pilsoņa pase, bet tas tiek tiražēts kuluāros, ik pa brīdim no šiem kuluāriem kaut kas parādās publiskajā telpā, un tad, protams, rodas neziņa, nesapratne, nu, tāda saasināta situācija viennozīmīgi šobrīd.

“Nekā Personīga” zināms, ka nacionālās bankas prezidenta lietā KNAB izmeklēšanas pēdas ved uz piecus gadus seniem notikumiem. Tobrīd birojs izmeklēja skandalozo, tā dēvēto, “būvnieku lietu”. Viena no centrālajām personām tajā bija būvfirmas ”Moduls Rīga” vadītājs un īpašnieks Māris Martinsons. KNAB “būvnieku lietā” senie notikumi ieguva nozīmi, pateicoties jaunām liecībām.

Jēkabs Straume
KNAB vadītājs

NP: Vai otra Rimšēviča kriminālprocesā aizturētā persona ir uzņēmējs Māris Martinsons?

Jā, uz doto brīdi es to varu apstiprināt. Procesa virzītājs man to ir atļāvis.

NP: Vai viņam izvirzītās aizdomas ir saistītas ar padomu došanu? Kādā veidā ir izpaudušies šī atbalstīšana?

Vienīgais, ko es varu pateikt, tas ir tas – attiecīgi krimināllikuma panti, kas ir inkriminēti. 320. 4. daļa un krimināllikuma 20. pants 4. daļa. Līdzdalība un atbalstīšana. Vairāk es neko nevaru komentēt.

Martinsons nav tikai būvnieks. Partijām tuvu stāvošā uzņēmēja vārds izskanējis daudzos darījumos. Viņam nav svešs arī banku sektors, jo Martinsons vēlējās nopelnīt “Citadeles bankas” pārdošanā, taču specdienesti reputācijas dēļ Martinsonu pie šī darījuma nepielaida. “Nekā Personīga” zināms, ka KNAB lietas materiālos atrodama saruna, kā Martinsons ar Latvijas Bankas prezidentu Rimšēviču kārto naudas lietas. Un tam var būt saistība ar savulaik grūtībās nonākušo, taču tolaik vēl strādājošo Trasta komercbanku.

Saturs turpinās pēc reklāmas

Reklāma

Par 2013. gada notikumiem liecības Ekonomisko noziegumu apkarošanas pārvaldei uzrakstījuši Trasta komercbankas kādreizējais valdes loceklis Viktors Ziemelis. Un kādreizējais akcionārs Igors Buimisters. Vai bankas cilvēku atmiņām varētu būt kāds sakars ar tikko brīvībā palaisto Trasta komercbankas likvidācijā strādājošo maksātnespējas administratoru Māri Sprūdu, nav zināms. Banku slēdza 2016. gada sākumā, un par tās likvidatoru iecēla Sprūdam tuvu stāvošo administratoru Ilmāru Krūmu.

Rimšēvičs divas reizes krimināli sodīto Māri Martinsonu pazīst piecpadsmit gadus. Tieši tik sen Rimšēviča tuva drauga Andra Kreislera būvfirmu ”Velve” nopirka Māris Martinsons.

Rimšēvičs apgalvo, ka viņa izolēšana noorganizēta augstākajos varas ešelonos. Tikmēr kukuļošanas krimināllietu uzraugošā prokurore stāsta, ka kratīšana viņa darba vietā un mājās, kā arī Rimšēviča aizturēšana notikusi likumīgi.

Viorika Jirgena
prokurore

NP: No uzraugošās prokurores viedokļa runājot, cik pamatoti šīs procesuālās darbības – aizturēšana, kratīšana?

No šāda viedokļa tad es esmu iepazinusies un zinu šīs lietas materiālus, un uzskatu, ka šīs darbības ir pamatotas un ir tieši likumīgas.

Ne specdienesta vadītājs, ne premjers Rimšēviča teiktajam par uzbrukumu Latvijas valstij nepiekrīt. Par plānotajām operācijām premjers zinājis nedaudz iepriekš un tiesībsargu darbam uzticas.

Saturs turpinās pēc reklāmas

Reklāma

Jānis Maizītis
Satversmes aizsardzības biroja priekšnieks

Runāt par, nu, uzbrukumu valstij vai uzbrukumu valsts drošībai, vai tik skaļos vārdos kā finanšu sektora sistēmas apzinātu graušanu, es atturētos no tik, tik, tik krasiem paziņojumiem un vērtējumiem, jo ir jāsaprot tas, ka, jā, ir krimināllietas, kuras izmeklē tiesībsargājošās iestādes, ir ļoti daudz publiski paziņojumi, bet tā būtiskākā iezīme ir tā, ka paziņojumi, kas izskan publiski, ir ļoti, ļoti pretrunīgi, līdz ar to ir daudz, daudz kas jāvērtē.

Šajā brīdī, es domāju, ka runāt par tādu nopietnu uzbrukumu vai apdraudējumu valsts iekārtai, finanšu sistēmai, tas ir pārāk, pārāk kategoriski apgalvot, tie ir pārāk kategoriski apgalvojumi, vismaz no tā redzes viedokļa, kā Satversmes aizsardzības birojs to vērtē.

Māris Kučinskis
Ministru prezidents (ZZS)

Stiprā valstī, un es skaitu, ka mēs tādi esam, stiprā demokrātiskā valstī, ka viena cilvēka faktors varētu kaut kā nospēlēt pat, ja viņš ir ļoti augsta amatpersona, tāpēc es visā šajā stāstā esmu ļoti kategorisks pret tiem uzstādījumiem un pārmetumiem, ka mums būtu jāgaida kaut kas, KNAB būs jāgaida, ka ne brīdis, varbūt ne tas cilvēks, un, man šķiet, ja ir pārkāpums, tad ir pārkāpums, un viņš ir jāizmeklē.

NP: Tad Ilmārs Rimšēvičs pārspīlē, sakot, ka šis uzbrukums viņam patiesībā ir uzbrukums Latvijas valstij?

Pilnīgi viennozīmīgi.

“Nekā Personīga” zināms vēl, ka pie Rimšēviča privātmājas Langstiņos šonedēļ redzēta automašīna ar ASV vēstniecības numuriem. Bankas prezidents nevēlējās nedz apspriest sarunas saturu, nedz arī to, vai diplomāti lūdza viņam amatu atstāt.

“Nekā Personīga” izdevās svētdien sazināties ar Trasta komercbankas bijušo īpašnieku Igoru Buimisteru, viņš ne apstiprināja, ne noliedza par savu iesniegumu policijā. Viņš vecus notikumus ap Trasta komercbanku negribot komentēt.

Ziņo par kļūdu rakstā

Iezīmē kļūdaino tekstu un spied Ctrl+Enter.

Saturs turpinās pēc reklāmas

Reklāma

Saturs turpinās pēc reklāmas

Reklāma

Saturs turpinās pēc reklāmas

Reklāma

Reklāma aizvērsies pēc 0 sekundēm

Reklāma aizvērsies pēc 0 sekundēm