tv3.lv

Rīgas brīvostas pārvaldē līdz šai nedēļai strādājusi Lemberga sieva

2019. gada 15. decembrī 19:31

Atbilde uz jautājumu, kurš panāca Aivara Lemberga iekļaušanu ASV sankciju sarakstā, interesē daudzus. Paša Lemberga versija, ka to pēdējās nedēļās panākuši politiskie konkurenti no Latvijas, nav patiesa. Lēmums ir sagatavots agrāk, un Latvijā par to neviena amatpersona iepriekš nav informēta.

Nepacietība, gaidot korupcijas apkarošanas un naudas atmazgāšanas novēršanas rezultātus, ASV manevri, gatavojoties sankcijas vērst pret Vāciju gāzes vada “Nord Stream 2” apturēšanai, vai Trampa izlēmības demonstrēšana pirms vēlēšanām varētu būt ticamāki iemesli “Magņitska saraksta” papildināšanai ar personām no Latvijas.

Ar šo lēmumu nodarīto zaudējumu apmērs būs atkarīgs no tā, cik ātri ostas pārņemšanā rīkosies valdība un – vai sankcionētās personas sadarbosies un izpildīs banku prasības.

Aivars Lembergs ir nepārspējams runātājs. Runāt viņam patīk. Par visu viņš ir informēts, visu jau ir dzirdējis, visu māk izskaidrot. Vai runātais ir taisnība – nav svarīgi, neviens Lemberga teikto neapstrīd.

Iknedēļas uzrunās no Ventspils viņš vienkāršos vārdos pamāca, ko domāt par notikumiem Ventspilī, Latvijā un pasaulē. Sadarboties ar Krieviju ir labi, ar ASV – slikti. Putins – labi, Soross – slikti. Ventspils – labi, NATO – slikti. Demokrātijas nav un nav arī vajadzīga, ja tā nekalpo Lembergam.

Lembergam līdz šai nedēļai bija vismaz desmit dažādu titulu un amatu. Dažos viņu ievēlēja pateicīgie Ventspils iedzīvotāji, dažus viņš izveidoja pats. Viņš ir pilsētas mērs, Zaļo un Zemnieku savienības (ZZS) partijas “Latvijai un Ventspilij” vadītājs, vairāku asociāciju līderis un pat strādā Olimpiskajā komitejā un basketbola klubā “Ventspils”.

Amati Lielo pilsētu asociācijā, Pašvaldību savienībā, Ostu savienībā legalizēja Lemberga ietekmi politikā un ekonomikā. Lembergam gadiem bijusi kontrole pār Satiksmes ministriju, Vides aizsardzības un reģionālās attīstības ministriju, Zemkopības ministriju, “Latvijas dzelzceļu”, ostām.

Saturs turpinās pēc reklāmas

Reklāma

Lemberga lielākos oficiālos ienākumus nodrošina četras organizācijas: Ventspils brīvostas pārvalde un trīs biedrības. Alga Ventspils domē ir mazākā Lemberga ienākumu daļa. Pat valsts maksātā vecuma pensija ir gandrīz četrreiz lielāka.

Aivara Lemberga ienākumi 2018. gadā (eiro):

  • Ventspils attīstības aģentūra – 93 389;
  • No “Valters un Rapa” par NĪ nomu – 78 612;
  • Pensija – 72 740;
  • Ventspils brīvosta – 44 301;
  • Latvijas Tranzīta biznesa asociācija – 24 000;
  • Ventspils dome – 20 067.

Līdz 2016. gadam Lemberga galvenais ienākumu avots bija biedrība “Biznesa attīstības asociācija”. Tā ik gadu viņam maksāja līdz pat 190 000 eiro algu. Tie bija vienīgie biedrības izdevumi. Organizācija ir Ventspils tranzītkara palieka. To izveidoja 12 ietekmīgākie tranzītuzņēmēji, vadīja – Lembergs, par ko saņēmis kopumā ap trim miljoniem eiro. Kad aktīvā biznesa darbība apsīka, apsīka arī nauda.

No biedrības “Ventspils attīstības aģentūra”, kuras budžetu veido pašvaldības uzņēmumu iemaksas, viņš aizvien ik gadu saņem ap 80 000 eiro.

ZZS katrās Saeimas vēlēšanās Lembergu saukusi par savu premjera kandidātu, viņa ietekme šajā politiskajā spēkā nekad nav bijusi noslēpums.

Līdz 2000. gadu vidum Lemberga ietekme arvien pieauga. Policija un prokuratūra viņu neaiztika. Ja parādījās kāds iesniegums, izmeklēšana nenotika.

Saturs turpinās pēc reklāmas

Reklāma

Izmaiņas sākās pēc jaunā un nepieredzējušā Cēsu prokurora Jāņa Maizīša ievēlēšanas ģenerālprokurora amatā. 2006. gadā Lembergam cēla pirmās apsūdzības korupcijā. Izmeklēšanā arī atklājās, ka tranzītuzņēmumi izveidojuši īpašu – 5% fondu, lai maksātu politiķiem. “Stipendiātu” sarakstā bija minēti segvārdi, piemēram, Zvaigznīšu brīdis, Pleskavas šoseja un summas no dažiem tūkstošiem  līdz pusmiljonam ASV dolāru.

Pēc pusgada tiesnesis Māris Vīgants Lembergu apcietināja. Cietumā Lembergs bija četrus mēnešus, pēc tam vēl pusgadu mājas arestā.

Nu jau lieta 11 gadu ir tiesā. Taču Lemberga ietekmi tas nav mazinājis. Tiesa nav liegusi viņam ieņemt amatus, kas nodrošina ekonomisko un politisko ietekmi. Apsūdzība 11  gadu laikā to nesekmīgi prasījusi vairākkārt.

Juris Juriss
LR Ģenerālprokuratūras prokurors

Viens no motīviem, kāpēc tiesai lūdza grozīt drošības līdzekli apsūdzētajam Aivaram Lembergam, mūsu ieskatā, tanī brīdī bija saistīts tieši ar to, ka viņš joprojām bauda šo varu, kas faktiski ar drošības līdzekli viņam ir liegta, tādā ziņā, ka viņš, izmantojot šo varu, ietekmēja, mūsu ieskatā, tanī brīdī kriminālprocesā liecinošās personas. Jo viņš faktiski izlēma, tas ir svarīgi, mazāk juridiski, cik faktiski, izlēma jautājumus, kuri bija būtiski, tostarp liecinošām personām kā uzņēmējiem, jo viņu darbības joma bija saistīta ar Ventspils brīvostas pārvaldi vai Ventspils domes pieņemtajiem lēmumiem.

Smagās apsūdzības korupcijā Lemberga ietekmi politikā nesamazināja. Pēc īsā šoka par nonākšanu cietumā, sekoja Lemberga un viņa atbalstītāju atbilde.

Saturs turpinās pēc reklāmas

Reklāma

2009. gada oktobrī Saeima nobalsoja pret tiesneša Māra Vīganta iecelšanu Augstākās tiesas tiesneša amatā. Neoficiālas ziņas liecināja, ka pirms balsojuma ZZS frakcija bija uzrunājusi citu frakciju deputātus, ka kandidātu nedrīkst atbalstīt.

Nākamajā gadā balsojums par ģenerālprokurora Maizīša trešo termiņu izrādījās Lembergam veiksmīgs. Lai gan pirms balsojuma vairākums deputātu apgalvoja, ka Maizītim trešais termiņš jau ir rokā, aizklātais balsojums parādīja, ka tautas kalpi melo. Par nobalsoja tikai 45 deputātu.

Jau drīz pēc iznākšanas no cietuma un mājas aresta Lembergs bija sastopams arī Saeimas gaiteņos. Sēdēja pie viena galda ar ministriem un premjeru.

12 gadu laikā kopš Lemberga aizturēšanas viņa ietekmi uz Latvijas politiku likuma sargiem neitralizēt neizdevās. Dažu dienu laikā to panāca ASV Valsts kase, pret Lembergu nosakot sankcijas.

ASV Valsts kases Ārvalstu aktīvu kontroles birojs:

Korupcija gadiem ilgi ir grāvusi Latvijas ekonomiku, laupot Latvijas cilvēkiem līdzekļus sabiedriskajiem pakalpojumiem un dodot iespēju pretlikumīgiem spēlētājiem kaitēt Latvijas valsts un NATO alianses drošībai.

Kopš 1988. gada Lembergs ir bijis Ventspils mērs. Kopš tā laika viņš vairākkārt apsūdzēts naudas mazgāšanā, kukuļošanā, amata ļaunprātīgā izmantošanā. Lembergs kontrolē organizācijas, izmantojot politiskās partijas un korumpētus politiķus, un sistemātiski izmanto šīs organizācijas un personas sava ekonomiskā labuma gūšanai. Lembergs ir izmantojis savu ietekmi uz politisko partiju vadību, lai veidotu valdības personālsastāvu un izvietotu noteiktas personas valsts pārvaldes amatos, kā arī – lai neļautu citām amatpersonām iegūt vadošus amatus.

Saturs turpinās pēc reklāmas

Reklāma

ASV Valsts kases galvenais atbildīgais par cīņu pret naudas atmazgāšanu Māršals Bilingslijs labi pārzina Latvijas situāciju. Viņa vadībā ASV pirms diviem gadiem ar sankcijām draudēja bankai “AB.LV”. Ar to pietika, lai banka tiktu pilnībā izolēta no finanšu tirgiem un nolemtu likvidēties, bet Latvija ķertos pie pārējo banku attīrīšanas. Identiska taktika korupcijas apkarošanā izmatota, iekļaujot Lembergu “Magņitska sarakstā”.

“Tā mērķis ir identificēt korumpētas personas vai tos, kas iesaistīti nopietnos cilvēktiesību pārkāpumos visā pasaulē. Tas ir, lai gala rezultātā pasargātu ASV intereses. Tie ir cilvēki ar ļaunprātīgu ietekmi, kas veido draudus ASV un arī mūsu draugiem, sabiedrotajiem un partneriem,” norāda ASV vēstniecības Latvijā Preses un kultūras atašejs Čads Tvitijs.

Donalda Trampa administrācija sankciju piemērošanā ir daudz aktīvāka nekā iepriekšējās. Pagājušajā gadā vien dažādām sankciju programmām ASV Valsts kase pievienojusi ap 1500 cilvēku un uzņēmumu. Tas ir rekords, un, tuvojoties ASV vēlēšanām, Trampam arvien svarīgāk ir izrādīt spēku un izlēmību.

Čads Tvitijs
ASV vēstniecības Latvijā Preses un kultūras atašejs

Tas nav ātrs process, tas nav vienas dienas lēmums. Tas notiek ilgākā laika posmā. Šie lēmumi tiek pārdomāti un netiek pieņemti pavirši. Tas patiesībā ir nepārtraukts process, tāpēc jebkurā brīdī viņi varētu pievienot sarakstam vēl citus indivīdus, sankcionēt vēl citus cilvēkus. Es nevarētu komentēt konkrēti, kas notiek šeit, Latvijā, vai citās valstīs, bet tas ir atvērts jautājums. Tātad – viņi pastāvīgi vērtē tos, kas iesaistīti korupcijā.

Trampa administrācijai pacietība nav stiprā puse. ASV šurp sūta savus karavīrus, iegulda savu un NATO budžeta naudu militāros objektos. Pretī prasa pārtraukt netīrās naudas atmazgāšanu, apkarot korupciju un pašiem nesadarboties ar režīmiem, no kuriem lūdzam mūs sargāt.

Saturs turpinās pēc reklāmas

Reklāma

Kariņa valdība ir pirmā piecu gadu laikā, kurā nav Lemberga ZZS, tādēļ vēršanos pret Ventspils mēru vairs nevar interpretēt kā triecienu valdībai.

Paziņojums par sankcijām pret Lembergu nāca vienā nedēļā ar ASV Kongresā pieņemtām sankcijām pret Krievijas un Vācijas gāzes cauruļvada “Nord Stream 2” būvniekiem.

Edgars Rinkēvičs
ārlietu ministrs (JV)

Pirms diviem gadiem Ventspils tika uzrunāta no “Nord Stream 2” kompānijām par iespēju veikt zināmas saimnieciskas darbības. Toreiz mums bija valdības sēde, mēs valdības sēdē par šo diskutējam, un mans ļoti stingrs ieteikums bija atturēties no sadarbības gan politisku, gan juridisku, gan drošības, gan arī tīri vides aizsardzības iemeslu dēļ. Toreiz, protams, mēs dzirdējām diezgan daudz kritiskus vārdus par to, kā netiek ļauts attīstīties biznesam. Bet es brīdināju, ka tas vienā brīdī var nākt diezgan nopietni pār mūsu galvām. Nu, jāsaka, ka diemžēl laikam, tagad ar zināmu laika nobīdi skatoties, mūsu tālaika ieteikums un lēmums neiesaistīties un arī neiesaistīties nekādā veidā šāda projekta īstenošanā ir bijis pamatots, bet es neredzu šobrīd tādu saikni starp ASV lēmumu saistībā ar pilsoni Lembergu un attiecīgo “Nord Stream” projektu. Vismaz šādu faktu šobrīd, kamēr mēs runājam, manā rīcībā nav.

Amerikāņi nepatikšanas Lembergam izplānoja tīri un klusi. Latvijas amatpersonas par to uzzināja tikai pēc oficiālas sankciju izsludināšanas. Nākamajā dienā pēc nokļūšanas sankcijās Lemberga uzvedībā vēl bija jaušama nervoza bravūra.

“Rezultāts ir zināms, vakar tika paziņots, ka esmu iekļauts kaut kādā sankciju sarakstā, pirmais un vienīgais – ne tikai no Latvijas, no Baltijas, nezinu, vai no Skandināvijas valstīm vispār kāds ir,” sacīja Ventspils domes priekšsēdētājs Aivars Lembergs (Venstpilij un Latvijai).

Saturs turpinās pēc reklāmas

Reklāma

Lemberga aizsardzības taktika ir nemainīga -viņš ir globālas sazvērestības upuris. No kriminālvajāšanas brīža pirms 15 gadiem visās viņa nelaimēs vainīgs bija ASV finansists Džordžs Soross. Tagad atbildīgie ir tuvāk. “Visas tās ir fantāzijas, ko sacerēja savā kabinetā Bordāns, un aizbrauca amerikāņiem iepotēja muļķības. Tur sarakstītas totālas un tikai muļķības.”

Turpmāk gan tieslietu ministrs Jānis Bordāns, gan ārlietu ministrs Rinkēvičs, visticamāk, tiks vainoti zaudējumos, kas radušies, nobloķējot Ventspils brīvostu un uzņēmumus, kur Lemberga ģimenei ir kapitāldaļas. Nav nozīmes tam, ka – ne vienam, ne otram – nav bijusi ietekme uz amerikāņu lēmumu. To neviens nevarēs pārbaudīt.

Līdz ar nepatikšanām Lembergs sāk veidot cietēja tēlu. Pirms 10 gadiem viņš staigāja ar kakla šinu jeb ortozi, demonstrējot cietumā pārciestās ciešanas. Tagad  viņam esot liegts parūpēties par bērniem.

Aivars Lembergs
Ventspils domes priekšsēdētājs (Venstpilij un Latvijai)

Man neļauj bērniem pirkt maizi un pienu, maksāt par bērnudārzu, par skolu, man aizliegts maksāt, apmaksāt medicīnas pakalpojumus manam trīsgadīgam bērnam un trīspadsmitgadīgam bērnam. Iznāk, ka sankcijas ir pret bērniem, maniem, un pret manu dzīves biedri. Tāds nekur Latvijas likumos nav paredzēts.

Biznesa vidē kopš pirmdienas Lemberga vārds īpašnieku, amatpersonu vai klientu sarakstā kļuvis toksisks. Bankām jāatbrīvojas no sadarbības gan ar pašu mēru, gan viņa kontrolē esošām personām un organizācijām.

Saturs turpinās pēc reklāmas

Reklāma

“Galvenais sankciju mērķis ir vērsts uz konkrētas personas – Aivara Lemberga – gan ekonomiskās, gan politiskās ietekmes mazināšanu. Un, protams, lai šo mērķi sasniegtu, mums ir jāsaprot, kā vislabāk sabalansēt konkrētā mērķa sasniegšanu un konkrētās personas izolēšanu vai atstatīšanu no finanšu pakalpojumiem,” atzina Finanšu un kapitāla tirgus komisijas (FKTK) priekšsēdētāja Santa Purgaile.

Tikmēr FKTK Attīstības kontroles departamenta direktora vietnieks Kristaps Markovskis norāda, “ka izvērtējumam jābūt arī pietiekami saprātīgam, saprotot, lai šīs sankcijas tiešā veidā trāpa šai sankcionētajai personai, nevis mēs noraujam pilnīgi visu Ventspils pašvaldību un iedzīvotājus, un tā tālāk, sociālo palīdzību, ko nodrošina pašvaldības bērnudārzi. Tas nav bijis šo sankciju mērķis, un mēs arī cenšamies viņu tādā veidā interpretēt.”

Šonedēļ jau sākās bēgšana no Lemberga. Sankcijām pakļauto “Ventspils attīstības aģentūru” pameta Olimpiskais centrs “Ventspils” un Ventspils Augstskola. Amatus “Latvijas tranzīta biznesa asociācijā” ceturtdien atstāja Rīgas Tirdzniecības ostas valdes priekšsēdētājs Ralfs Kļaviņš un bijušais Latvijas dzelzceļa šefs Edvīns Bērziņš. Latvijas Olimpiskajai komitejai iesniegumu par darbības apturēšanu uzrakstījis Lembergs pats.

Neziņā par to, vai sankcijas attiecas arī uz viņiem, ir ilggadējie Lemberga domubiedri – vietnieks domē Jānis Vītoliņš un nesen no amata atlaistais Ventspils brīvostas pārvaldes vadītājs Imants Sarmulis.

Korupcijas novēršanas un apkarošanas birojā (KNAB) šobrīd vērtē, vai Lemberga būšana partijas “Latvijai un Ventspilij” vadībā neapdraud valsts naudas saņemšanu partiju apvienībai ZZS. Savukārt ZZS politiķi situācijas nopietnību vēl nav aptvēruši.

Saturs turpinās pēc reklāmas

Reklāma

Armands Krauze
Saeimas deputāts, partijas “Latvijas zemnieku savienība” priekšsēdētājs

Mēs neesam plānojuši mainīt savu attieksmi pret Lemberga kungu neatkarīgi no tā, kas ir ASV iestādes paziņojumā, jo pēdējo gadu laikā nekāda informācija nav un šis ziņojums un ierobežojumi ir balstīti uz ļoti vecu informāciju.

“Nekā personīga”: Vai jums nav bail, ka netiksiet pie valsts finansējuma?

Viņš nav – ne mūsu valdes loceklis, ne arī apvienības sastāvā ietilpstoša organizācija. Šinī lēmumā diezgan skaidri ir pateikts, ka tas uz politiskām partijām neattiecas.

“Nekā personīga”: Vai tad ir pateikts?

Tur neviena politiskā partija nav minēta.

“Nekā personīga”: “Latvijai un Ventspilij” ir taču jūsu apvienības sastāvā?

Nē, mums ir līgumattiecības.

Saeimas deputāts (ZZS), partijas “Latvijai un Venstpilij” valdes loceklis Jānis Vucāns uzskata, ka ar partiju pagaidām nekas nenotikšot. “Partijas apturēšanai taču nekāds rīkojums nav dots no augšas. Un, es domāju, ka tādu neviens arī nevar iedot. Runājot par valsts naudu un finansējumu partijai, Vucāns atbildēt nevarēja, “jo, godīgi sakot, neesmu izstudējis jauno likumu, kurš tiek virzīts caur Saeimu par partiju finansēšanu. Cik no tā pienākas “Latvijai un Ventspilij” un kādā veidā, to es nezinu.”

Lemberga kontroles dēļ sankciju sarakstā iekļauti četri viņa būtiskākie ienākumu avoti, arī Ventspils brīvostas pārvalde. Ja līdz 8. janvārim to neizdosies izņemt no sankciju saraksta, tad darbs būs paralizēts. Koalīcija milzu steigā atbalstījusi ne tikai Ventspils, bet arī Rīgas brīvostas pārvaldes pārņemšanu valsts kontrolē.

Oficiāli Lembergs nav ne Rīgas ostas pārvaldē, ne tur strādājošos uzņēmumos. Taču valdes priekšsēdētāja vietnieks līdz šī gada sākumam bija kādreizējais Lemberga advokāts Artis Stucka. Piecus gadus Rīgas ostā strādājusi arī Ventspils mēra sieva Kristīne Lemberga. Lemberga Rīgas ostā saņēma 35 000 eiro gada algu. Paralēli viņa paspēj strādāt arī Ventspils domē, kur pelna tikpat.

Ansis Zeltiņš
Rīgas brīvostas pārvaldnieks

“Nekā personīga”: Kādus pienākumus Rīgas brīvostas pārvaldē pilda Lemberga sieva?

Viņa nestrādā brīvostas pārvaldē. Viņa ir strādājusi, bet viņa nestrādā brīvostas pārvaldē vairs.

“Nekā personīga”: Kopš kura brīža?

Kopš šīs te situācijas, kādā formātā tas viss ir attīstījies. Bet viņa bija konsultants par Eiropas Savienības finansējuma jautājumiem, Eiropas Savienības projektiem.

“Nekā personīga”: Tātad – viņa līdz šai nedēļai strādāja?

Jā.

“Nekā personīga”: Tagad ir uzrakstījusi atlūgumu?

Jā, mēs šo jautājumu izbeidzām. Tas bija lielā mērā, protams, saistīts ar visu šo te situāciju. Bet visādi citādi es nekādā formātā nevarētu teikt, ka būtu kaut kādi, ka šajā sadarbībā būtu bijusi jebkāda problēma, pareiza vai nepareiza ietekme.

“Nekā personīga”: Cik bieži viņa bija, vai arī attālināti strādāja?

Mēs konsultējāmies, izejot no situācijas. Ņemot vērā, ka mums bija diezgan sarežģīta situācija, jautājums attiecībā uz Krievu salas projekta realizāciju. Bija ļoti daudz jautājumu, kas bija saistīti gan ar valsts atbalstu, gan ar situāciju ap šo, es teiktu, ka diezgan bieži.

Lai mēneša laikā tiktu vaļā no Lemberga ietekmes Ventspils brīvostā, ar pārņemšanu valsts īpašumā nepietiks. Lai pārliecinātu, ka Lemberga ietekmes ostā vairs nav, veidos jaunu uzņēmumu, kas aizstās brīvostu. Citādi Latvijas ekonomika riskē zaudēt kravas 20 miljonu tonnu apmērā un 2000 darbavietu.

Tuvāko nedēļu laikā Lemberga un viņa ģimenes kontrolē esošiem uzņēmumiem ticami jātiek vaļā no īpašniekiem un tas jāpierāda bankām. Lemberga ģimenes locekļi ir īpašnieki kompānijā “Bio-Venta”, kas apgroza 97 miljonus eiro, futbola klubā “Ventspils” un citās firmās. Ja bankas uzskatīs, ka uzņēmumi ir Lemberga kontrolē, tad, sākot no 8. janvāra, tos vairs neapkalpos.

Banku pienākums atklāt Lemberga ietekmi ir efektīvākais veids, kā uzzināt tās mērogu.

Tālis Linkaits
Satiksmes ministrs (JKP)

Ja mēs kādam darbiniekam nevarēsim algu izmaksāt, tad mēs sapratīsim, kur ir tā problēma!

Ziņo par kļūdu rakstā

Iezīmē kļūdaino tekstu un spied Ctrl+Enter.

Iezīmē kļūdaino tekstu un ziņo par to!

Reklāma aizvērsies pēc 0 sekundēm

Reklāma aizvērsies pēc 0 sekundēm