tv3.lv

Rēzeknes novads par miljonu uzbūvē atpūtas bāzi un to lēti iznomā politiskos skandālos ierautai firmai

Pirms vairāk nekā desmit gadiem Rēzeknes novada pašvaldība nolēma pārveidot padomju laika sūkņu stacijas graustu pie Lubāna ezera par tūrisma centru. Projektā ieguldīts vairāk nekā miljons pašu un Eiropas naudas. To atklāja 2011. gadā. Tagad pašvaldība izlēmusi, ka tūrisma un atpūtas bāzes uzturēšana nav pašvaldības funkcija, tāpēc jānodod privātajiem. Glaunais īpašums ar konferenču zāli, viesnīcu numuriņiem un sporta laukumiem uz 12 gadiem iznomāts privātai firmai par 308 eiro mēnesī.

2020. gada 15. martā 19:46

Nomnieks ir politiskos skandālos iesaistītā firma “Vlakon”. Pa lētu naudu iznomātajā īpašumā ietilpst arī 260 hektārus plaši zivju dīķi, kuru vērtību pirms nodošanas firmai pašvaldība nav vērtējusi.

Saturs turpinās pēc reklāmas

Reklāma

Ūdens tūrisma attīstības centru ”Bāka” Rēzeknes novada pašvaldība izveidoja pirms deviņiem gadiem, ieguldot ap miljonu eiro. Te uzbūvēti tenisa korti, volejbola laukums un estrāde. Tagad to uz 12 gadiem iznomās privātai firmai par 308 eiro mēnesī.

Ideja padomju laikā būvētās sūkņu stacijas drupas Lubāna ezera krastā pārveidot par ūdens tūrisma centru pašvaldībā radās divtūkstošo gadu vidū. Projekta mērķis bija palīdzēt vietējiem uzņēmējiem attīstīt ar ūdens tūrismu saistītus pakalpojumus. Nauda projektam iegūta no Latvijas-Lietuvas pārrobežu sadarbības programmas, ko finansēja Eiropa.

Bāze bija gatava 2011. gadā. Labiekārtota apkārtne, saliktas laipas ezerā, uzbūvēta skaista ēka ar skatu laukumu uz jumta, konferenču zāli un dažām komfortablām istabiņām viesu izmitināšanai. “Bāka” ir tagad ir lepnākais atpūtas komplekss pie Latvijas lielākā ezera.

Atpūtas bāzi iecienījuši gan atpūtnieki un ūdens sporta cienītāji, gan pasākumu un kāzu rīkotāji. Kompleksu iespējams noīrēt slēgtiem pasākumiem. Nākamās vasaras nedēļas nogales jau lielākoties ir aizņemtas. Patlaban “Bāku” apsaimnieko Gaigalavas pagasts. Darbiniekus algo pašvaldība.

Tagad izlemts, ka tūrisma bāze jānodod privātajiem. Šāda objekta uzturēšana neesot pašvaldības funkcija, un tā apsaimniekošana radot pārāk lielus zaudējumus.

Saturs turpinās pēc reklāmas

Reklāma

Pašvaldībā klusiņām sarīkota nomas tiesību izsole uz 12 gadiem. Paziņojums par Bākas pārdošanu publicēts tikai pašvaldības mājas lapā 6. februārī, desmit dienas pirms izsoles. Sākuma summa noteikta 280 eiro mēnesī, nosolīts viens solis un pašvaldība tagad par glauno atpūtas bāzi katru mēnesi saņems 308 eiro.

Monvīds Švarcs

Monvīds Švarcs
Rēzeknes novada domes priekšsēdētājs (Jaunā vienotība)

“Konkurss bija atklāts, jebkurš pretendents varēja piedalīties, konkurss ar izsoles kārtību, un šī izsoles interese pati par sevi, ja būtu kādam tik kārs kumoss, tad pretendentu loks varētu būt vēl lielāks. (NP: Varbūt problēma bija tajā, ka vienkārši nezināja, ka objekts iet uz izsoli?) Jebkurš var aizbildināties, ka nezināja, bet es domāju, ka šis nav no tiem gadījumiem, ka varētu teikt, ka nezināja. (NP: Kāpēc jūs nepareklamējāt, varbūt citur Latvijā būtu kāds cilvēks, kas būtu ieinteresēts?) Jautājums absolūti tāds tendenciozs, jo šajā gadījumā pēc mūsu vērtējuma un arī pēc ekspertu atzinuma objekts ir pietiekoši novērtēts, lai pašvaldībai nerastos papildus izdevumi, lai pašvaldībai nenestu zaudējumus.”

Izsoles sākuma cenu noteikusi nekustamā īpašuma vērtēšanas firma, smalki aprēķinot “Bākas” kā tūrisma biznesa objekta potenciālu. Vērtēšanas nosacījumos nav iekļauta, iespējams, nozīmīgākā objekta sastāvdaļa. Tie ir divi zivju audzēšanai piemēroti dīķi 260 hektāru platībā.

Valentīna Puste
Gaigalavas un Nagļu pagasta pārvaldniece

“Vērtējuma pieprasījums bija novērtēt dīķu zemi un galvenais tūrisma objektu, kā tādu. Mēs arī nevarējām nekādā veidā dot vērtēt ko mēs iegūsim no zivju nozvejas, jo mēs to neesam veikuši, mēs to neesam darījuši, tādas tur aktivitātes nav bijušas. (NP: Vērtētājs taču var to pēc kaut kādām metodēm izpētīt?) Nu nē, prioritāri mēs to nodevām kā tūrisma objektu.”

Ūdens tūrisma attīstības centru Bāka izsolē ieguva uzņēmums “Vlakon”. Firma nodarbojas ar dolomīta, grants un smilts karjeru izstrādi, bet pēdējos gados pievērsusies arī zivju audzēšanai un tūrisma biznesam.

Saturs turpinās pēc reklāmas

Reklāma

SIA “Vlakon” apgrozījums pēdējos gadus ir ap septiņiem miljoniem eiro. Peļņa ap pusotru miljonu. Firma pieder Aļonai Kozulei. Latgalē ietekmīgais uzņēmums Latvijā plašu atpazīstamību ieguva pēc tam, kad uzņēmuma valdes locekli un bijušo īpašnieku Andri Kozuli pieķēra 12. Saeimas vēlēšanās balsu pirkšanā par labu “Vienotības” deputāta kandidātam Dzintaram Zaķim. Tāpat uzņēmums ir slavens ar neparastu veiksmi valsts  uzņēmuma ”Latvijas autoceļu uzturētājs” iepirkumos, kamēr tā vadītājs bija Vladimirs Kononovs. “Nekā personīga” viņu reiz satika iznākam no “Vlakon” telpām.

Kononovs no ceļu uzturēšanas uzņēmuma aizgāja 2017. gada vasarā, kad īpašās saites starp valsts uzņēmumu un “Vlakon” sāka vētīt KNAB.

Atpūtas bāzes “Bāka” nomas tiesību iegūšana par 300 eiro uzņēmumam ir ļoti izdevīga. Īpaši pievienoto zivju dīķu dēļ. Parasti īpašnieki zivsaimniekiem dīķus iznomā par desmit procentiem no kadastrālās vērtības.  Šajā gadījumā tie būtu ap 10 000 eiro. Rēzeknes novada pašvaldība dīķus dod par velti. Turklāt zivjaudzētavas Latvijā saņem lielu atbalstu no Eiropas. Par 260 hektāriem atpūtas bāzes dīķu to saimnieks varēs saņemt 55 000 līdz 90 000 eiro platībmaksājumos. Summa atkarīga no nozvejoto zivju apjoma.

SIA “Vlakon” un Rēzeknes novada pašvaldībai šis nav vienīgais darījums. 10. janvārī uzņēmums ieguva tiesības nomāt Rikavas muižu. Iepriekš tajā bija pamatskola, taču apkārtnē izbeidzās skolēni, un iestādi slēdza. Ēkai nesen veikti būtiski remontdarbi, mainīts jumts. Par šo īpašumu “Vlakon” mēnesī jāmaksā ap 200 eiro. Arī šajā gadījumā konkurss notika steigā. Līgums ar pretendentu joprojām nav publicēts un dome to atteicās rādīt arī “Nekā personīga”.

Atpūtas bāze “Bāka” ir labi uzturēta. Vēl pērn Gaigalavas pagasta budžetā ēkas jumta remontam un terases salabošanai bija piešķirti 14 000 eiro. Šo ieguldīto summu no nomas naudām pašvaldība atgūs tikai četru gadu laikā.

Saturs turpinās pēc reklāmas

Reklāma

Ziņo par kļūdu rakstā

Iezīmē kļūdaino tekstu un spied Ctrl+Enter.

Saturs turpinās pēc reklāmas

Reklāma

Saturs turpinās pēc reklāmas

Reklāma

Saturs turpinās pēc reklāmas

Reklāma

Reklāma aizvērsies pēc 0 sekundēm

Reklāma aizvērsies pēc 0 sekundēm