Putins apgalvo, ka “Novičok”, ar ko saindēja Navaļniju, izgatavojuši latvieši

Latvieši ir visur un var visu, tas zināms sen. Latviešu strēlnieki apsargāja Ļeņinu revolūcijas smailē,  latviešu izcelsmes atompētniece Londonā gadiem spiegoja PSRS labā, Latvijas vācbaltietis Vilhelms Ostvalds ir Nobela prēmijas laureāts par darbiem ķīmijā. Tie ir īsti notikumi. Bet Krievijas prezidents Putins apgalvo, ka arī ķīmisko ieroci “Novičok”, ar ko saindēja redzamāko Putina opozicionāru Aleksandru Navaļniju, izgatavojuši latvieši.

2020. gada 18. oktobrī 20:50

14.septembra pēcpusdienā Krievijas prezidents Putins un Francijas prezidents Makrons sazvanījās. Franču laboratorijas bija apstiprinājušas to, ko vācieši jau bija izpētījuši- Putina vienīgo oponentu Aleksandru Navaļniju augusta beigās saindēja ar ķīmisko vielu “Novičok”. Pie tāda paša slēdziena bija nonākusi arī Zviedrija. Bez uzmanības to vairs nevarēja atstāt. Makrons aicināja Putinu tikt skaidrībā ar notikumu Omskā, Putins atrunājās, ka Navaļnijs pats iedzēris indi, lai pievērstu sev uzmanību. Makrons nepiekāpās- izmeklēšanai jābūt, godīgai un caurskatāmai.

Saturs turpinās pēc reklāmas

Reklāma

Par ko uztraucas Francija-Vācija. Ietekmīgā Vācija un Francija uz izmeklēšanu uzstāj ne tikai Alekseja Navaļnija dēļ. Viņus uztrauc izmantotā viela. “Novičok” ir nervus paralizējoša gāze, kas iekļauta aizliegto ķīmisko ieroču sarakstā un kuras iznīcināšanu paredz Ķīmisko ieroču aizlieguma konvencija. Tieši ķīmisko ieroču aizlieguma organizācija bija tā, kas noorganizēja indes laboratorijas izmeklējumus Vācijā, Zviedrijā un Francijā.

“Novičoku” aizliegto vielu sarakstā iekļāva 2019.gadā. Tas notika pēc bijušā Krievijas izlūkdienesta virsnieka Sergeja Skripaļa un viņa meitas saindēšanas Anglijā Solsberijā (Salisbury). Tā bija pirmā reize, kad izdevās pierādīt “Novičok” eksistenci. Krievija vienmēr apgalvojusi, ka ķīmisko ieroču viņas rīcībā nav. Skripaļu gadījums pierādīja, ka tā nav taisnība.

Sergeju Skripaļu, Krievijas GRU virsnieku 2004.gadā Krievijā pieķēra un divus gadus vēlāk notiesāja par spiegošanu Lielbritānijas labā. Viņam piesprieda 13 gadus cietumā, bet 2010.gadā prezidents Medvedevs viņu apžēloja, lai varētu apmainīt pret ārvalstīs iekritušiem Krievijas spiegiem (starp krievu 13 aģentiem bija arī slavenā snaudošā spiedze  Anna Čepmena).

Kopš tā laika Skripaļs klusi un uzmanīgi dzīvoja nelielā Britu pilsētiņā Salsberijā. 2018.gada 4.martā viņu un viņa meitu atrada bez samaņas uz soliņa. No abu mutēm sūcas baltas putas. Britu militārās izlūkošanas laboratorijā Portdaunā (PortDown) izpētīja, ka inde ir nervus paralizējošais reaģents”Novičok”. Prese ātri izdarīja secinājumus, ka krievu specdienesti atriebušies nodevējam.

Krievija oficiāli noliedza jebkādu saistību ar Skripaļa saindēšanu. Taču divi VDK aģenti, kuru uzdevums bija pieliet indi upuru tējai, rīkojās tik neuzmanīgi, ka viņu attēli bija atrodami novērošanas kamerās visa viņu ceļa garumā. Tā izdevās pierādīt “Novičok” un Krievijas saistību.

Saturs turpinās pēc reklāmas

Reklāma

Ķīmisko ieroci “Novičok” izstrādāja Padomju Savienībā laikā no 1970. līdz 1980. gadam. Tas ir pirmais lielais padomju panākums ķīmisko ieroču jomā. Pirms tam Krievija centās nozagt svešas tehnoloģijas un tās nokopēt, piemēram Zarina gāzi.

“Novičok” ir spēcīga inde, tas daudzkārt pārsēj zarina gāzi. Tas ir noturīgs, nešķist ūdenī, var saglabāt īpašības mēnešiem un pat gadiem.

Ķīmiskās vielas “Novičok” izstrādātājs Vils Mirzojanovs norāda: “Es esmu doktors Vils Mirzojanovs. Es piedalījos jaunas indīgas vielas “Novičok” izmēģinājumos. Novičok ir vismaz 10 reizes stiprāks par jebkuru pasaulē zināmo indi. Tas sagrauj centrālo nervu sistēmu, apstādina elpošanu. Vispirms sākas mioze- acu zīlīšu sašaurināšanās, gaisma vairs neiekļūst cilvēka acīs. Tad sākas vemšana un nepārtraukti krampji.”

Par “Novičok” eksistenci pasaule uzzināja pateicoties vienam no tā izstrādātājiem – Vilam Mirzojanovam. Viņš PSRS sabrukšanas laikā 1990.gadā par to pavēstīja medijiem. Vēlāk Mirzojanovs pārcēlās uz ASV, kur uzrakstīja grāmatu par “Novičok” un nopublicēja tā formulu. Viņa mērķis bija pierādīt “Novičok” eksistenci un iekļaut to aizliegto ķīmisko ieroču sarakstā. PSRS laikos saražoto “Novičok” varbūt tiešām arī iznīcināja, bet notikumi ar Skripaļiem un Navaļniju rāda, ka  ir radītas jaunas partijas.

Sarunā ar Makronu Putins atsaucās uz Mirzojanova grāmatu. Krievija apgalvo, ka jebkurš var radīt “Novičok”, jo tā formula ir pieejama visiem. Putins nevērīgi piebilda, ka “Novičok” pēdas vedot uz Latviju.

Saturs turpinās pēc reklāmas

Reklāma

Varbūt Putina izteikuma pamatā bija notikums ar “Grindeksā” ražoto Mildronātu. Tā aktīvo vielu Meldoniju 2016.gadā atzina par dopingu un aizliedza lietot sportistiem. Mildronāta dēļ diskvalificēja daudzus sportistus, arī krievu tolaik labāko tenisisti Mariju Šarapovu. Ja jau latvieši var aptiekās tirgot dopingu, var saražot arī indi.

Cita saite ir advokāts Boriss Kuzņecovs. Viņa rīcībā bija 1995.gada krimināllietas materiāli par  baņķiera Ivana Kivelidi slepkavību Krievijā, kur arī izmantota nervus paralizējošās indes “Novičok” versija. Kuzņecovs šos materiālus nodeva Berlīnes ārstiem, lai palīdzētu Navaļnija ārstēšanā. Kopš 2007.gada advokāts Kuzņecovs dzīvo Latvijā.

Gan Kuzņecova nodotie materiāli, gan Skripaļu gadījums ārstiem ļāva ātrāk izmantot pareizas ārstēšanas metodes, tāpēc Navaļniju izdevās izglābt. Viņš jau izrakstījies no slimnīcas, bet Krievijā vēl neatgriežas.

Kopš Borisa Ņemcova nošaušanas pretī Kremlim, Aleksandrs Navaļnijs ir vienīgais Putina opozicionārs. Viņa vadītais Korupcijas izmeklēšanas fonds vienu pēc otra atmasko Krievijas ierēdņus, politiķus, varai uzticīgos žurnālistus, skaita viņu naudu, filmē virs viņu villām.

Navaļnijs uzskata, ka slepkavību pasūtījis tieši Krievijas prezidents Putins. Uz to norāda daudzi pavedieni, bet galvenais ir superinde “Novičok”. Navaļnija lietu neizmeklē, nav zināms, kur palikušas viņa drēbes, ko paņēma slimnīcā Omskā, nav pieejami viesnīcas videonovērošanas kameru ieraksti.

Saturs turpinās pēc reklāmas

Reklāma

Pēc Skripaļu saindēšanas Eiropas Savienībai bija vajadzīgs gads, lai vienotos par sankcijām pret atbildīgajiem. Šoreiz viss notiek ātrāk, Eiropas Savienības piemērojusi sankcijas sešām augstām Krievijas amatpersonām-Federālā drošības dienesta direktoram Aleksandram Bortņikovam, prezidenta administrācijas priekšnieka pirmajam vietniekam Sergejam Kirijenko, prezidenta iekšpolitikas jautājumu pārvaldes priekšniekam Andrejam Jarinam, Krievijas aizsardzības ministra vietniekiem Aleksejam Krivoručko un Pāvelam Popovam, kā arī Krievijas prezidenta pilnvarotajam Sibīrijas federālajā apgabalā Sergejam Meņailo. Šie cilvēki nevarēs iebraukt Eiropā, viņu nauda tiks iesaldēta. Bet ar Valsts Organiskās ķīmijas un tehnoloģiju zinātniski pētnieciskais institūtu noteikts aizliegums sadarboties.

Ziņo par kļūdu rakstā

Iezīmē kļūdaino tekstu un spied Ctrl+Enter.

Iezīmē kļūdaino tekstu un ziņo par to!

Saturs turpinās pēc reklāmas

Reklāma

Saturs turpinās pēc reklāmas

Reklāma

Saturs turpinās pēc reklāmas

Reklāma

Saturs turpinās pēc reklāmas

Reklāma

Reklāma aizvērsies pēc 0 sekundēm