tv3.lv

Prokuratūra un KNAB noliedz, ka vienas atsauktas liecības dēļ tā saucamā Rimševiča lieta izgāzīsies

Iespējams, lai ietekmētu tiesvedību, atklātībā nonāca un arī vairākām amatpersonām sūtīta bijušā Latvijas Bankas prezidenta lietā iesaistīta liecinieka it kā atzīšanās, ka viņš it kā piespiests sniegt nepatiesas liecības un apvainot Rimšēviču kukuļņemšanā. Kā raidījumam “Nekā personīga” apliecina prokuratūra un KNAB tikai tā dēļ Rimševiča lieta neizgāzīsies.

2018.gada 17.februāris. Sestdienas vēls vakars. Ilmārs Rimšēvičs iznāk no KNAB, kur vairākas stundas pratināts.

Aukstās februāra sestdienas notikumi sākās dažas dienas iepriekš. Kā lasāms “Nekā personīga” rīcībā nonākušajā agrākā “Trasta komercbankas” valdes locekļa Viktora Ziemeļa iesniegumā ģenerālprokuroram Jurim Stukānam, viņš ceturtdienā 2018.gada 15.februārī ar lidmašīnu ieradies lidostā Rīga. Tas ir divas dienas pirms KNAB aiztur Rimšēviču. Ziemelim Valsts policijas Ekonomisko noziegumu apkarošanas pārvaldē bijusi nākamajā dienā sarunāta pratināšana Kazahstānas bankas BTA krimināllietas ietvaros – par šo naudas atmazgāšanas skandālu jau iepriekš stāstījis “Nekā personīga”. Ziemelis izsaucis taksometru un braucis mājās. Te uz ielas auto apturējusi Ceļu policija. Pie taksometra pienākuši divi ekonomikas policijas darbinieki – ieteikuši jau uzreiz ceturtdienas vakarā doties uz pārvaldes ēku Stabu ielā, kur Ziemelim izteikšot kādu piedāvājumu. Un ieteikts ar advokātu nesazināties.

Fragments:

2018. gada 15. februāri pēc nolaišanās Rīgas lidostā es izgāju ārā no lidostas ēkas, apsēdos taksometrā un palūdzu taksometra vadītāju aizvest mani mājās – uz Ausekļa ielu 4, Rīgā.

Tomēr pa ceļam no lidostas uz māju taksometru apturēja Ceļu policija. Kamēr Ceļu policijas darbinieki runāja ar taksometra vadītāju, pie manis pienāca man iepriekš pazīstamais Valsts policijas Ekonomisko noziegumu apkarošanas pārvaldes darbinieks Dmitrijs Strogonovs un vēl divi man nepazīstami cilvēki. Man pateica, ka priekš manis ir kāds priekšlikums, kuru man vēlas izteikt tieši Valsts policijas Ekonomisko noziegumu apkarošanas pārvaldes ēkā.

Es informēju policijas darbiniekus par to, ka nākamajā dienā man ir nozīmēta pratināšana pie viņu kolēģēs Marijas Griškevičas, bet man pateica, ka ir nepieciešams apspriest priekšlikumu tieši šajā dienā. Uz manu lūgumu sazināties ar advokātu man atbildēja, ka priekšlikumu ir jāapspriež bez advokāta klātbūtnes un man ar advokātu sazināties neļaus.

Ziemelis vēstulē apraksta, ka policijas ēkā divi tās darbinieki – Vitālijs Polovinskis ENAP priekšnieka vietnieks nodaļai, kas pamatā izmeklē banku lietas un operatīvais darbinieks Dmitrijs Strogonovs esot viņu stipri psiholoģiski spieduši. Pie sevis nospriedis, ka tiesībsargājošām iestādēm esot neierobežotas iespējas ”maksimāli negatīvi ietekmēt viņa turpmāko dzīvi”.

Fragments:

Kad mēs nokļuvām ēkā Rīgā, Stabu ielā 89, kabineta, kurā mani ieveda, ienācu Dmitrijs Strogonovs un Vitālijs Polovinskis. Viņi divatā sāka man skaidrot, ka notikumu gaita, kas saistīta ar manu statusu kriminālprocesā Nr. 118016004514, kurš ierosināts sakarā ar A/S “Trasta Komercbanka” klientu darbību, var noritēt ļoti dažādi, tajā skaitā pēc scenārija, kas attiecībā pret mani būtu ļoti nelabvēlīgs. Man tika izteikti tieši draudi. Nevarēdams konsultēties ar advokātu, atrodoties vairāku cilvēku — policijas darbinieku — stipra psiholoģiska spiediena iespaidā, es secināju, ka tiesībsargājošajām iestādēm ir praktiski neierobežotas iespējas maksimāli negatīvi ietekmēt manu turpmāko dzīvi.

Ziemelim paziņots par policijas rīcībā esošo audioierakstu, kas tapis pirtī Taureņos. No tā izriet, ka Ziemelis devis kukuli Ilmāram Rimšēvičam, lai uzlabotu uzraugu attieksmi pret “Trasta Komercbanku”. Policija piesolījusi Ziemeli atbrīvot no atbildības kukuļdošanā un arī Kazahstānas naudas atmazgāšanas lietā, ja viņš atzīsies kukuļošanā. Iesniegumā vairākkārt tiek atkārtots, ka Ziemelis esot liecinājis tikai tāpēc, ka ”rupji psiholoģiski piespiests.”

Saturs turpinās pēc reklāmas

Reklāma

Fragments:

Dmitrijs Strogonovs un Vitālijs Polovinskis paziņoja man, ka viņu rīcībā ir audioieraksts no manas sarunas pirtī Taureņos, un teica, ka no šīs sarunas izriet, ka es devu kukuli Latvijas Bankas vadītājam Ilmāram Rimšēvičam. Viņi pieprasīja, lai es sniegtu liecības, kurās es atzīstos, ka it kā esmu devis Ilmāram Rimšēvičam kukuli, lai uzlabotu uzraugošo iestāžu attieksmi pret A/S “Trasta Komercbanka”, kurā es tobrīd strādāju.

Man teica, ka šis priekšlikums man ir ļoti izdevīgs, un, ja es sniegšu vajadzīgās liecības pret Ilmāru Rimšēviču, pret mani neveiks nekādas papildus represīvas darbības jau esošajā kriminālprocesā Nr. 118016004514. Manu uzmanību vērsa uz to, ka šis priekšlikums ir aktuāls tikai tagad, tikai šobrīd, bet vēlāk man vairs nebūs iespējas šo priekšlikumu izmantot, un man būs jārēķinās ar visām mana atteikuma negatīvajām sekām. Man arī izskaidroja, ka es tikšu atbrīvots no atbildības par kukuļdošanu, par kuras veikšanu es liecināšu, jo es labprātīgi tajā atzīšos.

Atrodoties šāda spēcīga spiediena iespaidā, un saprotot, ka mans liktenis faktiski ir šo cilvēku varā, būdams nespējīgs izmantot advokāta palīdzību, es piekritu sniegt tādas liecības, kādas no manis pieprasa.

KNAB izmeklētāja atskaņojusi audioierakstu no pirts sarunām. Un tad telpā uzradies KNAB priekšnieks Jēkabs Straume un arī ENAP šefs Pēteris Bauska. Ziemelis vēlreiz mudināts pieturēties pie liecībām.

Fragments:

Pēc plkst.18:00, kad es joprojām atrodos ēkā Rīgā, Stabu ielā 89, pie manis pienāca KNĀB vadītājs Jēkabs Straume, šajā brīdī klāt bija arī Anda Rurņjanceva, Vitālijs Polovinskis, Dmitrijs Strogonovs, kā arī Inese Gise un Pēteris Bauska. Man vēlreiz teica, ka man jāpieturas pie savām pret Ilmāru Rimšēviču sniegtajām liecībām, pie kam mani atbrīvos no atbildības par manis it kā doto kukuli.

Beigās Ziemelis secina, ka ar viņu manipulēts, viņš piespiests, viņam draudēts, tāpēc atzinies noziegumā, kuru neesot pastrādājis. Baidās par savu, ģimenes un advokāta drošību.

Fragments:

Izvērtējot iepriekš minētos apstākļus, esmu sapratis, ka ar mani ir manipulējuši, izmantojot spiedienam manu nepamatoti piešķirto procesuālo statusu vairākos augstāk minētajos kriminālprocesos.

Mani no sākuma pilnīgi nepamatoti padarīja par aizdomās turēto kriminālprocesā pret Ilmāru Rimšēviču, un pēc tam, kad draudu un spiediena rezultātā es nepatiesi atzinos nodarījumā, kuru neesmu darījis, mani atbrīvoja no atbildības par noziegumu, kuru es neesmu veicis.

Saturs turpinās pēc reklāmas

Reklāma

Kā liecina publiskās ziņas 2018. gadā – nākamajā dienā piektdienā uzreiz pēc Ziemeļa nopratināšanas notiek kratīšanas Rimšēviča darba vietā Latvijas Bankā un dzīvesvietā  mājā Langstiņos. Vēlāk atklājas, ka piektdien pats Rimšēvičs pēkšņi atradies ārzemēs. Vai Ziemelis Rimšēviču paguvis pabrīdināt, ka viņam draud aizturēšana – nav zināms. Uz KNAB tobrīd vēl Latvijas bankas prezidents sestdien atbrauc uz reiz no lidostas.

Iesniegumā, aprakstot notikušo, radīts priekšstats, ka agrākais Trasta komercbankas valdes loceklis Viktors Ziemelis aizturēts, piespiests ar varu un viltu atzīties un apvainots noziegumā, ko viņš nav izdarījis.

Turklāt Ilmāra Rimševiča advokāts Mārtiņš Kvēps šonedēļ presei apgalvoja, ka ”prokuratūra, kad Ziemeli atbrīvoja no atbildības par kukuļdošanu, atzina, ka bez viņa liecībām noziegumu nevarētu atklāt, jo citu pierādījumu nepietiekot – Ziemeļa liecības esot bijušas izšķirošās”.

Tomēr KNAB un Ģenerālprokuratūra sarunā ar “Nekā personīga” advokāta un dīvainajā vēstulē rakstīto apgāž – pierādījumu esot daudz. Un vēstules teksts viņiem ir zināms jau vairākus gadus. Ļoti līdzīgu uz vairākām lapiņām ar roku rakstītu vēstījumu izmeklētājiem jau 2018. gadā uzrādījis Ilmārs Rimšēvičs. Apgalvojot, ka tās atradis savā pastkastītē. Nu šis teksts parādījies vēlreiz. Šoreiz publiski.

To vai Ziemelis vispār ir bijis autors šim iesniegumam vai arī tas tapis bez viņa ziņas – pārliecināties varēs tikai tiesas procesa laikā.

Saturs turpinās pēc reklāmas

Reklāma

KNAB un prokuratūra Ziemeļa iesniegumā saskata dažus patiesus faktus, kas sajaukti ar izdomājumiem un nepatiesību. Izmeklētāji piekrīt – Ziemelis savā ziņā atvilināts uz Latviju. KNAB un ENAP priekšnieki Straume un Bauska pratināšanas brīdī ENAP telpās atradās. Bet ne KNAB, ne Policija neuzskata, ka kāds no tās darbiniekiem būtu pārkāpuši savas pilnvaras veicot Ziemeļa pratināšanu.

Valsts policijas atbilde ”Nekā personīga”

Valsts policija pārbauda šo informāciju, kā arī vērtē amatpersonu darbības. Taču šobrīd nav apstiprinājušās ziņas, ka Valsts policijas amatpersonas būtu rīkojušās prettiesiski. Balstoties uz Kriminālprocesa likumu, izmeklēšanas interesēs plašākus komentārus par izmeklēšanas gaitu Valsts policija šobrīd nevar sniegt.

It kā Ziemeļa iesniegums datēts ar 2020. gada 15. decembri. Viņa advokāts Aleksejs Ponomarjovs to nosūtījis ģenerālprokuroram 30. decembrī. Mums neoficiāli zināms, ka janvārī šo iesniegumu Valsts prezidenta kancelejai un Satversmes aizsardzības birojam nogādājis Ilmārs Rimšēvičs.

Valsts prezidenta kancelejas atbilde ”Nekā personīga”

Pie Valsts prezidenta vēršas daudz privātpersonu ar dažāda rakstura iesniegumiem. Respektējot šo personu privātumu un Fizisko personu datu apstrādes likumu, Valsts prezidenta kanceleja neizpauž informāciju par iesniedzējiem, un Ilmārs Rimšēvičs un viņa advokāts Mārtiņš Kvēps uz “Nekā personīga” telefona zvaniem neatbildēja. Kā apstiprina prokurore Jirgena, – lietā pratināts arī Trasta komercbankas bijušais īpašnieks Igors Buimisters, kurš arī apliecinājis kukuļošanas faktu. Lūgts skaidrot it kā kolēģa Ziemeļa sarakstīto, Buimisters īsziņā atvainojas, ka neko komentēt nevarot.

Latvijas banka kā esam jau stāstījuši – pārsūdzējusi Rīgas rajona tiesas spriedumu, kas liek bijušajam prezidentam Rimševičam izmaksāt 151 tūkstoti eiro. Mums zināms, ka kompensācijas lieta Rīgas apgabaltiesā rakstveida procesā tiks skatīta 24. martā.

Ziņo par kļūdu rakstā

Iezīmē kļūdaino tekstu un spied Ctrl+Enter.

Iezīmē kļūdaino tekstu un ziņo par to!

Saturs turpinās pēc reklāmas

Reklāma

Saturs turpinās pēc reklāmas

Reklāma

Saturs turpinās pēc reklāmas

Reklāma

Reklāma aizvērsies pēc 0 sekundēm

Reklāma aizvērsies pēc 0 sekundēm