tv3.lv

Pretēji ekspertu lemtajam “KPV LV” atbalstītājs “Memory Water” iegūst sociālā uzņēmuma statusu partijas pārvaldītajā Labklājības ministrijā

2019. gada 8. decembrī 19:57

Finanšu institūcijā “Altum” ir pieejami 12 miljoni Eiropas naudas, uz kuriem var pretendēt sociālie uzņēmumi. Tie nav kredīti, bet granti. Saņemtā nauda nav jāatdod. 133 000 eiro pirms pusotra gada ieguva firma “Memory Water”.

Uzņēmums slavu ieguvis ne vien ar to, ka savam ūdenim piedēvē brīnumainas, neiespējamas īpašības, bet arī ar partijas “KPV LV” atbalstīšanu pirms Saeimas vēlēšanām, par ko izpelnījās KNAB sodu.

Uzņēmums atkal vēlas saņemt Eiropas naudu. Lai uz to pretendētu, firmai jāiegūst sociālā uzņēmuma statuss. Eksperti uzskatīja, ka “Memory Water” statusam neatbilst, jo tikai formāli izpilda Sociālo uzņēmumu likuma prasības, un tā darbība nedod prasīto pozitīvo sociālu ietekmi. Labklājības ministrijas vadība ekspertu viedokli neņēma vērā un statusu tomēr piešķīra.

SIA “Memory Water” dzeramā ūdens tirgū darbojas jau desmit gadus. Pēc pašu stāstītā, ūdens tiek iegūts no unikāla dabas nostūra Daugmales pagastā. Firma izvēlējusies agresīvu mārketinga stratēģiju, savam produktam piedēvējot pārdabiskas īpašības. Ūdenim esot atmiņa, kas ietekmē arī tā lietotāju.

“Memory Water” ražotāji apgalvo, ka viņu ūdens ir pārāks par konkurentu piedāvāto. Tas esot attīrīts no negatīvas informācijas strukturēts un palielina cilvēka bioenerģiju. Pētniekiem līdz šim nav izdevies iegūt pierādījumus, ka kāds no šiem apgalvojumiem būtu patiess.

Savās video uzrunās “Memory Water” dibinātājs Jānis Pļaviņš stāsta, ka citi dzeramā ūdens ražotāji savu produktu attīra no nevēlamiem piemaisījumiem, piejauc tam destilētu ūdeni, tāpēc tas nav uzskatāms par dabisku ūdeni. Viņa piedāvātais esot dabisks. To apliecina kvalitātes zīme “bio-ūdens”. Kvalitātes zīmes izveidotājs ir pats Pļaviņš.

Patērētāju tiesību aizsardzības centra direktore Baiba Vītoliņa norāda: “Mēs esam konstatējuši diezgan daudz neatbilstības par dažādiem mūsu normatīviem aktiem, piemēram, maldinoša informācijas patērētājiem, gan saistībā ar to zīmi “bio-ūdens”, kur mums lielu daļu darba ir darījuši arī Pārtikas un veterinārais dienests (PVD) un arī Veselības inspekcija, kas palīdzējuši vērtēt, vai tas varētu vai nevarētu būt pamatots. Vai tā drīkst vai tā nedrīkst darīt.”

Saturs turpinās pēc reklāmas

Reklāma

PVD, Veselības inspekcija un “BIOR” pārbaudījis uzņēmuma apgalvojumus par strukturēto “bioūdeni” un secinājušas, ka patērētāji tiek maldināti par produkta kvalitāti, jo tam nav pierādījumu.

Pārbaudīts arī firmas iesniegtais ūdens strukturēšanas tehnoloģijas apraksts. Veselības inspekcija atzinusi, ka tas sastāv no subjektīviem, nepārbaudāmiem, pseidozinātniskiem un ezotēriskiem apgalvojumiem.

“Pārbaude vienreiz ir beigusies ar mūsu norādījumiem komersantam šo informāciju labot mājas lapā, sniegt patiesu informāciju, bet tās ir diezgan nozīmīgas izmaiņas, kas komersantam būtu jādara, lai viņš nemaldinātu patērētājus. Mēs esam konstatējuši, ka šīs izmaiņas nav veiktas, līdz ar to mēs šobrīd, varētu teikt, esam atsākuši uzraudzības procesu. Visticamāk, ja komersants turpinās darbību šādā veidā, tad var tikt pieņemts lēmums, un lēmums būtu par negodīgu komercpraksi. Kas cita starpā var būt arī soda nauda līdz 10% no apgrozījuma,” skaidro Vītoliņa.

Lai arī tirgus uzraugi saskata pārkāpumus, ar biznesu firmai sokas labi. “Lursoft” dati rāda, ka trīs gados apgrozījums ik gadu audzis par 30% un 2018.gadā sasniedzis 310 000 eiro. Peļņa bija 112 000. Uzņēmums nodarbojas ne vien ar ūdens tirdzniecību, bet savā internetveikalā piedāvā arī veģetārus un vegānu ēdienus, kosmētiku un higiēnas preces.

2018.gads uzņēmumam ir bijis īpaši veiksmīgs.Saņemts 133 000 grants no Labklājības ministrijas un “Altum” projekta “Atbalsts sociālajai uzņēmējdarbībai”.  Programmas mērķis ir iesaistīt darba tirgū personas, kas no tā ir atstumtas sociālā statusa, veselības vai citu iemeslu dēļ. Lai saņemtu grantu, “Memory Water” pieņēmusi darbā 13 cilvēkus ar invaliditāti.  Par saņemto naudu nopirkta 100 000 eiro vērta ūdens pildīšanas un iepakošanas iekārta.

Saturs turpinās pēc reklāmas

Reklāma

Tagad uzņēmums iecerējis iegūt vēl papildu līdzekļus no fonda, tāpēc augustā pieprasījis tam piešķirt sociālā uzņēmuma statusu. Statusu pieprasījis arī cits “Memory Water” dibinātājam Jānim Pļaviņam piederošs uzņēmums “Prana Energy”. Uzņēmumi uzskata, ka tie atbilst prasītajam statusam, jo puse no firmā strādājošajiem ir invalīdi.

Latvijas sociālās uzņēmējdarbības  asociācijas pārstāve, Labklājības ministrijas Sociālo uzņēmumu komisijas locekle Agnese Frīdenberga norāda: “Darba integrācijas sociālā uzņēmuma mērķis ir aktīvi strādāt ar šo mērķa grupu. Tas nozīmē ne tikai, ka tur jābūt daba vietām, visam pārējam, tai videi ap to uzņēmumu, tai ir jābūt skaidri mērķētai un virzītai uz mērķa grupas nodarbināšanu vienā otrā vai trešā veidā, un tad tikai tādos gadījumos sociālā uzņēmuma statuss tiek piešķirts.”

Pārbaudot “Memory Water”, atklājies, ka no 13 darbā pieņemtajiem invalīdiem tikai viens ir saņēmis algu, kas lielāka par minimālo, bet deviņu personu mēneša alga nepārsniedz 35 eiro. Tie strādājuši desmit stundas mēnesī. Eksperti secinājuši, ka uzņēmuma darbība, saņemot “Altum” grantu, vērsta nevis uz sociālo mērķu sasniegšanu, bet uzņēmējdarbības attīstību, veicot iekārtu automatizāciju. Tāpēc eksperti vienbalsīgi atteikuši statusa sociālā uzņēmuma statusa piešķiršanu. Pļaviņš komisijas lēmumu pārsūdzēja un Labklājības ministrijas vadība izlēma, ka taisnība ir uzņēmējam, jo formāli prasības ir izpildītas.

Labklājības ministrijas Juridiskā departamenta direktore Dace Kļaviņa skaidro: “Komisija, vērtējot sociālā labuma nozīmīgumu, ko šis sociālais uzņēmējs var sniegt sabiedrībai, bija izvirzījusi vēl papildus prasības. Tādas kā – šo personu ar invaliditāti atlīdzības konkurētspēja un noslodzes apjoms. Var piekrist, ka šāda prasības nākotnē būtu iekļaujamas kritēriju sarakstā, tās būtu vērtējamas, lai noteiktu šī sociālā uzņēmēja sniegtā labuma nozīmīgumu. Tomēr, kamēr Ministru kabineta noteikumi un likums šādu prasību vērtēšanu neparedz, juridiskā departamenta ieskatā komisijai nebija pamata argumentēt savu lēmumu noraidīt sociālā uzņēmuma statusa piešķiršanu.”

Ar Labklājības ministrijas valsts sekretāra lēmumu uzņēmumam “Memory Water” sociālā uzņēmuma statuss piešķirts no 19.novembra, Prana Energy” no 3.decembra. Tas ļauj abiem uzņēmumiem pretendēt uz naudu no sociālās uzņēmējdarbības atbalsta projekta. Uzņēmumu pārstāvis neslēpj, ka to arī darīs. Komisijas pārmetumi par darbošanos pretēji sociālo uzņēmumu likuma jēgai esot nepamatoti, jo likumā neesot teikts, cik stundu nolīgtie invalīdi jānodarbina.

Saturs turpinās pēc reklāmas

Reklāma

Saruna ar SIA “Memory Water” dibinātāju, SIA “Prana Energy” īpašnieku Jāni Pļaviņu

Pļaviņš: Mums vairāk nodarbojas ar pārdošanu, ar preču piedāvāšanu, viņiem ļoti ērti strādāt no mājām, vairāki ratiņkrēslos, un viņi to darbu var darīt arī no mājām. Viņi par to ļoti priecājas.

“Nekā personīga”: Divas stundas nedēļā?

Pļaviņš: Nu, atkarībā kurš kā strādā, un kā viņiem veicas tas darbs. Tas ir tāds diezgan specifisks darbs, kur nav viņiem diemžēl tik spīdoši tie rezultāti.

“Nekā personīga”: Ražotnē cik strādā?

Pļaviņš: Mums strādā divi.

“Nekā personīga”: Pastāvīgi, kas ir arī šodien?

Pļaviņš: Es esmu pilnīgi atvērts sarunai, ja vēl kaut ko vajag.

“Nekā personīga”: Nu, vienīgi gribētu redzēt to iekārtu, to īpašo, ar ko jūs to strukturēšanu panākat.

Pļaviņš: Es saprotu, ka daudz ko gribētu, bet ja jūs nāktu, kā lai saka, ar labdabību, es esmu gatavs visu ko parādīt, visu ko parādīt.

“Nekā personīga”: Skaidrs. Jūs “Bior” un veselības inspekcijai rādījāt to iekārtu?

Pļaviņš: PVD tie visi viņu ir redzējuši, no visām pusēm. Bet es nerādīšu kaut kādam…

“Nekā personīga”: Kāpēc viņi netic rezultātam? PVD un “Bior”.

Pļaviņš: Kā tas ir netic, ko tas nozīmē netic?

“Nekā personīga”: Ka nav pierādījumu, ka tiek panākts kaut kāds rezultāts.

Pļaviņš: Nu labi, jūs Luka Montenjē pētījumos esat iedziļinājies?

Uzņēmums “Memory Water” ir nonācis arī Korupcijas novēršanas un apkarošanas biroja (KNAB) redzes lokā. Partiju finanšu uzraugi konstatēja, ka uzņēmums ir piedalījies partijas “KPV LV” reklāmas kampaņā pirms 13.Saeimas vēlēšanām, taču to nav deklarējis. Firmai uzlikts 600 eiro sods. Novembrī Jēkaba Straumes lēmumu vērtēja tiesa un atstāja to negrozītu.

Sociālā uzņēmējdarbība ir Labklājības ministrijas pārziņā. To vada “KPV LV” partijas pārstāve Ramona Petraviča.

Petraviča norāda: “Es vakar tikai uzzināju, ka ir šis statuss viņam piešķirts. Nu, droši vien, ka tur ņēma vērā izvērtējot tās prasības, kādas tad ir noteiktas, lai būtu nodarbināta persona ar invaliditāti, kas viņam ir. Es nezinu, kāds bija tas komisijas patiesais viedoklis, kāpēc tika atteikts. Vismaz tas, ko es redzēju, kas man bija iesniegts, tie kritēriji visi viņam tā kā atbilda, lai viņš saņemtu šo status.”

Vaicāta, vai ir kāda nozīme faktam, ka viņš ir “KPV LV” partijas atbalstītājs, Petraviča atbild: “Cik es zinu, viņš pat nav mūsu partijas biedrs, es nevarēšu komentēt, jo es tiešām nezinu, vai viņš ir vai viņš ir mums ziedojis vai atbalstījis. Tad man ir jāskatās, es nezinu.”

Saturs turpinās pēc reklāmas

Reklāma

Sociālo uzņēmumu ekspertu komisija ir dusmīga, jo pateicoties Labklājības ministrijas un nevalstisko organizāciju pūlēm ir izdevies iegūt Eiropas naudu cēliem mērķiem, taču formāli izpildot likuma prasības, tagad pie tās tiek pielaistas arī firmas, kas te saskata tikai iespējas biznesa attīstībai. Šis ir pirmais gadījums, kad eksperti atteikuši statusa piešķiršanu, bet ministrija to iedevusi.

Ziņo par kļūdu rakstā

Iezīmē kļūdaino tekstu un spied Ctrl+Enter.

Iezīmē kļūdaino tekstu un ziņo par to!

Saturs turpinās pēc reklāmas

Reklāma

Saturs turpinās pēc reklāmas

Reklāma

Saturs turpinās pēc reklāmas

Reklāma

Reklāma aizvērsies pēc 0 sekundēm

Reklāma aizvērsies pēc 0 sekundēm