tv3.lv

Premjers iesaka apsvērt, vai ar Krievijas amatpersonu saistītai televīzijai ļaut strādāt Latvijā

Kā vēsta Nekā Personīga, viens no Panamas ofšoru dokumentos atrastajiem ir Krievijas iekšlietu ministra vietnieks Aleksandrs Mahonovs. Caur vairāku ofšoru ķēdi viņš uzbūvējis jaunās paaudzes televīzijas apraides biznesu. Un daļa no tā bāzēta šeit pie mums Latvijā.

2016. gada 10. aprīlī 19:41

Mahonovs politikā ienāca no biznesa. 2010. gadā Maskavas mērs Jurijs Lužkovs viņu iecēla par galveno pašvaldības uzņēmumā Elektroniskā Maskava.

Saturs turpinās pēc reklāmas

Reklāma

Divus gadu vēlāk ar Vladimira Putina rīkojumu Mahonovu iecēla par Iekšlietu ministrijas IT, komunikācijas un informācijas aizsardzības departamenta vadītāju.

2015. gadā viņš kļuva jau par ministra vietnieku. Starptautiskajā žurnālistu ofšoru pētījumā atklāts, ka Mahonovs paralēli darbam ministrijā slēpti palicis arī īpašnieks apjomīgam mediju projektam.

Iespējams, kontakti Maskavas mērijā un valdībā Mahonovam palīdzēja nepilnu četru gadu laikā izveidot biznesu ar, kā apgalvo uzņēmums, ap miljons lietotāju Krievijā un NVS valstīs.

Projekts NEMO TV ir jaunās paaudzes televīzija, ko var skatīties modernajos SMART televizoros, planšetēs, telefonos. Piedāvā filmas, seriālus, retranslē 170 televīziju kanālus.

Tomēr bizness ir rūpīgi noslēpts. Mahonovs ar savu darījumu partneri Dmitriju Karjakinu dibinājuši virkni ofšoros paslēptus uzņēmumus. Galvgalī ir Britu Virdžīnu salās reģistrēta firma Nortwest Management, kas uz pusēm pieder abiem Krievijas pilsoņiem.

Saturs turpinās pēc reklāmas

Reklāma

Zem tās paslēpta ofšoru ķēde, kam galā ir uzņēmums Nemo Group Ltd. Tas ir šīs mediju impērijas kodols. Tai pieder vairāki uzņēmumi, no kuriem divi – Nemo Telecom Limited un Kids Multimedia Limited reģistrēti Lielbritānijā.

Bet to filiāles – Latvijā Tērbatas ielas biroju namā. Lai arī joprojām pie ieejas ir uzraksti ar uzņēmumu nosaukumu, firmas šīs telpas atstājušas.

Gada pārskatā uzrādīts, ka Nemo Telecom Limited Latvijas filiāle apgrozījusi 933 000 eiro, nodarbinājusi 17 cilvēkus. Ievērojama summa 5 miljoni 250 tūkstoš eiro (5 250 254 eiro) uzrādīti kā parādi radniecīgajām sabiedrībām.

Lai arī apgrozīta ievērojama nauda, zvanot uz firmas uzrādīto telefona numuru, uzņēmuma pārstāve atbild, ka NEMO TV Latvijā pagaidām neko nedarot.

Nemo Telecom Limited filiāli Latvijā pārstāv divi Krievijas pilsoņi – Matvejs Otrašenko (Matvey Otroshenko) un Pāvels Kalmajevs (Pavel Kalmaev). Otrašenko, savulaik strādājis kopā ar iekšlietu ministra vietnieku Mahonovu Maskavas pilsētas IT uzņēmumā. Tagad viņš ir Nemo TV ģenerāldirektors.

Saturs turpinās pēc reklāmas

Reklāma

Gadu pēc firmas filiāles reģistrēšanas Latvijā Otrašenko ieguvis arī Latvijas termiņuzturēšanās atļauju. Otrs Nemo Telecom Limited pārstāvis Kalmajevs Nekā Personīga noliedz, ka uzņēmumam būtu palikusi saistība ar iekšlietu ministra vietnieku.

Tomēr žurnālistu atklātajos dokumentos nav atrodamas ziņas, ka Mahonovs pārtraucis darbību ofšorā. Tieši otrādi. Kādā dokumentā, kas tapis 2013. gada augustā Aleksandrs Mahonovs joprojām ir galvenais ofšoru ķēdes uzņēmuma Nortwest Management direktors un akcionārs. Tolaik viņš jau gadu strādā Iekšlietu ministrijā.

Firmu dibināšanu Latvijā Nemo pārstāvji skaidro ar to, ka gribot būt tuvāk saviem sarunu partneriem Rietumos, no kuriem iepērk filmas un tiesības raidīt televīziju kanālus.

Pagājušā gada nogalē Nacionālā elektronisko plašsaziņas līdzekļu padome saņēmusi lūgumu no Nemo telecom limited, ka viņi Latvijā grib iegūt retranslācijas atļauju un reģistrēties kā elektroniskais plašsaziņas līdzeklis.

Padome vēl domā, vai atļaujas izsniegt. Ziņas no Panamas ofšoriem NEPLP vadītāja sola ņemt vērā.

NEPLP Nemo lūgumu izsniegt tiesības strādāt Latvijā atlikusi un uzņēmums uz to arī īpaši neuzstājot. Viņi esot izlēmuši, ka Baltijas tirgus nav interesants. Atļauju strādāt šeit Nemo TV gribējuši tikai tāpēc, lai pievilinātu investorus. Tāpēc arī Nemo TV reģistrējuši savu tirdzniecības zīmi Eiropā.

Saturs turpinās pēc reklāmas

Reklāma

Foto

Skaties video!

Ziņo par kļūdu rakstā

Iezīmē kļūdaino tekstu un spied Ctrl+Enter.

Saturs turpinās pēc reklāmas

Reklāma

Saturs turpinās pēc reklāmas

Reklāma

Saturs turpinās pēc reklāmas

Reklāma

Reklāma aizvērsies pēc 0 sekundēm

Reklāma aizvērsies pēc 0 sekundēm