tv3.lv

Pazudušas divas pagaidu administrācijai izdotās “Rīgas satiksmes” stāvvietu kartes; rīdziniekiem tas izmaksājis 4000 eiro

Ar to skandāls vēl nebeidzas. Domei nav izdevies noskaidrot, kas noticis ar stāvvietu abonementu kartēm, kas piešķirtas pagaidu administrācijai. Pēc papīriem atļaujas saņēmuši trīs administratori, taču līdz diviem tās nav nonākušas.

Automašīnu novietošana rātsnama apkārtnē ir dārga. Daugavmalā viena stunda maksā divus eiro un piecdesmit centus, Vecrīgā astoņus eiro. Tāpēc Rīgas domē strādājošo pieprasījums pēc bezmaksas stāvvietu atļaujām ir liels.

Katrs deputāts var saņemt atļauju auto novietošanai pašvaldībai rezervētās stāvvietās. Pāris desmiti vietu ir Kaļķu ielā pie Strēlnieku laukuma, ko parasti aizņēmuši ierēdņi. Ar barjeru norobežota stāvvieta aiz Tehniskās universitātes korpusa. Lai te turētu auto, nepieciešams arī mikročips. Tāds ir deputātiem un augstākajai pilsētas ierēdniecībai.

Tā kā atļauju ir vairāk nekā stāvvietu,  Rīgas domes Saimniecības pārvalde  vairāk nekā desmit gadus deputātiem piešķir arī Rīgas satiksmes stāvvietu abonementu kartes. Tad mašīnu var likt Daugavmalā, Vecrīgā vai jebkurā vietā pilsētā, kur stāvvietas apkalpo “Rīgas satiksme”.

Juris Radzevičs

Juris Radzevičs
Rīgas domes deputāts, bijušais izpilddirektors (“Gods kalpot Rīgai”)

“Tas nekādā veidā neprezumēja, ka varētu nodot gan šīs caurlaides, gan maksas caurlaides partijas vajadzībām vai kā savādāk. Tas tikai bija domāts tieši deputātiem, kuriem vajadzēja nākt saņemt, uzrādīt tehnisko apliecību un parakstīties par to saņemšanu.”

Tomēr sistēmā ir caurums. Uz “Rīgas satiksmes” stāvvietu kartes nav rakstīts mašīnas numurs vai īpašnieka vārds, tāpēc to var izmantot jebkurš. Teorētiski, to var pārbaudīt pēc abonementa kartes numura, jo par kartes saņemšanu ir jāparakstās.

Saturs turpinās pēc reklāmas

Reklāma

Elgita Imbrasa
Rīgas domes Saimniecības pārvaldes priekšnieka pienākumu izpildītāja

“Rīgas domes Saimniecības pārvaldei nav tādas funkcijas un uzdevumi kontrolēt kā tiek izmantoti abonementi vai caurlaides.”

Tāda pienākuma nav arī “Rīgas satiksmes” kontrolieriem vai pašvaldības policijai. Līdz ar to deputāti kartes varēja aizdot draugiem. Risks tikt pieķertiem, ir neliels.

Māris Mičerevskis

Māris Mičerevskis
Rīgas domes deputāts (“Attīstībai/Par!”, “Progresīvie”)

“Tas ir tāds diezgan vērtīgs bonuss, ka var likt mašīnu, kur vēlies un tas ir par velti, un zinot Rīgas domes deputāta darba specifiku, es negribētu apgalvot kategoriski, ka pilnīgi nevienam tas nebūtu nepieciešams, bet nu, visticamāk, nav cilvēka kam stāvvietu vajadzētu tieši priekš darba Rīgas domē.”

To zināja arī bijušais Rīgas domes deputāts, Vides un reģionālas attīstības ministrs Juris Pūce, kurš savam partijas biedram Mičerevskim oktobrī palūdza atdot savu stāvvietas karti. Samelošanās, ka tas bija tikai joks, ministram maksāja amatu.

Pēc Pūces skandāla jaunais Rīgas mērs Mārtiņš Staķis (AP) uzdeva izrevidēt stāvvietu atļauju sistēmu. Atklājās, ka pazudušas divas no trīs pagaidu administrācijai izdotajām “Rīgas satiksmes” stāvvietu kartēm.

Saturs turpinās pēc reklāmas

Reklāma

Pretēji ierastajai kārtībai, par administrācijas pārstāvjiem izsniegtajām kartēm neviens nav parakstījies.  Kartes pasūtījuši un saņēmuši administratoru biroja  darbinieki. Tāpēc šīs kartes nav piesaistītas konkrētai amatpersonai un viņa mašīnai.

Bijušais pagaidu administrācijas vadītājs Edvīns Balševics atzīst, ka “Rīgas satiksmes” stāvvietas karti ir saņēmis. Pēc darba beigām domē to līdz ar citiem dokumentiem atdevis pašvaldībai.

Edvīns Balševics

Edvīns Balševics
Vides un reģionālās attīstības ministrijas valsts sekretārs

“Es atceros, kad mēs sākām darbu, mums iedeva arī visus datorus, telefonus, nu kas tur vēl pienācās, bija visādas caurlaides, kur bija kā tikt iekšā, kur novietot transportu, tās lietas bija pietiekami daudz, kas pienācās. (NP: Un, prom ejot, tas viss tika nodots, atdots atpakaļ?) Protams, nu, tieši tā.”

No tieslietu ministrijas deleģētais administrācijas pārstāvis Aleksejs Remesovs bija pārsteigts par jautājumu, vai ir nodevis atpakaļ Rīgas satiksmes karti.

Aleksejs Remesovs

Aleksejs Remesovs
Tieslietu ministrijas Juridiskā departamenta direktora vietnieks, bijušais Rīgas domes pagaidu administrācijas vadītāja vietnieks

“Es ļoti brīnos par to, ko jūs uzrakstījāt, jo es nebiju saņēmis tādu atļauju. Es no viņas biju atteicies, kad stājos amatā. Man piedāvāja, bet es atteicos, jo man nebija nepieciešama tāda atļauja. Man no ministrijas līdz domei daži simti metru tikai. Man tiešām būtu interesanti zināt, kam tad viņa tika izsniegta.”

Saturs turpinās pēc reklāmas

Reklāma

Vērtīgā “Rīgas satiksmes” stāvvietu karte nav nonākusi arī līdz Finanšu ministrijas pārstāvim Artim Lapiņam. Viņam iedota atļauja auto novietošanai Rīgas domes darbinieku stāvvietā.

Artis Lapiņš

Artis Lapiņš
Iepirkumu uzraudzības biroja priekšnieks, bijušais Rīgas domes pagaidu administrācijas vadītāja vietnieks

“Uzsākot pildīt Rīgas pašvaldības pagaidu administrācijas vadītāja vietnieka pienākumus, saņēmu caurlaidi, kas deva tiesības novietot tajā norādīto manu auto pie Rātsnama, kā arī darba apliecību (ar čipu), kas deva iespēju iekļūt ēkā, atslēgt durvis, kā arī iebraukt ar barjeru norobežotajā stāvvietā, kas ir starp RTU un Rātsnamu. Vēlos precizēt, ka man netika izsniegta un neesmu saņēmis Rīgas Satiksmes autostāvvietu lietošanas apliecību, kas dotu tiesības novietot auto stāvēšanai jebkurā Rīgas Satiksmes apsaimniekotajā autostāvvietā.”

Trīs administratoriem atvēlētās Rīgas Satiksmes stāvvietu abonementu kartes izsniegtas martā, kad ministriju izvirzītie eksperti  uzsāka darbu atlaistās pilsētas domes vietā.  Abonementa termiņš bija pusgads. Septembrī tas pagarināts līdz gada beigām. Tobrīd jau bija zināms, ka administrācija strādās tikai līdz oktobrim.

Kad administratori Balševics, Remesovs, Lapiņš un viņu birojs domi pameta, Saimniecības pārvalde abonementa kartes neanulēja. To izdarīja tikai 15 novembrī, kad par pazudušajām kartēm sāka interesēties jaunā pilsētas vadība.

Mārtiņš Staķis

Mārtiņš Staķis
Rīgas domes priekšsēdētājs (“Attīstībai/Par!”, “Progresīvie”)

“Es jums nevaru tehniskās nianses izstāstīt, jo es tās nezinu, es vērtēju sistēmu kopumā, kopumā es vērtēju šo sistēmu kā neapmierinošu, kā uzskaites principiem neatbilstošu, tādēļ arī šī sistēma ir mainīta, mēs no viņas esam atteikušies un tas cilvēks, kas šo sistēmu līdz šim bija uzturējis vairs arī Rīgas domē nestrādā. Šobrīd  domei nav izdevies noskaidrot, kas divus pazudušos stāvvietu abonementus ir izmantojis. Nelielā privilēģija, ko visticamāk nezināmajiem sarūpējuši pagaidu administrācijas biroja darbinieki, rīdziniekiem izmaksājusi četrus tūkstošus eiro.”

Saturs turpinās pēc reklāmas

Reklāma

Jucekļa dēļ disciplinārlieta bija uzsākta pret Rīgas domes Saimniecības pārvaldes priekšnieku Alvilu Kuzminski, kurš šonedēļ darbu pašvaldībā pameta. Viņš noliedz, ka zinātu kam tikušas pašvaldības apmaksātās kartes.

Alvils Kuzminskis
Bijušais Rīgas domes Saimniecības pārvaldes priekšnieks

 “Ja šādas kartes būtu atdotas, tad nebūtu nepieciešamība anulēt un tās varētu nodot deputātiem, tomēr atgādinu, ka gan brīdī, kad pasūtīja abonementus, gan brīdī, kad uzsāka darbu jaunais domes sasaukums un beidzās pagaidu administrācijas pilnvaras 2.oktobrī, atrados prombūtnē.”

Vienīgā versija, kas varētu būt izmantojis kādu no Rīgas domes pagaidu administrācijai paredzētajām kartēm, ir skandāla aizsācējam, domes deputātam Mārim Mičerevskim. Viņš pieļāva, ka laikā, kad deputāti bija atlaisti, administrācijai to varēja palūgt ministrs Juris Pūce. Savas aizdomas Mičerevskis izteica jau novembrī, kad vēl nebija zināms par stāvvietu karšu pazušanu.

Juris Pūce

Juris Pūce
Saeimas deputāts (“Attīstībai/Par!”)

“Pie manis nekādu RD stāvvietu karšu nav. Ir kādu brīdi bijusi Andra Bačkura karte, bet to lietojām abi kopā un Andris to atdeva, kad beidza būt deputāts februārī.”

Atrast divu stāvvietu karšu izmantotājus un personu, kas to noorganizēja, tagad ir Korupcijas novēršanas un apkarošanas biroja uzdevums. Tur pagaidām turpinās pārbaude. Četru tūkstošu rīdzinieku naudas  izmānīšana, visticamāk, ir pamats uzsākt kriminālprocesu.

Saturs turpinās pēc reklāmas

Reklāma

Rīgas Satiksmes stāvvietu abonementu dalīšana deputātiem un pašvaldības darbiniekiem domei gadā izmaksā ceturtdaļmiljonu. No nākamā gada sistēmu mainīs.

Mārtiņš Staķis

Mārtiņš Staķis
Rīgas domes priekšsēdētājs (“Attīstībai/Par!”, “Progresīvie”)

“Skaidrs, ka tiem deputātiem, kam vairākkārt ir jābrauc šeit uz komisiju sēdēm, ir jānodrošina, kur novietot automašīnu. Priekš tā mums ir šeit stāvvieta Rīgas tehniskās universitātes otrā pusē. Šīs stāvvietas paliek. Bet ikdienā deputātu pienākums ir tikties ar iedzīvotājiem, braukt uz objektiem, skatīties kas notiek, to mēs aizvietosim nevis ar bezmaksas stāvvietas abonementu,  bet ar mūsdienīgu sistēmu, domāju ka tā būs aplikācija.”

Šobrīd deputātu privilēģija rīdziniekiem gadā izmaksā 174 000 eiro. Darbiniekiem  visvairāk – 11 abonementu par 33 000 ir nopircis Īpašumu departaments, sešus būvvalde.

Saimniecībās pārvaldes priekšnieks nav vienīgais, kam varas maiņa galvaspilsētā likusi pamest amatu. Disciplinārlieta sākta pret ilggadējo Mājokļu un vides departamenta direktoru Anatoliju Aļeksejenko. Vairākkārt esam stāstījuši, kā viņš iekārtojis ģimenes locekļus paša pārvaldītajās pašvaldības struktūrās.

Ziņo par kļūdu rakstā

Iezīmē kļūdaino tekstu un spied Ctrl+Enter.

Saturs turpinās pēc reklāmas

Reklāma

Saturs turpinās pēc reklāmas

Reklāma

Saturs turpinās pēc reklāmas

Reklāma

Reklāma aizvērsies pēc 0 sekundēm

Reklāma aizvērsies pēc 0 sekundēm