“Norvik” bankas īpašnieks tiesā apgalvo, ka no viņa augsta amatpersona finanšu sektorā un bijušais maksātnespējas administrators Sprūds spieduši kukuļus

Decembra beigās kļuva zināms par kārtējo starptautisko tiesvedību investīciju strīdā, kurā ierauta Latvijas valsts. “Norvik” banka un tās īpašnieki līdz šim bija publiskojuši visai skopu informāciju. Sarunas ar valdību par izlīgumu beigušās neveiksmīgi, un vērsties starptautiskā šķīrējtiesā banku piespiedusi valsts iestāžu patvaļīga un nepamatota rīcība.

2018. gada 28. janvārī 19:01

TV3 ir kļuvis zināms, ka prasības pieteikuma centrā ir korupcija finanšu sektorā. Kāda pieredzējusi un augstu stāvoša amatpersona no baņķiera esot centusies izspiest kukuļus. Naudas izspiešanā bijis iesaistīs arī bijušais maksātnespējas administrators Māri Sprūds.

Saturs turpinās pēc reklāmas

Reklāma

“Norvik” banka ir astotā lielākā banka Latvijā. Par tās kontrolējošo akcionāru pirms pieciem gadiem kļuva tagad Lielbritānijā dzīvojošs krievu izcelsmes biznesmenis Grigorijs Guseļņikovs. Darījumu akceptēja banku uzraugs, un tam piekrita Latvijas specdienesti.

Sadarbība ar valsts iestādēm šajos gados Guseļņikovam tomēr nav izveidojusies kā cerēts. Banku uzraugs lielus naudas līdzekļus atzinis par noziedzīgi iegūtiem, līdz ar to bankai ir nepietiekams paša kapitāls un tās darbība ir ierobežota. Par neuzticēšanos liecinot jaunākā Finanšu un kapitāla tirgus komisijas prasība ierakstīt pilnīgi visas bankas valdes un padomes sēdes.

Olivers Ronalds Bramvels
“Norvik Banka” valdes priekšsēdētājs

Kopumā mēs redzam, ka no Latvijas valsts puses pieļauta prettiesiska rīcība un nolaidība. Un decembrī mēs sapratām, ka, uzsākot tiesāšanos nacionālajās tiesās, mēs nepanāksim, ka pret banku izturas godīgi un adekvāti. Un mums nebija citu variantu kā vērsties starptautiskajā šķīrējtiesā.

Guseļņikovam, iegādājoties banku, bija zināms, ka ar dažiem bankas aizdevumiem ir problēmas. Uz valsts atbalstu pretendējošai vēja elektrostacijai Ventspils novadā  bija ņemts vairāku desmitu miljonu liels kredīts, taču apsviedīga ļaužu grupa centās pelnošo biznesu piesavināties un kredītus bankai neatdot. Iesaistīti bija arī bankas darbinieki, jo aizdevumi bija izsniegti faktiski bez ķīlas. “Winergy” projektā, tāpat kā citās maksātnespējas lietās, neiztika bez maksātnespējas administratoru sazīmētām shēmām. Starp banku un “Winergy” gan tika panākts mierizlīgums, un vēja parks nonāca bankas kontrolē. Taču izmeklēšanas un daudzās tiesvedības vēl arvien turpinās. Kā vienu no atslēgas figūrām “Winergy” krāpšanas shēmās, banka nosauc kādreiz ietekmīgo maksātnespējas administratoru Māri Sprūdu.

Šajos “Winergy” vēja parka atvēršanas svētkos svinību dalībnieku vidū priecīgs redzams arī Sprūds.  Krimināllietā, ko vairākus gadus izmeklēja policija par krāpšanu kredītu izsniegšanā un kurā pirmstiesas izmeklēšana nesen pabeigta, Sprūds starp apsūdzētajiem nav.

Saturs turpinās pēc reklāmas

Reklāma

Olivers Ronalds Bramvels
“Norvik Banka” valdes priekšsēdētājs

Māris Sprūds, piemēram, bija galvenais izpildītājs attiecībā uz “Winergy” krāpšanas lietu, kā maksātnespējas administrāciju ietekmējošs spēlētājs. Tur vēl bija virkne cilvēku, kuri tagad kā organizēta grupa tiek saukta pie atbildības krimināllietā. Diemžēl daži cilvēki, kuri bija cieši iesaistīti, izbēgs no kriminālatbildības.

Evita Masule
Ģenerālprokuratūras Sevišķi svarīgu lietu izmeklēšanas nodaļas prokurore

Masule: Krimināllietā sauktas pie atbildības septiņas personas, no kurām piecas ir sauktas pie atbildības gan par krāpšanu, gan noziedzīgi iegūtu līdzekļu legalizāciju, un divas par krāpšanu. Pirmstiesas izmeklēšana ir pabeigta.

NP: Kas ir apsūdzēto vidū? Vai starp tām ir maksātnespējas administratori? Māra Sprūda vārds?

Masule: Nē, starp apsūdzētajiem šajā lietā nav Sprūda vārds.

Raidījumam “Nekā Personīga” zināms, ka “Norvik banka” min Māri Sprūdu kā bēdīgi slavenu figūru maksātnespējas shēmās, arī “Winergy” krāpšanas lietā. Prasības pieteikumā ir aprakstīts vēl kāds smags noziegums, par ko “Norvik” banka iepriekš klusējusi.

Guseļņikovs norāda uz korupciju Latvijas finanšu sektora augstākajā līmenī. No baņķiera 2016. un 2017. gadā vairākkārt esot izspiesti kukuļi.

Kā galvenais izspiešanas shēmas autors minēta kāda vadoša Latvijas amatpersona finanšu sektorā, kura Guseļņikovam personīgi un caur starpniekiem vairākkārt prasījusi maksāt kukuļus, pretējā gadījumā solot ar represijām no Finanšu kapitāla un tirgus komisijas puses. Šādi rīkojoties, augstā amatpersona esot ļaunprātīgi izmantojusi savu plaši zināmo, neoficiālo, taču faktisko ietekmi pār komisiju.

Saturs turpinās pēc reklāmas

Reklāma

Avots: “Norvik” bankas akcionāru prasības pieteikums

Vadošā Latvijas Amatpersona (Senior Latvian Official), tiekoties 2016. gada 29. maijā, Guselņikovam atklāja, ka Sprūds palicis neapmierināts ar “Winergy” lietas iznākumu. Saskaņā ar amatpersonas teikto, Guseļņikovs neesot ievērojis spēles noteikumus. Šajā sakarā viņš aicināja nekavējoties atrisināt situāciju ar Sprūdu, ko Guselņikovs sapratis kā prasību veikt maksājumus Sprūdam. Tādējādi Guseļņikovs secina, ka Vadošā Latvijas amatpersona sadarbojās ar Sprūdu vai citādi izmantoja Sprūda pretlikumīgo rīcību, lai izspiestu no Guseļnikova lielākus kukuļus.

Tikšanos ar augsto amatpersonu Guseļņikovam esot palīdzējis organizēt Renārs Kokins. Pēc baņķiera ziņām, Kokins nekādu amatu pašlaik neieņemot, taču esot viens no amatpersonai tuviem sabiedrotajiem. Raidījumam “Nekā Personīga” zināms, ka Renārs Kokins ir savulaik labi zināmā uzņēmēja Ulda Kokina dēls. Kokins jaunākais darbojies Jūrmalgeitas varoņa, “BMW” automašīnu tirgoņa Germana Miluša uzņēmumā “Mikas”, bet Renāra Kokina dzīvesbiedre, iespējams, ir Miluša meita. Šā gada janvārī Kokins slēdzis laulības līgumu par visas mantas šķirtību ar sievu. Patlaban Kokins ir dalībnieks firmā, kas nodarbojas ar karjeru izstrādi. Uzņēmums reģistrēts kādā dzīvojamā mājā Teikā. Bet firma tur nav atrodama.

Guseļņikovs prasības pieteikumā tiesai raksta, ka kukuļus nav maksājis ne personīgi vārda neminētajai amatpersonai, ne devis tos starpniekiem. Viņaprāt, tāpēc pieaugušas regulatora prasības pret banku.

Avots: “Norvik” banka, Guseļnikova pieprasījums šķīrējtiesai

Guseļnikovs konsekventi atteicās maksāt Vadošās Latvijas amatpersonas prasītos kukuļus un centās izvairīties no tieša kontakta ar Sprūdu un Kokinu. Tāpat Guseļņikovs par kukuļa izspiešanu ziņojis Lielbritānijas un Latvijas tiesībsargājošajām iestādēm. Rezultātā Vadošā Latvijas amatpersona ir izpildījusi savus “solījumus” un atriebusies, par “izpildītāju” izvēloties FKTK. Šajā laikā komisija pakāpeniski palielināja spiedienu uz banku. Un ar šādu rīcību tā cenšas piespiest banku kļūt maksātnespējīgai un dod pamatu iespējamai bankas pārņemšanai un bankas licences atņemšanai.

Guseļņikovs nenosauc amatpersonu vārdā, bet norādes nepārprotami ved Latvijas centrālas bankas vadības virzienā. Latvijas Bankas prezidents Ilmārs Rimšēvičs “Nekā Personīga” rakstiskās atbildēs norādīja, ka apgalvojumi par kukuļa pieprasīšanu neatbilst patiesībai. Nekādus papildus komentārus viņš nesniegs, lai neietekmētu strīda izskatīšanas  rezultātu.

Saturs turpinās pēc reklāmas

Reklāma

Olivers Ronalds Bramvels
“Norvik Banka” valdes priekšsēdētājs

NP: Vai ir kāds pamatojums slēpt šīs personas vārdu?

Bramvels: Šajā brīdī jā. Mēs gribam sniegt pierādījumus gan izmeklēšanā, gan arbitrāžā. Prasības pieteikums ir kā kopsavilkums mūsu tālākajai tiesvedībai.

NP: Vai šiem apgalvojumiem par korupciju ir pierādījumi?

Bramvels: Mums ir apstiprinoši dokumenti, cietušo liecības un citi pierādījumi, kas apstiprina visas apsūdzības. Tiesas sēdēs tie tiks iesniegti un pārbaudīti.

NP: Audio ieraksti, video ieraksti?

Bramvels: Nevarēšu komentēt. Bet jau teicu, mums ir informācija, ko iesniegsim kā daļu no pierādījumiem. Grigorijs ir vērsies policijā par šo lietu, un tāpat šo informāciju viņš ir nodevis Lielbritānijas pretkorupcijas iestādei “Serious Fraud Office”, lai tā varētu sadarboties izmeklēšanā.

NP: Kad tas notika?

Bramvels: Lielbritānijas dienests tika informēts vasaras beigās, bet Latvijas tiesībsargājošām iestādēm informācija nodota pirms pāris mēnešiem.

TV3 rīcībā nav faktu, ka izmeklēšana par baņķiera apsūdzībām tiešām sākta kā Latvijā, tā Lielbritānijā. Ekonomikas policijā notiekot vairākas resoriskās pārbaudes saistībā ar “Norvik” banku, tajā skaitā par lielu, iespējams, neatļautu naudas pārskaitījumu advokātu birojam “Quinn Emanuel” Londonā, kas gatavoja “Norvik” bankas prasību pret Latvijas valsti starptautiskajā šķīrējtiesā.

“Norvik” banka Valsts kancelejai šonedēļ devusi atļauju publiskot prasības pieteikumu tiesai. Kanceleja nesteigsies ar informācijas atklāšanu, kamēr nebūs izvēlēti tiesneši un publiskošanas jautājums nebūs apspriests ar viņiem.

Eva Upīte
Ministru prezidenta biroja juridiskā padomniece

Mēs nerunājam par detaļām, kamēr nav izveidots tribunāls un nav notikusi vienošanās, cik liels informācijas apjoms ir izmantojams. Jebkura amatpersonas piezīme, viedoklis var tikt izmantots, kā pretējās puses arguments.

Vēl līdz pagājušajā gada novembrim “Norvik” bankas padomē darbojās Andris Ruselis. Viņš Guseļņikova bankā nonāca pēc darba Latvijas bankā, kur bija Rimšēviča vietnieks. Šonedēļ “Norvik” banka ziņoja par jaunu padomes locekli, bijušo NATO ģenerālsekretāru, Dānijas premjerministru Andersu Fogu Rasmusenu.

Saturs turpinās pēc reklāmas

Reklāma

Vairākas amatpersonas, kuras nevēlējās atklāt savu vārdu, Guseļņikova vēršanos starptautiskajā tiesā sauc par šantāžu. Ar mērķi savas biznesa neveiksmes uzlikt uz valsts pleciem. Vienlaikus šī ir pirmā reize, kad nosauktas tik augstas finanšu sektora amatpersonas par darbībām, kuras nevar nekādi tikt uzskatītas par likumīgām.

Ziņo par kļūdu rakstā

Iezīmē kļūdaino tekstu un spied Ctrl+Enter.

Iezīmē kļūdaino tekstu un ziņo par to!

Saturs turpinās pēc reklāmas

Reklāma

Saturs turpinās pēc reklāmas

Reklāma

Saturs turpinās pēc reklāmas

Reklāma

Reklāma aizvērsies pēc 0 sekundēm