tv3.lv

Noplūdušā e‑pastu sarakstē atrodami Krievijā tapuši plāni, kā nomelnot “Vienotību”

Pirms nedēļas stāstījām par īpašu nodaļu Kremlī, kas it kā nodarbojas ar kultūras sakaru stiprināšanu, bet patiesībā plāno un realizē informatīvās un nomelnošanas kampaņas. Katrai valstij tur ir savs uzraugs ar padoto komandu, kuriem daudziem ir darba pieredze specdienestos.

2020. gada 20. decembrī 20:02

To, ka šāda slepena nodaļa eksistē, atklāja Krievijas opozicionāra Mihaila Hodorkovska pētniecības projekts DOSJE. Nu viņiem izdevies iegūt e-pastu saraksti astoņu gadu garumā vienam no atslēgas cilvēkiem, kas darbojies pret Latviju.

Saturs turpinās pēc reklāmas

Reklāma

Krievijas izlūkošanas ģenerālis Vladimirs Černovs Kremļa administrācijā vada Krievijas prezidentam pakļautu pārvaldi kultūras sakariem ar citām valstīm. Kultūra te gan ir tikai izkārtne –  organizācija plāno un realizē informatīvos uzbrukumus un kampaņas Krievijas kaimiņvalstīs. Tam izmanto sev pakļautus medijus. Kā viens no Baltijas novirziena darbiniekiem iezīmēts Sergejs Rekeda. Viņš vada dažādas it kā sabiedriskas organizācijas, kas pēc projekta DOSJE izpētītā visas saistītas ar Kremļa slepeno nodaļu.

Projekta Dosje rīcībā nonākusi Sergeja Rekedas e-pastu sarakste – vairāk kā 50 000 epasta vēstuļu sūtītas un saņemtas laika no 2012.gada līdz pat šī gada vasarai. Sergejs Rekeda atbild par interneta portāla “RuBaltic.Ru” darbību. To uzrauga Kremļa Starpreģionālo un kultūras sakaru ar ārvalstīm departaments. To savukārt cilvēki no Ārējā izlūkošanas dienesta.

E-pasti parāda, kā slepenās Kremļa nodaļas darbinieks uzraudzījis un veidojis ietekmes aģentu tīklu. Atskaitījies par to savam priekšniekam Vadimam Smirnovam – kurš tagad vada Baltijas virzienu Starpreģionālo sakaru departamentā. Viņam Rekeda sūtījis īpaši veidotus iknedēļas apskatus par Baltijas valstu politiski ekonomisko situāciju.

Viens no portāla “RuBaltic.Ru” vadītāja uzraudzītajiem projektiem ir ”Baltic studio” – tā ir starptautiska vasaras skola, ko organizē Kaļiņingradā Imanuela Kanta vārdā nosauktais Baltijas Federālais institūts. Skola apmāca topošos žurnālistus. Kā ziņo Baltijas valstu slepenie dienesti, šeit Krievija gatavo jauno paaudzi, kas palīdzēs veidot Kremlim labvēlīgu vidi un noskaņojumu sabiedrībā. E-pastu sarakstē lasāmais to apliecina. Krievijā skolotie žurnālisti no Latvijas, vēlāk nodarbināti oficiālās aģentūras ”Rossija Sevodņa” izdevumos.

Portāla “Sputnik” pārstāvis Andrejs Starikovs norāda: “Kas ir mūsdienu divdesmit piecus gadus jaunie cilvēki? Viennozīmīgi tie ir lūzumpunkta paaudzes cilvēki. Tie ir tie, kuri nepiedzīvoja padomju laikus, bet tie, kas dzīvo vecmāmiņu, vectētiņu, mātes un tēva atmiņās.”

Saturs turpinās pēc reklāmas

Reklāma

“Šis ir Andrejs Starikovs no Latvijas,” – ”Baltic studio” veidotā dokumentālā stāstā ”Lūzumpunkta paaudze” viņš tiek pieteikts kā Krievijas federācijas valdības Finansu universitātes aspirants. Filma stāsta par brālīgajām republikām, kas arī turpmāk grib dzīvot zem viena jumta. Kā kādreiz. Starp tām arī Baltijas valstis. Tāpēc jauniešiem jāmeklē saskares punkti. Jāsadarbojas Eirāzijas ietvaros ne Eiropā.

Šobrīd Starikovs tā pat kā vēl vairāki no Latvijas jauniešiem kļuvis par Russia Sevodna žurnālistu. Portālā “Sputnik”, piemēram, rakstījis, ka latvieši vairāk lasa Hitlera ”Mana cīņa” nevis Hariju poteru.

“Mēs esam Krievijas valsts informatīvās aģentūras projekts. Tas ir pašsaprotami, ka Krievijas oficiālie naratīvi ”iet roku rokā” ar mūsu,” saka Starikovs.

Pēc tam pat britu “BBC” pētīja – vai tā tiešām ir un secināja, ka Starikova publikācija bija nepatiesa. Valsts drošības Dienests pirms divām nedēļām izkratīja aktīvistus, kuri pārkāpuši sankcijas, jo strādājuši senkcionētā Dmitrija Kiseļova vadītās “Russia Sevodna” labā. Vairāki no viņiem bijuši arī Rekedas uzraudzītās Kaļiņingradas žurnālistu skolas eksperti un vieslektori.

Portāla “IMHOclub” dibinātājs un redaktors Jurijs Aleksejevs saka: “Mēs jau 20 gadus cenšamies tur kaut ko pacelt, lai mūs sadzirdētu. Bet ne velna ne vienam tas nav interesanti.”

Saturs turpinās pēc reklāmas

Reklāma

Kāda cita no Imanuela Kanta universitātē apmācītajām Anastasija Fjodorova no Rīgas 2014.gadā saņem instrukcijas no Rekedas kā jāveido partiju portreti pirms Saeimas vēlēšanām. Ieteikts interviju ciklu sākt ar Ivetu Griguli no ZZS vai Augustu Brigmani. Un tad arī “Saskaņas” Regīnu Ločmeli, kura sekojot tam kā attīstās izmeklēšana Zolitūdes lietā.

E-pastos atrodami arī algu saraksti ar žurnālistiem, kas raksta portālam “RuBaltic.Ru”. Maksāts, piemēram, Vadimam Radionovam, Aleksandram Filejam, Romanam Samarinam, Jurijam Aļeksejevam. Tur arī  Jānis Kuzins. Viņam sadaļā ”likme” ierakstīti 40 eiro. Pārējo algas neopārsniedz dažus simtus.

“RuBaltic.Ru” vadītājs Rekeda uzrauga arī jauno vēsturnieku skolas veidošanu. Sarakstā ar skolas dalībniekiem pirms pieciem gadiem ir  Starikovs un arī Daugavpils domes deputāts Jurijs Zaicevs.

2015.gada 9.februārī Rekeda raksta Sanktpeterburgas viesnīcai ”Смольнинская”. Tiek gatavots apmaksai rēķins par viesnīcas iemītniekiem, kurus aicinājis ”Loģikas institūts”. Starp 24 viesnīcā palikušajiem, kam apmaksāta uzturēšanās 2800 rubļu apmērā Tatjana Ždanoka, Miroslavs Mitrofanovs, Einārs Graudiņš, Jurijs Aleksejevs, Normunds Grostiņš. Sarakstā kā pirmais bijis iekļauts arī futbolists no Saskaņas Mihails Zemļinskis, bet viņš neesot atbraucis.

No sava Saeimas epasta Rekedam rakstījis Saskaņas deputāts Nikolajs Kabanovs. Nosūtījis apskatīties failu ar Jāņa Urbanoviča grāmatu ”Kā veidoja Latviju 1917-tais”.

Saturs turpinās pēc reklāmas

Reklāma

2012.gadā Krievijas prezidenta administrācija rīkoja iepirkumu pētniecības darbu veikšanai. Darba uzdevums – izpētīt kā postpadomju valstīs darbojas bizness mijiedarbībā ar valsti. Aizkaukāzā, Ukrainā un arī Latvijā. Kā redzams no epastu sarakstes – pieteikumu pētījumam rakstījis Sergejs Rekeda.

Interneta portāla “RuBaltic.Ru” vadītājs Sergejs Rekeda saka: “Tā mūsdienu pasaule ir iekārtota.”

Viņš sola analizēt lobēšanas mehānismus Latvijas varas struktūrās un novērtēt iespējas mainīt Latvijas ārpolitikas prioritātes attiecībās ar Krieviju, pakļaujoties finanšu grupu spiedienam. Vienkāršoti runājot – izskaitļot sfēras un biznesmeņus, ar kuru palīdzību būtu iespējams ietekmēt pastāvošo varu Latvijā.

Interesants dokuments, ko Rekeda saņēma no savas priekšniecības – ieteikums kā diskreditēt Latvijas varas partijas. Piemēram, ”Vienotību”.

Plānā teikts, ka kritiski raksti par “Vienotību” jāpublicē vismaz divas reizes nedēļā. Un ir virkne ieteikumu kā to realizēt. Tēmā “Vienotība” – melu un liekulības partija ieteikts

Intervēt sociologu Taivānu, kurš saka, ka latvieši izmirst, kas ir sekas “Vienotības” politikai. Jāanalizē partijas programma un jāpasaka, ko solīja, bet neizdarīja. Partija gatava sekot Briseles diktātam un pārņemt visu. Pat ieviest geju liberalizāciju.

Saturs turpinās pēc reklāmas

Reklāma

“Vienotība” jāpadara par latviešu birokrātu partiju, kuru atbalsta tikai ierēdņi. Lai šo domu stiprinātu ieteikts nointervēt bijušo Saeimas priekšsēdētāju Ilgu Kreitusi. Vidējais Vienotības vēlētājs jāattēlo pēc iespējas negatīvā gaismā. “Saskaņas” atbalstītājs turpretī jādēvē kā pozitīvi, piemēram, kreatīvais vai progresīvais.

Tēma – “Vienotība” kā politiskais bizness – jānostiprina ar datiem, kuri uzņēmēji partijai visvairāk ziedo un cik viņi saņem Valsts pasūtījumus. Un jāizceļ doma, ka partija Pirms vēlēšanām izmanto administratīvo resursu.

“Vienotība” – karjeristu partija. Tam jāintervē Ivars Ījābs, kurš arī Maskavā pamanīts sakām, ka Latvijā politiskā elite nemainās jau 25 gadus. Un noslēgumā “Vienotība” jāpadara par krāpnieku un zagļu partiju. Ieteikts izcelt Zolitūdes traģēdiju un visus iespējamos “Vienotības” laikā pieredzētos korupcijas skandālus.

E-pastos uzgājām arī vairākus sarakstus, kas gatavoti ar Latvijas politiķiem. Tie ir vairāki no Saskaņas kā arī atsevišķas tabulas ar Saeimas un valdības deputātiem un ministriem. Tabulās viņu kontakti, nodarbošanās, dzīves gājums, izglītība.

Ziņo par kļūdu rakstā

Iezīmē kļūdaino tekstu un spied Ctrl+Enter.

Saturs turpinās pēc reklāmas

Reklāma

Saturs turpinās pēc reklāmas

Reklāma

Saturs turpinās pēc reklāmas

Reklāma

Reklāma aizvērsies pēc 0 sekundēm

Reklāma aizvērsies pēc 0 sekundēm