tv3.lv

Nepagāja neviens mēnesis, kad nebija aizturēto – KNAB pēta Rīgas domes shēmas

Šogad nebija neviena mēneša, kad Korupcijas novēršanas un apkarošanas birojs (KNAB) neaizturētu kādu ar Rīgas pašvaldību saistītu personu. KNAB viesojās arī pie domes vadības. Varas vertikāle bija sagrauta, un likumsakarīgi, ka koalīcija galvaspilsētā, kuru kopā līdz šim turēja dzelžaina disciplīna, izjuka. Tāpēc vairs nav jautājums, vai būs ārkārtas Rīgas domes vēlēšanas, bet gan, kad precīzi tās būs.

2019. gada 22. decembrī 20:12

Gada sākumā, klātesot daudzām televīzijas kamerām, KNAB veica kratīšanu Nila Ušakova (S) un dzīvesbiedres Ivetas Strautiņas-Ušakovas dzīvesvietā Mežaparkā. Mērs liedzās, ka būtu kaut kā saistīts ar korupciju “Rīgas satiksmē” un solīja savu posteni neatstāt. Tomēr jau drīz Ušakovs valsti pameta, un pēc deviņu gadu valdīšanas Rīgas domē sākās haoss.

Saturs turpinās pēc reklāmas

Reklāma

Ja Ameriks pēc KNAB viesošanās viņa dzīvesvietā atkāpās no vicemēra amata, pēc identiskām kratīšanām pie Ušakova mērs šādu soli nespēra, lai gan tieši viņa paraksti bija uz aizdomīgajiem daudzmiljonu darījumiem “Rīgas satiksmē”. Ilggadējā uzņēmuma vadītāja Leona Bemhena arests kapitāldaļu turētājpārstāvim Ušakovam bija negaidīts.

Taču pēc vairāku mēnešu pavadīšanas cietumā ar advokātu, tostarp Ušakova kādreizējā padomnieka gādību, aizdomās turētos, arī iespējamo kukuļa devēju ”Škodas” pārstāvi, izlaida brīvībā.

No cietuma pret pusmiljonu lielu drošības naudu iznāca arī “Rīgas satiksmes” pretlikumīgajos darījumos iespējamais starpnieks Māris Martinsons, no kura ātro kredītu firmas galvaspilsētas vicemērs Ameriks savulaik guva pasakainu peļņu.

Ušakovs nekad nav deklarējis, ka būtu saņēmis kādu labumu no konkrētās pašvaldības kapitālsabiedrības. Bet eksmēra dzīvesbiedrei, neņemot vērā ietekmīgo stāvokli, deklarācijas visas darbības laikā nebija pienākums sniegt.

Nils Ušakovs

Nils Ušakovs
Rīgas mērs (2009.06.-2019.05)

“Strautiņai-Ušakovai nevajag aizpildīt deklarāciju, jo viņa nav amatpersona. Ja arī vajadzēs aizpildīt, tur nebūs nekādu pārsteigumu nevienam.”

Pārsteigumi tomēr sekoja. Atklājās, ka Ušakova-Strautiņa paralēli mēra biroja vadītājas amatam, bija iekārtota par konsultanti Rīgas pašvaldībai piederošajā kapitālsabiedrībā “Rīgas ūdens”, ik mēnesi saņemot atlīdzībā 1500 eiro. Pēc raidījuma “de facto” izpētītā, viņu darbā astoņu gadu laikā “Rīgas ūdenī” neviens nebija redzējis.

Taču “Rīgas satiksmē” neredzamo konsultantu skaits bija izaudzis līdz pussimtam. Pamatā ar “Saskaņu” un “Gods kalpot Rīgai” saistītajiem, trīs gados par neticamām konsultācijām samaksāts vairāk nekā pusmiljons eiro. Un tas viss laikā, kad “Rīgas satiksme” nevar savilkt galus kopā un jāieķīlā pat sliedes.

Nils Ušakovs

Nils Ušakovs
Rīgas mērs (2009.06.-2019.05)

“NP: Sporta izglītību ieguvušais Zaharovs konsultē par degvielu, jūs nopietni?) Viņš bija atbildīgās komitejas vadītājs ilgus gadus.”

Pētot šaubīgos darījumus “Rīgas satiksmē”, KNAB nonāca arī pie gadiem neaizskaramās personas “Gods kalpot Rīgai” dibinātāja, miljonāra un diriģenta Aleksandra Brandava. Viņa firmas ieguva ekskluzīvus līgumus par pasažieru pārvadājumiem mikroautobusos galvaspilsētā.

Pēc KNAB ziņām, Brandavs arī bijis slavenajā Taureņu pirtī, kur iespējams caur uzņēmēju Martinsonu nodevis kukuli par sev labvēlīgu lēmumu panākšanu pašvaldības konkursos. Pēc sāktās izmeklēšanas Brandavs pameta amatu ienesīgajā ”Rīgas kartes” valdē. Divām privātfirmām e-talona sistēmas uzturētājs piecos gados samaksājis 76 miljonus, un arī tās saistītas ar Brandava cilvēkiem.

Saturs turpinās pēc reklāmas

Reklāma

Maijā KNAB par budžeta līdzekļu izšķērdēšanu, dokumentu viltošanu un krāpšanu aizturēja Rīgas Tūrisma attīstības biroja vadību. Jermolovičas vadītais birojs no domes trīs gados bija saņēmis 17 miljonus. “Nekā Personīga” zināms, ka daļa maksājumu birojs skaitījis sabiedrisko attiecību konsultantam no Vācijas Lucam Meijeram un viņa sadarbības partneriem Spānijā un Zviedrijā.

Kungu izteiksmīgajās brillēs pamanījām “Saskaņas” kongresā neilgi pirms pašvaldības vēlēšanām. Meijers redzams arī video, kur priekšvēlēšanu kampaņas laikā Nils un Iveta ar politiķiem tiekas Berlīnē. Meijers ir pazīstams politisko partiju konsultants un KNAB ir aizdomas, ka tūrismam domāto domes naudu Saskaņa izmantojusi savas priekšvēlēšanu kampaņas apmaksai. Tas ir kriminālsodāms pārkāpums, un, ja tas pierādīsies, “Saskaņai” var atņemt valsts naudu un likt atmaksāt vairāk nekā 300 000.

Anna Vladova

Anna Vladova
“Saskaņas” valdes locekle, tagad Rīgas domes pr.vietniece

“(NP: Jūs esat saukta uz KNAB?) Es nekomentēšu.

Daudzās izmeklēšanas un reģionālās attīstības ministra Jura Pūces (AP) lēmums atstādināt Ušakovu no mēra pienākumiem, pamudināja ilggadējo domes priekšsēdētāju negaidīti kandidēt uz Eiroparlamentu. Un jau kuro reizi iepriekš nosauktajam Saskaņas saraksta pirmajam numuram Vjačeslavam Dombrovskim palūdza paiet malā.

Vjačeslavs Dombrovskis

Vjačeslavs Dombrovskis
“Saskaņas” iepriekš virzītais pirmais numurs Eiroparlamenta vēlēšanām

“(NP: Nesanāk tā, ka jūs piekāpāties partijas interešu vārdā?) Mēs kopīgi pieņēmām lēmumu. (NP: Jūs konkrēti, kurš līdz tam tikāt minēts kā galvenais kandidāts eiroparlamentam?) Vēlreiz, tas ir bijis kopīgs lēmums partijas interesēs.”

Ušakovs ar Ameriku kandidēja vienā sarakstā, abi vēlēšanās ieguva nepieciešamo balsu skaitu un līderu nosūtīšanai uz Briseli prom no rīdzinieku acīm vajadzēja mazināt skandālu turbulenci Rīgā.

Jānis Urbanovičs

Jānis Urbanovičs
“Saskaņas” Saeimas frakcijas un partijas priekšsēdētājs

“Redziet viņu abu startēšana, cementē šo koalīciju pašreiz. Dažādos televizoros daudz ko runā par koalīciju, un, ja runā, tad var arī daudz ko sarunāt, katrā ziņā, abu kopīga startēšana cementē šo koalīciju.”

Tomēr tā nenotika. Četri “Saskaņas” deputāti ar jauno vicemēru Barraņiku priekšgalā pēkšņi sacēlās pret “Saskaņas” plāniem, par ko viņus nekavējoties izslēdza no partijas. Ušakovam muguru pagriezušais Baraņņiks mantoja teikšanu Centrāltirgū un gribēja lauzt nomas līgumu, kam ir saistība ar Ušakovam pietuvināto Ēriku Teilānu. Baraņņiks gribēja liegt Teilānam saimniekot centrāltirgū līgumā atļautos 40 gadus un izslēgt no līguma normu, kas ne peļņu Teilānam, bet zaudējumus pašvaldībai.

Vadims Baraņņiks

Vadims Baraņņiks
Rīgas vicemērs, ”Rīgas centrāltirgus” akcionāra pārstāvis (NDF)

“(NP: Vai varētu būt tā, ka aiz šīs kompānijas stāv kādas biznesa intereses, kas ir pietuvinātas Nilam Ušakovam?) To jums jājautā Nilam Ušakovam.”

Oļegs Burovs

Oļegs Burovs
Rīgas mērs (GKR)

“Tas absolūti ir neveiksmīgs stāsts. Tas galīgi nav izdevīgi priekš pilsētas.”

Tomēr, kad Baraņņiks sāka apdraudēt paša Burova pozīcijas, jaunais mērs atrada domubiedrus starp kādreizējiem opozīcijas deputātiem, tajā skaitā no nacionāļiem ievēlēto Baibu Broku un Druvi Kleinu no Jaunās konservatīvās partijas, kurš par atbalstu Burovam tika pat vicemēra krēsla un turpmāk lēma tā, kā vajag “Saskaņai” un “Gods kalpot Rīgai”.

Druvis Kleins

Druvis Kleins
Rīgas domes vicemērs

”Es nevienu neesmu nodevis! Es pārstāvu savus politiskos uzskatus, un man ir tiesības izvēlēties savus politiskos mērķus!”

Burova un viņa vadītās koalīcijas noturēšanās uz ūdens, vadības pārbīdes Centrāltirgū un citās “Saskaņas” saimniecībās tā bija aizņēmušas domnieku prātus, ka tika pieļauti pretlikumīgi lēmumi kādā pašvaldībai būtiskā jomā. Konkurences padome apturēja domes slēgto līgumu ar uzņēmumu “Tīrīga”, kas paredzēja monopolsituāciju Rīgā atkritumu apsaimniekošanā.

Pēc tam valdībai un Saeimai divreiz nācies lemt par ārkārtas situāciju, jo pastāvēja bažas, ka pašvaldība nespēj noorganizēt atkritumu apsaimniekošanu likumīgi. Lai arī Burovs uzskata, ka nekādu pārkāpumu nav un nav arī krīzes atkritumu apsaimniekošanā, pašvaldības lietu ministrs Juris Pūce rosināja domi atlaist un nākamgad tas, visticamāk, arī notiks.

Tomēr Urbanoviča piesauktajā koalīcijas cementā pāris mēnešos radušās plaisas ir tik lielas, ka ārkārtas vēlēšanās “Saskaņa” ar GKR startēs atsevišķi. Un ilggadējā mēra Ušakova atgriešanās Rīgā lielā mērā ir atkarīga no tā, kā veiksies KNAB izmeklētājiem.

Saturs turpinās pēc reklāmas

Reklāma

Ziņo par kļūdu rakstā

Iezīmē kļūdaino tekstu un spied Ctrl+Enter.

Iezīmē kļūdaino tekstu un ziņo par to!

Saturs turpinās pēc reklāmas

Reklāma

Saturs turpinās pēc reklāmas

Reklāma

Reklāma aizvērsies pēc 0 sekundēm

Reklāma aizvērsies pēc 0 sekundēm