“Nekā personīga” slepus nofilmē, kā “Rīgas Siltuma” vēl neieceltie valdes locekļi kafejnīcā tiekas ar lēmuma pieņēmējiem 

18. septembrī 20:33

Vienā no stratēģiskajiem uzņēmumiem “Rīgas Siltums” šonedēļ iecēla divus jaunus valdes locekļus. Pieteikumu bija daudz un atlasei bija jānotiek pēc augstākajiem OECD standartiem. Nedēļā pirms padomes gala balsojuma “Nekā personīga” nofilmēja, kā lēmuma pieņēmēji kafejnīcā tiekas ar tikai diviem no četriem konkursa finālistiem.

Akciju sabiedrība “Rīgas Siltums” ir lielākais siltuma nodrošinātājs pilsētā. Tā lielākie akcionāri ir valsts Ekonomikas ministrijas personā un Rīgas dome. Pērn uzņēmums strādājis labi, apgrozījis gandrīz 150 miljonus un nopelnījis vairāk kā 5miljonus eiro.

Uzņēmumam ir divu līmeņu vadība – padome un valde. Padome ieceļ un apstiprina valdi. Augustā diviem “Rīgas Siltuma” valdes locekļiem beidzās pilnvaru termiņš – Normundam Talcim, kurš bijis pie vadības grožiem vairāk kā 20 gadus un Birutei Krūzei, kura valdē bija kopš 2007. gada. Jaunos valdes locekļus meklēja konkursā.

Aprīļa beigās uzņēmuma padome lēma par konkursa komisijas izveidošanu. Tā sastāvēja no padomes priekšsēdētājas Ilzes Beināres, priekšsēdētāja vietnieka Jevgēnija Belezjaka, padomes locekļiem Matīsa Paegles, Raivja Kronberga, Zaigas Liepiņas, Baltijas Korporatīvā pārvaldības institūta izvirzītās pārstāves Evitas Gošas un Biedrības “Latvijas Siltuma, gāzes un ūdens tehnoloģijas inženieru savienība” izvirzītas pārstāvja Daiņa Ģēģera.

Atklātu konkursu uz diviem valdes locekļa amatiem izsludināja 16. jūnijā. Valdes loceļu kandidātiem noteica arī vajadzīgās kompetences – koorporatīvās pārvaldības un risku vadības jomā un finašu vadības jomā.

Jānis Lange
Rīgas pilsētas izpilddirektors, kapitāldaļu turētājs

“Mēs redzam, ka ir jomas, kas ir “Rīgas Siltumā” jāstiprina, tā ir laba koorporatīvā pārvaldība, tā ir risku izvērtēšana, tie ir finanšu jautājumi, kuriem būtu jāpievērš pastiprināta uzmanība un ir svarīgi, lai komanda šajos jautājumos tiktu nokomplektēta.”

Uz šiem amatiem pieteicās 36 kandidāti. Korporatīvās pārvaldības un risku vadības jomā – 21 kandidāts, amatam ar kompetenci Finanšu vadības jomā – deviņi kandidāti, bet uz abām vietām kandidēja seši.

Saturs turpinās pēc reklāmas

Reklāma

Konkursa gaitā notika izmaiņas arī pašas padomes sastāvā, kas ietekmēja arī nominācijas komisijas sastāvu. Jūlijā darbu padomē vienlaikus pameta Ekonomikas ministrijas ieceltās padomes locekles Ilze Beināre un Zaiga Liepiņa. Viņu vietā ministrija iecēla Gati Sniedziņu, kurš ir “ALTUM” biznesa produktu attīstīšanas departamenta vadītājs.

Komisija strādāja un trīs konkursa kārtās ar dažādiem uzdevumiem un pārbaudēm izraudzījās un padomei 7. septembrī uz lemšanu iesniedza četrus kandidātus, pa diviem uz katru valdes vietu. Šo pirmdien sasauca “Rīgas Siltuma” padomes ārkārtas sēdi, kurā tika iecelti divi jaunie valdes locekļi.

Kā izdevās novērot “Nekā personīga”, dienu pēc konkursa komisijas darba beigšanas, ap plkst. 12:00 netālu no Rīgas Domes kafejnīcā ieradās “Rīgas Siltuma” padomes loceklis Jevgēnijs Belezjaks, pēc kāda laika arī otrs padomes loceklis Gatis Sniedziņš. Pasūtīja kafijas un devās uz otro stāvu, kur sagaidīja arī nu jau vienu no kandidātiem Mārci Kauliņu. Saruna ilga apmēram stundu.

Neilgi pēc Kauliņa aiziešanas ieradās arī otra kandidāte Vineta Kutkēviča. Arī šeit saruna ilga apmēram stundu. Pēc sarunām visi devās prom.

No četriem izvirzītajiem kandidātiem neformālajās sarunās piedalījās tikai divi un arī no padomes, kam par viņu iecelšanu jālemj – divi pārstāvji.

Saturs turpinās pēc reklāmas

Reklāma

Jevgēņijs Belezjaks
A/S “Rīgas Siltums” padomes loceklis

“(NP: Vai šī ir tā tikšanās, par ko iet runa?) Jā, jā, jā. (NP: Kāpēc jūs izvēlējāties tieši kafejnīcu?) Kāpēc ne? Neformālā gaisotnē, kā es minēju, mums svarīgi saprast, vai mūsu vērtības sakrīt ar kandidātiem un mums vai nē. To krietni vieglāk ir izdarīt neformālā gaisotnē. (NP: Šo sarunu mērķis, bija kāds?) Pārliecināties vai kandidātu motivācija atbilst tam ko sagaida uzņēmums, kā arī vai mūsu vērtības sakrīt, lai varam viņus ievēlēt.”

Pārējie divi padomes locekļi, Raivis Kronbergs un Matīss Paegle, apstiprināja, ka ir tikuši aicināti uz neformālo sarunu, taču aizņemtības dēļ nav tikuši.

Raivis Kronbergs
AS “Rīgas Siltums” padomes loceklis

“Tātad, personālatlases kompānija mums komisijai lika paskatīties uz diviem iespējamajiem variantiem, tāds pāru salikums, viens tāds kandidāts – kas ir korporatīvo pārvaldību un risku vadību un otrs uz finanšu jomu un otrs šis pāru salikums, ar tādu komisijas kopējo slēdzienu palika izšķiršanās uz padomi. Par cik bija ļoti īss laika periods no šīs dienas līdz padomes pieņemšanas dienai, kad jāpieņem lēmumu, mēs nolēmām, ka vajadzētu šos divus kandidātus, vajadzētu klātienē parunāt, par cik konkurss mums notika visu laiku attālinātajā režīmā. Par to mēs vienojāmies un tad viens no padomes uzņēmās šo sarunu vešanu, piedāvāja visiem ierasties šajās pārrunās, bet ne visi tika, viņi divi tikās un parrunāja.”

Par tikšanos kafejnīcā bija zinājuši tikai padomes locekļi un divi no kandidātiem. Pārējiem diviem kandidātiem nebija iespēja sevi pierādīt klātienes pārrunās.

Kārlis Spravņiks
“Rīgas Siltums” valdes locekļa kandidāts

“(NP: Kad jūs pēdējo reizi tikāt aicināts aprunāties ar komisiju vai padomi?) Ar komisiju vai padomi es neesmu aicināts tikties, bija stratēģijas prezentācija, tad nākamais bija ar HR uzņēmumu (personālatlases). (NP: Tātad jūs neesat no padomes nevienu saticis, ne Belezjaka kungu, ne Sniedziņa kungu?) Dzīvē neesmu, tad kad bija stratēģijas prezentācija, tad cilvēki no padomes piedalījās.”

Saturs turpinās pēc reklāmas

Reklāma

Raivis Kronbergs
AS “Rīgas Siltums” padomes loceklis

“(NP: Kāpēc jūs neuzaicinājāt visus četrus uz neformālām sarunām, kāpēc tika uzaicināti tikai divi?) To es nevarēšu atbildēt, tas bija kaut kā, tas bija kaut kā spontāni, ka pārbaudām sākumā šos pirmos divus. (NP: Tad nemaz līdz tiem nākamajiem diviem netikāt?) Tika saņemtas apstiprinošas atbildes, ka kandidāti ir gatavi uzsākt darbu, ir gatavi pieņemt šo izaicinājumu, tāpēc nebija nepieciešamība.”

Par jaunajiem “Rīgas Siltuma” valdes locekļiem ir kļuvuši abi kafejnīcā uzaicinātie kandidāti. Vineta Kutkēviča apstiprināta finanšu jautājumu jomā. Vairākus gadus strādājusi par finanšu direktori parādu atgūšanas un kredītu pārvaldības uzņēmumā “Intrum”.

Otrs jaunais valdes loceklis Mārcis Kauliņš kopš 2016.gada darbojies akciju sabiedrības “Augstsprieguma tīkls” valdē. Kauliņš paralēli konkursam uz “Rīgas Siltuma” valdes locekļa amatu, pretendējis arī uz “Latvijas Mežu” valdes priekšsēdētāja amatu, augustā par to ziņoja TV raidījums “DeFacto”. Arī tur Kauliņš ticis līdz pēdējai konkursa kārtai, taču padome lēma par labu bijušajam FKTK vadītājam Pēteram Putniņam.

Pēc amatpersonu deklerācijas, Kauliņš 2021. gadā esot valdes loceklis “Augstspriegumu tīkls”, mēnesī pelnījis gandrīz 10 tūkstošus eiro. Jāpiemin, ka “Rīgas Siltums” piedāvātais atalgojums ir no 5800 līdz 6500. Kauliņa pilnvaras Augstspriegumu tīklā beigtos 2026.gadā. Negaidito  darbavietas maiņu Kauliņš skaidro ar personiskiem iemesliem.

Mārcis Kauliņš
Jaunais “Rīgas Siltums” valdes loceklis

“Iemesli darba maiņai ir personiski. Es vēlos profesionāli iet tālāk un Latvijas elektroenerģijas pārvades sistēmā es esmu bijis jau diezgan ilgi – kopš 2011. gada. AS “Rīgas Siltums” ir enerģētikas uzņēmums kurš ir lielu pārmaiņu priekšā, interesants darba lauks, kur es saskatu pielietojumu tām prasmēm, kuras es esmu ieguvis AS “Augstsprieguma tīkls” tās ceļā no ierobežotu funkciju sistēmas operatora līdz lielam enerģētikas koncernam.”

Saturs turpinās pēc reklāmas

Reklāma

“Ziniet, es zinu ļoti daudz cilvēkus, kuri dara ļoti daudzas lietas un nevadās pēc finansiāliem apsvērumiem un dara lietas, kas ir idejiski svarīgi vai ir izaicinoši svarīgi, vai savādāk motivējošs,” saka Matīss Paegle.

“Nekā personīga” zināms, ka Mārcis Kauliņš ir bijis starp tiem sev izdevīgajiem cilvēkiem, ko 2015. gadā Taureņu pirts sarunās ar bijušo Latvenergo vadību minējis uzņēmējs Māris Martinsons. 2016. gadā Kauliņu ieceļ par uzņēmuma “Augstsprieguma tīkls” valdes locekli.

Kauliņš nenoliedz, ka pazīst uzņēmēju Martinsonu, bet nekādas tuvākas saites viņu nevienojot, abi esot tikušies tikai kādā oficiālā būvnieku pasākumā: “Es noteikti un kategoriski norobežojos no jebkādām konspirācijas teorijām saistībā ar šo uzņēmēju. Man nav bijis nekādu attiecību, tikšanos, pirts apmeklējumu, darījumu, dīvaini uzvarošu iepirkumu, shēmu, nolūku, kopīgu interešu, kopīgu radinieku, draugu vai paziņu ar šo slaveno personāžu. Daudzus gadus atpakaļ es esmu šo cilvēku sastapis publiskās vietās citu personu klātbūtnē un tās arī ir manas vienīgās zināšanas.”

“Rīgas Siltumam” šī būs izaicinoša ziema. Lai nodrošinātu rīdziniekus ar siltumu, šoziem ir nepieciešams pus teravats dabasgāzes, līdz jūnijam “Rīgas Siltums” bija noslēdzis piegādes līgumus tikai mazliet vairāk par piektdaļu no nepieciešamā daudzuma. Otru daļu “Rīgas Siltums” saražo, izmantojot koksnes šķeldu, kas ar iespējamu gāzes deficītu, būs nepieciešama vairāk.

Mārtiņš Staķis
Rīgas mērs

“Kafejnīcās tikties manuprāt tikties vispār nav labas ideja, nezinu, tas varbūt tāpēc, ka padomei nav sava biroja vai ofisa, vai kā savādāk, es drīzāk tad varētu piedāvāt domes telpas, bet tas, ka pirms nominēt kādu amatā, ar viņu ir jāsatiekās, un jāpajautā vai vēl joprojām viņš ir ieinteresēts, vai viņš dodās tālāk, tas protams ir jāizdara, pretējā gadījumā varbūt tāda situācija, ka tad, kad tu paziņo rezultātus, tad tas respondents saka – ziniet, tas man vairs nav aktuāli.”

Ziņo par kļūdu rakstā

Iezīmē kļūdaino tekstu un spied Ctrl+Enter.

Iezīmē kļūdaino tekstu un ziņo par to!

Saturs turpinās pēc reklāmas

Reklāma

Saturs turpinās pēc reklāmas

Reklāma

Saturs turpinās pēc reklāmas

Reklāma

Saturs turpinās pēc reklāmas

Reklāma

Reklāma aizvērsies pēc 0 sekundēm