Melu teorija: Trešdaļa Latvijas iedzīvotāju uzskata, ka Latvijā atdzimst fašisms

Latvijas Nacionālās aizsardzības akadēmijas Drošības un stratēģiskās pētniecības centrs pagājušajā gadā veica plašu pētījumu, lai pārliecinātos, cik viegli ir destabilizēt sabiedrisko domu Latvijā. Pētnieki aptaujā cilvēkiem arī uzdeva jautājumu: vai, viņuprāt, Latvijā atdzimst fašisms? Gandrīz trešā daļa (30,9%) atbildēja – “jā, atdzimst”!

2017. gada 12. februārī 21:21

Šis ir ļoti uzskatāms piemērs tam, kā iespējams mākslīgi radīt melīgu tematu, to regulāri attīstīt un uzturēt mediju dienas kārtībā. Pēc vairākiem gadiem cilvēki ne tikai Krievijā un Latvijā, bet, iespējams, daudzviet Eiropā sāk prātot, – ja jau par fašistiem Latvijā tik bieži runā, tad jau laikam tā ir taisnība.

Saturs turpinās pēc reklāmas

Reklāma

Latvieši ir noskaņoti pret krieviem. Viņi ir pret tiem, kas ir citādi. Tajā skaitā ebrejiem. Tas nozīmē, ka latvieši ir tādi paši fašisti kā Hitlers nacistiskajā Vācijā, – tieši tik plakani, bet visiem saprotami, notiekošo Latvijā skaidro biedrības un aktīvisti, kas pēdējos gadus satraucas, ka Latvijā it kā atdzimst fašisms.

Fašisma apkarošanai Latvijā attīstīta vesela industrija

Šī ir veiksmīgi izdomāta neīsta problēma, kuras apkarošanai izveidota vesela industrija – radītas biedrības, tiek veikti pētījumi, rakstītas grāmatas, uzņemtas filmas. Protams, tam visam tiek piešķirta nauda.

Galvenokārt no dažādiem valsts uzturētiem fondiem un institūcijām Krievijā. Naudas plūsma ir neskaidra un necaurspīdīga – šie aktīvisti dibina biedrības, kam Latvijas likumi neuzliek pārāk stingras normas atskaitīties par naudas izcelsmi. Pēc līdzīga scenārija organizācijas veidotas tuvējos kaimiņos, kā arī Gruzijā un Ukrainā. Savukārt Latvijā tā saucamajiem antifašistiem ir īpaša diena, kad viņi nonāk uzmanības centrā, galvenokārt Krievijas televīzijās. Tas ir 16. marts.

Šajā dienā bijušie karavīri piemiņas pasākumos Latvijā pulcējušies kopš 90. gada. Tolaik Krievija Latvijā fašisma atbalstītājus nemeklēja. Tas aizsākās nedaudz vēlāk, kad Latvija gatavojās iestāties Eiropas Savienībā un NATO. 1998. gada 3. martā pie tā laika Rīgas domes Valdemāra ielā notika pensionāru gājiens, ko apspieda policija.

Mediji Krievijā ziņoja – “pie varas esošie Latvijas nacionālisti izrēķinās ar krievu sirmgalvjiem!”

Saturs turpinās pēc reklāmas

Reklāma

Pēc nedēļas, kad pie Brīvības pieminekļa notika kārtējais piemiņas pasākums, to jau sagaidīja ap 100 cilvēku, kuri kliedza, ka Latvijā glorificē fašistus. Tieši tāpat pasākumu atspoguļoja Krievijas žurnālisti. Kopš 1998. gada fašisma apkarošanas kampaņa uzņēma apgriezienus.

Katru gadu, arī pat tad, ja protesti bijuši sīki un nenozīmīgi, 16. marta pēcpusdienā ar skaļu nosodījumu notikušajam Rīgā klajā nāk Krievijas ārlietu ministrija.

Antifašistu biedrības ir vairākas. Galvenā un arī senākā “Latvijas Antifašistiskā komiteja”. Formāli to vada Eduards Gončarovs, bet īstais līderis ir Josifs Korens. Tieši pie viņa dzīvoklī Blaumaņa ielā vairākus gadus vietējie antifašisti uzņēma biedrus no kaimiņvalstīm. Vienā šādā sanāksmē izdevās iekļūt arī raidījuma “Nekā Personīga” žurnālistiem. Antifašistu aktivitātes bijušas pārsvarā grūstīšanās un nekārtību rīkošanas, kas parasti beigusies bez vērā ņemamiem ekscesiem. Aktīvistu darbošanās – neveikla un brīžiem pat komiska.

Antifašista plānus izjauc neizieta tehniskā apskate

2010. gada 16. martā antifašista Josifa Korena plānus izjauca Ceļu policija. Jo viņa automašīnai, ar kuru Korens bija sācis braukt uz mītiņa vietu pie Brīvības pieminekļa, nebija izieta tehniskā apskate. Kamēr policija kārtoja formalitātes, antifašistu līderis nokavēja leģionāru piemiņas gājienu, pret ko bija gatavojies aktīvi protestēt.

Bijuši vairāki neveiksmīgi mēģinājumi Korenam atņemt galvenā Latvijas antifašista titulu. 2011. gadā agrākais žurnālists un PCTVL aktīvists Sergejs Malahovskis izveidoja savu “Antifašitu fronti” un apgalvoja, ka fašisma apkarošana esot viņa dzīves jēga.

Saturs turpinās pēc reklāmas

Reklāma

Biedrība gan bija neīsta, jo nebija oficiāli reģistrēta. Reģistrācijas apliecību Malahovskis bija viltojis. 16. marta protestos aktīvists solīja atklātu vardarbību, ja latviešu nacionālisti sitīs pirmie. Bet neīstās frontes mēģinājumus ar spēku apturēt karavīru gājienu veikli neitralizēja policija.
Drīz pēc tam Malahovska organizācija pajuka, bet tās rīkotāju kāda lielveikala apsardze pieķēra, kad viņš centās iznest preces, par kurām nebija samaksājis.

Jānis Kuzins izveidoja savu kustību “Apvienība pret nacismu”, kad viņam izvērsās ass konflikts ar Korenu, kurš Kuzinu apvainoja naudas zādzībā. Tomēr arī Kuzina mēģinājums pārņemt galvenā fašisma apkarotāja lomu neizdevās.

Uz 16. marta protestiem Rīgā vairākkārt ieradušies antifašisti no Vācijas, Igaunijas un arī Somijas. Igauņu antifašisti Marks Reva un arī Dmitrijs Linters bija tie, kuri organizēja tā saucamos “Bronzas nakts” nemierus. Sākoties asinsizliešanai Ukrainā, Linters 2014. gadā centās sarīkot līdzīgas protesta akcijas Tallinā, lai atbalstītu Krimas iekļaušanu Krievijas sastāvā. Igauņu drošības iestādes plānus apslāpēja. Neveiksmīgi beidzās centieni sarīkot vietējo maidanu Rīgas centrā.

Tā paša gada oktobrī igauņu antifašists Linters tika manīts Rīgā pavisam citā ampluā. Viņš uz Rīgu atbrauca nu jau kā Krievijas kultūras ministra padomnieks. Ministrs Vladimirs Medinskis Rīgā ieradās pēkšņi un teica, ka gribot atzīmēt 70. gadus kopš nacisma sagrāves.

Krievijai nav bijis svarīgi, cik jocīgi vai dīvaini ir dažādie aktīvisti, kas it kā apkaro fašismu. Plāns bijis izveidot starptautisku un labi koordinētu organizāciju tīklu, kam būtu jārada priekšstats, ka fašisms un vēršanās pret krieviem ir starptautiska problēma un Krievijai ir tiesības un pienākums to apkarot un finansēt.

Saturs turpinās pēc reklāmas

Reklāma

Pirms septiņiem gadiem Rīgā dienu pēc 16. marta viesnīcā “Latvija” tika dibināta “Starptautiskā antifašistu fronte”. Frontes vadītājs ir izbijis Krievijas politiķis un farmācijas uzņēmējs Boriss Špīgels. Viņš arī vada kustību “Pasaule bez nacisma”, kas izveidota kā antifašistu jumta organizācija. Pēc Igaunijas drošības dienesta ziņām Francijā Strasbūrā reģistrētā biedrība saņēmusi finansiālu atbalstu no Krievijas ārlietu ministrijas. Savukārt projektam “Nacisma baltā grāmata” ap 100 tūkstoš eiro piešķīra Krievijas federācijas sabiedriskā palāta.

Tieši “Pasaule bez nacisma” bija tā, kas 2014. gada februārī, īsi pirms asiņainajiem notikumiem Maidanā, Ukrainas parlamentā rīkoja konferenci. Uz to pamācīt atpazīst nacisma patieso seju bija devušies arī četri Saskaņas centra Saeimas deputāti Sergejs Mirskis, Aleksandrs Sakovskis, Irina Cvetkova un Nikolajs Kabanovs kā arī vairāki antifašisti un krievu tiesību aizstāvji Josifs Korens, Tatjana Ždanoka, Aleksandrs Gapoņenko. Pasākuma dalībnieki izteica atbalstu Viktora Janukoviča režīmam un nosodīja protestētājus, kuru darbībās it kā esot pamanījuši “fašisma atdzimšanas pazīmes”.

Paralēli asiņainajiem notikumiem Ukrainā Latvijā Krievijas medijos sākās izvērstas melu kampaņas kā Latvijā apspiež krievvalodīgos. Lielākie laikraksti un televīzijas vēstīja, ka Latvijā ir aizliegts runāt krievu valodā.

Tam sekoja izvērsta nākamā kampaņa, ko izraisīja kāda anonīma internetā sākta parakstu vākšanas akcija, kas aicināja Latvijā veidot krievvalodīgo geto. Par to vairākas nedēļas turpināja stāstīt Krievijas televīzijas.

Tajā pat gadā Latvijas Drošības policija ziņoja, ka “Krievijas tautiešu atbalsta un tiesību aizsardzības fonds” 16. marta nekārtību rīkošanai piešķīris 25 tūkstošus eiro. Naudas saņēmējs ir nevalstiska organizācijā Beļģijā. Starp tās dibinātājiem ir gan eiroparlamenta deputāte Tatjana Ždanoka gan antifašists Korens.

Saturs turpinās pēc reklāmas

Reklāma

Antifašitu aktīvisti šobrīd tiek izmantoti arī, lai popularizētu stāstu, ka Latvija nav izdevusies valsts, cilvēki no Latvijas aizbrauc un padomju laikos uzcelto plaukstošo valsti ar attīstīto rūpniecību latvieši ir sagrāvuši.

Video

Ziņo par kļūdu rakstā

Iezīmē kļūdaino tekstu un spied Ctrl+Enter.

Iezīmē kļūdaino tekstu un ziņo par to!

Saturs turpinās pēc reklāmas

Reklāma

Saturs turpinās pēc reklāmas

Reklāma

Saturs turpinās pēc reklāmas

Reklāma

Reklāma aizvērsies pēc 0 sekundēm