Meļņa ģimenes uzņēmums “Sprūževa M” atmaksājis LAD 33 000 eiro par nepamatoti saņemtu kompensāciju

17. septembrī 19:40

No piektdienas Latvijā ir jauna, centriski kreisa valdība, kuru vada ir Evika Siliņa. Sabiedrībai daļu ministru nebija iespēja iepriekš izvērtēt, jo tos nosauca pēdējā brīdī. Un ZZS tika uzticēta atbildība par enerģētiku, ko var uzskatīt par prioritāru valsts drošības jautājumu.  Siliņas partijas solītā norobežošanās no ASV sankciju sarakstā esošā, ZZS pietuvinātā Aivara Lemberga sadarbības līguma tekstā ne tuvu nav tik kategoriska kā iepriekš tika solīts. Jaunajai valdībai būs steidzami jārisina daudz ielaisto darbu, par ko atbildīga ir šī Ministru kabineta veidotāja “Jaunā Vienotība”, vēsta “Nekā personīga”.

Siliņa apgalvo, ka viņas šonedēļ uzticību guvušās valdības darbu centrā būs cilvēks. Lai Latvijas cilvēki varētu dzīvot cieņpilnu dzīvi un īstenot savus mērķus.

Šī ir stiprākā “Jaunās Vienotības” valdība tādā ziņā, ka Ministru kabinetā neviens to nevarēs pārbalsot, jo tai vienai ir vairākums. Valdības vājums slēpjas apstāklī, ka vairākums “Jaunās Vienotības” ministru ir palikuši no iepriekšējās – Krišjāņa Kariņa valdības. Kaut Siliņas vadītais Ministru kabinets sola dinamismu, lielai daļai “Jaunās Vienotības ministru būs jālabo pašu neizdarītais.

Saturs turpinās pēc reklāmas

Reklāma

Tieši Ineses Lībiņas -Egneres vadītā tieslietu ministrija nav pildījusi likumu, lai padarītu lēzenāku īpašuma nodokļu celšanu 2025. gadā, kas notiks, pieaugot līdz šim iesaldētajai kadastrālai vērtībai. Tā bija apņēmusies darīt vēl iepriekšējā Kariņa valdība, taču tieslietu ministrija šo laiku ir nogulējusi.

Novēloti tiek meklēti ceļi arī kredītņēmēju aizsardzībai, jo straujo EURIBOR likmju kāpuma dēļ kredīti kļūst arvien dārgāki un daudziem vairs nesamaksājami. Brīvo arodbiedrību savienība brīdina politiķus, ka var atkārtoties 2008. gada scenārijs, kad parādu dēļ daudzi atkal būs spiesti aizbraukt no Latvijas lielāku ienākumu meklējumos. Dienu pirms Siliņas valdības apstiprināšanas Eiropas Centrālā banka jau desmito reizi palielināja procentlikmes, bet politiķu palīdzība kredītņēmējiem aizvien vēl ir tikai ideju līmenī.

Arvils Ašeradens
finanšu ministrs (“Jaunā Vienotība”)

“Mēs mēģinām pierunāt bankas, samazināt banku interesi. To saucamo procentlikmi, ko uzliek virs EURIBOR. Mēs zinām, ka Grieķijā tas ir izdarīts un bankas pašas ir piekritušas un samazinājušas. Vislabākais risinājums mums visiem būtu, ja bankas reaģētu. Bet bankas šobrīd nereaģē.”

Iekšlietu ministrijā atgriežas Rihards Kozlovskis no “Jaunās Vienotības”, kurš tur bijis septiņus gadus un kura laikā sākās austrumu robežas izbūve. Vēl šajā trešdienā publicētajā Siliņas valdības deklarācijas variantā bija ierakstīta apņemšanās pabeigt žoga būvniecību ar Krieviju un Baltkrieviju līdz šī gada beigām.

Saturs turpinās pēc reklāmas

Reklāma

Rihards Kozlovskis
iekšlietu ministrs (“Jaunā vienotība”)

” [“Nekā personīga”]: Tas ir reāli? [Kozlovskis]: Vismaz manā rīcībā ir informācija, ka pilnībā pabeidzam žoga izbūvi visā austrumu pierobežā līdz nākamā gada beigām. [“Nekā personīga”]: Tad deklarācijā ir kļūda? [Kozlovskis]: Nu.. es varu praktiski atbildēt, kā ir. Jo šogad izbūvēt par visu austrumu robežu tas nav reāli.”

Pēc šīs intervijas Siliņas valdības deklarācija labota, ka  žoga izbūvi uz austrumu robežas pabeigs līdz 2024. gada beigām.

Problēmās slīkstošā veselības joma pēdējā brīdī uzticēta Hosamam Abu Meri. Ārsts un Saeimas darbā pieredzējušais “Jaunās Vienotības” politiķis valdībā strādās pirmo reizi. Piekrišana esot bijusi jādod vienas dienas laikā. Mums neoficiāli zināms, ka atbildību pār nozari sākotnēji bija plānots uzticēt “Progresīvajiem”, taču “Jaunās Vienotības” finanšu ministrs iebildis pret finanšu palielināšanu veselībai bez reformu īstenošanas.

Deklarācijā rakstīts, ka veselībai novirzīs 12% no valsts budžeta, kas ir tikpat, cik šogad. Un tas nozīmē, ka nemazināsies garās rindas pēc medicīniskajiem pakalpojumiem, saglabāsies augstie pacientu privātie maksājumi un nevienlīdzība medicīnas pieejamībā.

Hosams Abu Meri
veselības ministrs (“Jaunā Vienotība”)

“Es neesmu supermens pa vienu dienu kaut ko mainīt. Mums jāstrādā pie ilgtermiņa. Mums nav mērķis palikt pie 12%. Deklarācijā ierakstījām -vismaz 12%.Bet, mums, protams, ir jādod vairāk finansējums. Un es strādāšu valdībā, lai būtu lielāks atalgojums, ziniet, un arī finansējums kompensējamiem medikamentiem, gan ar digitalizāciju. Ar to visu jāturpina strādāt.”

Saturs turpinās pēc reklāmas

Reklāma

Vislielākās bažas Evikas Siliņas valdībā saistītas ar ZZS ministriem. Pretēji iepriekš paustajiem “Jaunās Vienotības” principiem, ZZS pēdējā brīdī uzticēja atbildību arī par enerģētiku.

Valdības veidošanā partijas ir atkāpušās no ierastās prakses, ka katram politiskajam spēkam ir pa vienai ministrijai no tā dēvētā drošības un tieslietu bloka un pa vienai no saimnieciskā.

Ar drošības jomu saistītās ministrijas “Jaunā Vienotība” ZZS neuzticēja. Tas saistīts ar  ZZS pietuvināto Aivaru Lembergu, kurš ir ASV sankciju sarakstā un notiesāts pirmajā tiesu instancē. Taču Lemberga iespējamā ietekme uz valdības darbu un drošības riski vairs nebija argumenti attiecībā uz enerģētiku un pēdējā brīdī ZZS uzticēja gan atbildību par ekonomikas ministriju, zem kuras ir stratēģiski svarīgais energo milzis “Latvenergo”, gan Klimata un enerģētikas ministriju, kas izstrādā enerģētikas politiku mūsu valstī.

Edgars Rinkēvičs
Valsts prezidents

“Premjera kandidāte pati noformulēs tos principus, kas mazinās bažas par dažāda veida ietekmēm un balstoties uz šiem principiem šo portfeļu sadalījumu ir veidojusi. Tas ir absolūti viņas ziņā vadīt šos te riskus, lemt, kurai ministrijai, par kuru jomu ir jāuzņemas atbildība. Beigu beigās rezultāts nav ideāls, tas ir tālu no ideāla, bet valstij ir vajadzīga darbotiesspējīga valdība.”

“[“Nekā personīga”]: Vai nesanāk tā, ka ZZS, iedodot atbildību pār enerģētiku, jūs paši pārkāpāt savus principus? [Siliņa]: Mēs esam vienojušies un ZZS ir teikuši, ka viņi nevēlas pretendēt uz šīm spēka ministrijām, tāda ir bijusi arī “Progresīvo” un “Jaunās Vienotības” nostāja. Esam spējuši atrast gana kompromisa risinājumus. Es domāju, ka par klimata un enerģētikas ministriju es pati turēšu rūpi. Es arī esmu nolēmusi, ka parlamentārais sekretārs man paliks Jānis Patmalnieks, kurš arī labi pārzina šos jautājumus, tā kā skatīšos ar lielu optiku arī uz šiem visiem jautājumiem. Novēlu veiksmi jaunajam enerģētikas ministram,” pauda Ministru prezidente (“Jaunā Vienotība”) Evika Siliņa.

Saturs turpinās pēc reklāmas

Reklāma

Kaspars Melnis
Klimata un enerģētikas ministrs (ZZS)

“Mēs visi gribam jaunus cilvēkus politikā. Tajā pašā laikā, gribam ļoti pieredzējušus.”

Jaunais Klimata un enerģētikas ministrs Kaspars Melnis pirms Saeimas vēlēšanām kopā ar ZZS premjera amata kandidātu Aivaru Lembergu tikās ar vēlētājiem. Meļņa vienīgā saskare ar enerģētiku ir tā, ka viņš ir Latvijas biogāzes asociācijas valdes loceklis.

ZZS Latgales apgabala vēlēšanu līderis ir vairāku lauksaimniekiem svarīgu organizāciju vadībā. Viņa tēvs Pāvels Melnis ir ietekmīgs uzņēmējs Latgalē. Lopkopības uzņēmuma “Sprūževa M” līdzīpašnieks ir arī viņa dēls, tagad ministrs Kaspars Melnis.

Pēc lielajiem plūdiem 2017.gadā “Nekā personīga” ziņoja, ka “Sprūževa M” saņēma 256 000 lielu kompensāciju par it kā bojāgājušo kukurūzu un graudaugu sējumiem. Skatītāji raidījumam ziņoja, ka uzņēmums vēlāk, kad lauki apžuva, lopbarībai domāto kukurūzu novāca, bet no iespaidīgās kompensācijas neatteicās. Tolaik zemkopības ministriju vadīja ZZS ministrs Jānis Dūklavs. Bet Pāvels Melnis bija palīgs vienam no ZZS deputātiem Saeimā.

“[“Melnis”]: Nu, ko es varu tur komentēt. Tas bija pirms pieciem gadiem. Kas bijis, bijis. Bija Lauku atbalsta dienesta pārbaude. Ļoti smalki izgāja cauri visiem dokumentiem, visām atskaitēm. Tas bija liels skandāls. Tāpēc bija LAD pārbaude. [“Nekā personīga”] Bet tika atdota nauda atpakaļ, visa kompensācija lielā? [“Melnis”]: Es tik smalki neatceros. Nevaru to nokomentēt,” sacīja Klimata un enerģētikas ministrs (ZZS) Kaspars Melnis.

Saturs turpinās pēc reklāmas

Reklāma

“Nekā personīga” zināms, ka pēc mūsu pārraidītā sižeta 2018. gada pavasarī, Meļņu uzņēmumā “Sprūževa M” Lauku atbalsta dienests veica kontroli, un lika uzņēmumam (2018. gada 8. maijā) atmaksāt 33 000 eiro.

ZZS atgriežas Zemkopības ministrijā. Tās kādreizējais parlamentārais sekretārs Armands Krauze tagad atbildēs par visu nozari.

Armands Krauze
zemkopības ministrs (ZZS)

“[Krauze]: Tas bija pirms vairāk nekā pieciem gadiem. Laiks iet uz priekšu. Un uzraudzībai ir jābūt labākai. Un būs vēl labāka. [“Nekā personīga”]: Tātad šobrīd jūs teiktu, ka nav risku, ka ZZS pietuvināti lauksaimnieki var saņemt šādas kompensācijas nepamatoti? [“Krauze”]: Te ir runa par jebkuram politiskam spēkam pietuvinātiem uzņēmējiem. Viņiem jāatbilst tieši tādām pašām prasībām kā jebkuram lauksaimniekam.”

“Progresīvo” pārstāvji valdībā būs pirmo reizi un ieņems trīs ministru posteņus – aizsardzības ministrs būs Andris Sprūds, satiksmes ministrs Kaspars Briškens. Kultūras ministriju vadīs Agnese Logina no “Progresīvajiem”, kas ir vienīgā topošajā valdībā, kura nav ievēlēta Saeimā.

[“Nekā personīga”]: Kas pietrūka? Kāpēc vēlētājs Jūs neievēlēja? [“Logina”]: Es domāju, tas ir .. Es jau arī nepaliku baigi tālu aiz strīpas. Vēlētāju sietam esmu izgājusi cauri Rīgā. Esmu kandidējusi arī iepriekš vēlēšanās. Kad “Progresīvie” neieguva atbalstu. Tā kā vēlētājiem, sevišķi “Progresīvo” vēlētājiem, esmu labi zināma.”

Saturs turpinās pēc reklāmas

Reklāma

Agnese Logina
kultūras ministre (“Progresīvie”)

[“Nekā personīga”]: Kas pietrūka? Kāpēc vēlētājs Jūs neievēlēja? [“Logina”]: Es domāju, tas ir .. Es jau arī nepaliku baigi tālu aiz strīpas. Vēlētāju sietam esmu izgājusi cauri Rīgā. Esmu kandidējusi arī iepriekš vēlēšanās. Kad “Progresīvie” neieguva atbalstu. Tā kā vēlētājiem, sevišķi “Progresīvo” vēlētājiem, esmu labi zināma.”

Nākamnedēļ plānots sasaukt Saeimas ārkārtas sēdi, lai lemtu par izmaiņām Saeimas prezidijā. Spīkera amats būs Gunāram Kūtrim no ZZS. Izmaiņas būs arī  Saeimas komisijās. “Nekā personīga” neoficiāli zināms, ka divu komisiju vadībā tomēr tiks atstāti iepriekšējie vadītāji no tagad jau opozīcijas partijām. Ārlietu komisiju turpinās vadīt Rihards Kols no “Nacionālās apvienības”. Bet aizsardzības, iekšlietu un korupcijas novēršanas komisijas priekšsēdētājs paliks Raimonds Bergmanis no “Apvienotā saraksta”.

Prieku par izdošanos valdību tomēr apstiprināt “Jaunajai Vienotībai” šonedēļ aizēnoja aizdomas par korupciju Valmieras pašvaldībā, kuras vadītājs Jānis Baiks līdz šim bija arī “Jaunās Vienotības” valdē un piedalījās arī dažās koalīcijas veidošanas sarunās.

Izmeklēšana sākta pēc Eiropas prokuratūras iniciatīvas. Tiesībsargu centrā ir Valmieras Rūpniecības un eksporta parks un normas līgumi ražošanas ēkām, ko ceļ pamatā par Eiropas fondu līdzekļiem. Baikam izmeklēšanas laikā nav liegts turpināt vadīt pašvaldību.

Ziņo par kļūdu rakstā

Iezīmē kļūdaino tekstu un spied Ctrl+Enter.

Iezīmē kļūdaino tekstu un ziņo par to!

Saturs turpinās pēc reklāmas

Reklāma

Saturs turpinās pēc reklāmas

Reklāma

Reklāma aizvērsies pēc 0 sekundēm