tv3.lv

LDz korupcijas lietā iesaistītais Osinovskis gribējis remontēt Latvijā izvietoto NATO bruņutehniku

Latvijas dzelzceļa kukuļošanas lietā iesaistītais Igaunijas miljonārs Oļegs Osinovskis atklāj, ka Daugavpilī gribējis remontēt Latvijā izvietoto NATO bruņutehniku. Viņam piederošā rūpnīca plāno piedalīties Pasažieru vilciena plānotajā vilcienu iepirkuma konkursā.

2015. gada 6. septembrī 19:15

7. augustā KNAB saņēma ciet Latvijas dzelzceļa prezidentu Uģi Magoni pēc viņa tikšanās Pērnavā ar Igaunijas miljonāru Oļegu Osinovski. Magoņa dienesta automašīnas bagāžniekā atrasts pusmiljons eiro. Kukuļošana Igaunijā ir smags noziegums.

Saturs turpinās pēc reklāmas

Reklāma

Tomēr Osinovski Igaunijas drošībnieki neapcietināja. Laikraksta Eesti Paevaleht žurnālists Kristers Pariss izvirza trīs versijas, kādēļ Osinovsis palicis brīvībā. Pirmā – pret viņu ir pārāk maz pierādījumu. Otrā – viņam ir kāda ļoti vērtīga informācija, ko viņš iemaina pret savu brīvību. Trešā – Osinovskis ir ziņotājs un ar viņa palīdzību KNAB izdevies saņemt ciet Magoni.

Igaunijā korupciju apkaro tā pati iestāde, kas ķer spiegus – Igaunijas Drošības policija jeb KAPO. Lielos korupcijas noziegumus igauņi skata kontekstā ar valsts drošību.

“Ja mēs runājam par kritisko infrastruktūru, tad, protams, enerģija, dzelzceļš, ostas ir lauks, kur, ja ir valdībai piederošs uzņēmums, vai organizācija, kas ar to nodarbojas, tad, protams, mums jābūt drošiem, ka šīs organizācijas, to vadītāji ir brīvi no korupcijas, un, ja tā nav, ja mums ir pietiekami informācija, tad mēs sākam izmeklēšanu,” norāda KAPO preses sekretārs Harijs Pūtseps.

Vairāk par Magoņa – Osinovska lietu KAPO nerunā, jo ar izmeklēšanu nodarbojoties KNAB, igauņi tikai piepalīdzot. Par Osinovska lomu KNAB klusē. Osinovskis Magoni pazīstot jau gadiem. Abi esot kārtojuši daudzus darījumus. Taču kukuļojis gan viņu neesot. Par notikušo Osinovskis savā uzņēmumā esot ierosinājis dienesta izmeklēšanu.

Sarunā ar Nekā Personīga igauņu uzņēmējs atzīst, ka pats lūdzis Latvijas korupcijas apkarotājus neko nekomentēt. Lietas pieminēšana kaitējot viņa biznesam.

Saturs turpinās pēc reklāmas

Reklāma

“Tātad īstenībā tas ļoti ietekmē… Sevišķi ietekmē tādi cilvēki kā jūs, es domāju presi. Ļoti ietekmē. Jo katrs jūsu neuzmanīgs vārds noved pie tā, ka uzreiz sākas kaut kādas problēmas. Bankas sāk rakstīt mums vēstules – kas jums tur noticis? Pietur finansējumu, jo mēs nezinām. Ja tur ir kaut kāda problēma, iespējams, nākotnē, tad mēs varbūt pārāk riskējam. Ziniet, kā ir ar bankām – kad saule, tad viņi jums dod lietussargu, kad lietus, tad neatradīsi nevienu baņķieri,” saka Osinovskis.

Igaunijas miljonāram tagad uzbrukušas vairākas nelaimes reizē. Ukrainas krīzes dēļ sadarbību pārtraucis Krievijas dzelzceļš. Pārdot Krievijā savas labotās lokomotīves palicis neizdevīgi, jo rublis zaudējis trešdaļu vērtības. Plus vēl Daugavpils dome, uz kuru liktas lielas cerības tramvaju iepirkumā no Osinovska uzņēmuma, tramvajus tomēr iepirkusi no Krievijas. Par šo lēmumu miljonārs ir sevišķi nikns uz Daugavpils mēru Jāni Lāčplēsi.

“Ja prokrieviski noskaņots Daugavpils pilsonis izvēlas prokrieviski noskaņotu mēriju, tad tā pērk Krievijas tramvajus, un Krievijas tramvaji šodien Daugavpilī braukā par mūsu naudu, ko nopelnījām Daugavpilī kā nodokļu maksātāji, plus vēl vācu nodokļu maksātāju nauda aizgājusi uz Krieviju, un šodien vienīgajā pilsētā Eiropā braukā Krievijas tramvaji,” saka Osinovskis.

Tikšanās ar Latvijas politiķiem viņam esot ikdiena. Viņš esot runājis ar lielāko daļu Latvijas valdības vadītāju, jau sākot ar Ivaru Godmani. Pagājušogad bieži uzmeklējis aizsardzības ministru Raimondu Vējoni un Latvijas armijas ģenerāļus. Gandrīz jau pierunājis Daugavpilī remontēt Latvijā izvietoto NATO bruņutehniku. Tomēr igaunim izvirzītas prasības Daugavpils rūpnīcu pārbūvēt atbilstoši NATO standartiem. Bez garantijām, ka saņems pasūtījumu, Osinovskis vairākus simtus tūkstošu vērtajai pārbūvei neesot bijis gatavs.

Savukārt draudzība ar Magoni Osinovskim bijusi vajadzīga gan, lai saglabātu regulāros Latvijas dzelzceļa iepirkumus, gan lai palīdzētu ar sakariem Krievijas dzelzceļā, jo Magonis Krievijas dzelzceļa ikgadējās sanāksmēs sēdējis pie uzņēmuma prezidenta Jakuņina labās rokas. Tagad Latvijas politiķu topā Osinovskim ir satiksmes ministrs Anrijs Matīss. Tuvākajā laikā Pasažieru vilciens plāno sākt trešo vilcienu iepirkuma konkursu, kur Osinovska Daugavpils Lokomotīvju remonta rūpnīca plāno piedalīties.

Saturs turpinās pēc reklāmas

Reklāma

Žurnālists Pariss uzskata, ka Osinovskis ir viltīgs cilvēks, kurš Igaunijā cenšas saglabāt tīru reputāciju, bet citās valstīs nav īpaši izvēlīgs darba metodēs. Osinovskim ir bizness 15 valstīs.

Kristers Pariss, Eesti Paevaleht žurnālists: “Ir skaidrs, ka ne šeit, bet Latvijā viņš varētu būt saistīts ar kādām tumšām afērām. Oļegs nav tāda ļoti publiska figūra. Viņš nav kā oligarhs vienmēr uz avīžu pirmajām lapām. No otras puses – viņš ir diezgan atklāts par savu biznesa dzīvi. Tā kā viņa pašreizējā klusēšana runā pati par sevi.”

No tā, vai Osinovskim būs laba reputācija, ir atkarīgs, kā klāsies viņa dēlam Igaunijas sociāldemokrātiskās partijas priekšsēdētājam Jevgeņijam Osinovskim. Igaunijas laikrakstu centrālā tēma ir valdības nestabilitāte. Viena no valdības partijām ir sociāldemokrāti, kuras līderis ir Osinovska dēls Jevgēņijs. Daži uzskata, ka šajos juku laikos Jevgēņijam Osinovskim ir reālas izredzes kļūt par pirmo krievvalodīgo Igaunijas premjerministru.

Sociāldemokrātu partija sevi pozicionē kā prorietumniecisku. Pēc Magoņa aresta Jevgeņijs Osinovskis paziņoja, ka viņa partija vairs nepieņems naudu no Oļega Osinovska.

“Šodien ir divas izmeklēšanas. Viena ir tā, ko veic KNAB, otra izmeklēšana notiek šodien Skinestā. Skinestā veic savu lielu izmeklēšanu, lai noskaidrotu, kas tad īsti noticis ar šo gadījumu. Es tikko ierados no sanāksmes, kad mēs visi neko nezinām, kā izrādās, viss ir tādiem atrautiem gabaliem. Un es baidos, ka jebkurš mans vārds šodien, kas varētu izskanēt, varētu kaitēt un traucēt vienai vai otrai izmeklēšanai. Tādēļ es negribētu šodien šīs lietas komentēt. Jā, bet tas jau nav saistīts ar Magoņa lietu. Jā, bet vienalga. Latvijā tas ir diezgan jūtīgi. Tā kā labāk es uzskatu, ka man nevajadzētu komentēt šos jautājumus,” saka Osinovskis.

Saturs turpinās pēc reklāmas

Reklāma

Skaties video!

Ziņo par kļūdu rakstā

Iezīmē kļūdaino tekstu un spied Ctrl+Enter.

Iezīmē kļūdaino tekstu un ziņo par to!

Saturs turpinās pēc reklāmas

Reklāma

Saturs turpinās pēc reklāmas

Reklāma

Saturs turpinās pēc reklāmas

Reklāma

Reklāma aizvērsies pēc 0 sekundēm

Reklāma aizvērsies pēc 0 sekundēm