tv3.lv

Latvija neplāno liegt iebraukšanu Grigorjam Lepsam, kurš par sakariem ar mafiju iekļauts Lietuvas melnajā sarakstā

Lietuvā pirms prezidenta vēlēšanām pēdējās nedēļas un mēneši bijuši saspringti. Līdzšinējā prezidente Daļa Grībauskaite atšķirībā no sava Latvijas kolēģa bijusi asa Krievijas kritiķe. Iespējams, viņas kategoriskās nostājas dēļ Lietuva pieņēmusi arī tādus lēmumus, ar kuriem Latvija vilcinājusies. Viens no tiem ir tā saucamais Magņitska likums. Tas lietuviešiem krietni aktīvāk ļauj vērsties pret ārvalstniekiem, kuri saistīti ar noziedzīgo pasauli, naudas atmazgāšanu, korupciju.

2019. gada 12. maijā 20:30

Pamatojoties uz šī likuma normām, Lietuvā maijā aizliegts iebraukt kādam populāram Krievijas dziedātājam, kuru ASV varasiestādes vaino sakaros ar organizēto noziedzību. Latvijas tieslietu ministrs pieļauj, ka šis gadījums rāda, ka Latvijai Magņitska likums tomēr būtu jāpieņem.

Saturs turpinās pēc reklāmas

Reklāma

Vēl pirms diviem mēnešiem Grigorijam Ļepsam notika koncerts Viļņā. Bet maija sākumā pēc ārlietu ministra Lina Linkeviča rosinājuma liegumu turpmāk Ļepsam iebraukt mūsu kaimiņvalstī parakstījis iekšlietu ministrs Eimutis Misjūns. Leiši savu lēmumu skaidro ar ASV Finanšu ministrijas jau 2013. gadā atklātajiem faktiem.

Tolaik amerikāņi vērsās pret Grigoriju Ļepsu jeb īstajā vārdā Grigoriju Lepsveridzi par viņa saistību ar “Eirāzijas noziedzīgo sindikātu “Brālīgais loks”. Krieviski ”Братский круг” Pēc ASV izmeklētāju ziņām Ļepss bijis kurjers šajā mafijas struktūrā iesaistītajiem noziedzniekiem un viņu vārdā dažādām personām nodevis naudu. ASV par vienu no Ļepsa sadarbības partneriem grupējumā uzskata Vladislavu Ļeontjevu ar iesauku Baltais.

Par grupējumu publiski sāka runāt, kad pirms astoņiem gadiem ASV prezidents Baraks Obama pieņēma īpašu organizētās noziedzības apkarošanas stratēģiju un daudzi no ”Братский круг” arī Ļepss nokļuva “persona non grata” listē. ”Brālīgais loks” tiek uzskatīts par postpadomju valstu noziedznieku veidotu tīklu, kas darbojas Eiropā, Tuvajos Austrumos, Āfrikā un Latīņamerikā. Atmazgā naudu, tirgo narkotikas.

Lai arī pats mūziķis savu saistību ar mafiju noliedzis, ir pieejami dažādas foto un video liecības kā Ļeps tiekas ar noziedzīgo grupējumu līderiem un uzstājas viņu jubilejās.

Viens no video tapis pirms 13 gadiem Sanktpēterburgas restorānā ”Golden Garden”. To šajās dienās publicējis Krievijas izdevums ”The Insider”. Jubilārs ir Vladimirs Kumarins. Deviņdesmitajos bijis deputāts, naftas biznesmenis un saukts arī par vietējās mafijas krusttēvu. Šajās svinībās atzīmē 50 gadu jubileju. Vairākās video epizodēs redzams arī Grigorijs Ļepss.

Saturs turpinās pēc reklāmas

Reklāma

Svinībās blakus tieši jubilāra galdam sēž divi Latvijā zināmi cilvēki. Viens no tiem ir Igors Ivanovs. Dažus gadus vēlāk viņš nonāk cietumā, jo tiek apsūdzēts savas sievas slepkavībā. Otrs – Latvijas kriminālā autoritāte Ivans Haritonovs, kurš sēdējis cietumā par izspiešanu organizētā grupā. Savukārt jubilāram Kumarinam šogad martā piesprieda 24 gadus cietumā par slepkavības un organizētas noziedzīgas grupas organizēšanu. Kamēr notika tiesa, viņš pusi no piespriestā soda  jau ir pavadījis aiz restēm.

Ļepss vairākkārt publiski iesaistījies Vladimira Putina atbalsta kampaņās pirms vēlēšanām, lai arī intervijās apgalvo, ka no politikas turoties pa gabalu. Uzstājies Krievijas karavīriem Sīrijā, lepojies ar Putina un Krievijas rīcību Krimā.

2014. gadā pēc Krievijas agresijas Ukrainā Latvijas ārlietu ministrs melnajā sarakstā iekļāva māksliniekus Oļegu Gazmanovu, Josifu Kobzonu un Valēriju. Tas arī bija gads, kad Jūrmalā pēdējo reizi notika “Jaunais Vilnis”.

Šobrīd “Dzintaros” Krievijas mākslinieki atkal sākuši uzstāties aizvien biežāk. Un jūlijā gaidāms arī Grigorija Ļepsa koncerts. To rīkotāji SIA “Bravo Events” apgalvo, ka Lietuvā politiķi uz mūziķa rēķina veidojot priekšvēlēšanu kampaņu. Viņuprāt sakaros ar mafiju vainotā Ļepsa koncerts Jūrmalā noteikti notiks.

Latvijā ārvalstniekus melnajā sarakstā var iekļaut divi ministri. Ārlietu un iekšlietu. Iekšlietu ministrs to dara reaģējot uz drošības dienestu sniegto informāciju. Viņa lēmumu iespējams vēl pārsūdzēt tiesā. Ārlietu ministra aizliegums nav pārsūdzams. Grigorija Ļepsa gadījumā Edgars Rinkevičs (JV) uzskata, ka atbildība jāprasa no kolēģa Sandra Ģirģena (KPV LV). Iekšlietu ministrs savukārt apgalvo, ka sliktas ziņas par dziedātāju Ļepsu no drošības dienestiem neesot saņēmis. Savukārt Valsts drošības dienests “Nekā personīga” apgalvoja, ka vispirms izvērtēs Lietuvas argumentāciju un tikai pēc tam lems par konkrētu rīcību.

Saturs turpinās pēc reklāmas

Reklāma

Atšķirībā no Latvijas, Lietuvā jau divus gadus ir pieņemts Magņitska likums. Magņitskis bija Krievijas jurists, kurš mira cietumā pēc tam, kad bija izskaitļojis un atklājis kā notikusi Krievijas valsts budžeta izlaupīšana. Likums šobrīd mūsu kaimiņiem ļauj aktīvāk vērsties pret netīrās naudas mazgātājiem.

Diskusijas par īpaša likuma nepieciešamību iepriekš sāka arī Latvijā, bet tās sastapās ar nepatiku no atsevišķiem politikas smagsvariem. Un Saeima aprobežojās tikai ar īpašu lēmumu par 49 cilvēku iekļaušanu melnajā sarakstā. Tieslietu ministrs Jānis Bordāns pieļauj iespēju, ka gadījums ar Ļepsu varētu kalpot par pamatu, lai vēlreiz mēģinātu Magņitska likumu pieņemt arī Latvijā.

Ziņo par kļūdu rakstā

Iezīmē kļūdaino tekstu un spied Ctrl+Enter.

Saturs turpinās pēc reklāmas

Reklāma

Saturs turpinās pēc reklāmas

Reklāma

Saturs turpinās pēc reklāmas

Reklāma

Reklāma aizvērsies pēc 0 sekundēm

Reklāma aizvērsies pēc 0 sekundēm