Latvenergo viceprezidents Meļko izbēg no smaga cietumsoda; Tiesa interpretē likumu par labu apsūdzētajiem

Kāds nesens  tiesas spriedums ar bažām liek raudzīties, vai neizgāzīsies virkne korupcijas lietu. Vienā no tā dēvētās Latvenergo amatpersonu kukuļošanas lietām, tiesnese atzinusi , ka energomilža valdes loceklis nemaz nav valsts amatpersona un tātad arī viņam dotā nauda nav kukulis.

2016. gada 7. februārī 19:45

Šāds formulējums ļauj būvniecībai paredzētos miljonus, ko valstij piederošā energomilža vadošie darbinieki piesavinājās savām personīgajām vajadzībām saukt par privāto korupciju. Par to pienākas ievērojami mazāki sodi.

Saturs turpinās pēc reklāmas

Reklāma

Par kuru noziegumu ir runa?

2010. gads, starptautiskais energogigants Alstom Šveices prokuratūrai atzīstas lielā kukuļdošanā, tostarp arī Latvijā. Alstom kukuļojis Latvijas amatpersonas, lai uzvarētu Latvenergo rekonstrukciju darbu konkursos. Tas  KNAB ļauj sākt izmeklēšanu.

Biroja izmeklētāji  atklāj, ka gan Pļaviņu HES , gan TEC 2  rekonstrukcijas darbos izmantotas vienādas shēmas – Latvenergo augstākā vadība Kārlis Miķelsons un viņa vietnieks Aigars Meļko vienojās, ka iepirkumos uzvarēs Alstom, un kukuļus maksās caur konsultantu – bijušo Alstom pārstāvi  Andreju Livanoviču. Vēlāk naudu atmazgās, pērkot nekustamos īpašumus.

2007. gadā Livanoviča firma no Latvenergo viceprezidenta Meļko meitas nopirka īpašumu Berģos. Tajā pašā gadā Miķelsons par pusmiljonu pārdeva māju Engurē ar Livanoviču saistītai firmai.

KNAB uzskata, ka četros gados kukuļos Latvenergo un to meitas uzņēmumu vadība  saņēma astoņus miljonus eiro.

TEC 2 rekonstrukcijas otrā kārta izmaksāja ceturdaļmiljardu eiro. Valsts akciju sabiedrība līgumu atkal slēdza ar AlstomŠajā apjomīgajā projektā bija plānots kukuļos iekasēt vēl vismaz 11 miljonus, bet to apturēja KNAB aresti. Pie Latvenergo viceprezidenta Meļko automašīnā atrada  146 tūkstošus eiro.

Pēc divu gadu izmeklēšanas 2012. gadā apjomīgos krimināllietas materiālus KNAB nodeva prokuratūrai.Tiesā nonāca pirmā lieta par kukuļošanu saistībā ar Pļaviņu HES rekonstrukciju, kur apsūdzētie bija Meļko, Livanovičs un Latvenergo ražošanas tehniskais direktors Gunārs Cvetkovs. Prokuratūra lūdza apsūdzētos sodīt ar piecu gadu brīvības atņemšanu, taču Meļko un Livanovičs tika sveikā ar naudas sodu.

Saturs turpinās pēc reklāmas

Reklāma

Foto:

Tiesnese Siliņeviča uzskata – par šiem noziegumiem nav jāsēž cietumā

Tiesnese spriedumā noziegumu pārkvalificēja. Latvenergo valdi nevarot uzskatīt par valsts amatpersonām, tāpēc tā nebija vis kukuļņemšana, bet neatļauta labuma pieņemšana un tas nozīmē, ka viņiem nebūs jāsēž cietumā.

Tiesnese atsaucas uz Krimināllikuma 316.pantu. Agrāk tajā bija plaši skaidrots, kas ir amatpersona. Precīzs ieraksts, ka par amatpersonām uzskatāmi Valsts un pašvaldību kapitālsabiedrību valdes locekļi, likumā ierakstīts nesen, pirms diviem gadiem. Taču noziegumi ir pastrādāti iepriekš.

Tiesnese domā, ka tāpēc Latvenergo lietā dotās pateicības nevar uzskatīt par kukuļiem, bet valsts uzņēmuma Latvenergo valdi – par amatpersonām.

Šādam likuma skaidrojumam nepiekrīt prokurors Māris Leja. Viņš tiesas zālē sacīja, ka Meļko rīkojās ar valsts mantu un pieņēma lēmumus, piemēram, ka iepirkumā uzvarēs tieši Alstom. Tas nozīmē, ka vecā krimināllikuma redakcija ļāva Latvenergo valdi uzskatīt par valsts amatpersonām un sodīt ar bargiem sodiem.

Strīds par amatpersonas definīciju bija visas tiesvedības garumā. Prokuratūra pierādīja, ka Pļaviņu HES rekonstrukcijas gaitā kukuļos sešos maksājumos saņemti vairāk nekā 627 tūkstoši eiro.

Saturs turpinās pēc reklāmas

Reklāma

Ja tiesnese būtu atzinusi, ka tas ir kukulis, Meļko varētu sodīt pat līdz desmit gadiem cietumā ar mantas konfiskāciju un viņam kādu laiku būtu liegts ieņemt noteiktus amatus. Bet mainot nozieguma kvalifikāciju uz neatļauta labuma pieņemšanu, Meļko varēja tikt sveikā cauri tikai ar naudas sodu – 48 tūkstošiem. Ar naudas sodu sodīts arī Livanovičs,  bet Cvetkovs pilnībā attaisnots.

Tas, ka Latvenergo valdes locekļi saskaņā ar Rīgas rajona tiesas spriedumu nu vairs nav atzīti par amatpersonām, var ļaut no smagiem sodiem izsprukt arī citiem. Pašlaik tiesās skata vairākas krimināllietas, kur uz apsūdzēto sola sēž tieši valsts un  pašvaldību kapitālsabiedrību pārstāvji.

Skaties video!

Ziņo par kļūdu rakstā

Iezīmē kļūdaino tekstu un spied Ctrl+Enter.

Iezīmē kļūdaino tekstu un ziņo par to!

Saturs turpinās pēc reklāmas

Reklāma

Saturs turpinās pēc reklāmas

Reklāma

Saturs turpinās pēc reklāmas

Reklāma

Saturs turpinās pēc reklāmas

Reklāma

Reklāma aizvērsies pēc 0 sekundēm