Krievijas miljardieris Rotenbergs īpašumus Latvijā pārraksta radiniekiem

Arkādijs un Boriss Rotenbergi ar Putinu iepazinās jau 60 gados. Viņi kopā trenējas džudo. Rotenbergus dēvē arī par Krievijas valsts pasūtījumu karaļiem un viņu  labklājība neticami pieaugusi tieši Putina valdīšanas laikā.

2014. gada 21. decembrī 19:48

Rotenbergi būvē ceļus, ceļ lidostas, tiem pieder Krievijas straujāk augošās bankas, taču  stabilitāti un garantētu peļņu arī krīzes gados abiem brāļiem līdz šim nodrošināja kompānija  Stroygazmontazh. Tā piegādā un liek cauruļvadus valsts gāzes gigantam  Gazprom. The Moscow Times izrēķinājis, ka Rotenbergu līdz šim uzbūvētais gāzes ceļa kopgarums varētu būt 12 tūkstošs kilometru, kas pietiktu no Putina un Rotenbergu dzimtās Sanktpēterburgas līdz Klusajam okeānam un atpakaļ.

Saturs turpinās pēc reklāmas

Reklāma

Putina ietekme abiem brāļiem nodrošinājusi arī stabilu sporta funkcionāru vietu Krievijā – Arkādijs ir hokeja kluba Dinamo Maskava prezidents, bet Boriss prezidents tāda paša nosaukuma futbola klubam. Abi darbojas arī džudo federācijās.

Tomēr Putina īstenotā Krievijas agresija Ukrainā nu iedragājusi ne vien valsts ekonomiku, bet likusi ciest arī viņa tuvākajiem. Vispirms pret  Arkādiju un Borisu Rotenbergiem tika vērstas ASV sankcijas, liedzot viņiem ieceļot un slēgt darījumus. Taču tad par Arkādija Rotenberga un vēl apmēram 100 personu  aktīvu iesaldēšanu vienojās arī Eiropas Savienības dalībvalstis.

Foto: LETA
FOTO: Foto: LETA

Ārlietu ministrijas ekonomisko attiecību, tirdzniecības un attīstības direkcijas vadītāja, vēstniece Maija Minika:
Personu  loku izvēloties tika ņemtas vērā tās personas, kuras ir saistītas ar lēmumu pieņemšanu, kas pārstāv nelikumīgus veidojumus – Krimas administrāciju, Doņeckas un Luganskas republikas administrāciju, kā arī personas pietuvinātas Krievijas prezidenta administrācijai un citiem lēmumu pieņēmējiem, kas saistīti ar lēmumiem, kas pieņemti attiecībā uz Ukrainu.

Septembrī Itālijas policija aizzīmogoja trīs Arkādija Rotenberga villas un dzīvokli Sardīnijā. Un iesaldēja uzņēmuma aktīvus, kam pieder četrzvaigžņu viesnīca Romas centrā. Tas lika strauji rīkoties Krievijas domei. Tā lēma, ka sankciju dēļ cietušajiem  zaudējumi jākompensē. Strīdīgais likumprojekts jau nosaukts par   Rotenberga likumu, un pagaidām pieņemts pirmajā lasījumā.

Rotenbergiem aktīvi ir arī Latvijā, taču baidoties no sankcijām, viņi tos vai nu ir pārdevuši vai nodevuši uzticamām personām. Vēl šī gada sākumā Rīgā darbojās SMP Bank. Tā piederēja Rotenbergu kontrolētajai bankai Krievijā ar tādu pašu nosaukumu. Tomēr Rotenbergi meitas banku Latvijā pēc 8 gadu darbošanās tajā šā gada pavasarī atstāja. Kredītiestādei ir jauni īpašnieki un cits nosaukums Meridian Trade Bank.

Saturs turpinās pēc reklāmas

Reklāma

Krievijas ietekmīgais  uzņēmējs  Arkādijs Rotenbergs 2010.gadā bijis viens no pirmajiem, kurš saņēma uzturēšanās atļauju Latvijā. Tā viņam bija spēkā līdz pat pagājušam gadam. Tagad Rotenbergs vecākais  Latvijā iebraukt nevar.

Foto: LETA
FOTO: Foto: LETA

Iekšlietu ministrs Rihards Kozlovskis (Vienotība):
Tātad 2010.gads, kad viņam tika izsniegta šī atļauja pamatojoties  uz investīcijām subordinētajā kapitālā, un katru gadu šī uzturēšanās atļauja ir jāpārreģistrē un jau vairāk nekā gadu viņš nav to izdarījis. Uz doto brīdi šai personai iebraukšana Latvijā ir liegta un faktiski atļauja ir anulēta.

Otrs brālis – Boriss Rotenbergs iegādājies kapitāldaļas Latvijas uzņēmumā IMNI . Publiskās datu bāzēs pieejamā informācija rāda, ka šai kompānijai pieder māja Garkalnē. Rotenbergu mājai piešķirts nosaukums Safīri. Filmēšanas dienā pie pushektāru lielā īpašuma  notiek aktīva rosīšanās. Mājai piegādā jaunas  mēbeles.

Māju Boriss Rotenbergs iegūst pagājušā gada sākumā, nopērkot IMNI kapitāldaļas. Iepriekš mājas īpašniece bijusi Latvijas pilsone Irina Maslova. Šāds darījuma veids ļauj apiet nodevu un pašam neizgaismoties. Jaunākajam no brāļiem Rotenbergiem ir  Somijas pilsonība. Tas viņu līdz šim ir pasargājis no iekļaušanas Eiropas sankcijās un līdz ar to arī aktīvu iesaldēšanu.

Tomēr, lai izvairītos no gaidāmajām neērtībām, Rotenbergs savas kapitāldaļas Garkalnes mājas firmā šā gada augustā pārdevis dēlam Romānam. Romāns Rotenbergs ir Gazprombank viceprezidents un hokeja kluba SKA viceprezidents.

Saturs turpinās pēc reklāmas

Reklāma

Ekonomiskā lejupslīde un  nestabilitāte tirgū lielākajiem Krievijas oligarhiem radījusi ievērojamus zaudējumus. Pusgadu pēc sankciju ieviešanas Bloomberg raksta, ka lielākie Krievijas oligarhi   zaudējuši  apmēram 20 -50 % savas  turības. Rotenbergu biznesā lielu robu iecirtīs pagaidām apturētais Nord Stream gāzes vada gigantiskais projekts.

Foto: LETA
FOTO: Foto: LETA

Saeimas Nacionālās drošības komisijas biedrs Kārlis Seržants (ZZS):
Arī viņi paši šobrīd nezina, ar ko šis viss beigsies un kura būs tā komanda, kura paliks Putina vistiešākajā tuvumā, un, vai tā būs ar vislielāko ietekmi. Tā kā šīs grupas dalībnieki tur savu kāju tādās kā mazās durtiņās uz Rietumiem un es pieļauju , ka viņi ir gatavi arī tādai situācijai, ka viņiem būs no Krievijas jābēg.

Sankcijas kombinācijā ar zemajām naftas cenām un kapitāla pieejamības trūkumu, radījis dramatisku  iespaidu uz rubļa kursu. Tomēr ES līderi sankcijas negrasās atcelt vai mīkstināt, kamēr Krievija nepārskatīs savu politiku attiecībā uz Ukrainu.

Ārlietu ministrijas ekonomisko attiecību, tirdzniecības un attīstības direkcijas vadītāja, vēstniece Maija Manika:
Krievijas ekonomika nav tajā labākajā stāvoklī, un arī prognozes ir diezgan bēdīgas. Līdz ar to jāizsver kādi tālāki pasākumi – jo jau šobrīd Krievijas politiķiem  būtu jāpārdomā sava politika. Protams, mēs vēl to neredzam, kurā virzienā tas notiks, un kā tas notiks, bet sekas ir.

Ziņo par kļūdu rakstā

Iezīmē kļūdaino tekstu un spied Ctrl+Enter.

Iezīmē kļūdaino tekstu un ziņo par to!

Saturs turpinās pēc reklāmas

Reklāma

Saturs turpinās pēc reklāmas

Reklāma

Saturs turpinās pēc reklāmas

Reklāma

Saturs turpinās pēc reklāmas

Reklāma

Reklāma aizvērsies pēc 0 sekundēm