tv3.lv

KNAB kratīšanās atklāj, ka ”No sirds Latvijai” priekšvēlēšanu kampaņā, iespējams, piesaistīti PR speciālisti no Krievijas

2021. gada 17. janvārī 20:30

Tieši pirms gada, 2020.gada 17.janvārī, uzņēmējam Jūlijam Krūmiņam un viņa finansistam Jorenam Raitumam tiesa piemēroja kopā gandrīz 86 000 eiro lielu sodu par partijas ”No sirds Latvijai” un Zaļo un Zemnieku savienības nelikumīgu finansēšanu. “Nekā Personīga” kļuvis zināms, ka Korupcijas novēršanas un apkarošanas birojs (KNAB) un Ģenerālprokuratūra izmeklējusi vēl kādu šaubīgu epizodi, ko tomēr pierādīt neizdevās. Runa ir par Krievijas polittehnologu piesaistīšanu Sudrabas partijas kampaņas izveidē. Vairākās kratīšanās izņemti pierādījumi, kas apstiprināja maksājumus, kas veikti šiem PR speciālistiem. Tomēr KNAB kriminālprocesu izbeidza.

Viens no lielākajiem Sudrabas un partijas ”No sirds Latvijai” atbalstītājiem bija uzņēmējs Jūlijs Krūmiņš. Kad 2016.gadā KNAB veic vairākas kratīšanas pie Krūmiņa, viņa finansista, meitas un arī partijas “No sirds Latvijai” birojā, Sudraba turpina teikt paldies uzņēmējiem, bez kuru kontaktiem un palīdzības partiju izveidot nebūtu bijis iespējams.

Šobrīd lieta ir iztiesāta un Krūmiņš saņēmis sodu. Bet kā mums izdevies noskaidrot, prokurore Ilga Paegle pēc kratīšanās atrastiem materiāliem 2018.gada 4.decembrī no šīs lietas izdalījusi vēl citu kriminālprocesu. Un runa ir tieši par personām, kas Sudrabas partijai piesaistītas, izmantojot dažu biznesmeņu kontaktus Krievijā. Sanāk, ka uznēmēji partijai ”uzsaukuši” Maskavas polittehnologus. Kā liecināja kratīšanās izņemtie materiāli – šādi varētu būt apmaksāti speciālistu izdevumi Sudrabas partijas pirmsvēlēšanu kampaņā 2014.gadā.

“Nekā Personīga” izdevās noskaidrot šo Krievijas priekšvēlēšanu kampaņu speciālistu vārdus. Viņi atrodami īpašā interneta mājas lapā, kur apkopoti labākie šīs jomas speciālisti Krievijā.

Viens no viņiem ir maskavietis Mihails Urgalkins, kurš pa Eiropu un arī uz Latviju ceļoja, izmantojot Itālijā izdotu Šengenas atļauju. Viņš ir ģenerāldirektors sabiedrisko komunikāciju aģentūrai ”Голден Ринг” jeb “Zelta gredzens”, Vēlēšanu polittehnologu asociācijas loceklis.

Otrs eksperts – Igors Kļenovs. 1996.gadā Kļenovs aizstāvējis disertāciju kā kontrolēt un ietekmēt etnopolitiskos procesus.

Lietā iesaistīto personu vārdi ir anonimizēti, bet “Nekā Personīga” izdevās izskaitļot, pie kurām personām kratīšanas notikušas un kuri, iespējams, palīdzējuši piesaistīt šīs personas no Krievijas.

Saturs turpinās pēc reklāmas

Reklāma

Pierādījumi par iespējamu polittehnologu algošanu atklāti veicot kratīšanu Jūlija Krūmiņa finansista Jorena Raituma dzīves vietā. Izmeklētāji atrada dokumentus, pierakstus un  tabulas ar naudas kustību, kas saistīta ar Sudrabas partijas finansēšanu. Starp atradumiem bijusi arī aploksne, uz kuras uzrakstīts ”Krievi”. Pie Raituma izņemtajos dokumentos lasāms, ka 2014.gada 16.jūlijā Mihails Urgalkins ”skaidrā” saņēmis 12 500 eiro, bet 27.jūlijā viņš parakstījies par 15 000 eiro saņemšanu. Kratīšanās izņemta arī lapa, kur aprakstīti Urgalkina un Kļonova izdevumi laikā no 2014.gada 11.jūlija līdz 5.oktobrim. Uz sešām lapām uzskaitīti darbi, kas paveikti šajā laika posmā.

“Nekā Personīga”, izmantojot vienu no Raituma advokātiem, viņam nodeva lūgumu izskaidrot šos izmeklētāju atrastos dokumentus. Tomēr atbildi Krūmiņa finansists nesniedza. Arī par Raituma automašīnas kratīšanā atrasto telefonu, kurā atklāta sarakste ar vēl kādu uzņēmēju – Ēriku Igauni, kurš publiski 2016.gadā medijiem kategoriski noliedza jebkādu saistību ar KNAB sākto izmeklēšanu par iespējams nelikumīgi notikušo partiju finansēšanu.

Ēriks Igaunis
Uzņēmējs

“Nē, nē, nē. Nezinu nemaz tādus cilvēkus vispār. (NP: Jūs tur vispār klāt neesat bijis?) Nē. Man prasīja, bet es nebiju saistīts. Un to pašu pateicu. (NP: Tas process ir izbeigts, bet no materiāliem ir noprotams, ka šie cilvēki ir bijuši uz Latviju ataicināti un ka jūs esat Bijis viens no tiem, kas piedāvājis. Jo jums bijuši kaut kādi kontakti Krievijā un tad esat tā kā…) Nē. Es dažreiz runāju ar pašu partijas biedriem, bet šajā procesā nepiedalījos.”

Pratināšanā KNAB Ēriks Igaunis gan bija krietni atklātāks un apgalvojis, ka gribējis ”reālas pārmaiņas Latvijā”. Tāpēc piedāvājis savu palīdzību. Saruna Jūlija Krūmiņa birojā tobrīd ievirzījusies, ka Latvijā trūkstot labu speciālistu. Igaunis atcerējies kādu starptautisku forumu, kur bijis daudz Krievijas ekspertu, kuri viņam atstājuši savus kontaktus. Igaunis dažus sazvanījis un vai nu vēlā pavasarī vai agrā vasarā viņi atbraukuši. Cik viņu bijis, Igaunis pratināšanā nespējis atcerēties. Esot demonstrēta prezentācija Jūlija Krūmiņa birojā. Par viņu pakalpojumiem neesot maksājis Igaunis, bet ”Krūmiņa komanda”. Igaunis apliecinājis, ka Sudraba zinājusi par Krievijas PR speciālistu ierašanos.

KNAB izkratījis arī Jūlija Krūmiņa meitas Maijas Čerņavskas (šobrīd Krieviņas) dzīvesvietu. Izņemtā datorā atrastas tabulas ar izdevumiem. Piemēram, 2014.gadā tur atzīmēts, ka Urgalkinam un Kļonovam atdoti 1550 eiro.

Saturs turpinās pēc reklāmas

Reklāma

Atrasta arī 2014.gada jūnijā notikusi e-pastu sarakste starp Krievijas polittehnooogiem un Jūlija Krūmiņa meitu, lai vienotos par ierašanās laiku Rīgā. Vēlāk Maija Čerņavska (šobrīd Krieviņa) raksta uz partijas ”No sirds Latvijai” e-pasta adresi [email protected], kurā informē, ka ”Mihails Urgalkins atlidos rīt”.

“Nekā Personīga” zināms, ka PR eksperti no Krievijas, uzturoties Latvijā, izmitināti villā Alvīna. Šis ir Jūlija Krūmiņa īpašums. Kā rakstīts presē – nosaukts par godu Krūmiņa mātei. Atklāšanas svinībās piedalījās arī Ingūna Sudraba, tā brīža policijas priekšnieks tagad Vienotības biedrs Ints Ķuzis un vairāki citi sabiedrībā zināmi cilvēki.

Jūlijs Krūmiņš

Jūlijs Krūmiņš
Uzņēmējs

“(NP: Tika no Krievijas ataicināti divi polittehnologi. Tāds Kļenovs un Urgalkins. Mēs gribējām noskaidrot, kurš viņus beigu galā uz Latviju atveda?) Kāds Galkins? Maksims Galkins? (NP: Nē, nē, nē. Urgalkins Mihails. Un Igors Kļenovs.) Oi, draudziņ, es taču to nezinu. Es vispār nezinu nevienu, kas viņus tur aicināja, ja viņi vispār tādi bija. (NP: Bet tad tos naudas jautājumus Raitums kārtoja?) Nu nezinu vai Raitums vai tur vēl kaut kādi bija. Bet tik daudz, kad toreiz uzņēmēji skaitīja to naudu, ka es Ingūnai pateicu: “Tev jāskatās, ja būs pārbaude, lai ir sakārtots.” Un es Raitumu palūdzu: “Sak’ –  palīdzi viņai sakārtot.” Jo Raitums arī tur nebija ne pie Ingūnas partijas nekur. Viņš vienkārši mēģināja palīdzēt, kad tur atnāca kāds un pajautāja kaut kādus jautājumu. Viņš tur arī pie partijas ne tuvu nebija. Bet tāpēc, ka viņš mans draugs un mans finanšu direktors, tāpēc es viņu palūdzu palīdzēt Ingūnai. Viņš arī tur Ne ko nekārtoja un ne ko nedarīja. Viņš iedeva vienkārši kādu padomu, nu.”

Lietas ietvaros Raitums un Krūmiņš esot izmantojis savas tiesības izmeklētājiem nesniegt nekādas liecības. Sudraba pratināšanas laikā noliedza, ka partijas priekšvēlēšanu kampaņas laikā būtu piesaistīti PR speciālisti no Krievijas. Tad viņai uzrādīta īsziņu sarakste starp pašu Sudrabu un Raitumu, kur lasāms teksts par mudinājumu sakārtot izdevumus, kas radušies speciālistiem no Krievijas. Sudraba pratināšanā apgalvojusi, ka šo saraksti neatceras. Pēc viņas teiktā – tolaik esot bijuši dažādi piedāvājumi, bet neviens tā arī neesot realizējies.

Lietas ietvaros bija nepieciešams abus Krievijas pārstāvjus nopratināt, tāpēc KNAB 2017.gada vasarā sūtīja kaimiņvalstij tiesiskās palīdzības lūgumu. Pēc pusgada saņemts atteikums. 2018.gada janvārī Krievijai rakstīts atkārtots pieprasījums. Pēc pieciem mēnešiem atkal atsūtīta atbilde, ka izmeklētāji Krievijā neesot spējuši noskaidrot abu personu atrašanās vietu.

Saturs turpinās pēc reklāmas

Reklāma

Agita Antonāne
KNAB pārstāve

 “2019. gada 23. augustā kriminālprocess izbeigts, jo nodarījumā netika konstatēts noziedzīga nodarījuma sastāvs. Būtiskākais, kas ietekmēja attiecīgā kriminālprocesa izbeigšanu, bija tas, ka Krievija nesniedza nepieciešamo informāciju.”

Ingūna Sudraba politikā ienāca no Valsts kontrolieres amata. Līdz tam tikusi minēta kā iespējama kandidāte dažādiem augstiem amatiem. “Vienotība” un ZZS pat pasūtīja īpašas aptaujas, kas parādīja – tautasprāt labākais Valsts prezidents būtu Sudraba. Kontrolieres imidža arī frizūras nomaiņai jau tika piesaistīti PR un reklāmas speciālisti. Tomēr visticamāk tieši ciešie kontakti ar cilvēkiem Krievijā viņai patraucēja.

Ingūnai Sudrabai patīk draudzēties ar Krievijas amatpersonām. Bieži redzēta Krievijas vēstniecības dārza svētkos Jūrmalā vai “Format A3” pasākumos Rīgā. Kad “Nekā Personīga” Sudrabai demonstrējām kadrus kā viņai ļoti līdzīga dāma ar vairākiem Krievijas cilvēkiem iekāpj privātā lidmašīnā, viņa apgalvoja, ka tā pavisam noteikti neesot viņa.

Jūlijs Krūmiņš

Jūlijs Krūmiņš
Uzņēmējs

“Un uzņēmējs Ivars Strautiņš viņu uzaicināja ”na haļavu” aizlidot uz Maskavu. Viņa teica: Vai es varu paņemt līdzi divus brāļa bērnus? Es aizmirsu. Es saku: Ej pasaki presei. Tevi ”drātēs”. Viņa saka: Juri. Es neesmu Neko noziegusies. Es neesmu braukusi uz Maskavu kaut ko ziņot. Es esmu tīra – man nav jātaisnojas. Nu, saproti – vecene duma. Un tad es teicu, zini Ingun – ej ***** ** ****, ja!”

Kriminālprocesus, kurus kādu iemeslu dēļ izmeklētāji izbeiguši, žurnālisti ir tiesīgi pieprasīt un anonimizētā veidā mums ir iespēja ar šiem materiāliem iepazīties. Līdzīgi kā šajā tā arī vairākos citos gadījumos iespējams likuma pārkāpums ir acīmredzams. Bet  vai nu kādu ārēju apstākļu vai slikti savākto pierādījumu dēļ neietiek, lai potenciāli vainīgos sauktu pie atbildības un notiesātu.

Ziņo par kļūdu rakstā

Iezīmē kļūdaino tekstu un spied Ctrl+Enter.

Iezīmē kļūdaino tekstu un ziņo par to!

Saturs turpinās pēc reklāmas

Reklāma

Saturs turpinās pēc reklāmas

Reklāma

Saturs turpinās pēc reklāmas

Reklāma

Reklāma aizvērsies pēc 0 sekundēm

Reklāma aizvērsies pēc 0 sekundēm