Kādas ir jaunākās Covid‑19 sazvērestības teorijas?

Oficiāli Covid-19 vīruss visā pasaulē atklāts 40 miljoniem cilvēku. Vairāk nekā miljons miruši. Vai šai statistikai var ticēt? Vai arī tā ir mākslīgi radīta globāla sazvērestība?

2020. gada 25. oktobrī 20:07

Ar sazvērestību vēsta neskaitāmas sociālo mediju grupas un interneta resursi. Potenciālo sazvērestības mērķu ir daudz.  Nosmacēt bērnus ar sejas maskām, ar vakcīnām ievadīt asinīs čipus, sadzīt cilvēkus mājās, lai var netraucēti nomainīt baterijas putniem. Lai teorija būtu ticama, vajadzīgi pierādījumi.

Saturs turpinās pēc reklāmas

Reklāma

Vasarā Saeimas deputāts Aldis Gobzems publicēja audioierakstu, kurā dzirdams šāds pierādījums.  Ierakstā ātrās palīdzības brigādes darbinieks stāsta, ka kolēģim kāds miruša cilvēka tuvinieks lūdzis pierakstīt Covid-19 kā nāves iemeslu.

Covid-19 upuru ģimenēm gan nekāda īpaša pabalsta nav, “ātrās palīdzības” darbinieki nenosaka nāves iemeslu, Gobzems nepublicēja nekādus pierādījumus tam, ka ierakstā dzirdams mediķis.  Un galu galā ierakstā nav apgalvots, ka kādam bez pamata pierakstītu diagnozi Covid-19. Tas nav traucējis leģendai turpināt izplatīties.

Septembrī partijas “KPV LV” biedrs liepājnieks Toms Andersons tīklā “Facebook” turpināja atmaskot Covid-19 sazvērestību: “Persona “x” strādā uz ātrajiem, brigāde saņem izsaukumu, cilvēkam infarkts, nepaspēja atbraukt, lai vieglas smiltis, bet interesantākais, ka brigādei ir dotas norādes lūgt piederīgo atļauju, lai nāves cēlonī norādītu “covid”. Tuvinieki taujājuši, kāpēc tas ir tik svarīgi. Atbilde: no augšas ir tādas norādes un tā mums ir jādara. Nepieciešamības gadījumā fakti ir pierādāmi!”

Kad Andersonam zvanīja laikraksta “Kurzemes Vārds” žurnālisti un lūdza dalīties ar pierādījumiem, izrādījās, ka pierādījumi ir kāda cilvēka stāsts. Ne personu, ne pierādījumus viņš neatklāja, bet ierakstu izdzēsa.

Viltotās statistikas sazvērestībai lielāku ticamību piedod tas, ka to izplata ne tikai uzmanību alkstoši politiķi, bet arī mediķi. Tukuma slimnīcas neiroloģe oktobrī skaidro iemeslus Covid-19 otrajam vilnim Latvijā: “Uz jautājumu, kas notika, ka Latvijā sākās Covid-19 otrais cēlien, atbilde ir – Makarons atbrauca un pateica, ka mums stipri par maz ticamības, pārāk zemi rādītāji, tāpēc uzreiz viņus pacēla. Zinu vairākus, kuriem piedāvāja naudu, lai ļauj radiniekam miršanas diagnozē ierakstīt kovidu. Zinu reģionālās laboratorijas un citas lielas iestādes, pie kuriem nav neviena pozitīva testa vispār.”

Saturs turpinās pēc reklāmas

Reklāma

Raidījums “Melu teorija” rakstīja ārstei, lai noskaidrotu, kas ir viņas minētie cilvēki. Solīja viņiem pilnīgu anonimitāti. Ārste atbildēja, ka piedāvājumu saņēmušie esot pārāk bailīgi un negribot publiski atklāt tādus notikumus. Viņa apgalvo, ka internets esot pilns ar tādiem, kas to paši piedzīvojuši. Uz lūgumu norādīt uz kaut vienu, mediķe atbild, ka vairs nesekojot līdzi sociālajiem tīkliem.

Kā visas sazvērestību teorijas arī šī sākās ar apgalvojumu, kam nebija nekāda pamatojuma. Taču tiem, kas jau līdz tam apšaubīja oficiālos Covid-19 datus, tas kalpoja par neapgāžamu pierādījumu.

Viņi stāstu atstāstīja dažādās variācijās, atsaucās uz uzticamiem avotiem un tuviem paziņām. Kad  sociālo tīklu lietotāji no vairākiem atšķirīgiem avotiem dzirdēja līdzīgu stāstu, nostiprinājās pārliecība, ka kaut kas nav riktīgi.

Covid-19 infekciju nosaka laboratorijā. Gadījumos, ka nāves iemesls nav skaidrs, tā atrašana ir pataloga uzdevums. Līdz šai nedēļai Rīgas austrumu klīniskās universitātes slimnīcas Patoloģijas centrā veiktas autopsijas septiņiem Covid slimniekiem. Pagrabā zem autopsiju telpas savu kārtu gaida vēl divi mirušie.

RAKUS Patoloģijas centra galvenais patoloģijas speciālists Māris Sperga stāsta: “Autopsijas protokolā nokļūst informācija gan molekulārā izmeklēšana, ir arī dati par klīniski morfoloģiskajiem rezultātiem, kā arī atradni, kas ir bijusi autopsijas laikā. Tas ir tāds diagnostikas savilkums, kopsavilkums, jo mēs ņemam vērā arī to, kāda bija klīnika.”

Saturs turpinās pēc reklāmas

Reklāma

RAKUS Patoloģijas centra vadītājs Valdis Miķelsons norāda: “Nevaru iedomāties situāciju, kur kāds varētu mainīt kaut kādu patologanatoma slēdzienu vai miršanas apliecību. Es tādu situāciju nevaru iedomāties, baidos, ka tāda nav iespējama.”

Covid-19 upuri Latvijā lielākoties miruši slimnīcās. Uz miršanas apliecības norāda sākotnējo slēdzienu, piemēram, pneimoniju, koronavīrusu konstatē laboratorijā. Taču ne visos gadījumos vīruss patologa slēdzienā ir nāves iemesls, tas var izrādīties katalizators citu veselības problēmu saasinājumam.

Tas nozīmē, ka ķermenis nesaņem pietiekami daudz skābekļa. Nepieciešama mākslīga plaušu ventilācija. Skābekļa trūkums neiestājas, valkājot sejas aizsargmaskas. Pretējo publikācijās latviešu valodā apgalvo vairākas savstarpēji saistītas grupas platformā “Facebook” un “Telegram”: obligāta masku nēsāšana ne tikai pārkāpjot cilvēktiesības, bet arī izraisa demenci. Grupas latviešu valodā, kas izplata šīs ziņas, iepriekš apkaroja bērnu vakcinēšanu pret masalām un 5G tehnoloģiju.

“Mums ir parlamentā savs Žirinovskis, mums parlamentā ir savs Donalds Tramps, tieši tāpat arī nācijā ir cilvēki, kas vienmēr piekritīs, un cilvēki, kas vienmēr visu apstrīdēs droši vien,” saka Miķelsons.

Ziņo par kļūdu rakstā

Iezīmē kļūdaino tekstu un spied Ctrl+Enter.

Iezīmē kļūdaino tekstu un ziņo par to!

Saturs turpinās pēc reklāmas

Reklāma

Saturs turpinās pēc reklāmas

Reklāma

Saturs turpinās pēc reklāmas

Reklāma

Saturs turpinās pēc reklāmas

Reklāma

Reklāma aizvērsies pēc 0 sekundēm