Iedzīvotāju gēnu pētniecībā Latvija būtiski atpaliek no Igaunijas

2022. gada 13. februārī 22:30

Īsi pirms Covid-19 krīzes Pasaules bankas eksperti uzstādīja sliktu diagnozi Latvijas medicīnas nozarei. Nav skaidrs kā notiek lielie stratēģiskie iepirkumi. Vēža un depresijas gadījumā, secināts, ka diagnostika ir novēlota vai nenotiek vispār. Slimnīcu vadītāji un vadošie mediķi paziņoja, ka ārvalstu speciālisti neko no Latvijas situācijas nesaprot. Bet nu piedzīvotā vīrusa pandēmija parādīja, cik trausla Latvijā ir veselības joma un cik daudz tajā ir vājo vietu.

Pasaulē jaunais virziens kā attīstīsies medicīna ir personalizētā veselības aprūpe. Valsts izveido iedzīvotāju gēnu krātuvi, izanalizē, kādas varētu būt viņu saslimšanas un tam pieskaņo mediķu apmācību, zinātnes pētījumus, slimnīcu aprīkojumu. Igaunija gēnu bankas izveidē tikusi krietni tālāk, bet Latvija tam, lai modernizētu nākotnes medicīnu, ik gadu dod desmit reizes mazāk naudas.

Juris Atstupenis
Ludzas slimnīcas direktors (2009)

“Medicīnas nozarē strādājošie veselības ministra Gundara Bērziņa laikus atceras kā brīdi, kad valsts slimnīcām iepirka daudz dažādas bieži pat miljoniem vērtas iekārtas. Nemaz neplānojot, kur tās ir un kur nemaz nav vajadzīgas.”

Tas, kas notika ar Ludzas slimnīcu ir simbols nesaimnieciskumam un neprasmei plānot medicīnas attīstību. Nekā personīga tur viesojās 2009.gadā. Slimnīcas būvniecībai un medicīnas aparatūras iegādei bija ņemts kredīts, iepirkta tik smalka tehnika, kas tobrīd nebija atrodama pat lielākajās Rīgas slimnīcās. Bet jau gadu vēlāk tā zaudēja neatliekamās medicīniskās palīdzības slimnīcas statusu, zaudēja valsts pasūtījums un vairs nespēja atmaksāt kredītu.

Kura ir labākā vieta veselības nozares inovācijām?

Igauņi lepojas, ka viņu medicīna strādā e-vidē – slimnīcas saslēgtas vienotā tīklā, pacientu dati ir pieejami mediķiem un arī iedzīvotājiem. Atšķirībā no Latvijas brāķa, igauņu e-veselība kalpo kā pamatplatforma, lai šo visu informāciju varētu ērti iegūt un izmantot. Turklāt viņu medicīnas attīstību virzīs zinātne. Igauņi ir pirmajās rindās pasaulē, lai ieviestu tā saucamo personalizēto medicīnu.

Igaunijas biobanka ir Tartu universitātes izpētes un attīstīšanas institūcija. Tā strādā, lai gēnu informāciju iekļautu Igaunijas medicīnas sistēmā. Mēs ieviešam personalizēto medicīnu, kas mainīs veselības aprūpes sistēmu.

Profesors Andres Metspalu, kurš igauņu gēnu bankas projektu vada no tā pirmsākumiem 90 gadu beigās, naudu startam gājis prasīt ap 20 vietējiem uzņēmējiem. Tad izdevies piesaistīt 4,5 miljonus dolāru no ASV. Kad privātā nauda beigusies, spējis pārliecināt politiķus, ka šī būs Igaunijas medicīnas nākotne. Šo gadu laikā Tartu universitātē bāzētajā gēnu bankā ir savākti dati no piektās daļas visiem Igaunijas iedzīvotājiem.

Saturs turpinās pēc reklāmas

Reklāma

Prof. Andres Metspalu
Igaunijas Genoma institūta biobankas vadītājs

“2011.gadā mums bija 30 000. Tad mums bija pārtraukums un veicām izpēti. Un tad valdība mums teica – ir laiks ķerties pie īstas medicīnas. Un viņi mums uzdeva divos gados notestēt 150 000. 2018.gadā deviņos mēnešos mēs paņēmām 100 000 DNS paraugus. Tas bija patiešām par daudz. Bet mūs zzina termiņi. Nākamajā gadā mēs iesaistījām 50 000, kas jau bija optimālāk. Tagad mūsu plāns ir iesaistīt 4000 gadā. Drīz mums būs 210 000 cilvēku. Kas ir 20% no visas valsts iedzīvotāju skaita.”

Dati par 210 000 Igaunijas iedzīvotājiem jau šobrīd ļauj veikt padziļinātus pētījumus, zāļu ražotājiem izstrādāt specifiskus medikamentus. Ārstniecības iestādes pārveido tā saucamās skrīninga programmas, aicinot daudz plašāku pacientu skaitu, piemēram, veikt izmeklējumus onkoloģijā.

Prof. Andres Metspalu
Igaunijas Genoma institūta biobankas vadītājs

“Cilvēki tiek aicināti uz mamografikas skrīningprogrammu. Noteikumi tādi, ka ir jābūt sievietei, kura sasniegusi 50 gadu vecumu, lai programmā saņemtu uzaicinājumu. Bet redzam, ka daudzas sievietes krūts vēža dēļ pirms 50 gadu sasniegšanas jau ir mirušas. Viņas šos uzaicinājumus nekad nesaņem. Tātad šīs ir augsta riska sievietes, kuras spējam noteikt pateicoties gēnu izpētei. Un varam viņas uzaicināt desmit gadus agrāk. Un ļoti daudzas izglābt. Un tā ir daudzviet. Skrīninga programma Igaunijā no nākamā gada tiks mainīta un viņi sāks izmantot gēnu datus.”

Jānis Kloviņš
Latvijas Biomedicīnas pētījumu un studiju centra direktors

“Jā, tiešām igauņi noteikti tikuši daudz tālāk. Protams, te ir dažādas nianses – viņi to ir darījuši jau apzināti visu šo periodu ar nesalīdzināmi lielāku finansējumu. Visa pamatā šeit ir finansējums, jo atšķirībā no Latvijas, kur finansējums ir tikai datubāzes šo paraugu ievākšanai un uzglabāšanai, tad Igaunijā viņš automātiski tika dots jau ģenētiskajām analīzēm, par ko mēs vispār tikai tagad sākam runāt.”

Viens no Biomedicīnas pētījumu un studiju centra izveidotājiem profesors Elmārs Grēns atceras, ka startā Latvija un Igaunija bijusi blakus. Andra Šķēles valdības laikā projektam dota zaļā gaisma. Eināra Repšes ministru kabinets gēnu bankas iecerei naudu atņēmis un kopš tā laika labi domātā ideja nīkuļo.

Saturs turpinās pēc reklāmas

Reklāma

Elmārs Grēns
Latvijas Biomedicīnas pētījumu un studiju centra dibinātājs

“Teorētiski viss ir ļoti labi. Nav jau neviens pret un ir atbalstošs principā. Bet, ja nav tāda valstiska atbalsta un arī finansējuma adekvāta, nu tad tur nekas nevar iznākt. Bet nu jau runājot godīgi – tas viss pat zināmā mērā ir saprotams. Pie visas mūsu Valsts vispārējās ekonomiskās attīstības līmeņa, atrasties lielo spēlētāju klubā mēs vienkārši nevaram vairāk atļauties.”

Jānis Kloviņš
Latvijas Biomedicīnas pētījumu un studiju centra direktors

Nekā personīga: “Ja jums jāsalīdzina tas naudas apjoms, kas ar igauņiem šim projektam un kas ir mums un jums iedots.”

Jānis Kloviņš: “10 reizes vairāk pa visiem šiem gadiem.”

Nekā personīga: “Kāpēc Latvijas pusē nav tā izpratne, ka tas būtu tomēr labs ieguldījums nākotnē?”

Jānis Kloviņš: “To man laikam ir grūti komentēt. Es domāju, tās ir tās pašas lietas daudzās jomās. Ne jau viss Igaunijā ir ideāli. Bet viņi saprata, ka viņi var būt pirmrindnieki arī pasaulē ar šo. Ar to, ka valsts ir maza, ka viņi var ieviest šādu sistēmu, kuras lielas valstis tādā mērogā nevar vienkārši atļauties finansiālu apsvērumu dēļ un tā ir nākotnes lieta. Te jāsaprot, ka ar šo iegūs kaut ko tagad. Es domāju, ka viņi saprata – ieguldot šos 20 miljonus pa visiem šiem gadiem viņi ir pacēluši Igauniju pasaules līmenī.”

Andrejs Ērglis
Latvijas Universitātes Kardioloģijas un reģeneratīvās medicīnas institūta vadošais pētnieks

“Protams, tas mums ir ļoti svarīgi un tāpēc mums jāpiedalās, bet nu tā, teiksim noskenējot vai visus noskenējot, mēs uzreiz to iegūsim, tas ir tāds jautājums. Jo mums pretī ir jāatliek. Mums nepietiek tikai šo gēnu banku uztaisīt – mums pretī ir jābūt pilnīgi skaidrai šai fenotipiskajiem, respektīvi, mūsu paradumiem, mums visiem objektīviem datiem un tā tālāk, lai mēs varētu kopas veidot. Un vēl trakāk, ka mums pēc tam tas ir jāskatās, kas notiek ar to piecos, desmit, 15 un 20 gados. Un, protams, tādā ziņā jums ir taisnība – ja mēs tagad sāksim, mēs pēc tiem 15 un20 gadiem varēsim pētīt to, ko mēs esam šodien izdarījuši, un tad mēs, protams, zinot to vēsturi, mēs varam pareģot nākotni. No šī viedokļa tas, protams, ir svarīgi.”

Iepretim 210 000 Igaunijā, Latvijas zinātnieki šobrīd savākuši un izanalizējuši datus par 32 000 iedzīvotāju. Uzrunājām Veselības ministriju, lai tā izskaidrotu, kāpēc Latvija negrib plānot medicīnas attīstību ilgtermiņā, aktīvāk pētot to, ko dara citi. Nedēļas laikā neviens no ministrijas neatrada laiku ar “Nekā personīga” aprunāties. Izglītības ministrija piekrīt – jā, zinātnei naudas ir maz, bet šo pētījumu ieviešanu dzīvē viņi komentēt nevarot, jo tas esot paša Biomedicīnas pētījumu un studiju centra un arī Veselības ministrijas darba sfēra.

Dmitrijs Stepanovs
IZM valsts sekretāra vietnieks, Augstākās izglītības, zinātnes un inovāciju departamenta direktors

Nekā personīga: “Vai jūs šajā gēnu bankas sakarā no jūsu ministrijas puses varat pateikt, kādi ir mūsu valsts plāni attiecībā uz to visu – cik reizes, cik cilvēku vienā gadā ir jānotestē un kāds ir gala rezultāts, ko no mēs šī visa sagaidām. Un kādā laika termiņā?”

Dmitrijs Stepanovs: “Līdzīgi tāpat kā visās valstīs, arī Latvijai ir jābūt genomu izpētes centram un visi nepieciešamie priekšnosacījumi tam ir sagatavoti. Skaidrs, ka, ja mēs runājam kopumā par Latvijas zinātnes un pētniecības investīcijām – tās nav pietiekamas, bet tas, ko es gribēju atzīmēt, tad tieši biomedicīnas jomā, mums ir sasniegta gan kritiskā masa, gan izcilība, lai šādus pētījumus veiktu.”

Saturs turpinās pēc reklāmas

Reklāma

Andris Skride
Saeimas deputāts, “Attīstībai/Par!”

“Mēs iepaliksim, pirmkārt, tajā zinātnes progresā, mēs nevarēsim kopā ar ārzemju kolēģiem pieslēgties viņu zinātniskajiem projektiem, kas arī nes Latvijas zinātnei naudu. Un otrs, tīri praktiski, mēs tik savlaicīgi nevarēsim atklāt daudzas slimības un nevarēsim tām piemērot personalizētu, ārstēšanu. Mēs dzenamies pakaļ, cik ātri vien var Igaunijai, lai sāktu nodarboties ar tādu precīzijas jeb personalizēto medicīnu.”

Valsts Iedzīvotāju genoma datubāzes izveides un uzturēšanas ikgadējais finansējums no Veselības ministrijas pēc Biomedicīnas pētījumu un studiju centra direktora teiktā ir 120 000 eiro. Kopumā 16 gadu laikā centrs saņēmis aptuveni 2,4 miljonus, kas ir desmit reizes mazāk kā gēnu pētīšanai veltījusi Igaunija.

Saeima šobrīd mēģina labot likumus, lai būtu skaidrs kā pilnīgāk aizsargāt gēnu bankās glabāto informāciju, kurš to varēs izmantot, vai dibināsim jaunu iestādi kā tas ir Igaunijā, kas turpmāk pārraudzīs gēnu banku. Ar VARAM ministriju notiek diskusijas par iespējams tās pakļautībā veidotu jaunu sistēmu, kas būtu par pamatu informācijas apmaiņai starp ārstiem, zinātniekiem un pacientiem.

Jānis Kloviņš
Latvijas Biomedicīnas pētījumu un studiju centra direktors

“Ieguvumi, ja tos pareizi izmanto, ir milzīgi. Un otra lieta, ko bieži aizmirst – tas rada to ekonomisko izrāvienu, jo tā ir tā iespēja nākt jaunām kompānijām, kuras var šos datus analizēt. Kuras var izstrādāt jaunus produktus, kas ir balstīti uz šiem datiem. Un arī jaunus medikamentus. Tas ir ne tikai medicīnā, bet arī biznesa attīstībā ļoti milzīgs solis.”

Andris Skride
Saeimas deputāts, “Attīstībai/Par!”

“Kopēji jau zinātnei tas finansējums Latvijai ir bijis tik mazs, un faktiski šo šogad laikam ir tāds mazliet būtiski pieaudzis. Ir skaidrs, ja mēs neieguldām bāzes zinātnēs, un medicīnā viena no bāzes lietām, par ko vispār šobrīd pasaulē galvenā pētniecība notiek. Jebkura slimība tiek skatīta gēnu genoma līmenī, un tur tiek meklētas faktiski šo slimību cēloņi, risinājumi, gēnu terapija – tas viss ir jebkurai slimībai. Tāpat arī fizikai, ķīmijai, bioloģijai, arī, protams, humanitārajām zinātnēm. Tam ilgstoši ir pietrūcis finansējums. To jau arī lieliski parāda, tas, ka doktorantu skaits un arī disertāciju ieguvušo cilvēku skaits Latvijā ir ļoti mazs. Doktoru skaits ir zemākais Eiropā. Tieši tā. Ja mums nav šīs te tautas inteliģences, skaidrs, ka mēs arī nevaram attīstīties. Un nauda zinātnei, nauda doktorantūrai. Doktoranti tomēr ir tie, kas to zinātni virza kopā ar saviem vadītājiem, arī nodrošinās to, lai mums ir jaunas idejas, sākot no IT tehnoloģijām un beidzot ar kādu jaunu gēnu terapiju.”

Saturs turpinās pēc reklāmas

Reklāma

Gēnu analīzes ir tikai daļa no pētniecības. Tik pat svarīgi ir sekot, kas notiek ar pacientu veselības stāvokli, kādi ir viņa, piemēram, sportošanas paradumi, sliktie ieradumi, uzturs un tamlīdzīgi. Tur ļoti būtiska loma ir spējai visiem – ģimenes ārstiem, slimnīcām, zinātniekiem un valsts iestādēm strādāt kopā. Un kā jau Covid krīze labi pierādīja, arī šeit mums priekšā vēl ir ļoti daudz darāmā.

Ziņo par kļūdu rakstā

Iezīmē kļūdaino tekstu un spied Ctrl+Enter.

Iezīmē kļūdaino tekstu un ziņo par to!

Saturs turpinās pēc reklāmas

Reklāma

Saturs turpinās pēc reklāmas

Reklāma

Saturs turpinās pēc reklāmas

Reklāma

Saturs turpinās pēc reklāmas

Reklāma

Reklāma aizvērsies pēc 0 sekundēm