tv3.lv

Gudeniekos izpumpēta nafta vairāk nekā 5 miljonu vērtībā, bet uzņēmējs to joprojām sauc par izpēti

Jau desmit gadus Kuldīgas novada Gudenieku pagastā tiek pētītas iespējas iegūt naftu. Valsts kontrole atklājusi, ka pēdējo septiņu gadu laikā no zemes izpumpēti 14 tūkstoši tonnu. Šāds apjoms ir vienlīdzīgs divpadsmit vilcienu sastāviem.

2017. gada 8. oktobrī 19:26

Naftas ieguve notiek arī uz pašvaldības zemes, tāpēc arī Kuldīgas novadam būtu jāsaņem daļa no miljonu ienākumiem. Taču pašvaldība no naftas pārdošanas  nesaņem neko, jo Ekonomikas ministrijas noteikumi ļauj firmai ieguvi saukt par izpēti.

Saturs turpinās pēc reklāmas

Reklāma

Arī valsts no šā biznesa neko neiegūst, jo atšķirībā no citiem derīgajiem izrakteņiem naftu neapliek ar dabas resursu nodokli.

Kuldīgas novada Gudenieku pagastā jau septiņu gadus tiek pumpēta nafta. No tā neiegūst ne valsts ne pašvaldība, jo uzņēmums, kas to dara, piesedzas ar izpētes darbiem. Valsts kontrole atklājusi, kā šādā veidā izpumpētas jau 14 tūkstoši tonnas piecarpus miljonu eiro vērtībā.

Naftu Latvijā, Gudenieku pagastā, atrada 1962. gadā. Padomju laikā pētnieki izveidoja vairākus urbumus, taču rūpniecisku ieguvi nesāka. Tolaik tā neatmaksājās.

No izpētes līdz ieguvei, kas saukta par izpēti

Otrs izpētes vilnis sākās divtūkstošo gadu vidū, kad Gudenieku pagastā sāka darboties miljonāra Pētera Šmidres uzņēmums “Alīna”. Tas saņēma licenci izpētei, noslēdza zemes nomas līgumu ar Gudenieku pagastu un atjaunoja urbumus.

2009. gadā nelielajā Latvijas naftas ieguves nozarē sākās izmaiņas. Šmidre biznesu nodeva saviem partneriem. Zemes nomas līgumā ar pašvaldību iestājās “Baltic Oil Assets”, bet licence nodota uzņēmumam “Baltic Oil Management”. Resursu izpēte un naftas pumpēšana klusiņām turpinājās.

Saturs turpinās pēc reklāmas

Reklāma

SIA “Baltic Oil Management” ienākumi no ogļūdeņražu pārdošanas pērn bija 750 tūkstoši eiro, aizpērn tuvu pie miljona eiro, bet labākais gads bija 2014., kad izdevies ietirgot 1,2 miljonus.  Pēdējos divus gadus uzņēmums strādā ar zaudējumiem. Firma pieder Sigitai Poželaitei-Šavļugai.

Ieņēmumi no ogļūdeņražu pārdošanas:

2014.gadā  1 185 180 eiro

2015.gadā 996 471 eiro

2016.gadā 758 895 eiro

Avots: VK Revīzijas ziņojums

Šovasar ar uzmanību nozarei pievērsa Valsts kontrole. Revidenti sāka pētīt, kāpēc Kuldīgas pašvaldība nesaņem 2008. gada līgumā paredzētos procentus par izpumpēto naftu.

Izrādījās, ka uzņēmums ieguvis 14 tūkstošus tonnu naftas, taču pašvaldībai nav maksājis ne centa, jo savu darbošanos naftas laukos uzskata par eksperimentu.

Valsts kontrole atklāja, ka naftas ieguves bizness no valsts saņēmis iespaidīgu pretimnākšanu, bet prasības uzņēmumam ir bijušas minimālas.

Saturs turpinās pēc reklāmas

Reklāma

No 2000.gada bija spēkā noteikumi, ka par izpumpēto naftu valstij jāsaņem 2 -12% no tās vērtības. 2009.gadā Ekonomikas ministrija sagatavoja un valdība pieņēma noteikumus, kuru rezultātā Gudenieku naftas pumpētājiem valsts nodeva nav jāmaksā. Šādā veidā valsts nav ieguvusi 133 tūkstošus eiro. Ekonomikas ministrs tolaik bija Artis Kampars.

ARTIS KAMPARS
Ekonomikas ministrs (2009) (Vienotība)

Man ir jāapskatās, es jau nezinu ko atbildēt. Ja jūs gribat nofilmēt, ka es neko nezinu tas ir viena lieta. Tad man jāpapēta, kas par argumentiem bija.

Pēc diennakts papētīšanas viņš argumentus tomēr neatrada un nebija gatavs izstāstīt senā lēmuma pamatojumu. Taču iemesls noteikti neesot bijis spiediens no naftiniekiem.

Arī likumā par dabas resursu nodokli nafta nav minēta kā resurss, par ko jāmaksā valstij. Dabas resursi ir Vides aizsardzības un reģionālās attīstības ministrijas pārziņā.

Diskusijās ar ministriju nozari pārstāv Baltijas ogļūdeņražu izpētes un ieguves asociācija, ko vada Gudenieku naftas ieguvēja Sigita Poželaite-Ševļuga. Viņa uzskata, ka  naftas ieguvei arī turpmāk nebūtu jāmaksā šis nodoklis.

Saturs turpinās pēc reklāmas

Reklāma

Beznodokļu režīm nav vienīgais bonuss naftas ieguvējiem.  Licences termiņš izpētei pagarināts no pieciem uz desmit gadiem.  Arī tie pagājuši jau 2016.gada jūnijā. Taču uzņēmums turpina sūknēt naftu.

Uzņēmumā stāsta, ka tas jau divus gadus vēlas nokārtot komerciālo ogļūdeņražu iegūšanu, taču birokrāti liekot šķēršļus. Lai saņemtu atļauju, firmai ir jāsagatavo ietekmes uz vidi novērtējums.

Vides uzraugi nepiekrīt firmas pārmetumiem, jo uzņēmums pats neesot savlaicīgi visu izdarījis. Nosacījumi Ietekmes novērtējumam izsniegti jau 2012.gadā, bet tikai 2015.gadā uzņēmums sācis aktīvāk rosīties.

Tajā pašā laikā Ekonomikas ministrijā nenoliedz, ka ir pretimnākoši uzņēmumam “Baltic Oil Management”, jo tas ir pirmais un vienīgais uzņēmums, kas darbojas naftas ieguvē. Turklāt pilnībā apturēt ieguvi tehnoloģiski neesot iespējams, jo apturot sūkņus, nafta sacietē un urbums pēc tam nav izmantojams.

Vairāk nekā gadu pēc tam, kad uzņēmums nav izpildījis licences nosacījumus, ekonomikas ministrijas ierēdņi sola kļūt stingrāki. Tomēr šobrīd ir iespējamas tikai divas galējības  – vai nu atļaut turpināt strādāt un cerēt, ka kādreiz uzņēmums prasības izpildīs un pieteiks komerciālo ieguvi, vai aizliegt tam darboties pavisam.

Saturs turpinās pēc reklāmas

Reklāma

Valsts kontrole arī konstatēja, ka nevienai valsts iestādei nav instrumentu, kā izkontrolēt, cik daudz naftas uzņēmums iegūst. Atskaišu patiesums ir atkarīgs tikai no paša uzņēmuma.

Ziņo par kļūdu rakstā

Iezīmē kļūdaino tekstu un spied Ctrl+Enter.

Saturs turpinās pēc reklāmas

Reklāma

Saturs turpinās pēc reklāmas

Reklāma

Saturs turpinās pēc reklāmas

Reklāma

Reklāma aizvērsies pēc 0 sekundēm

Reklāma aizvērsies pēc 0 sekundēm