tv3.lv

Gobzema aizstājēji no biroja “Vilgerts” nevēlas strādāt Zolitūdes krimināllietā

2018. gada 2. decembrī 19:20

Pie rezultāta partijas šonedēļ valdības sarunās vēl nenonāca. Strīdīgākos jautājumus paredzēts apspriest nākamnedēļ. Tad arī izšķirsies, vai pārējās partijas atbalstīs “KPV LV” pārstāvja Alda Gobzema vadītu Ministru kabinetu.

Bet daudz interesantākas lietas notika šaipus valdības veidošanas sarunu durvīm, kur sazvērnieki visās frontēs apdraud premjera kandidāta izredzes.

Gobzemam šonedēļ nācies manevrēt ap problēmām. Iepriekš politiskajiem konkurentiem veltītā kritika esot vienkārši nepareizi saprasta. Pie tā, ka viņš izslēgts no advokatūras, vainīgs bijušais kolēģis, bet pie kavēšanās ar pielaides piešķiršanu – nespējīgi specdienesti.

Aldis Gobzems
premjera amata kandidāts (“KPV LV”)

Ļoti iespējams, ka pret mani tiek vērstas arī dažādas operatīva rakstura darbības, tajā skaitā, ļoti iespējams, arī mans telefons tiek noklausīts šobrīd.

Uzreiz pēc vēlēšanām Valsts prezidents nosauca trīs potenciālos premjera amata kandidātus, tā partijas nostādot konkurentu pozīcijās. Pirmais veidot Ministru kabinetu tika pilnvarots Jānis Bordāns (JKP). Šonedēļ tas tika uzdots Aldim Gobzemam.

Raimonds Vējonis
Valsts prezidents

Ir jārespektē vēlētāja griba, ka tās partijas, kas ir visvairāk pārstāvētas parlamentā, un šajā gadījumā “KPV LV” un JKP ir visvairāk pārstāvētas parlamentā – pa 16 vietām.

Vējonim maijā beidzas pirmais pilnvaru termiņš. Šai Saeimai būs jālemj, vai dot viņam prezidenta amatā vēl četrus gadus. Gobzems prezidenta lēmumu slavē.

Saturs turpinās pēc reklāmas

Reklāma

“Valsts prezidents ļoti precīzi norādīja, kurš ir saimnieks mājās, kurš ir valsts galva,” norādīja Gobzems.

Tomēr 10. decembrī par jauno valdību balsot, visticamāk, nevarēs, jo nav skaidrs, vai nominētais premjera amata kandidāts Ministru kabinetu varēs pilnvērtīgi vadīt. Par Bordānu un Pabriku Satversmes aizsardzības birojs (SAB) devis atsauksmi, ka pielaide valsts noslēpumam viņiem būs. Par Gobzemu vēl esot jāpapēta.

“Viens risinājums ir steidzamības kārtībā prasīt termiņa samazināšanu, kurā ir jāizskata šis jautājums, jo to objektīvi ir iespējams izskatīt. Otrkārt, mēs noteikti aicināsim Maizīti uz savu frakciju, lai uzdotu jautājumu, kāpēc specdienesta vadītājs iejaucas politiskajā procesā, komentē viņu un kāpēc viņš publiski nenorāda faktus, kāds tad Gobzems ir nodevējs,” saka Gobzems.

Gobzems situāciju saasina, pretstatot savu personību SAB. Izlūkdienestam likums neļauj publiski komentēt konkrētas pārbaudes, tāpēc nav iespējas spriest, par kādu ziņu papildu pārbaudi ir runa.

Jānis Maizītis
SAB vadītājs

Ir jālasa likums – likumā ir maksimālais termiņš. Termiņš ir noteikts trīs mēneši, kuru var pagarināt noteiktās situācijās līdz sešiem mēnešiem. Tajā pašā laikā, ja ir iespējams lēmumu pieņemt ātrāk, tad arī lēmums atteikt vai izsniegt tiek pieņemts ātrāk. Tā ir tā publiskā neizpratne, kas gan šajā nedēļā ir parādījusies. Tiek runāts, ka sešu mēnešu laikā izlems. Es nevienu brīdi neesmu runājis par konkrētiem termiņiem, es esmu pateicis, ka nav iespējams pieņemt ne lēmumu atteikt, ne lēmumu izsniegt.

“Gobzema kungs kā jebkura persona, uz kuru attiecas šīs pārbaudes, vienmēr var veicināt, ja ir neskaidri jautājumi un pārbaudāmi jautājumi, tad daudz kas ir atkarīgs no tā, vai persona, uz kuru pārbaude attiecas, veicina vai sadarbojas ar pārbaudes veicēju vai arī ne,” bilst Maizītis.

Saturs turpinās pēc reklāmas

Reklāma

“KPV LV” vēlas rosināt automātisku pielaides piešķiršanu Saeimā ievēlētajiem deputātiem. Šī ideja gan nav jauna. Pērn to centās panākt Jānis Ādamsons un Valdis Kalnozols, bet pirms sešiem gadiem – Andrejs Elksniņš.

“Neveicot pārbaudes attiecībā pret amatpersonām, ir jautājums, kādas tad amatpersonas, ar kādu dzīves bagāžu, iespējams, pārkāpumiem, nodokļu nemaksāšanu, sodāmību, dažāda veida bijušiem likumpārkāpumiem, rakstura īpašībām iepazīsies ar valsts noslēpumu saturošu informāciju. Tā ir ļoti kardināli izmainīta sistēma. Parlaments, protams, var pieņemt šādu likumu, bet tad ir jāuzņemas arī ļoti nopietna atbildība par šādiem lēmumiem,” komentē Maizītis.

Anketa, kas pretendentam jāaizpilda, lai pieteiktos pielaides saņemšanai, aptver plašu tēmu loku – ģimeni, profesionālo darbību, sodāmību un ienākumus. Gobzems pats ir stāstījis, ka neizmanto bankas kontu un atlīdzību par darbu saņemot caur ģimenes locekļiem.

Aldis Gobzems
premjera amata kandidāts (“KPV LV”)

Attiecībā par minēto jautājumu tā, protams, ir manipulācija. Ja šī informācija jūsu rīcībā, piemēram, ir nonākusi tieši vai pastarpināti no specdienestiem, tad tas arī būtu jautājums par specdienestu darba kvalitāti… Manu ienākumu jautājumu ir iespējams pārbaudīt vienas dienas laikā.

Nozīmīgākā advokāta Gobzema lieta ir Zolitūdes traģēdijā cietušo aizstāvība. Šajā lietā Gobzema klienti advokātam neko nemaksāja. Līgumā bija paredzēts, ka viņš saņems daļu no tiesā izcīnītās kompensācijas.

Saturs turpinās pēc reklāmas

Reklāma

Līdz kompensācijām tiesā Zolitūdes traģēdijas upuri nav tikuši un neko Gobzemam arī nav maksājuši. Tā vietā “Maxima Latvija” un Gobzems pirms diviem gadiem paziņoja par izlīgumu. Tajā par vidutāju piesaistīja advokātu biroju “Vilgerts”. Tā paša biroja darbinieki tagad pārņem Gobzema klientus Zolitūdes traģēdijas lietā.

Traģēdija notika gadu pirms iepriekšējām Saeimas vēlēšanām. Tolaik Gobzems apsvēra došanos politikā. Pēc traģēdijas daudzi juristi un advokāti cietušajiem piedāvāja palīdzību, bet Gobzems bija visaktīvākais un tikai dažas dienas pēc veikala “Maxima” sabrukšanas iesniedza tiesā pirmo prasību, kompensācijās prasot simtiem miljonu eiro. Par to, ka nevarēs turpināt darbu Zolitūdes tiesās Gobzems klientus informēja tikai pēc vēlēšanām. Divās tiesvedībās klienti zaudēja, jo advokāts neieradās tiesā.

Marika Grebeškova
Zolitūdes traģēdijā zaudēja māti

Aldis, ņemot vērā to, ka viņš izies no procesa un viņa lietas pārņems citi advokāti… Es nezinu, ko darīt, jo oficiāli Aldis diemžēl mūs neiepazīstināja ar jauniem advokātiem. Ņemot vērā, ka pēc līguma viņš mūs pārstāvēja gan krimināllietā, gan civillietā, mēs tagad paliekam bez advokāta. Pašreiz es vēl nepieņēmu nekādu lēmumu, vai mēs pāriesim pie jaunajiem advokātiem vai vispār bez advokātiem paliksim, jo advokātu maiņa ir diezgan tāds sāpīgs process. Tagad meklēt citu advokātu biroju, es uzskatu, ka nav vērts, jo pagājis diezgan daudz laika. Es šaubos, ka kāds cits gribēs tagad iedziļināties mūsu lietā. Es zinu, ka ir cietušie, kuri arī nezina, ko tagad darīt ar advokātiem un nesaprot, kas būs tālāk. Es arī starp tiem.

Jaunie advokāti krimināllietā cietušos pārstāvēt nevēlas. Klienti baidās, ka tas mazinās cerības panākt notiesājošu spriedumu. “Vilgerts” par Zolitūdes lietu ar “Nekā personīga” atteicās runāt.

“Man un es domāju gandrīz visiem cietušajiem, it sevišķi tiem, kuriem gāja bojā radinieki, lai būtu spriedums. Nevis par kompensācijām, bet par to, ka cilvēkiem ir jāatbild par to, ko viņi nav izdarījuši vai izdarījuši slikti vai nepareizi, vai bezatbildīgi. Mums tā būs iespēja, lai sirdī būtu miers. Jo, kamēr nebūs sprieduma un neviens nebūs cietumā, neviens no mums, cietušajiem, nevarēs mierīgi dzīvot,” saka Grebeškova.

Saturs turpinās pēc reklāmas

Reklāma

Aldis Gobzems
premjera amata kandidāts (“KPV LV”)

Es biju Zolitūdes sapulcē, kurā es šo jautājumu pateicu, kurā es tiku sagaidīts tajā skaitā ar aplausiem, un tas ir arī viss, ko es šajā sakarā varu pateikti. Nevajag pārspīlēt cietušā iespējas ietekmēt kriminālprocesuālās darbības. Vienīgais jautājums, par ko tiesu debatēs var debatēt cietušais, ir par kompensācijas summas apmēru, kompensācijas summas pamatojums tiesā ir iesniegts.

Valdības sarunas aizēnoja arī Zvērinātu advokātu padomes lēmums izslēgt Gobzemu no advokatūras. Apgalvojot, ka lēmums esot viltots, topošais premjers sola vērsties policijā pret advokātu disciplinārlietu kolēģijas vadītāju.

“Nākamnedēļ es arī vērsīšos advokātu padomē ar iesniegumu uzsākt disciplinārlietas pret visiem disciplinārlietu komisijas locekļiem, kas ir balsojuši par šo lēmumu,” norāda Gobzems.

Savukārt Zvērinātu advokātu padomes disciplinārlietu kolēģijas vadītājs Lauris Liepa pauž: “Protams, – ja tas lēmums ir apstrīdēts tiesā, mēs esam gatavi iet uz tiesu par katru niansi, par katru sīkumu runāt gan par procesuāliem jautājumiem, gan arī par jautājumiem pēc būtības.”

Viens no izslēgšanas iemesliem bija Gobzema izteikumi par nogalināto advokātu Mārtiņu Bunku. Pēc Bunkus slepkavības Gobzems viņu vainoja organizētā noziedzībā un dalībā maksātnespējas administratoru mafijā. Politiķis ir pārliecināts, ka Advokātu padomes lēmumu ir ietekmējušas tās locekļu profesionālas un personiskas saites ar Bunku.

Saturs turpinās pēc reklāmas

Reklāma

“Jo tas nav normāli, ka par vienu vārdu “bandīts” mani izslēdz no… faktiski par vienu vārdu “bandīts”, mēģinot piedzejot visu pārējo klāt, mani izslēdz no advokātu padomes. Es nevaru vērsties pret Bunku policijā, tāpēc ka Bunkus ir miris… Jūs saprotiet, ja subjekts vairs neeksistē, nav iespējams kriminālprocess,” norāda Gobzems.

Lauris Liepa
Zvērinātu advokātu padomes disciplinārlietu kolēģijas vadītājs

Neviens cilvēks, kamēr viņa lieta nav izskatīta un tiesa nav pieņēmusi lēmumu, nevar tikt apsaukāts ne par bandītu, ne par zagli, ne par mafijas locekli. Ja to dara advokāts, tad tas ir īpaši nepieņemami, jo advokāts ir tieši tas, kurš sargā nevainīguma prezumpciju. Nevainīguma prezumpcija ir mūsu galvenais darba pamats.

Nav tā, ka tev ir jānoklusē, ja tu redzi to, kas nav pareizi. Nav tā, ka tu nedrīksti runāt, ja tu redzi ko kritisku, taču advokātam ir viens no pamatprincipiem izturēties ar cieņu pret kolēģi. Ja tu redzi, ka ir lietas, par kurām ir vērts skatīties, varbūt pat ir vērts vērsties advokātu padomē ar sūdzību, varbūt jāraksta kriminālpolicijai vai prokuratūrai. To var darīt, bet, ja to pavada tādi skaļi izteikumi, kas nav cieņpilni, vēl vairāk – ja tie attiecas uz nogalinātu kolēģi, kurš sevi aizstāvēt vairs nevar.

Par pārkāpumiem, ko pats iepriekš saucis par Bunkus shēmām un maksātnespējas administratoru mafiju, Gobzems tiesībsargājošajās iestādēs nav vērsies. Toties policijai viņš un “KPV LV” vismaz divos gadījumos lūdzis sākt kriminālprocesus pret žurnālistiem. Vienā gadījumā policija atteikusi kriminālprocesa sākšanu, bet otrajā izmeklētāja lēmums vēl nav zināms.

Ziņo par kļūdu rakstā

Iezīmē kļūdaino tekstu un spied Ctrl+Enter.

Saturs turpinās pēc reklāmas

Reklāma

Saturs turpinās pēc reklāmas

Reklāma

Saturs turpinās pēc reklāmas

Reklāma

Reklāma aizvērsies pēc 0 sekundēm

Reklāma aizvērsies pēc 0 sekundēm