EP korupcijas skandālā ierautais padomnieks no Latvijas Mamedovs mudinājis ieņemt pielaidīgu nostāju pret Kataru un Krieviju

Korupcijas skandāls Eiropas Parlamentā (EP) vēršas plašumā. Beļģijas policija konfiscējusi pusotru miljonu eiro skaidrā naudā, kas atrasta arī pie EP locekļiem. Iegūti pierādījumi, ka Kataras un Marokas valdība maksājusi amatpersonām, lai tās ietekmētu Eiropas Savienības institūcijas šo valstu labā.

29. janvārī 20:15

Apcietinātais grupējuma līderis atzinies noziegumos un ir gatavs nosaukt visu uzpirkto personu vārdus parlamentā. Briseles skandālā ierauts arī Eldars Mamedovs, bijušais Latvijas diplomāts. Viņš šobrīd atstādināts no saviem pienākumiem un, kamēr rit izmeklēšanu, savu iesaisti notikušajā nekomentē.

Saturs turpinās pēc reklāmas

Reklāma

Pirms pasaules čempionāta futbolā Kataru daudz kritizēja. Atklātībā bija nonākuši videomateriāli, kur čempionātam domātos stadionus cēla viesstrādnieki, kuri strādāja vergiem līdzīgos apstākļos. Daudzi necilvēcīgo apstākļu dēļ mira būvlaukumā. Kataras tēls bija steidzami jāuzlabo, un Eiropas  Parlaments bija jānoskaņo par labu šai Persijas līča valsti. Dienaskārtībā bija vairāki jautājumi, tai skaitā par bezvīzu režīmu Eiropas Savienībai ar Kataru.

Operācija “Mezzo” jeb lielākais skandāls Eiropas Parlamenta vēsturē aizsākās pirms nepilna gada. Bijušā deputāta Pjēra Antonio Panceri mājās Briselē slepenie dienesti zem gultas koferī skaidrā naudā atrada turpat  400 000 eiro. Vēl tikpat – mājas seifā. Panceri par slepeno vizīti neko nenojauta, un viņa turpmākās tikšanās un sarunas novēroja un ierakstīja Beļģijas izmeklētāji.

Ietekmīgā izdevuma “Der Spiegel” rīcībā nonākušie izmeklēšanas materiāli ļauj restaurēt vairākas tikšanās pieczvaigžņu viesnīcā “Sofitel Place Jourdan”. Tur Kataras valdības pārstāvji tikās ar Panceri, kurš palīdzēja gatavot viņiem runu Eiropas Parlamenta Cilvēktiesību apakškomitejas sanāksmē pagājušā gada novembrī. Vienā no šādām reizēm klāt bija arī Eiropas Parlamenta viceprezidentes Evas Kaili dzīvesbiedrs Frančesko Džordži, palīgs vienam no parlamentāriešiem. Deputāti bija jāpārliecina, ka Katara paveikusi būtiskas reformas. Arī Kaili publiski aizstāvēja Kataru. Un kritizēja kolēģus par liekulību.

Eva Kaili
EP viceprezidente (2022.11.)

“Šodien pasaules čempionāts Katarā ir pierādījums, kā sporta diplomātija var paveikt vēsturisku valsts transformāciju ar tādām reformām, kas iedvesmo visu Arābu pasauli. Tomēr daži šeit aicina viņus diskriminēt. Viņus grib iebiedēt un apsūdz korupcijā ikvienu, kas ar viņiem runā vai iesaistās. Bet eiropieši grib  viņu  gāzi. Un daudzi ar Kataru saistītie uzņēmumi gūst miljardiem lielu peļņu.”

Eiroparlamentāriešu regulāra un ilgstoša uzpirkšana nāca atklātībā pērn decembra beigās. Uzzinājusi par kratīšanām un sava dzīvesbiedra un Panceri arestu Eiropas viceprezidente Eva Kaili centās slēpt pierādījumus. Taču koferi pilnu ar skaidru naudu tiesībsargi atrada paslēptu viņas bērna ratiņos.

Saturs turpinās pēc reklāmas

Reklāma

Parlamentārieši jau nobalsoja par Eiropas parlamenta viceprezidentes Kaili atcelšanu no amata, jo amatpersonu nesargā imunitāte, ja viņu pieķer ar pierādījumiem.

Bez Kataras vēl viena valsts, kas centusies nopirkt ietekmi Eiropas institūcijās, ir Maroka. Divas trešdaļas Marokas ārējās tirdzniecības notiek ar Eiropas Savienību. Maroka vēlas arī saņemt politisko atbalstu konfliktā par Rietumsahāru, savukārt Eiropas Savienība paļaujas uz Marokas valdību, lai tā neļauj Āfrikas migrantiem nokļūt Eiropā.

Ar Marokas valdību saziņa katru reizi notika caur atšķirīgām personām. Iesaistītie apzinājās, ka viņu darbības nav legālas, jo lietoja kodu vārdus –  kad gāja pēc naudas, runāja par uzvalka vai kaklasaites paņemšanu. Vēlāk kukuļu legalizēšanai Panceri izveidoja nevalstisko organizāciju, kas saucas “Cīņa ar nesodāmību”.

Pratināšanās grupējuma dalībnieki atzinušies, ka strādājuši arī Mauritānijas un Saūda Arābijas labā.

Roberts Zīle
Eiropas Parlamenta deputāts (NA)

“Pašlaik, kamēr notiek izmeklēšana un nav vēl skaidrs, ko mēs varam darīt ar “caurspīdīguma” uzlabošanu, manuprāt, no šādu valstu apmeklēšanas būtu jāizvairās. Bet atgriežoties atpakaļ, droši vien ne tikai šīs valstis ir tās vienīgās [kuras var būt iesaistītas uzpirkšanā]. Mēs varam iedomāties arī Vidusāzijas valstis [Kazahstānu, Azerbaidžānu], Krieviju, bez šaubām. Iespējams, šajās sadarbības grupās šādi precedenti ir bijuši arī iepriekš. Es vērtēju to kā ļoti lielu kaitējumu, to, kas ir ticis nodarīts ne tik vien konkrētām personām, bet arī politiskajai grupai sociāldemokrātiem. Protams, arī visam parlamentam.”

Līdz šim visas apsūdzības korupcijā vērstas pret sociāldemokrātu grupu. Izmeklētāji vēl divus šīs frakcijas parlamentāriešus – Marku Tarabellu un Andrea Kozolīno – uzskata par Panceri sabiedrotajiem, ar kuriem viņš dalījies kukuļu maksājumos.

Saturs turpinās pēc reklāmas

Reklāma

Pēc Beļģijas izmeklēšanas iestāžu lūguma par viņu abu imunitātes atcelšanu parlamentam būs jābalso februāra vidū.

Decembra beigās sociāldemokrātu grupa no amata saistībā ar korupcijas skandālu atstādināja savu politisko padomnieku. Tas darīts, jo bijis nopietns pārkāpums saistībā ar notiekošo izmeklēšanu un par to nekavējoties informēta Beļģijas policija. Paziņojumā nav minēts atstādinātās amatpersonas vārds, taču “Nekā personīga” zināms, ka tas ir Latvijas pilsonis Eldars Mamedovs, kurš Eiropas Parlamentā nostrādājis vairāk nekā desmit gadu. Mamedovs bija politiskais padomnieks Ārlietu komitejā un  bija viens no tiem, kas mudinājis sociāldemokrātu frakciju ieņemt pielaidīgu nostāju pret Kataru.

Viņš arī iebilda pret frakcijas oficiālo nostāju atbalstīt rezolūciju, ar ko Krievija tika atzīta par terorisma atbalstītāju. Daži frakcijas deputāti norādījuši arī uz viņa īpašo nostāju pret Irānas  režīmu.

Viņš ir Latvijā kādreiz ietekmīgās Mamedovu ģimenes loceklis. Viņa tēvam piederēja “Rīgas sanitārā transporta autobāze” un savulaik arī “Ceļu pārvalde”. Gan viens, gan otrs uzņēmums bija saistīts ar lieliem un šaubīgiem valsts un pašvaldību iepirkumiem.

Rīgā dzimušais Eldars Mamedovs savu karjeru sācis Latvijas banku sektorā, vadījis “Parex” bankas biroju Azerbaidžānā. Tad piedzīvojis strauju karjeras lēcienu Ārlietu ministrijā. Kādu laiku bijis vēstniecības darbinieks Spānijā, tad Vašingtonā. Neoficiāla informācija liecina, ka Mamedovs no vēstniecības ASV bijis atsaukts par pārāk ciešām saitēm ar Irānas pārstāvjiem Amerikā.

Saturs turpinās pēc reklāmas

Reklāma

No 2000. gada Mamedovs bijis biežs partijas “Saskaņa” līdera Jāņa Urbanoviča biedrības “Baltijas forums” rīkotajos pasākumos.

2014. gadā viņš no partijas “Saskaņa” saraksta kandidējis Eiropas Parlamenta vēlēšanās, bet netika ievēlēts.

Nils Ušakovs
Eiropas Parlamenta deputāts (“Saskaņa”)

“Mamedovs nebija “Saskaņas” biedrs, bet mēs pietiekami aktīvi sadarbojāmies. Jo viņš tika darbā Eiropas Parlamentā 2008. vai 2009. gadā. Viņam ir Latvijas apstākļiem izcils CV, strādājis Ārlietu ministrijā, vēstniecībās, pēc tam darbs Eiropas Parlamentā, kur viņš pats atrada to darbu. Un tas bija pietiekami loģiski un dabiski, ka, piedaloties Eiropas Parlamenta vēlēšanās, nebūdams partijas biedrs, sarakstā bija arī Eldars Mamedovs. (NP: Vai Mamedova kandidatūra tika apspriesta arī Saeimas vēlēšanās?) Jā, ja nemaldos toreiz strādājām ar jauno komandu un cilvēks, kurš vairāk nekā 10 gadu strādāja Eiropas Parlamentā pietiekami vadošā amatā, tā varēja būt laba izvēle.

Bet viņš nekandidēja toreiz.”

Spāņu mediji norāda arī uz Mamedova tuvu draudzību ar parlamentārieti Huanu Fernando Lopesu Agilaru, kurš  parlamentā vada Pilsoņu brīvību, tieslietu un iekšlietu komiteju.

Sociāldemokrātu grupā Eiropas Parlamentā strādā divi deputāti no Latvijas – Nils Ušakovs un Andris Ameriks. Ne viens, ne otrs par apstākļiem, kāpēc Mamedovs atstādināts no pienākumiem, nezinot.

Nils Ušakovs
Eiropas Parlamenta deputāts (Saskaņa)

“Es arī līdz šim brīdim nevaru pateikt neko sliktu par Eldaru Mamedovu, man vienkārši tādas informācijas un zināšanu nav. Mēs neesam īpaši sadarbojušies šajā EP posmā, jo viņš strādā ar ārlietām, bet es ar budžetu, mums vienkārši tēmas nesakrīt.”

Saturs turpinās pēc reklāmas

Reklāma

Andris Ameriks
Eiropas Parlamenta deputāts

“Man ar Kataru nav nekādas saistības. Mamedovs attiecīgajā grupā strādā jau ļoti ilgu laiku. Man ar viņu nekādas komunikācijas nav. Ir jāgaida izmeklēšanas rezultāti. (NP: Eldara Mamedova dzīvesbiedre Natalja Sisojeva ir jūsu palīdze Eiropas Parlamentā. Kas jums viņu ieteica?) Viņa strādā parlamentā jau vairākus sasaukumus. Un man šķita, ka viņas pieredze man ir piemērota. Un nekādā veidā tas nav saistīts ar viņas dzīvesbiedru. Es viņu (Mamedovu) varbūt vienu reizi esmu redzējis grupas [EP sociālistu un demokrātu progresīvās alianses grupas] sanāksmē.”

Roberts Zīle
Eiropas Parlamenta deputāts (NA)

“Es domāju, ka viņa loma (sociāldemokrātu grupā) varētu būt stipri būtiska.

Arī tas, ko spāņu mediji raksta, ka viens no viņa tuviem draugiem sociāldemokrātu grupā ir Pilsoņu brīvību komitejā, kas strādā ar tieši šiem te jautājumiem, par kuriem izcēlās skandāls. Un tās vadītājs ir Lopess Agilars. Un tā ir komiteja, no kura vadītāja pozīcijas ir ļoti būtiski atkarīgs, kādas ir attiecības tiek uzturētas ar trešo valstu pārstāvjiem.”

Vairāki avoti parlamentā spāniski rakstošajiem izdevumiem norādījuši, ka Eldars Mamedovs, visticamāk, pieņēmis piedāvājumu atvaļinājumu baudīt Katarā, skatoties pasaules čempionāta  futbolā spēles.

Jautājumus, vai viņš pats maksāja par biļetēm, nosūtījām arī Mamedovam. Taču viņš atbildēja, ka par notiekošo izmeklēšanu komentārus medijiem nesniedz. Līdzīgi atbildi saņēmām arī no Eiroparlamenta sociāldemokrātu grupas.

Roberta Metsola
Eiropas Parlamenta priekšsēdētāja (12.12.2022)

“Bet man arī jāsaka, ka, lai kā mēs nestiprinātu preventīvos pasākumus un pārredzamību, vienmēr atradīsies daži, kuri allaž būs gatavi riskēt naudas maisa dēļ. Būtiski ir tas, lai šie cilvēki saprot, ka viņi tiks pieķerti. Ka mūsu dienesti darbojas, un viņiem pilnībā būs jāatbild likuma priekšā. Kā tas notika šajā gadījumā.”

Saturs turpinās pēc reklāmas

Reklāma

Eiropas Parlamenta prezidente iecerējusi nekavējoties veikt pasākumus, lai novērstu vai vismaz apgrūtinātu tādas darbības nākotnē, par kurām uzrādītas apsūdzības. Plānots aizliegums eiroparlamentāriešiem pēc aiziešanas no darba nodarboties ar lobēšanu vismaz tik ilgi, kamēr  saņem pabalstu. Parlamenta mājaslapā arī tiktu regulāri publicēta informācija par deputātu saņemtajām dāvanām, kā arī par viņu ceļojumiem un tikšanās reizēm.

“EuObserver” šonedēļ raksta, ka Andris Ameriks kā Eiroparlamenta loceklis pagājušā gadā divreiz bijis Azerbaidžānā un apmeklējis arī kara skarto Kalnu Karabahu.

Neviens no pieredzējušiem parlamentāriešiem uz turieni nedodas, lai neradītu iespaidu, ka Eiropa šajā etniskajā konfliktā ieņemtu kādu no pusēm.

Ziņo par kļūdu rakstā

Iezīmē kļūdaino tekstu un spied Ctrl+Enter.

Iezīmē kļūdaino tekstu un ziņo par to!

Saturs turpinās pēc reklāmas

Reklāma

Saturs turpinās pēc reklāmas

Reklāma

Reklāma aizvērsies pēc 0 sekundēm