Elksniņa Saeimas priekšvēlēšanu kampaņas tēriņi pārsnieguši likumā atļauto summu, apgalvo viņa bijušais atbalstītājs

Saeimas deputāts Andrejs Elksniņš jau paziņojis, ka būs “Saskaņas” mēra kandidāts Daugavpilī. Tomēr KNAB pārbauda, vai Elksniņš nav pārkāpis likumu “Saskaņas” kampaņā Daugavpilī 2014. gadā. Iespējams, ka deputāts ir tērējis vairāk naudas, nekā to atļauj likums. Kāds Elksniņa bijušais atbalstītājs atklāj, cik naudas Elksniņš tērējis kampaņai.

2017. gada 5. februārī 19:37

Kad Andrejs Elksniņš 2014. gadā kandidēja Saeimas vēlēšanās, viņam bija spēcīgi atbalstītāji. “Saskaņa” Daugavpilī bija koalīcijā, no šīs partijas bija pilsētas vicemērs. Elksniņu esot atbalstījuši arī turīgi pilsētas uzņēmumi. Tā stāsta Ivans Parfenovičs, kurš pirms diviem gadiem bijis “Saskaņas” atbalstītājs, Elksniņa palīgs Daugavpilī.

Saturs turpinās pēc reklāmas

Reklāma

Viņam deputāts bija uzticējis organizēt pirmsvēlēšanu avīžu izplatīšanu. Ivans apgalvo, ka šīs avīzes izmaksas daudzkārt pārsniegušas likumā atļautās. Lielākoties par to maksāts skaidrā naudā. Kopumā Elksniņa kampaņa esot izmaksājusi 180 000 eiro. Oficiāli 2014. gada atskaitē partija deklarē, ka par visu partijas avīžu izdošanu “Saskaņa” samaksājusi 102 000. Par Elksniņa kampaņu Parfenovičs sniedzis paskaidrojumus KNAB.

Ivans Parfenovičs, bijušais “Saskaņas” aktīvists

Visu to apmaksā no naudas, kas ir nekur neuzrādītos limitos, no melnās kases. Paskaidrojumos figurē skaitļi, ka viena pati Elksniņa pirmsvēlēšanu avīze maksāja 50 000–70 000 eiro, kas bija tīri par viņu. (NP: Kas organizēja avīžu piegādi?) Avīžu piegādi organizēja pats Elksniņš, runāja ar cilvēku “Rīgas viļņos”, kur maketēja, pilnībā rediģēja tekstus, izlaboja, rakstīja tekstus redaktori. Pēc tam to drukāja Lietuvā. Kādos brīžos Elksniņš maksāja pats, citos nodeva naudu caur mani un teica, cik, kam jāsamaksā. Vismaz jaunatnes organizācija it kā deva, viņš man deva tālāk, saskaņoja, kam, cik jāmaksā un nodeva to naudu.

2013. gadā KNAB aizdomās par kukuļa nodošanu “Saskaņas” vicemēram Vjačeslavam Širjakovam apcietināja atkritumu un transporta biznesa uzņēmējus Antonu Oglotkovu un Sergeju Karnauhovu. Apcietinājumā viņi pavadīja dažus mēnešus. Bet lieta nav beigusies, KNAB turpina to izmeklēt. Šie uzņēmēji esot bijuši galvenie Elksniņa atbalstītāji 2014. gadā. Viņi esot gan sponsorējuši kampaņu, gan piedalījušies aģitācijas materiālu izplatīšanā.

Ivans Parfenovičs, bijušais “Saskaņas” aktīvists

Sapildīja avīzes ar pietiekamu apjomu un brauca uz tiem reģioniem, kur viņus nosūtīja. (NP: Cik dienas aizgāja?) Strādāja ilgi. Trīs mēnešus. Jo izplatīja ne tikai avīzi, par ko tagad ir runa, bet arī tika pasūtītas papildus tirāžas Latgales laiks, Mūsu pilsēta, avīze, bija 3 000–5 000 papildus tirāža. 10–15 cilvēku iznēsāja vēl avīzi pa slimnīcām, pa sabiedriskām vietām, pa tirgu, kur vien varēja.

Andrejs Elksniņš, “Saskaņas” Saeimas deputāts

Es pat esmu pats personīgi adresējis KNAB iesniegumu, kurā lūdzu izvērtēt vispusīgi, pilnvērtīgi visu, kas tajā ir atspoguļots. Tai skaitā visas iespējamās provokācijas un dažnedažādākos stāstus, kas nāk no Daugavpils un atsevišķiem tur strādājošajiem cilvēkiem. (NP: Bet kas, kāds pasūtītājs, vai kas ir radījis šos stāstus par tām avīzēm?) Par ko tieši? (NP: Par to, ka jūs esat no Lietuvas ievedis avīzes, ka šis apjoms ir bijis daudz lielāks, nekā jums atļauj likums?) Lai to noskaidro birojs, pats esmu norādījis iesniegumā. Visi materiāli aģitācijas ir saskaņoti, es informēju Korupcijas novēršanas un apkarošanas biroju kā pienākas.

Saturs turpinās pēc reklāmas

Reklāma

Uz Daugavpils mēra krēslu pretendē arī Saeimas deputāts Rihards Eigims no Zaļo un zemnieku savienības. Lai arī Elksniņš ir viņa konkurents, tomēr viņi abi viens otru nekritizē, jo ir viens kopīgs pretinieks – pašreizējais pilsētas mērs.
Daugavpilī ir interesanta radiostacija “Alise Plus”. Tā saņem valsts naudu, ko tai piešķir Nacionālā elektronisko plašsaziņas līdzekļu padome. Šo naudu radio izmanto, lai intervētu Saeimas deputātu Rihardu Eigimu. Un šajās pārraidēs Daugavpils mēra kandidāts Eigims stāsta, cik slikts ir pašreizējais mērs Jānis Lāčplēsis.

Rihards Eigims, ZZS Saeimas deputāts

(NP: Vai kandidēsiet par Daugavpils mēru?) Nu jā, protams. Pagaidām, jā. (NP: Kāpēc pagaidām?) Es domāju, ka būs saraksts aprīļa mēneša. Un es nezinu, vai es būšu vai nebūšu kandidāts. Būs, saraksts, tad mēs zināsim, būšu vai nebūs. (NP: Bet ZZS ir apstiprinājusi, ka jūs virzīs?) Jā. (NP: Vai jūs sadarbosieties arī ar “Saskaņas” kandidātu Elksniņu?) Nu, jā, protams. Bet es gribu atbildēt jums, kā es domāju, ka es ne tikai ar “Saskaņu” kopā ar Elksniņu, ar visiem. Es teicu tā – mums tagad Daugavpilī nav, kā bija agrāk, ar kādām sarkanām līnijām vai kaut ko, mēs tagad strādājam ar visiem. Saskaņa, Attīstību, ar Alternatīva, Latgales partiju, Lāčplēša kungam, ar visiem.

Andrejs Elksniņš, “Saskaņas” Saeimas deputāts

“(NP: Par Eigima kungu. Vai tā ir taisnība, ka jūs koordinēsiet savu sadarbību Daugavpilī pirms vēlēšanām?) Nekādu vienošanos, nekādu līgumu Daugavpilī “Saskaņai” kopīgi vai atsevišķi ar kādiem citiem politiskiem spēkiem nav. Debates mums par daudziem jautājumiem notiek. Bet tā ir normāla darba prakse un… (NP: Jūs pārrunājat ar Eigima kungu aktualitātes Daugavpilī, vai kā sadarboties vai kā nē, un… ?) Es katru dienu ar visiem “Saeimas” deputātiem kaut ko pārrunāju. Kaut ko apspriežam. (NP: Ar Eigima kungu arī?) Tai skaitā.

Elksniņš un Eigims ir sadalījuši lomas. Eigims liek akcentu uz to, cik viņš ir bijis labs mērs. Savukārt Elksniņš lepojas ar kontaktiem Maskavā. Te lieti noder studiju laiks Maskavas Lomonosova universitātē. Var Facebook palielīties ar to, ka pazīst Krievijas prezidenta Vladimira Putina protokola darbinieku Vladimiru Ševčenko. Vēl kāda nesena brauciena laikā deputātam izdevies tikt arī pie “selfija” ar paveco grāvēju zvaigzni Stīvenu Sīgalu, kas nesen ieguvis Krievijas pilsonību.

Video

Ziņo par kļūdu rakstā

Iezīmē kļūdaino tekstu un spied Ctrl+Enter.

Iezīmē kļūdaino tekstu un ziņo par to!

Saturs turpinās pēc reklāmas

Reklāma

Saturs turpinās pēc reklāmas

Reklāma

Saturs turpinās pēc reklāmas

Reklāma

Saturs turpinās pēc reklāmas

Reklāma

Reklāma aizvērsies pēc 0 sekundēm